NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOII DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. O 3dc Jaargang* 1848. No. 64. JVoensdag den 9 Augustus. BINNENLAND. ontwikkeling op hulp ij. Jij u I i damp bevondde op BUITENLAND. i. ’oor iaak zeer bij onderzoek fil er en :ld •59 ie- 123 •0; 129 li to 15; !5, pd. os- 3 1 8 ver 17 Ier 8J id Ki pt. bladen evenwel zijn en dreigen met Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncments-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele noinmers 7' cent. teer ker- een nu wo- kan kra- on- ing den ker- om tun t te van efte lid- zro- een het ons nze lies zei len fs, rijk tin- rer- be- ■g» >eit ten de rk- het en- of liet idt les den heer minis- zoa die partij van i onafzienbare on- FRANKFORT, 2 Augustus. In de zitting van heden is de nationale vergadering eindelijk over gegaan tot de stemming over de grondregten des Duitsdicn volks. De volgende gewigtige grondsla- der opstandelingen zijn ge- meer gekwetst. O’Briens ben en is geheel Hetwelk doende enz. Redenenwaarom vurigen eerbied van gedane verzoek om erSire 1 zonder alles op het zetten, geen terugkeer mogelijk. Wij een koninklijk woord en U. M. zal die vóór allen geroepen werdom AMSTERDAM, 4 Augustus. De berigten uit Lombardije heden ontvangen bevestigen volko men hetgeen wij gisteren zeiden Karel Albert is verslagen en moet terugtrekken maar de strijd is nog geenszins beslist. Van weerszijde worden groote toebereidselen gemaakt, om den strijd voort te zetten en bepaaldelijk den uitslag er van te beslissen. Uit het Noorden vernemen wij de meest tegenstrijdige geruchten. Sommigen spreken van eene krachtige hervatting van den strijd (in over eenstemming met de vroeger medegedeelde ver klaring van het voorloopig centraal-bewind te Frankfort), anderen vleijen zich met de hoop, dat niet slechts een wapenstilstand maar een de finitieve vrede eerstdaags te wachten is. Een Hamburger correspondent des Frankforter Jour nal' s verzekert als stellig dat generaal Wran ge! den 6 7 of 8 Augustus Jutland binnen rukken zou. Van de andere zijde melden de Hamburger bladen dat thans vooral de Denen den vrede wenschen ook omdat zij bemerken dat er op hulp van Zweden weinig te rekenen valt. De Kopenhaagsche 1 nog vrij oorlogzuchtig gestemd eene nieuwe blokkade der Elbe. ROTTERDAM, 4 Augustus. Door de Neder- landsche handelmaatschappij zijn voor de maand Augustus bevracht: voor Amsterdam 14, voor Rotterdam II, voor Dortrecht 2 en voor Mid delburg 1 te zamen 28 schepen. ROTTERDAM, 6 Augustus. Z. M. dekoning heeft liet ontslag van den heer mr. Dirk Don ker Curtius niet aangenomenen Z. Exc. drin gend ui^enoodigd aan het bestuur te blijven aan welk uitdrukkelijk verlangen Z. Exc. dan ook heeft voldaan. ARNHEM, 1 Augustus. Tot geruststelling van velen nopens de aardappelen-zickte kan men omtrent deze gemeente berigten dat in de maand Julij van de vroege aardappelen zeer spoedig het loof is verdord geraakt en bij onderzoek daarnaar bleek dat dezelve rijp waren alleen vertoonde zich hier en daar eenige ruwheid aan de schilniet meer dan in vroegere jaren was de ziekte aan dezelve te ontdekken. Van de late aardappelen valt nog weinig met zekerheid te melden, zij doen zich allervoordeeligst voor in sommigen komt zwartheid in het loof, maar geen de minste ziekte is aan die aardappelen nog te ontdekken. GRONINGEN, 2 Augustus. Den 31 Julij 11., des middags ten 2 uur, sloeg de bliksem, bij een zeer onverwacht opkomend onweder, in de schuur van den landbouwer Cornell's W. Smit, te Uithuistermeedenterwijl gemelde landbou wer met zijne vrouw en dochter aan tafel wa ren. De tempel op de schuur is van boven ge heel verbrijzeld. De bliksem is daarna bij den zoogenaamden uilgevelwaarschijnlijk door het dak, in de schuur geslagen, heeft eenige span ten geheel verbrijzeld en eenen balk en eene zuil aan stukken geslagen; vervolgens is hij, door het kernhuis in de zomerkamer, voorbij liet dochtertje