NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOll DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. rA 3de Jaargang. 1848. No. 58. zilve- 'i 4 A "A 65 in rsig ijke iett- eug- I 1 te 'I en ?lie- vij- eer- I rant ten wel- taar ko llet t ik >ver ge- 1 strekte vertakkingen in Polen. Te Warschau I’d- I Sept. BINNENLAND. vereen igincj. rij. BUITENLAND. 3| men van raad lig te over het 2 0 25 50. '652 ie- 1513 9 8/. 2; Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. oor ks- nd jor- den den en- 15, -2, 25 rag j- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnerpcnts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommcrs 7} cent. >ofd I ider I Ik I was irn; I tut- I lofd uw1 zoo lijk- zij den It u lon er h er- r u I tike I taak j van geschillen, die door den regler of door de be- wor- In stede van dien geregelden van zaken schijnt men te hebben verko- de maatschappelijke orde op het spel te zet- Zij die daarvan de schuld zijn hebben groote verantwoordelijkheid op zich gel'a-1 strekte vertakkingen in Polen. verwonderd dat de regering van de beginselen den. in de gevraagde verklaring der kamer van 16 verdwij Maart is afgeweken, zonder de gronden dezer afwijking opzettelijk te ontwikkelen. De vijf punten hier boven vernield zijn: 1. Het stelsel van vertegenwoordiging. 2. De raad van state. 3. De godsdienst. 4. Het onderwijs. 5. Het regt van vereeniginq. -lloofdzakelijk heeft de discussie, in de zit ting der tweede kamer, gehouden 13 Julij, ge- loopen over den verkoop van scheeps- en krijgs- materialen welke nu en dan door onze minis ters van oorlog en marine geschiedt. Deze mi nisters hebben dat verkoopen verdedigd o. a. door te verklaren dat vele der verkochte voor werpen voor ons niet bruikbaar waren. Voor waar eene nieuwe ontdekking. Wanneer telken twee jaren het budjet van oorlog, ad ƒ12.000.000 in vredestijd verdedigd moest worden dan sprak men van de noodzakelijkheid, om de magazijnen goed te voorzien Toen in Maart 11. een bui tengewoon crediet voor oorlog werd aangevraagd berigtte de minister van oorlog van dien dag dat de magazijnen slecht voorzien waren. Thans verzekert de minister van oorlog, dat wij blijde mogen zijn ons geschut aan Frankrijk en Duitsch- land te hebben verkocht, omdat het van vreemd model en in ons verdedigingsstelsel niet passend was. Den heere C. W, Ploenius directeur der zwemschool alhier, is dezer dagen de volgende brief toegekomen, waara'A wij gaarne openbaar heid geven. °r Mijnheer Overtuigd zijnde, dat het UEd. niet anders dan aangenaam kan zijn, de gunstige resulta ten der door UEd. glhier gevestigde inrigting te vernemen, heb ik de eer UEd. te berigten dat op mijne laatste reize met het schip Mathilda naar Java een mijner schepelingen een ligte ma troos onder de linie, het ongeluk had boord te vallen door de snelle vaart van Schip,, kon hem niet zoo spoedig, als wij wel wenschten hulp worden verleend zoodat er circa drie vierendeel uurs verliep, eer de uitge zette sloep hem bereikte; doch, dank zij het on derwijs in de zwemkunst, hetwelk hij aan UEds. inrigting bad genoten want had hij zich niet alleen gedurende dien tijd boven gehouden maar was ook bij zijne terugkomst aan boord geheel wel- varende, zoodat voormelde ligte matroos, naast God aan het bij UEd. genoten onderrigt zijne redding van eenen anders gewissen dood heeft te danken. UEd. autlioriserende van deze missive zooda nig gebruik te maken als UEd. geschikt zal oor- deelen heb ik de eer hoogachtend te zijn: UEds. Dv. Dienaar, II. de Jong.” Als een bewijs, hoe ver ontstaan ten gevolge onaangenaamheden tusschen den kerke- de stedelijke regering, hier trekt, kan men verhaalt, dat fa- 1 personen uiC nderling bevriend waren elkander out- zeer vele collegiën onderlinge riendschappelijke gezindheid en hatelijkheden plaats die vijandelijkheden zelfs ook >en waarvoor men tegenovergestelde ge- even als of de zaak -1 Jl HBSHB Om die algemeene verbittering Ie doen nenzal de spoedige behandeling en af loop der zaak bij den regter kunnen