NIELWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang. 1848. No. 61. Zaturdag den 29 Julij- 31 BUITENLAND. I' 8?. 2J '2 82 dadelijk BINNENLAND. ■n, 8; 8,1. ”‘l 6 ziekte aarda niet 1 i niet ÜSL ooral f be- ;4 32 penbare criminele teregt- lan Rieuwerts Veldman Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. AbonnernentS-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele Hommers 7} cent. 'past nen- tem- 285, Opd. dito ische 172; 147; ische 2 pd. 177; ie in aad I. 33’ !■- nu de voorgestelde belasting op de be- n enz. betreft, gelooft de heer Van Hall niet genoeg gelet is op de hardheid de- belasting en dat men i dat de heer Lightenvelt met de omin vereeniging met de en militaire autoriteiten alle zooda- tregelen te nemenals de omstandig- het oogenblik in dat gewest zullen Prijs der Advertcntiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, cn voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. ■.■■■J,,-,, n, |||*|i|i| Intusschen hebben de accijnsi stoffen in 1847 opgebragt, in centenop den turf en op de steenkolen te zanten en de accijns op het gemaal AIzoo is één millioen gulden helft van 1 stoffennog geen vierde heid ter, oon- wen- ddel laar- kin- Men len, i ee- die, Hol- ners Hol. m in dere wijze te vinden zonder dat men tot zoo veel omvattende en het geheele stelsel van belastingen aangrijpende maatregelen de toe- vlugt neme. Men leest in de Staals-Couranlliet kan in de tegenwoordige oogenblikken voor de be langen van het vaderland nuttig zijndat de ingezetenen opmerkzaam worden gemaakt op on juiste opgaven of voorstellingen welke in open bare geschriften omtrent ’s lands aangelegenhe den worden verspreid. De menigte der dage- lijksche voortbrengselen van de drukpers maakt het evenwel ondoenlijk steeds in de beoordee- ling en wederlegging te treden van hetgeen in dergelijke stukken in een verkeerd daglicht kan I zijn gesteld, en het is dan ook slechtsten ein de de noodzakelijkheid te doen blijken om niet als onbetwistbaar aan te nemen al hetgeen over de algemeene zaken wordt geschreven dat een i tweetal voorbeelden van onjuistheden als de be doelde, hier wordt opgegeven. In een der stukjes, welke onder den titel van Staatkundige opmerkingen dezer dagen zijn in het licht verschenen wordt beweerd dat één millioen gulden meer is dan de opbrengst der belasting op de brandstoffen en één derde be draagt van de belasting op het gemaal. >en op de brand- hoofdsom en op- ƒ1,337,219.81 935,079.55 ƒ2,272,299.36 4,056,363.04 nog niet de het bedrag der belasting op de brand- van dat der belasting op het gemaal. Zoo werd in een ander dezer dagen geschre ven vertoog verkondigd dat de perceptiekosten der belastingen hier te lande 40 percent be dragen. De belastingen hebben in 1847 opgebragt ƒ55,812,050.15 cn voor perceptiekosten is over dat jaar bij de begrooting toegestaan ƒ4,344,350,05. Derhalve bedragen de perceptiekosten ongeveer 7| ten honderd van de opbrengst der belas tingen. ZWOLLE, 24 Julij. Het onwederdat he den nacht te 1 ure begon van het zuidoosten naar het zuidwesten was zoo hevigdat men met grond beducht was voör ongelukkende zen morgen werd al spoedig ontdektdat in een kamp weiland het Hooijelaarin Diezetoebe- hoorende aan den heer W. A. Hoofthouthan delaar alhier3 koeijen waren getroffen gewor den zoodanig dat 2 derzelve op elkander dood lagen en een derde nog even stuiptrekkende ook weldra bezweek; 4 andere in hetzelfde land hebben geen letsel bekomen. De aardappelziekte is over het algemeen wel zoo erg als het vorige jaar maar naauwkeu rig onderzocht is het eigenlijk geene aardappel- maar eene aardappelloofziekte want de ippelen zijn tot nog zeer gezond en hebben het minste bewijs van door ziekte aangedaan te zijn; integendeel, wanneer men de opbrengst narekent van een stukje gewonen bouwgrond dat eene Ned. roede groot is in de onmiddel lijke nabijheid