NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3dc Jaargang* Saturday den 22 Julij* 1848. No. 59. i °P de- te ene laar >cn> BINNENLAND. ge- :en Ier BUITENLAND. 7 liggend ren hem ge ude 35; rie- 30; 117 cli. ehe 1st. ■oei •sb. lie 35. S 1 3 •i" i 1 3 4 el- ge- tie- die en ,e en )U- Ün ad werkelijke dienst van de hand gewo gen en van ƒ2000 r be- inig die mi- ten - den ner och eze I 11 ü- l l FtI der Zoo iën tiers ven- dus de I len te- I als. land be- oote 'en der >eel- nen fant ilig. be- rid- mes her- I z. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncments-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. VA EENEN, 12 Julij. Nadat onderscheidene leden geweigerd hadden den post van president en vice-president aan te nemen, werden de 11 IJ. dr. J. Kudler tot president van jarende fa- brijkant J. VVeiss en de Israëlitische leeraar .1. Mannheimer tot vice-presidenten geproclameerd. De laatste liet zich de benoeming van vice-pre sident welgevallen alleen op dringend verzoek van onderscheidene Katholieke geestelijken. WEENEN, 12 Julij. De gemalin van den aartshertog Johann de baronnesse Brandhoff wordt in den loop der week alhier verwachten zal voor de eerstemaal haren intrek nemen in den Hof burg, waar alreeds appartementen voor haar in gereedheid gebragt zijn. Tot hiertoe heeft zij wanneer zij Weenen bezochtsteeds gelogeerd in eene particuliere woning, het zoo genaamde Michaëlshuis op het Constitutieplein en verscheen zij nimmer ten hove. FRANKFORT15 Julij. Wij onlleenen aan eenen handelsbrief uit Berlijn de volgende bij zonderheden De halfjarige intressen-betaling der openbare fondsen en aandeelen-spoorwegen geschiedt hier met de grootste naauwgezetheidhetgeen ook met zekerheid vari alle overige Noord-Duitsche en van de meest Zuid-Duitsche stalen mag ver wacht worden. Zelfs ten aanzien van Oosten rijk bestaat hier, althans bij welonderrigte lie den geenerlei vreesdat hetzelve in zijne aan gegane verpligtingen jegens zijne schuldeischers zal achterlijk blijven. De klagten over de schaars te van geld die velen hier doen hooren is niets minder- dan gegrond. Tot bewijs hiervoor mag dienen dat de aanvragen wegens voorschot* i ten van geld op depót van binnenlandsche Ja gen en streden, dat de voorgestelde vermindering der bezwaarmet opzigt Het volgend merk- geschreven van de regeringswege sedert eenigen tijd kamers is toegezegd en dat, naar i aan de eene zijde strektom sen af te schaffendoch aan i om nieuwe middelen uit te schrijven. ’s GRAVENHAGE19 Julij. In de zitting der tweede kamer van heden zijn hoogst belang rijke financiële ui ets-ontwerpen aangeboden t. w. 1) Een ontwerp tot gedeeltelijke afschaffing der accijnsen van het gemaal en het geslagt. 2) Een ontwerp van belasting op de bezittin- de inkomsten en wel f pct. van alle bezittingen van meer dan niet onaanzienlijk getal verklaarde zich 1 moeijelijk te kunnen vereeni- dat de laatsten de gevolgtrekking be- J zon- l tot eene goede regtsbe- deeling, zoude kunnen worden daargesteld. De regering acht het van belang, uit het oog punt der bezuiniging dat het ontwerp spoedig in werking kome. Zij blijft volharden in haar voorstel tot vermindering in liet getal barer raads- heeren ook bij de behandeling van strafzaken. Voor het oogenblik kan ingevolge de voordragt het voorgestelde doel worden bereikt, met de minst mogelijke verandering overigens in de be staande regterlijke organisatie. De regering stelt er prijs op dat het ontwerp ook met inbe grip van de bestaande vacaturen worde aange nomen. Zij zal overigens de voordragten der staten aannemen en daarvan gebruik maken zoodra de dienst der justitie de aanvulling cener vacature vereischt. ’s GRAVENHAGE 17 Julij. In de zitting der tweede kamer van heden is het wets-ont- werp der regering, strekkende tot verleening van eene buitengewone geldelijke bijdrage (van ƒ86,000) aan de maatschappij van weldadig heid door alle 38 aanwezig zijnde leden aan genomen. De