EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 3ilc Jaargang* 1848. No. 56. den 12 Julij» i I ke is- e- sn it- 1, h- £3 «MC BINNENLAND. ver- e- rak i hunne onkunde bij dergelijke gevaarlijke werk zaamheden vallen. nr 3 5 a eu- 12; irst 55; vl. ijn- 35. i% 5 3 ge as an en an vi ll en ïr- en >r- n- n. 11 ril iF ire an ed er iel I f as rs- iet de ui ie II g ds >e- ke en ar ie ht en 11’ in in er ot e- le ilf ■t- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonneinonts-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7J. cent. Zaturdagen den - 22 van Prijs der Advcrtenliënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de stad SNEEK maken bekendaan alle gebrui kers van Maten en Gewiglen binnen deze ge meente: dat door den Arrondissements-IJker al hier, ten zijnen huize, voor den herijk zal wor den gevaceerd op Maandagen, Woensdagen Donderdagen Vrijdagen en Z 10, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20, 21 en Julij eerstkomende, telkens des morgens ses tot des avonds zes uur. En opdat zulks algemeenc bekendheid krijgezal deze worden afgekondigd eu aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 8 Julij 1848. Burgemeester en AMSTERDAM 8 Julij. Bij de Nederl. Por- tugeesch-Israëlitische gemeente alhier werd he den in de synagoge, het 200jarig bestaan van het WeesjóngenshuisAby Jetomim, godsdien stig gevierd. Voor het examen ter toelating op de rol- le der studenten aan eene van ’s lands hooge- scholen, of aan het atheneum te Amsterdam of te Deventer, hebben zich 275 jongelieden aan gegeven. Dat examen zal gehouden worden te Amersfoortvan den 1 tot op den 30 Augustus. AMSTERDAM, 8 Julij. liet Parijzen- lijkfeest is eergisteren zonder ongelukken ten einde ge- loopenmaar de vreeswelke men voor iets noodlottigs koesterde heeft zeer veel nadeel aan het statelijke der plegtigheid gedaan. Uit het noorden ontvangen wij heden de stellige bevestiging, dat er tusschen Denemarken en Duitschland een wapenstilstand van drie maan den gesloten is. Het Deensche kabinet heeft de ze overeenkomst reeds geratificeerd. Onder de voorwaarden is ook opgenomen dat alle dooi de Deensche zeemagt in beslag genomene schepen en ladingen vrijgegeven zullen worden tegen teruggave van de zijde van Duitschland der gel den welke generaal Wrangel in Jutland heeft ingevorderd. ROTTERDAM7 Julij. Het verheugt ons immerwanneer wij zien dat de verdiensten van Nederlanders ook in het buitenland erkend worden. The Royal Gazettevan George Town (Demerary) Britsch Guiana, zwaait in een zij ner artikels, in zijn nomrner van den 13 Mei jl.grooten lof toe aan den heer Van Dolder een Nederlandsch ingenieur. In dit artikel wordt namelijk gezegd., dat hij groote verbeteringen in het bereiden van de suiker beeft aangebragt zoodat zij daardoor veel witter van kleur en aan genamer van smaak is geworden. Tevens moet de bereide suiker zoo droog en zuiver zijn, dat zij reeds één dag na de bereiding verscheept kan wordenterwijl er door de kooplieden zelven even hooge prijzen voor geboden worden als voor de beste geraffineerde. Dit artikel zegt verder, dat hij die dit alles v.errigt heeftslechts ceni- ge maanden in de kolonie is geweesten vele locale moeijelijklieden heeft moeten te boven ko men. De kolonie is dus den heer Van Dolder een geboren Nederlander, voor zijne wijze van suikerbereiding door hern Cone de Limbec ge naamd grooten dank verschuldigd. LEIDEN, 7 Julij. Men verneemt, dat eene commissie van drie leden uit gedeputeerde sta ten benoemd is om te trachten de verwikkelin gen die tusschen kerkenraad en regering alhier zijn gerezen door hare tusschenkomstop eene minnelijke wijze, te vereffenen. AMERSFOORT, 6 Julij. In het belang der waarheid moet ik UEd. meldendat de landbou wer alhier en in de omstreken dezer stad tot nog toe geenszins de zoo zeer gevreesde aardap pelziekte, van welke