dezer stad gelegen dat 2y mud den aardappelen uitgeleverd heeftdan is het niet te veelwanneer men in het algemeen die verhouding aanneemtzoodat dan een bunder 250 mudden aardappelen opleverthetgeen voor zeker gewone aardappeljaren verre overtreft. Alleen het loof wordt eerst met zwarte vlak ken en dan dorhet geeft eene onaangename lucht van zich de stengel blijft van den win- ter-aardappel tot nog toe groen en overigens zijn er nog geene andere verschijnselen. Tarwe en rogge is voor een groot gedeelte reeds binnengehaald of Staat aan de schoven de afgedorschte levert per vim, dat is 104 gar ven, ruim 1 nieuw mud op; jl. vrijdag was er reeds 20 mud nieuwe rogge aan de marktvan goede kwaliteit en droogdezelve is verkocht voor 5.50 en ƒ6, terwijl de oude werd afge daan voor ƒ5.50. BERLIJN, 22 Julij. Het dagblad der regering verzekertdat het berigtonlangs door de N. Pr. Zeit. medegedeeld, als zouden in de Charité reeds gevallen van cholera voorgekomen en twee personen daaraan overleden zijn voor geheel bezijden de waarheid is. Men verzekert, dat de koning onlangs in den ministerraad te Potsdam zou verklaard heb ben dat hij voornemens was zich aan den rijks- bestuurder te onderwerpen en dat hij met alle magt zou streven om de Duitsche eenheid tot waarheid te maken. Naar luid van brieven uit St. Petersburg, zijn daar reeds ruim 9000 menschen aan de cholera overleden die hare slagtoffers in alle standen eischt. Het schijntdat de ziekte reed» langs den geheelen Oostzee-oever tot aan de Pruissische grenzen en welligt reeds over dezel ve is doorgedrongen. In eenen anderen brief uit St. Petersburg wordt de volgende waarneming medegedeeld: Toen de cholera daar uitbarstte was de atmospheei’ zoo 1 veranderddat geene eleclriseermachine vonken ’s GRAVENHAGE25 Julij. Gisteren avond is van hier naar Maastricht vertrokken Z. Exc. de tijdelijke minister voor de zaken der R. K. eeredienstde heer mr. L. A. Lightenvelt, als benoemd tot tijdelijken commissaris in Limburg. Men wildat dit vertrek in regtstreeksch ver band staat met het besluit der vergadering te Frankforten magt bekleed is burgerlijke nige maa beden van vorderen. AMSTERDAM, 26 Julij. Uit Sleeswijk wordt geschreven dat de wapenschorsing weder voor eenige dagen verlengd is. Intusschen heeft het I voorloopig centraal bewind te Frankfort zich eindelijk over den wapenstilstand verklaard. De minister van buitehlandsche zaken heeft verze kerd dat geen wapenstilstand met Denemarken gesloten zou worden die niet met de eer van Duilschland overeenkwam en dat reeds maatre gelen getroffen waren om den krijg met nadruk voort te zetten. De koning van Pruissen heeft aan de inge zetenen van Keulen beloofd dat hij het feest van den Dombouw zou komen bijwonen. Deze belofte heeft op de stemming te Keulen eenen zeer goeden indruk gemaakt. De beer mr. F. A. van Hall, voormalig minister van financiën, heeft uitgegeven: Een woord over de voorgestelde belasting op de bezittingen. Eene beoordeeling van dit ont werp van zijne hand moet belangrijk zijn. De heer Van Hall verzekert, niet dan noode voor het publiek op te treden, en het rustige leven dat hij thans genietdoor zorgen daaraan vreemd, te storen.” Hij doet het echter op ver zoek van vele vriendenen hij doet het te lie veromdat hij daarin de gelegenheid vindtom openlijk tegen te spreken dat hij nog zijde- lingschen invloed op ons financieel beheer zou hebben. De heer Van Hall draagt den tegenwoordigen minister van financiën achting en genegenheid toe; hij kent zijne goede bedoelingen en waar deert zijne kunde en beradenheid. De schrijver erkent de moeijelijke stelling waar in de minister zich bevindt: aan de eene zijde gebonden door eene vroeger gegevene on voorzig- tige belofte, aan de andere zijde gedrongen door de buitengewone uitgaven van andere departe menten van algemeen bestuur. De minister moest