Staals-Courant meldtdat de’opbrengst van ’s rijks middelen over de eerste G maan den van dit jaar139,154,59^ minder bedraagt dan die van 1847 over dat tijdvak. ’s GRAVENHAGE 18 Julij. Zaturdag avond heeft de raad van state eene buitengewone ver gadering gehouden die tot middernacht geduurd heeft. Men verzekertdat daarin zou behandeld zijn het ontwerp van wet van financiëlen aard dat van regeringswege sedert eenigen tijd aan de men verzekert i beslaande acc'yn- den anderen kant Buitjes te Zoltkampal spelendein de Zolt- kamper-togt of uitwatering en wel zeer nabij de pomp waar een aanmerkelijke stroom ging. Bij dit ongeval was niemand tegenwoordig dan een speelmakkertje liet zoontje van den brood bakker G. M. L. Schottmet name Corel den ouderdom van slechts vijf jaren bereikt hebben de zoodat een gewisse dood den kleinen dren keling scheen te verbeiden, te meer nog, daar ook deze eenige getuige van den val in het wa ter in het eerst niets had vernomen. Doch hij vermist op eens zijnen speelgenoot ziet rond waar deze zich bevindt, en bemerkt een boven het water uitstekend handje, bij eene waterplank op een zoogenaamd kret rustende. Op dit ge- zigt begint bij dadelijk, zoo luid als hij kan, te roepen Ik zal u helpen 1” en zich daarop in allerijl voorover op de plank uitstrekkende grijpt hij het handje en vervolgt even luid Houd maar vast, ik zal u helpen, lieve!” Roepende en worstelende tracht hij in zijne le houding, nu zijnen betrekkelijk zwa kst naar den wal te krijgen totdat bet eindelijk geluktden geholpene op het droo- te slepen hem in volkomene veiligheid te stellen, en de redding uit zulk een groot levens gevaar geheel alleen te volbrengen. Een paar vrouwen, op het herhaald roepen van den kleine eindelijk toegeschoten zouden wel is waarvoor het behoud des levens te laat zijn gekomendoch konden nu de verdere ver pleging op zich nemen. De jeugdige redder begaf zich nat en met slijk bemorst, huiswaarts en had geene geringe moeite om zijne moeder te beduiden dat hijwegens zijn zonderling voorkomen geene straf verdiend had.” TILBURG, 15 Julij. Gisteren is alhier de eerste nieuwe rogge aan de markt geweest. De nieuwe aardappelen werden tegen 1.15 a 1.25 de mud verkocht. Wij beleven over het alge meen eenen zeldzaam zoo vruchtbaren zomer er is van alles in overvloed en de granen en aardappelen worden eene maand eerder gewon nen dan in andere jaren. Men meent hier iets aan het loof der laatstgemelde vrucht waai- te kunnen nemen, doch dat is weinig beduidend, en niet meer algemeen dan men reeds voor ja ren van dit gewas zag. Boekweit zag men in geene jaren zoo schoon van gewas en bloem. SNEEK21 Julij. De heer E. J. Attema candidaat-notaris alhier, is, bij Zijner Majesteits besluit van den 13 Julij 1848, no. 80, tot no taris te Dragten benoemd. ’s GRAVENHAGE 17 Julij. Alhier is zatur dag gearriveerd de heer M. B. Roman uit Loui siana. Zoo men verneemtis deze heerdie vroe ger reeds veel heeft bijgedragen, om door zijn’ invloed en beleid financiële maatregelen voor te bereiden die de strekking hadden om het cre- diet van dien staat te herstellen er thans in geslaagd om door tusschenkomst van het huis Hope en Co. definitief te regelen de uitbetaling der interessen van de verschillende leeningen ten laste van Louisiana te Amsterdam genego tieerd. Nederland iszoo men heeft kunnen nagaan, bij die leening betrokken voor eene som van 5 millioen dollars of 12'- millioen guldens. ’s GRAVENHAGE 17 Julij. Uit het alge-r meen verslag over het wets-ontwerptot het niet vervullen van vacatures in de provinciale hoven, blijkt, dat het doel van bezuiniging, waarmede het ontwerp aan de tweede kamer is aangeboden bij de 38 leden die aan het on derzoek hebben deelgenomen vrij algemeen bijval heeft gevonden dat de voordragt in de afdeelingen heeft aanleiding gegeven tot verschil lende bedenkingen dat eenige leden den voor- gestelden maatregel als ontijdig beschouwden doch de groote meerderheid