uit andere oorden zoo hoog en verzwarend wordt opgegeven heeft bespeurd dat integendeel de vroege aardappelen, die ge- Wethouders voornoemd S. TEW CATE. Ter ordonnantie van dezelven IIA.GA. BUITENLAND, FRANKFORT, 5 July. De jongste gebeur tenissen te Parijs hebben eenen beslissenden in vloed op de gemoederen in Duitschland uitge oefend. Nu eerst begint men in te zien hou gevaarlijk de republikeinsche woelingen voorliet leven en den welstand der vreedzame burgers kunnen worden. In het naburige groothertog dom Hessen neemt men krachtdadige maatrege len tegen de rustverstoorders. Te Leipzig, tot dusverre de zetel der hevigste democraten heeft zich eene krachtige oppositie tegen deze gevaar lijke ijveraars gevormd. In één woord, zoo veel is zeker, dat de betergezinden hunne po gingen vereenigen om het beginsel der const!* tutionéle monarchie, op vrijzinnige grondslagen rustende toe te passen en te verzekeren. BERLIJN, 5 Julij. Door het landhuishoud- kundig collegie te Berlijn wordt de volgende handelwijze bij de aardappelteelt, van dr. J. F. Klotsch aanbevolen. De hr. Klotsch merkt te- regt aan dat wij de aardappelen niet om hun ne vruchtmaar om hunne knol cultiveren en dat de teelt met het oog daarop moet geschie den. Men behoort daarom te trachten de wor- telkracht te vermeerderen en de ontwikkeling van het blad te verhinderen. Een en ander be reikt men gelijktijdig, wanneer men in de vijf de zesde en zevende week na het poten der aardappelen, en in de vierde en vijfde week na het leggen van reeds van wortels voorziene kie men of welwanneer de aardappelplant van zes tot negen duim boven den grond staat, de uiterste punten van liet loof, door middel van den duim en den voorsten vinger, een halven duim ver afbreekt of knakt en dit in de tiende en elfde week, met alle punten van het loof herhaalt, onverschillig op welken tijd van den dag zulks geschiedt. Nadat Klotsch de juistheid van zijn gevoelen theoretisch met groote waarschijnlijkheid, heeft trachten te bewijzen, geeft hij verslag van de door hem genomene proeven, die zeer goed uit gevallen zijn en doen hopen, dat in zijne han delwijs een middel gevonden is, om de zoo ver derfelijke aardappelziekte tegen te gaan. BERLIJN, 5 Julij. Reeds meermalen is de wensch geuitdat de zoo zedebedervende speel banken, die men hier veelvuldig op de publieke straten ziet, geweerd mogten worden en zondag namiddag heeft de bevolking zelve zich met het vervullen van dien wensch belast. Er hadden zich op het Zeltenplein niet minder dan 29 rouletten-spellen gevestigdtoen een man uit het volk naar zijne (deeding te oordeelen een arbeider, na liet spel eene wijl te hebben aan gezien aan de verdere toeschouwers voorstelde er een einde aan te maken en hierin algemee- nen bijval vindende, de bankhouders aansp om hun het verkeerde van hunne handelwijze voor oogen te houden; deze, welligt nog meer door de reeds dreigende houding der massa dan door de woorden des sprekers getroffen hebben het geraden geoordeeld goedschiks de plaats te ruimen. In een oogenblik waren al de tafeltjes verdwenen. Eenige soldatendie vroeger hun geld aan die tafeltjes verspeeld had den meenden zich van deze gelegenheid te mogen bedienen om het verlorene terug te eischenmaar tegen dezen onbilltjken eisch ver zette het volk zich ook evenzeeren hiermede hopen wij dat die speelbanken nu voor goed verdwenen zullen zijn. BERN, 28 Junij. Te Neuchatel heeft de groo te raad de akademie opgeheven en 30 professo ren uit hunne betrekking ontslagen de Si. Gat ier Erzahler geeft twee redenen hiervoor aan te weten1) bezuiniging2) dat de akademie beschouwd werd als de groote steun der aristo- cratie welker vernietiging men bedoelt. FREIBURG, 1 Julij. Heden is hier alreeds i nieuw koren ter markt geweest. In de Rijnstre ken is de rogge reeds bijna geheel ingeoogst rooid worden, van eene