NIEUWS- EN AIWERTENTIE-RLAD VOOR DE STA!) EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang. 1848. No. 57. Zahir dag den 15 Julij» «A EE3 BINNENLAND. [•- 55 *5 .airs BUITENLAND. 91 Bi 8J •5 3 2? I6| 55 14 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nonuncrs 7} cent. nog veel hooi worden nagewonnen. In de zitting het van den Roclf Smilde hiel de vorige week voor de tweeën- menschenlevens dito 126 160, I 123 112 3 I. Lijn- Zlieg. /lieg. f36; rengt nder- zich voor en-ig. .inde- nieis- d aan In digt; volgt zijne zelve s liet eene man lang aonte itaan- ewijn lief. dik- trek- 1 lÖd zijne h on- f on-, 1 ruk- ■aken ider- ;ijner temt. naar chen e re- -elijk jran- w or- vol- Jon- dlijk den >rtiid r de haar d ge zel f- eeni- teu vast ten der- ha- erk die wel- De :rlij- •van rug- 1 in t de rou- □uw enig niet van den 2 Jann- FRANKFORT, 7 Julij. Van lieverlede komen de gedeputeerden uit de verschillende provinci ën te Weenen aan en betrekken herbergen en kasernen. Tweeëndertig Gallicische boeren, na melijk, hebben zich vereenigd en twee ver trekken in eene kaserne genomen, volkomen te vreden met het stroo, waarop zij daar slapen moeten. Zonderlinger constitueerende vergade ring dan te Weenen bijeenkomt, is stellig nog nergens te zien geweest. Voorloopig kan men de vergadering volgenderwijze verdeden: gede puteerden die lezen en schrijven kunnen en Prijs <lcr Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. daar bestaande, worden opgesomdzonder dat er door de regering iets gezegd worde ter goed- of afkeuring, zonder dat het blijke dat zij iets gedaan heelt, om die inrigtingen waar ze goed zijnaan te moedigen en ter navolging aan te bevelen of om er tegen te waken waar ze na- deelig bevonden mogten zijn; eindelijk, geen woord wordt er melding gemaakt van het koninklijk besluit van SNEEK 14 Julij. Tot vervulling der vaca tures in de tweede kamer met October ontstaan de door de gewone aftreding zijn herkozen en gekozen Noord-Hollandherkozen deheercn Van Leeu wen Hooft en Enschedé. Zuid-Hollandherkozen de heeren Neder- burgh en Roreel van Hogelanden gekozen voor het aftredend lid Timmers Verhoeven prof. Tlior- becke. Noord-Brabandherkozen de heer Van Sasse van Ysselt; gekozen voor het aftredend lid Gou verneur, de heer Storm. Utrechtgekozen voor den heer Menso ba ron d’Ablaing van Giessen burg. Gelderland: herkozen de heer De Man; ge kozen voor het aftredend lid Van Ilarencarspel mr. F. Op ten Noort. Friesland: gekozen voor den heer Telting mr. B. Albarda. Groningengekozen voor den heer Star Bus man mr. A. Oudeman. Zeeland: herkozen de heer Bijleveld. Allengs ziet men in dezen omtrek het gemaaide hooi van het veld verdwijnen en in de voorraadschuren brengen zoodat de eerste en voornaamste inzameling daarvan weldra ge ëindigd zal zijn. De inzameling is door het onlangs plaats gehad hebbende gure en vochti ge weder eenigzins vertraagd geworden en ten aanzien der hoeveelheid van het alhier gewon nen hooi kan men zeggen dat dezelve over liet geheel genomen, middelmatig is geweest, zoodat de prijs van dit artikel ten minste bij ons, eerder duur, dan goedkoop mag heeten. Dit een en ander kan echter nog eene gunstige wending nemen, indien, namelijk, het nog ove rig gedeelte van den zomer en de nazomer vrucht baar en schoon weder medebrengen want als dan zal er ’sGRAVENHAGE, ll Julij. van heden waren de beraadslagingen over wets-ontwerp tot afschaffing der straffen geeseling en brandmerk aan de orde van dag. Vijftien leden, waaronder vóór en tegen, hadden daarover het woord terwijl hetzelve met 30 tegen 21 stemmen is aangenomen. AMSTERDAM, 11 Julij. In de zitting der .tweede kamer van 5 Julij is voor het eerst door eene daartoe benoemde commissie rapport uitge- bragt over de staten voor de hoogemiddelba re en lagere scholen in het koningrijk der Ne derlanden over 1845 en 1846. Onder de puntenwelke de commissie meer bijzonder behandeltmerkt men op het staats examen het promoveren