der leden dat ge voelen echter niet deeldedat de hoofdbepaling der wet meer tegenstand ontmoette; dat, of schoon toch velen in de voorgestelde verminde ring van regters in strafzaken geen bezwaar za gen een i met dat voorstel gen en van 5 pct. van alle inkomsten, met de volgende verminderingen en vrijdommen: van voor inkomsten van minder dan ƒ2000 van voor inkomsten beneden ƒ1500; van voor inkomsten beneden 1000 geheele vrijstelling voor inkomsten beneden ƒ000. AMSTERDAM 17 Julij. Wij vernemen dat de Hollandsche spoorweg-inaatschappij binnen zeer kort eene nieuwe locomotief in dienst zal brengenwelke in hare eigene werkplaats te Haarlem is vervaardigd. Deze machine is reeds zoo verre gevorderd, dat verleden donderdag, 13 dezermet dezelve een proefrid is gedaan naar Veenenburgwaarbij zij volkomen goed voldaan heeft. De machine draagt den naam van Kenau Hasselaarter eere van Haarlems heldhaftige verdedigster. Het is de eerste ma chine die in de ateliers van den Hollandschen spoorweg, waarin niet anders dan Hollandsche werklieden zijn gemaakt is. AMSTERDAM, 18 Julij. De eenige, maar daarom niet minder gewigtige nieuwstijdingdie wij heden uit Italië vinden medegedeeld is de verkiezing van den hertog van Genua tweeden zoon van Karel Albert, tot koning van de nieu we Siciliaansche monarchie. AMSTERDAM19 Julij. Het is thans zoo goed als zeker, dat, zoo eenig onvoorzien voor val het niet beletde staat van beleg te Parijs binnen eene week tijds opgeheven zal zijn. Het is te hopen dat zulks zonder nieuw gevaar ge schieden mag; maar nog niet langer geleden dan 11. donderdag, is in een zoo druk bezocht oord als de Champs Elysées op een’ vertegenwoordi ger in zijne koets geschoten. Blijft hetondanks het ophouden der buitengewone aan de rege ring verleende magt, rustig, dan zal zulks on getwijfeld het vertrouwen en vertier bevorderen hoezeer de bekend gemaakte staat der inkomsten gedurende de eerste helft dezes jaarsdonkere uitzigten voor de toekomst levert. Over de vredes-onderhandelingen tusseben Denemarken en Duitschland begint zich eenig licht te verspreiden. De Uamburgsche bladen berigten thans dat generaal Wrangel eenen mi litairen wapenstilstand, edoch slechts voor eeni ge dagen gesloten heeft. AMSTERDAM, 19 Julij. Tot hiertoe is door gaans aan zoodanige miliciens, die, ten gevolge van het plaats gehad hebbende overlijden van bunnen vader, in de termen verkeerden, om in het begin van het volgende jaar, op grond van art. 21 der wet van 8 January 1817 uit de dienst te worden ontslagenop hun ver zoekin afwachting van dat ontslag, verlof toe gestaan. Dezelfde gunst werd ook veelal ver leend aan miliciens die in gebreke waren ge blevenhunne aanvragen tot ontslag in het jaar volgende op dat, waarin het sterfgeval had plaats gehadten bepaalden tijde naar behooren in te dienencn aan welken mitsdien volgens art. 23 der evengemelde wet in dat jaar geen ont slag meer kon worden verleend. Daar echter de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet toe laten om zoo ruimschoots verlof te verleencn heeft Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken aan de heeren gouverneurs in de provin ciën te kennen gegeven, dat voortaan althans, op de verzoekenwelke ten behoeve van de laatstbedoelde milicienster bekoming van ont heffing van de werkelijke dienstmogten wor den ingediend afwijzend zal worden beschikt. Aan de belanghebbenden wordt alzoo waar schuwender wijze, onder het oog gebragt, dat, ten aanzien der zoodauigen die verzuimen mog ten hun op grond van het bovengemelde art. 21 verkregen, regt op ontslag ter behoorlijker tijd en plaats te doen geldengeene toegevend heid kan worden gebruiktmaar de verzoeken welke later ten hunnen behoeve ter bekoming van verlof of ontheffing van mogten worden ingediend zeu moeten worden. GRONINGEN, 17 Julij. waardig voorval wordt ons Zoltkamp Onlangs viel het vierjarig zoontje van Jacob

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1