van elf jaren, dat opgestaan was, om iets te halen, in eene kast geslagen, waar hij eenige schade veroorzaakte; het meisje vielzon der evenwel getroffen te worden voor dood ter neder, maar kwam na verloop van eenige mi nuten weder bij. De bliksem ndm vervolgens zijnen weg weder uit die kamer, door den gang en het kernhuis, in de keuken en ging dooi den schoorsteen naar buiten. De man en vrouw hunne tegenwoordigheid van geest niet verliezende, stonden dadelijk op, om te onderzoeken of er ook brand wasde wijl alles zich vol rook en damp bevondde man ontdekte brand in het boveneinde der schuur in het dak op den balkwelke echter spoedig gebluscht werd, zoodat de aangebragte schade niet groot is. gen zijn hierbij aangenomen geworden 1° Gelijk stelling aller burgers voor de wet, en de opheffing van alle onderscheid tusseben hen 2° algemeene bevoegdheid tot het dragen van wapenen en de onbeperkte verpligting voor allen tot de krijgs dienst. De beraadslagingen hierover liepen spoe dig af, daar de vergadering eindelijk de waar de des tijds begint in te zien en deze vragen ook reeds genoegzaam bediscussieerd en toegc- licht waren. Professor Beseler nam vervolgens liet woord om den adel te verdedigen tegen de beschuldigingen, gisteren tegen denzelven uitgebragt; hij drukte de vergadering op het hartdat het hoogst onbillijk zoude zijn na den adel alle voorregten onttrokken te hebben (waaromtrent men het nu algemeen ecus was) denzelven nog naam en titel weg te nemen, en dat zulks eene zeer rexolutionnaire handelwijze zoude zijn. Over deze vragen ter stemming over gaande, werd de motie nopens de afschaffing des adels verworpenmet eene meerderheid van 282 tegen 167 stemmen. Tot deze meer derheid behoorden niet enkel de meeste adelij- ken maar ook vrijzinnige geleerden en staats liedenzoo als Weicker, Jordan, Bassermann Itzstein Dahlmann Malhy de liberale dich ters Uhland en Laube, de oude Jahn de stich ter der Turners, enz. Van de Beijersche afge vaardigden stemden slechts weinigen met de min derheid ook eenige adelijken stemden met de liberale oppositie-partij. Wijders werden de overige motiën ter afschaffing der orden en ti tels door eene groote meerderheid verworpen. Aangenomen werden de beide art.: 1°. Alle Duitschers zijn gelijk voor de wet; 2°. alle pri vilegiën ten gunste van enkele standen en klas sen zijn opgeheven en afgeschaft. BERLIJN, 2 Augustus. In het hospitaal la Charilé alhier is gisteren een man overleden onder onmiskenbare teekenen van Aziatische cho lera. De dood volgde spoedig op het ontstaan der ziekte. Gisteren had de lijkopening plaats, waarbij men alle veranderingen waarnam welke de cholera veroorzaakt. Van dit toeval is ter stond aan de autoriteiten kennis gegeven. LOiNDEN, 2 Augustus. In den morgen van zaturdag jl. is op de gemeente-weide te Boulagh nabij Ballingarryin het graafschap Tipperary, een begin gemaakt met den opstand 50 of 60 policie-beambten zijn deze pogingen echter kracht dadig en met goed gevolg te keer gegaan. Drie der insnrgenten zijn bij die gelegenheid doodge schoten en verscheidene gevaarlijk gewond waar onder een der chefs, de heer Dillon. Smith O’Brien, die in persoon de opstandelingen aan voerde, vlugtte te paard van het slagveld som migen zeggen naar Urlingfordanderen naar Johnstawn. LONDEN, 2 Augustus. De autoriteiten te Liverpool hebben papieren in handen, waaruit de bedoelingen der clubs daar ter stede duidelijk blijken, namelijk met de rebellen in Ierland en op andere plaatsen des lands zamen te spannen. Zij hielden zich bereid, in de stad het vuur te openende voornaamste gebouwen aan te val len en de straten te barricaderen. Jl. zondag hebben de commissarissen van policie te Dublin het volgende ofiicieele berigt bekend gemaakt, over het gevecht bij Boulagh: Een klein detachement policie-agenten is gisteren avond bij Killenaule, in het graafschap Tipperaryaangevallen door een duizendtal per sonen meest allen gewapend met geweren en pieken