NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 62. BUITENLAND. BINNENLAND. ’ïi 3; G! si; Ige- eds uis- oed zjj al- ;eu he md ku- ak- im- ter- om van 'ij. 3de 8 3} op 6 h 8| 7’ i9> 10’ '4 ■am md en, I ien óns ;an- r!” me- gij g'j lel- l is wt- iro- rei- unt :n? me- dat on- ik eze iwI ar, die lid- zen :bt. 1 ien :ne- be- oeg om 'as- 'idt al- te ren jen de m, nst be- Dez'Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnernents-priis voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nominees cent. naar Europa behoe- waartoe maar weinigen de mid- gelijkheid tot bekoming van in zooverre men de noodige geschikt- en van goed gedrag is, daar het toch onverschillig is, of men zijne studiën te Delft of elders heeft volbragt. De instelling te Delft wordt hier immer als eene uitvinding der aristocratie beschouwd, om de ambten on- der hunne kinderen reeds in Nederland te ver- deelen. liet gouvernement is verpligtvoor «het onderwijs in Indie veel meer te doen dan tot dusverre is gedaan. Hierover is een adres aan den koning ge- rigt. Op den 22 dezer hadden eenige fat- soenlijkc lieden plan te vergaderenom het adres te ontwerpenhiervan kregen eenige wargeesten en geëxalteerde hoofden de lucht zoodattegen verwachting eene verbazende me- nigte in het sociëteitsgebouw de Harmonie stroomde; gelukkig, dat de fatsoenlijke lieden die eenvoudige menschenmeest Inlandsche «kinderen, wisten neder te zetten, en dat het gouvernement eene ferme houding aannam de militairen waren gereed, sterke patrouilles kavallerie gingen de straten rond en daardoor is de rust niet verstoord.’’ pd. honte dito I. I ico; 5 pd. 10G 120; pd. ;1. ..vl.; FRANKFORT, 26 Julij. De cholera is nu uit Rusland tot aan de Gallicische grenzen door gedrongen en in Radziwilow uitgebroken. Reeds zijn te Lemberg de noodige maatregelen voorzorg genomen. Zoo op het oogenbilk ontvangen wij de officiële bevestiging van het reeds gisteren ver breide geruchtdat al de weggetrokkene studen ten te Heidelberg teruggekeerd zijn ten gevolge van de algemeene opheffing der democratische clubs in het groothertogdom Baden. FRANKFORT, 27 Julij. De minister van b.ui- tenlandsche zaken te St. Petersburg heeft aan al de Russische gezanten in Duitscbland eene al lerbelangrijkste circulaire gezonden wapyin laatst genoemden op het nadrukkelijkst uitgenoodigd worden, al bunnen invloed uit te oefenen ten einde de dwaalbegrippen, die in de bondsstaten ten opzigte van de bedoelingen van Rusland in weerwil van de vroegere verklaringen des kei zers blijven heerschen zoo veel mogelijk wor den uitgeroeid en Duitschland integendeel tot de overtuiging komedat de bedoelingen des keizers ten opzigte van hetzelve, van ceneu vrede lievende!) aard zijn en blijven dat de krijgstoe rustingen van Rusland tot nu toe alleen van eeneir defensiven aard zijn geweest en slechts bestemd om gereed te zijn tegen een der duizend onvoor ziene gevallen die in den tegenwoordige!) pro visionele!) toestand, waarin de laatste gebeurte nissen plotseling de wereld verstrikt hebben tot de mogelijkheden behooren datzoo lang Duitschland Rusland niet aanvalt, zoo lang de bond, welken nieuwen vorm hij ook moge aan nemen de naburige staten ongemoeid laaten niet tracht zijn gebied met geweld verder uit te breidenof zijne regtmatige bevoegdheid verder uit te strekken dan de bestaande tractaten be palen de keizer ook de binncnlandsclie onaf hankelijkheid van Duitschland eerbiedigen en in de stelling blijven zal, welke hij zich tot nu toe heeft voorgeschreven. BERLIJN, 26 Julij. De ligtzinnigheid waar mede men te Frankfort de Limburgsche kwestie behandelt en verdeeldheden voedtwelke de Rijn-provinciën even zeker zullen ruïnerenals de Decnsche oorlog onze Oostzee-provinciën voor laugeren tijd geruïneerd heeft, draagt mede veel bij om de ontevredenheid tegen Frankfort te vermeerderen daar men daarbij maar al te zeer doorzietdat men zijne plannen ten koste van Pruissisch goed en bloed denkt door te zetten. BERLIJN 26 Julij. De