wel dadelijk kernachtige financiëele maatregelen voordragen al is het ook dat de tegenwoordige staten-gcneraal er moeijelijk over zullen kunnen beslissen. De heer Van Hall vindt het goed dat de mi nister, getrouw aan zijne belofte, de toekomst niet aan den nood van het oogenblik wil opof feren doch hij keurt het af, dat de minister eene bestaande belasting voor altijd afscbaft, en slechts eene tijdelijke vergoeding daarvoor voor draagten dus af breekt, zonder weder op te bouwen. Wat zittinge: dat er zer belasting en dat men gevoegelijk die hard heid had kunnen voorkomen dooreven als in 1844met het ontwerp van belasting een ontw.erp van vrijwillige leening aan te bieden. Hoe dit in de tegenwoordige omstandigheden zou kunnen geschieden, wordt hierna door den heer Van Hall in het breede ontwikkeld. Ons bestek laat ons thans niet toeden schrij ver in zijne berekeningen te volgen. Trouwens, wij achten het genoeg, met een enkel woord de aandacht onzer lezers op dit merkwaardig geschrift te hebben gevestigd. Ten slotte 'betoogt de heer Van Hall dat het op het oogenblik niet noodig is, in de geheele buitengewone behoefte van 11 millioen te voor zien. Volgens de eigene verklaring der regering behoeven er vóór 15 Sept, slechts ƒ3,700,000 gedekt te zijn. Deze zijn wel op eene of an- GR0NINGEN, 24 Julij. Het provinciaal ge- regtshof, in raadkamer vergaderd, heeft, bij ar rest van bedende o; stelling bevolen aan eertijds korenschipper, thans zonder bepaald be roepwonende te Uskwertals verdacht van, in den namiddag van 27 Maart 11., het tweeja rig zoontje van zijne vrouw Roelfke Harms Huis uit haar vorig huwelijk met nu wijlen Niklaas Struivig verwektmoedwillig dermate mishan deld en aan het hoofd verwond te hebben dat het gezegde kind vier dagen daarnaaan de gevolgen dier mishandeling is overleden. Gisteren voormiddag had alhier buiten de Steentilpoort een ongeluk plaats, dat zeer erge gevolgen had kunnen hebben. De heer J. W. Postmakastelein te Dokkum, was dien morgen met zijn bediende van Dokkum geredenmet een op de onlangs gehoudene Appingedamster marktvan J. Kroon te Becrta op mak cn trouw voor 140 gulden gekocht vijfjarig appelschim mel ruinpaard. Onderweg twijfelde men al aan die trouw van het paard en hield een waakzaam oog, toen het voor het logement van D. Bolt, buiten de Steentilpoort alhier, uitsprong, zoo- dai het eerst op de kniën aan den kant der vaart geraakte hetgeen aan de bestuurders den tijd gaf, om van de chais te springen en vervol gens over den kop tuimelde en met de chais in het water viel. Door middel der barge, die al daar lag, en met behulp van meerdere personen werden echter paard en chais spoedig gered. MAASTRICHT, 22 Julij. Heden is, door de van Frankfort teruggekomene afgevaardigden de volgende proclamatie uitgevaardigd »De afgevaardigden van hel hertogdom Limburg bij de hooge Duitsche consti tuerende nationale vergadering te Frank fort aan hunne mandatarissen. Mijne heeren! Het lot van Limburg is thans beslist. De hooge Duitsche nationale vergadering heeft een stemmig en onherroepelijk uitgesproken dat het hertogdom Limburg uitsluitend een Duitsche staat isen niet meer als Nederlandsche provin cie kan en mag beschouwd worden. De vereffening der schuldvraag blijft aan de goedkeuring der hooge nationale vergadering onderworpen, en hierin vinden wij eenen zekeren waarborg, tegen alle opdringing van vreemde schulden. »Uwe afgevaardigden, mijne heeren! rekenen liet tot hunnen pligt, bij deze gelegenheid hun ne landgenooten met den meesten nadruk aan te bevelenoveral en in alle omstandigheden de rust te bewarenen de bestaande wetten te eerbiedigen, totdat dezelve door andere, nader te bepalene, vervangen zijn geworden. Dit is voor eenen ieder burgerpligt. {get.') »J. L. Baron van Scherpenzeel. A. Schoenmaeckcrs.” o#

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1