dienen. Wij hopen en vertrouwen, dat, in het belang van den vrede en de kalmte in deze stad eet; ieder het zijne zal bijdragen om die stemming te doen terugkeeren en dat daartoe ook krach tig zal bijdragen de onlangs in betrekking tot de bestaande geschillen benoemde commissie uit de staten van deze provincie. Het munt- en penningkabinet der Leydsche hoogeschool heeft, in het afgeloopen academie jaar, o. a. door ruiling aangewonnen een zilve ren muntje van een der heeren van Koevorden. Op de voorzijde, rondom het borstbeeld, staat Monela Kovord. op de keerzijde een kruis het omschrift is onleesbaar (renod. dni kof') LEEUWARDEN, 17 Julij. Den 15 dezer overleed alhier, in den ouderdom van 59 ja ren, de hoog welgeboren heer Maurits Pico Diderik baron van Sijtzamakommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuwstaatsraad in buitengewone dienstgouverneur en president der ridderschap van de provincie Friesland. Reeds gedurende de laatste twee jaren liet zijn gezondheidstoestand veel te wenschen over, die in de laatste dagen zulk eene ernstige wen ding heeft genomen dat Z.I1.W.G. dien namid dag onverwacht is bezweken. GRONINGEN, 13 Julij. Men verneemt, dat zekere J. R. V., eertijds korenschipper, thans zonder bepaald beroep wonende te Uskwert door de justitie gearresteerd is en crimineel te-* regtgesteld zal worden als verdacht van in den namiddag van den 27 Maart 11. het tweejarig zoontje van zijne vrouw, uit haar vorig huwe lijk verwektmoedwillig dermate mishandeld en aan het hoofd verwond te hebben dat het kind vier dagen daarna aan de gevolgen dier mishan deling overleden is. ASSEN, 13 Julij. Men verneemt, dat, ten gevolge dispositie van het departement van oor log van 26 Junij jl. den 10 dezer de paspoor ten voor de miliciens der ligting van 1843 ter uitreiking zijn verzonden. Amsterdam 24 Junij 1848. LEYDEN, 12 Julij. de vijandschappen de en worden aangevoerddat milieu in onmin geraakt zijn dat personen die anders on wijkendat in zamenwerking en v voor tweedragttwisten maken dat men uitstrekt tot leesgezelschapp bedankt om personen van voelens niet te ontmoeten s iets gemeens had met de lectuur van romans letteroefeningen of recensenten. Uit die bijzonderheden kan men opmakenin welke betreurenswaardige en tevens bespottelijke verhouding onze beschaafde bevolking verkeert. En dat alles is het gevolg van den beginne slissing der hooge regering hadden moeten den uitgemaakt, gang zen, ten. 1 eene WEENEN, 9 Julij. Den 21 Junij is de cho lera te Bucharest met groote hevigheid uitge- broken. De ziekte heeft zich mede allerwege over het platte land verspreid. Te Braila ster ven dooreen 60 menschen daags aan de cholera. FRANKFORT, 12 Julij. Merkwaardig is do bijzonderheid dat het heden de dag waarop de aartshertog Johann van Oostenrijk in het Duitsche parlement verscheen om als rijksbe- stuuider de regering van het Duitsche rijk te aanvaarden, juist 42 jaren geleden is, dat het Rijnverbond gesloten werd waardoor het oude Duitsche rijk ontbonden en keizer Frans II tot het nederleggen der oud Duitsche keizerskroon genoodzaakt werd. Het Oostenrijksch ministerie heeft den 10 van den koninkl. commissaris Vay, in Zevenber gen eenen koerier ontvangen het officiële be- rigt medebrengende, dat de Russen, niet alleen de Pruth waren overgetrokken maar ook voor waarts rukten. Al de rijke Bojaren verlaten hun vaderland en vlugten naar Kroonstadt. BERLIJN, 12 Julij. Terwijl de aartshertog Johann in alle steden, welke hij op zijnen togt naar Frankfort passeerde, met ongeveinsde blij ken van vreugde en geestdrift werd begroet K werd hij te Breslau, de eerste groote Pruissischo stad, doos welke hij zijnen weg nam, met eene in het oog loopende koelheid ontvangen. In tegendeel heeft daar eene demonstratie tegen zij ne verkiezing plaats gehad, en men moet zelfs voornemens geweest zijn, hem in persoon een protest te overhandigenwaarin men zich ver zet tegen zijne benoeming als onverantwoorde lijk rijkshestuurder. Volgens een schrijven uit Warschau, moet