op theseshet afschaf fen (uit zuinigheid) der prijsvragen de vraag of het beter is ééne academie te hebben dan drie. Ten aanzien van het staats-exainen heeft de commissie twee gewigtige bedenkingen niet zoo Zeer tegen als wel betrekkelijk dozen maatregel zoo als bij thans wordt toegepast. Het staats examen schrikt vreemdelingen af, om onze hoo- gescholen te bezoeken het staats-examen voor de toelating tot de boogeschool is op zich zelf van weinig nut, indien het niet door andere even gestrenge examens gedurende den academischen cursus en bij het verlaten der boogeschoolge volgd wordt. Het promoveren op thesesals regel bij de juridische faculteit ingevoerd keurt de commis sie ten stelligste af; even zoo het intrekken der prijsvragen. Wat de samentrekking der drie hoogcscliolen tot ééne betreft, wikt de commis sie het voor en tegen, zonder tot een besluit te komen. Omtrent den toestand van het lager onderwijs vooral acht de commissie de verslagen der re gering zeer onvolledig. Zij vindt daarin de klag- ten uit onderscheidene provinciën nopens den gebrekkigen staat van dit onderwijs opgenomen zonder dat de regering er met een enkel woord bijgevoegd hebbe, wat zij gedaan heeftom deze gebreken te verhelpen; een aantal inrigtingen met betrekking tot het lager onderwijs hier en invloed arij 1842. In de zitting der Hannoversche tweede ka mer van 7 Julij is een brief ingekomen van den koning waarin hij verklaart, zich wel is waar te kunnen vereenigen met de verkiezing van aartshertog Johann tot rijksvoogd doch tevens vrij duidelijk te kennen geeft dat hij geen ge noegen kan nemen met de uitgebreide niagt den rijksvoogd opgedragen, en liever het land te willen verlaten dan te zullen dulden dat een vreemde vorst zich in de binnenlandsche aangelegenheden zijns rijks menge. AMSTERDAM, 12 julij. De Parijsche be- rigten, die tot eergisteren loopenzijn weder van geen bijzonder aanbelang. De nationale ver gadering heeft eene zitting gehouden maar slechts onderwerpen van ondergeschikt belang behan deld. In de stad is niets ontrustend voorgeval len maar liet blijkt, dat de omtrek der stad nog niet geheel gezuiverd is. Dezer dagen is, van wege Zijne Majesteit, door het departement van binnenlandsche zaken de aandacht der overige departementen van al gemeen bestuur gevestigd op de doelmatigheid dat voor alle schrifturen ten behoeve van ’s rijks aangelegenheden vereischt, en die veel gehan teerd en lang bewaard moeten wordenvoort aan uitsluitend van geschept papier uit de in- landsche fabrijken worde gebruik gemaakt. Tevens zijn bij de kennisgeving hiervan de gouverneurs der onderscheidene provinciën uit- genoodigd geworden, aan de fabrijkanten van geschept papierdie in hunne provinciën be staan of zich aldaar later vestigen te doen op merken dat hun eigen belang blijft vorderen, om zoo veel mogelijk goede kwaliteiten van pa pier te leveren door voor de zamenstelling van dat papier geene andere grondstoffen of schei kundige middelen te bezigen dan die berekend zijn, aan hnn papier, behalve de geschiktheid, om daarop goed te kunnen schrijven, ook den meest mogelijken graad van duurzaamheid te geven. ROTTERDAM, 11 Julij. Gisteren heeft zich de deputatie der staten van het groothertogdom Luxemburg waarvan de leden in drie rijtuigen waren gezeten, naar het paleis des konings groot- hertogs te ’s Gravenhage begeven en heeft Z. M. in hare tegenwoordigheid den plegtigen eed af gelegd op de nieuwe staatsregeling, door die staten voor dat hertogdom vaslgesteld. De de putatie heeft hiermede hare taak volbragt en zal spoedig naar Luxemburg tcrugkeeren. GRONINGEN, 10 Julij. ter stede woonachtig, viel in het zeldzame geluk ten deel dertigste maal de redder eens te zijn. Terwijl hij zich in den namiddag naar zijne werkzaamheden begaf, wordt door het uit schieten van het groote zeil eene vrouw van een tjalkschip geslagen, dat in het Reitdiep zeilen de was. De koene tnenschenredder is aanstonds met zijne liulpe