afgevaardigde bij de algemeene rijksvergadering heer von Beckerath is gisteren alhier uit Frankfort aangekomen ten einde eene bemiddeling voor te bereiden ten opzigte van de stelling, die Pruissen voortaan in Duitschland zal innemen. Het ministerie is, zoo men verneemt, niet ten volle met de Frank furter besluiten tevrede, en de circulaire, door ’s rijks oorlogsminister aan de onderscheidene over heden gerigtis ook weinig geschiktom de re geringen te bevredigen het garnizoen te Stet tin is er bereids tegen opgekomen en het laat zich aanzien dat het grootste deel van liet Pruis sische leger, op den 6 Augustus volstandig wei geren zalden aartshertog Johann te huldigen zelfs al ware het ook dat de Pruissische regering de circulaire tot eene eigene aanschrijving mogt maken, hetgeen evenwel niet waarschijnlijk is. BERLIJN, 27 Julij. Men verneemt uit Dant- zig dat de feeders en eenige andere handelaren te Dantzig in een adres aan het ministerie ver klaard hebben datzoo niet spoedig aan den nutteloozen en dwazen oorlog met Denemarken waarvan de oorzaak Pruissen eigenlijk niets aan gaat, niet spoedig een einde wordt gemaakt, noch Dantzig noch West-Pruissen iets tot de gewone belastingen of de gedwongene leening wil len bijdragen, en het verdrag hunner vereeniging met Dnitschland weder zullen verbreken. Dit adres is van 85 onderteekeningen voorzien zijn de alzoo bijna alle feeders en zeehandelaren in die stad. PETERSBURG, 21 Julij. Op 16 Julij waren 1 hier 3843 cholera-zieken in behandeling geble- ’s GRAVENHAGE 28 Julij. Naar men ver neemt bestaat in geenen deele bij de regering het voornemen om de ligting van 1848 in dienst te stellen en heeft zelfs het plan bestaan om de ligtingen van 1845 en 1846 huiswaarts te doen keeren, wanneer die van 1847 genoegzaam in de wapenoefening zoude gevorderd zijndoch men is daarvan voorloopig teruggekomenten gevolge van het genomen besluit te Frankfort, aangaande de provincie Limburg. De vergaderingen van den ministerraad zijn gedurende deze week zeer veelvuldig en lang durig geweest. Onder de vele onderwerpen welke aldaar jn behandeling waren bekleeden eene eerste plaats die nopens de grondwets-her- ziening (de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der kamer)en de aangelegen heden van Limburg. AMSTERDAM, 28 Julij. Men verneemt, dat in gereedheid gebragt wordt het voorloopig ver slag van de commissie van rapporteurs betref fende de bedenkingen die in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal gemaakt zijnten opzigte der ontwerpen van wet be trekkelijk de gedeeltelijke afschaffing der accijn sen op het gemaal en het geslagten nopens de invoering eeuer belasting op de bezittingen en inkomsten. Men heeft gegronde reden om bet door het Journal de la Haye medegedeelde berigtwe gens de intrekking dier beide ontwerpen als zeer voorbarig te beschouwen. AMSTERDAM, 29 Julij. De oorlog tusschen Denemarken en Duitschland is weder begonnen. Zoowel het Pruissische ministerie als het voor loopig bewind van Holstein heeft officieel kennis gegeven van de hervatting der vijandelijkheden. Van beide zijden rust men zich nu toeom den oorlog met nadruk te voeren. De Denen moeten reeds weder bij Schleimunde (niet ver van de stad Slees wijk) geland zijn; ook heb ben zij reeds weder twee Mecklenburger sche pen genomen. Generaal Wrangel zou, volgens berigten uit Rendsburg voornemens zijn Jutland binnen te rukken zoodra het IXde armee-corps van den Bond in Holstein en Sleeswijk zou zijn aangekomen om de kust te dekken. ROTTERDAM, 28 Julij. Men verneemt, dat de synode der Hervormde kerk op reces geschei den isblijvende intusschen eene commissie werk zaam met het concipiëren van een algemeen reglement voor de Hervormde kerkhetwelk bij het hervatten der vergaderingen op den 15 Augustus aanstaandeonmiddellijk zal worden Ongetwijfeld zal roem der vaderland- vernemen in behandeling gebragt. ROTTERDAM, 29 Julij. elkdie belang stelt in den sche kunstenaarsmet genoegen vernemen dat onze landgenoot