uitmuntende hoedanig- heid zijn, en, zoo wel als de latere soorten uit- of inwendig geene teekenen van bederf aan zich hebben. APELDOORN, 6 Julij. Heden overleed, bij de nabuurschap Wormer, Gerrit Scholten, in den ouderdom van 102 jaren in het voorregt l van tot aan de laatste levensuren zijne verstan delijke vermogens behouden te hebben onze ge- meente kan buitendien nog vele hoogbejaarden -j tellenwaaronder wij noemen zekeren Gerrit I Jiessel, uit Wiesseldie, op 96jarigen leef- I tijd, II. maandag, bij een getuigenverhoor te Arnhem tegenwoordig, de meeste blijken van 1 geheugen gezond versland en scherpzinnigheid aan den dag legde. KAMPEN, 6 Julij. Algemeen was men, he- den morgen in deze stad zeer verwonderd in de Kamper Courant te lezen dat de aardap- I pelzicktewelke zich reeds vóór drie weken in 1 IJsselmuiden heeft geopenbaard sedert 11. vrij- 1 dag zoo zeer- is toegenomen dat bijkans geen akker meer vrij is en datals het zoo voort- 1 gaat, van de vroege soorten weinig goeds te ver wachten is.” Verontrustend is die tijding, en moet vooral in Holland, aan de eene zijde de angst en vreeze voor duurte wekken en voed sel gevenen aan andere zijde de speculatie- geest gaande maken, om, door opkooping, de prijzen op te jagen. Wij wisten wel, dat, in de vorige week bij sommigen op de markt het praatje ging dat indien het regenachtige weder en de koude wind, welke wij toen hadden nog eenigen tijd zouden duren, het te vreezen was dat de aardappelziekte zich weder mogt ontwik kelen. Wij wisten ook, dat, sedert het begin van Junij, de ziekte zich in de aardappellanden omstreeks IJsselmuiden vertoonde maar ook dat zij niet de minste zorg had ingeboezemd. Het verontrustend berigt in de Kamper Courant heeft ons van wege het belang der zaak voor de natie genooptzelf onderzoek te gaan doen. Wij hebben bevonden, dat, onder de vroege aardappelen van de soort muisjes genoemd welke sedert vier weken alhier gegeten worden en voortreffelijk van smaak zijn hier en daar eene enkele struik is aangedaan zoodat de bla den zwart zijn, maar dat, juist omdat de ziekte zich eerst bij het begin der rijpwording dier soort vertoond heefter niet de minste waar schijnlijkheid beslaat, dat de ziekte, zelfs in die soortalgemeen zal worden. In geene an dere soort dan in de muisjes heeft zich de ziek te noch hier in de nabijheid noch wat verder af vertoond. De aardappelziekte is verre van eenige bezorgdheid te wekken en men begrijpt hier niethoe de redactie van de Kamper Cou rant zoodanig verontrustend berigt heeft kun nen opnemen. GRONINGEN, 6 Julij. De aanvoer van ge schut naar deze vesting duurt steeds voort. Er worden nog, uit andere vestingen, kartetsen, kogels laad- en andere gereedschappen tot de bediening van het geschut, ramen, cirkelstuk- ken en batterij-beddinghouten verwacht. MAASTRICHT, 5 Julij. Een groot onheil hééft gisteren de gemeente Grondsveld in rouw gedompeld. Bij de explotatie eener steengroe ve strekkende tot onderhoud der wegenwerk ten 8 personen 3 mannen en 5 vrouwen be zig zijnde aan het uitgraventoen er plotse ling eene inzakking plaats haddie de onge- lukkigen geheel bedolf en het leven deed ver liezen. Het blijkt, dat men in de galerijen te veel naar voren had gewerkten zekerlijk zonder daaraan het noodige steunsel te geven. De ramp heeft eene groote verslagenheid in de gemeente verwekt, te meer omdat huisvaders er de slaglof- fers van zijn geworden. Dit ongeval doet voor zeker het gemis betreuren dat er in Limburg bestaat aan het noodige toezigt over de mijnen en steengroeven. Was een kundig ingenieur be last met het toezigt over deze werkenvoorze ker kon hij voor zijne verantwoording vaste re gelen bepalen voor de uitgravingenhet oog over de werklieden houdenen hen voor een noodlottig ongeval behoeden waarin zij nu door A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1