gereed, en brengt de vrouw weder behouden aan boord. die dit niet kunnen gedeputeerden die de Duit- sche taal verstaan cn die ze niet verstaan; ge deputeerden, die om de ƒ200 ’s maands en de zoodanigendie wegens de wetgeving komen. Wat de staalkundige fraclien in deze vergadering betreft, bestaat daar eene zeer groote, die niets begeert als wat de keizer wil. Tot deze kate- gorie behooren al degenen aan wien in naam des keizers ten koste van hunne landheeren de heerendiensten kwijtgescholden zijn zij welke lezen noch schrijven kunnen en diegenen welke geen Duitsch verstaan. Graaf F. Stadion de man, die eens als een vriend van vooruitgang vereerd werd zal als leider van het groote cen trum der regterzijde optreden. De uiterste reg- terzijde die alles omverstooten wilwat in Maart en Mei verkregen is, bestaat alleen uit eenige'' Jesuiten en oude aristocraten en zal zich be- lagchelijk maken. liet eigenlijke centrum niet Pillersdorff aan het hoofd, kan als de Oosten- rijksche partij baschouwd worden. Tegenover het regter centrum ziet men de linker met Wessenberg en de aanhangers van den aartsher tog Johann. Deze partij zal na die van Sta dion de belangrijkste zijn. De uiterste linker, vermoedelijk door Schwarzer geleid bestaat groo- tendeels uit letterkundigen doch zal in alle vraagstukken, waarbij de nationaliteit niet in aanmerking komtdoor Poolsche en Boheemsche grondbezitters versterkt worden. FRANKFORT, 8 Julij. Eenige dagen gele den verschenen, als naar gewoonte, Beijersche schoenmakers met hunne goederen op de markt te Hamburg, waar hun echter, op aandringen der ingezeten schoenmakers, namens de regering aangezegd werd dat zij hunne waren voortaan niet te Hamburg ter markt mogten brengen maar met dezelve ten spoedigste de stad te ver laten hadden. Men gunde deze lieden zelfs zoo weinig tijd dat zij hunne goederen oningepakt des nachts naar Altona moesten vervoeren waar toenmaals mede markt gehouden werd. De schoen makers van Altona hadden echter de lucht van het gebeurde bekomen plaatsen zich in eene hinderlaag en vielen op de opene kisten met schoenen en laarzen aan van welke dan ook eenige duizend paar in hunne handen gevallen zijn. De eigenaars hebben te Hamburg eene aan- klagt wegens schadeloosstelling ingesteld. llERI.ijN, 8 Julij. Reizigers, die uit Peters burg komen verklaren dat op den overtogt van Petersburg naar Swinemunde, eenige per sonen op de stoomboot door de cholera aange tast waren. BERLIJN, 10 Julij. Ten gevolge van de be- rigten dat de cholera in Petersburg uitgebroken en zuidwaarts tot in Bucharest doorgedrongen is zijn van hier aanschrijvingen aan de provin ciën die het eerst aan den aanval blootgesteld zouden kunnen wezen gedaan om maatrege len van voorzorg te nemen en zich in geval de zaak zich mogt voordoen naar de later ge wijzigde voorschriften van 1835 te gedragen. ITALIË. Het dagblad van Augsburg deelt be- rigten uit Rome mede van 27 Junij, welkeniet gunstig voor den staat van zaken aldaar luiden. Ooggetuigen verzekeren, dat Pius IX, toen hij eenige dagen te voren in St. Giovanni was ver schenen naauwelijks gegroet werd. De pi waren op hunnen weg naar de vergaderzaal met den dood bedreigd in geval zij niet voor den oorlog wilden stemmen. Men gaat zelfs too ver, van luide te spreken over de afzetting van den paus en heeft reeds den 27als den dag daartoe bepaald. Hoewel juist niet veel staat te maken is op deze en meer dergelijke verwarde geruchten blijkt echter daaruit dat de reactie van beide kanten werkzaam isen dat de span ning aldra haar hoogste toppunt zal bereikt hebben. Den 25 Junij is te Rome eene aardbeving ge voeld. Op het Quirinaal klonken de schellen op het Kapilool nam men eene meer golvende beweging waar. Ongeveer 14 dagen geleden had hetzelfde verschijnselomstreeks midder nacht plaats. PARIJS, 9 Julij. Men verhaalt wetenswaar- dige bijzonderhedennopens de arrestatie van oAo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1