W. II. Schmidt herhaald en dringend is uitgenoodigd naar Londen te komen om eenige groote portretten te vervaardigen. Wij vernemen dat hij in de eerste dagen der volgende maand aan die uitnoodiging denkt te voldoen. Het zevenjarig zoontje van den Middelburg- sclien beurtschipper had het ongeluk heden na middag aan de Spaansche kade tusschen den wal en het schip in liet water te vallen zon der dat zulks werd opgemerkt door de beide knechts, die op het schip werkzaam waren het kind zoude zeer waarschijnlijk zijn verdronken, indien iiiqt de heer C. G. Schijthuis van Gro ningen, op de tweede verdieping van het hee- renlogement voor het venster staandeeen en ander gezien en zich daarop gehaast had om ter hulp te komen de drenkeling was reeds gezonkenkwam echter weder boven en had even besef genoeg om den stokdweil aan te vat ten die genoemde heer hem toereikte waarna hij mede door hulp van den toegeschoten va der, gered werd. MAASTRICHT, 26 Julij. Het stedelijk he-, stuur alhier heeft, ten gevolge van het besluit der nationale vergadering te Frankfortbetrek kelijk Limburg, in zijne op gisteren gehoudene zittingbesloten tot de indiening van een twee de adres aan onzen koninghetwelk bereids denzelfden dag is afgezonden. In dat adres wordt Z. M. eerbiedig, doch op de meest dringende wijze verzochtom in over eenstemming met de grondwettige magt van ons land en hoogstdcszehfs bondgenooten al die maatregelen te nemen, welke den tegenwoordi- gen stand van zaken overeenkomstig de bestaan de tractaten kunnen verzekeren en niet toe te staan, dat de regten en de belangen onzer stad op welke wijze ook, benadeeld worden, noch dat zij worde beroofd van hare tegenwoordige vrije handelsgemeenschapdie haar zoo nood zakelijk is, dat zij, volgens de eigene woorden van een’ onzer ministers, in bet tegenoverge stelde geval, als in de lucht zou hangen. O. 1. KOLONIËN. Ook in de Oost-Indiën zijn de belangrijke gebeurtenissen in Europa in den laatstverloopen’ tijd voorgevallen, niet zonder gevolg gebleven. Zoo hebben eenige fat soenlijke lieden te Batavia eene vergadering be legd waaromtrent de heer Ardesch den volgen den brief, die bij gedrukte exemplaren alom ver spreid werdaan den resident aldaar gezonden Batavia, 19 Mei. Mijnheer de Resident! Op aanstaanden maandag zal eene vergadering plaats hebben van de Nederl. ingezetenen van Bataviawaarin men zal behandelen de bepa ling dat de op Java geborene Europeanen geenen hoogeren rang dan kommies kunnen bekleeden,ten ware zij hunne studiën in Delft hebben voltooid. Ik geef u kennis, mijnheer de resident! dat ik die vergadering zal bijwonen en dat ik, naar aanleiding van de vrijzinnige beginselen door onzen vrijzinnigen koning op den 14 Maart jl. gemanifesteerd mij niet alleen zal bepalen bij eene behandeling van secundaire onderwerpen maar dat ik als onderdaan van denzelfden libe ralen koning die ook hier regeertnog andere onderwerpen ter behandeling zal voordragen die, na de aftreding van een door de natie niet langer gewild ministerie, voorzeker op dit oogen- blik reeds een onderwerp uitmaken van de ern stige beraadslagingen van Oranje. De, even als zijn koning, vrijzinnige Neder lander (was get.) P. C. Ardesch. Het adres aan den koningin die vergadering opgemaakt behelst hoofdzakelijk opheffing van het koninklijk besluit van 6 Dec. 1842, en an dere bepalingen uit dit besluit voortvloeijende welke de ingezetenen van Nederlandsch Indie noodzaken hunne kinderen om eenmaal eene officiële betrekking te verkrijgen eenige duizend mijlen ver naar het moederland te zenden enz. Overigens zegt een uittreksel uit eenen parti culieren brief dd. Batavia 27 Mei Ook is de reforme-koorts naar Java overge- slagen en men verlangt hier verbetering van «onderwijs, betere schooiinrigtingen zoodat de «ouders hunne zonen niët ven te zenden delen hebben posten heid heeft Prijs der Advertentie!^ van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcgt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1