werkelijk eene Russische zatnenzwering bestaan en deze haren hoofdzetel te Petersburg en Mos kou hebben. Deze vereeniging heeft veruitge- dito I pd. 12G 1 P^ 255; 208 leen- I 96, I zon- 4pd. 58| J 110, I 6 w. AMSTERDAM, 14 Julij. De reis van aarts hertog Johann naar Frankfort is een triomftogt geweest. De Duitsche bladen zijn opgevuld met berigten van de hartelijke en opgewondene ont vangst, welke de rijksvoogd op alle plaatsen, waar hij doortrok genoot. Te Frankfort zelf was de avond van den 11 getuige van een feestzoo als zelden binnen de muren der oude rijksstad is gevierd. Den 12 des morgens heeft de rijksvoogd zich naar de constituerende vergadering begeven en met eene korte aanspraak zijnen post aanvaard aldus luidende: Mijne Heeren De spoed met welken ik mij herwaarts begeven heb om in uw midden te verschijnen moet u het stelligste bewijs leveren van den Imogen prijs, dien ik stel op de mij opgedragene waardigheid van rijksvoogd, en op het, bij deze gelegenheid door de vertegenwoor digers van het Duitsche volk, betoonde vertrou wen. Terwijl ik bij deze het ambt van rijks voogd aanvaard, herhaal ik de verklaring, dat ik de wet op de instelling van het provisioneel centraal bestuur, welke mij zoo even is voorge lezen zal nakomen en handhaven, ter eere en tot heil van het Duitsche vaderland. Ik ver klaar tevens, dat ik mij onverdeeld aan dit ambt zal wijden en onverwijld bij Z. M. den keizer aanzoek doen om mij na het reeds door mij beloofd openen van den rijksdag van het ver dere stedehouderschap in Weenen te ontheffen.” AMSTERDAM, 15 Julij. Tijdingen nit Rome van 8 Julij melden dat de paus den vorigen dag door eenen aanval van beroerte is getroffen gewordendie ernstig genoeg wasom groote bezorgdheid voor zijn leven op te wekken. Bedroevend zijn de berigten uit Oostenrijks oostelijke grensprovinciën en de aangrenzende Do- nau-vorstendommen. Overal oproer en burger krijg, daarin stemmen alle berigten overeen; doch hoe en wat er eigelijk gebeurt, is moeije lijk te onderkennen. In Bohemen blijft eene doffe stemming heerschen in Hongarije woedt een vinnige krijg tusschen de volkstammen; de intogt der Russen in Moldavië wordt bij voort during uit goede bronnen bevestigd; Wallachije is, sedert de vlugt van vorst Bibesco, aan de vreesselijkste regeringloosheid ter prooi. Vreemd klinken de berigten, welke wij he den uit Hamburg en Bremen, nopens den wa penstilstand in Sleeswijk ontvangen. Sommigen gaan zoo ver van te zeggen dat er van den ge- heelen wapenstilstand geen woord waar is trou wens de berigten uit Kopenhagen tot den 8 loopende, zwijgen er volstrekt over. Andere melden slechts, dat de wapenstilstand alleen tusschen de twee krijgvoerende legerbevelhebbers gesloten is. In dit geval is er geene ratificatie noodigen kunnen ook geene overeenkomsten wegens teruggave van genomene schepen enz. ter sprake komen. Wij herinneren hier, dat wij reeds vroeger gemeend hebben te moeten twij felen aan de echtheid der tijding, dat liet ver drag van wapenstilstand door het hof van Ber lijn zou zijn geratificeerd zeker is het nu al thans, dat dit niet geschied is. AMSTERDAM, 15 Julij. Wij ontvangen he den het voorloopig verslag o>ver de ontwerpen tot herziening der grondwet. Dit staatstuk beslaat niet minder dan 61 blad zijden druks in folio. Na eene korte historische inleiding doet het verslag opmerken dat nevens menigvuldige aanmerkingen op de ontwerpen der regering gemaakt, geheel de overweging der af- deelingen beheerscht werd door 5 hoofdpunten welker regeling, zoo als zij thans door de re gering wordt voorgesteld niet met de denkwij ze van de meerderheid der kamer strookt. Wel erkennen de leden dezer meerderheid dat men in d» tegenwoordige omstandigheden iets van eigene denkwijze ten offer moet bren gen doch deze inschikkelijkheid moet hare gren zen hebben en daarwaar bet levensvragen geldt mag overtuiging alleen voor redelijke gronden wijken. Uit dit laatste oogpunt heeft het die leden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1