en onder het onmiddelijk bevel van Smith O’Brien. Geene der policie-agenten is ge wond doch zeven dood en nog veel de vlugte in de grootste verwarring verstrooid. PARIJS, 30 Julij. De Gazette des Tribunaux deelt het volgende mede over het fort Romain- ville, een van die, waarin het grootste aantal gevangenen opgesloten is: Dit fort is voorzien van 18 kazematten waar van 12 uitsluitend voor de gevangenen bestemd zijn; in ieder derzelve zijn zij verdeeld ten ge tale van 60 a 70. Planken zijn aan den muur rondom bevestigd en voorloopig voorzien van ’s GRAVENHAGE 2 Augustus. Gisteren werd het verzoek om ontslag van den minister Don ker Curtius bekend, lieden reeds heeft een groot aantal ingezetenen dezer stad een adres aan den koning ingediend om een blijk te geven dat het stelsel van tegenstand, door de eerste kamer thans gevolgd wordt afgekeurd en tot verderf des vaderlands leiden zou. Dat adres hetwelk voorzeker zoowel hier als elders door vele an deren zal worden gevolgd, luidt aldus: Sire Geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij met leedwezen hebben ontwaard, dat de vrees niet als ongegrond mag worden beschouwd dat het systema van behoud is overgegaan in een systema van tegenstand tegen al hetgeen voor uitgang verbetering en ontwikkeling van den volksgeest betreft. Het ontslag, door U. M. aan ter van justitie te verleenen tegenstand doen zegevieren en keilen voor het vaderland voorbereiden. de ondergeteekenden met U. M. durven vragen, het ontslag van den heer mr. Dirk Donker Curtius niet in te willigen opdat het welzijn van Uwer Majesteits huis en het wel zijn des volks niet in de waagschaal mogen wor den gesteld. ’s Gravenhage 2 Augustus 1848. AMSTERDAM, 4 Augustus. Wij vernemen, dat gisteren alhier ter stede het volgende adres opgemaakt en met vele onderteekeningen voor zienaan den koning verzonden is: Sire De ondergeteekenden naderen vrijmoe dig den troon van U. M. met het ernstig ver zoek om het door den tijdelijken minister van justitie aangeboden ontslag niet aan te nemen en daarop zoodanig te beschikken, dat hij voort durend tot welzijn van Ur. Ms. huis en tot heil des volks moge kunnen blijven arbeiden. Beiden wij zeggen liet met volle overtui ging Sire zouden door het aannemen van dat ontslag aan het wankelen worden gebragt en eenen terugkeer doen onderstellen tot een stel selwaarvan de onhoudbaarheid in deze dagen zoo overtuigend is gebleken. En toch is spel te hebben den man dat woord te volbrengen weten te handhaven op de plaats, die hij zich in het vertrouwen des volks heeft verworven.” Uit Amersfoort schrijft mendat van de 12 jonge lieden, die dingsdag jl. voor de staats commissie bun examen afgelegd hebben 9 toe gelaten zijn tot de akademische lessen en 3 af gewezen terwijl van de 12 jonge lieden die woensdag door de staats-commissie zijn geëxami neerd allen zijn toegelaten. De wetenschap leert en de ervaring staaft het, dat het ontstaan en de verbreiding' van de cholera zeer begunstigd wordt door het misbruik van sterken drank en dat het eenen noodlottigen invloed op den loop dier ziekte uitoefent; dat derhalve het heilzaamste en zekerste middeldat bij de nadering dezer gevreesde ziekte kan wor den aanbevolen is de onthouding van sterken drank. Het is echter natuurlijk dat die ont houding niet eerst eenen aanvang moet nemen wanneer de cholera ergens werkelijk is uitge barsten maar dat reeds lang van te voren de vermenging der bestanddeelen van den sterken drank met het ligchaam moet hebben opgehouden. Deze waarheden worden eenvoudigkrachtig en overtuigend aangetoond in een boekjede zer dagen te Amsterdam in liet licht versche nen bij den boekhandelaar Mooy getiteldOver den invloed van den sterken drank op de cho lera een waarschuwend woord door eenen ge neesheer. Wij bevelen de lezing en betrachting van dat woord bij de dreigende nadering aêr cholera met nadruk aan. Prijs der Advcrtcnliënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1