NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN lÜT ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang» 1848. No. 65. Zaturdag den 12 Augustus. 'i BINNENLAND. Thans zijn BUITENLAND. h5 R <a- ek als ti de er- ae- la- ra- ne an ;er 11e jr- ira cu er- ot. ge- aer I Iet ni ge- ae, I 'g; en. eeg an ilp at, le, na 1’ Ik lel. jk- til- I Ier iet an. n dt. of nel an- ine ,r» ffit ge- tnij mij a It al ian ht- el, igs rig jk. irn QÜj sche jche pel. 122 onie 112 per >ek- 73, i. vl. >lie ijno- 36; A T A Ir*. het dorp en afge- WEENEN, 3 Augustus, schoonzoon van hier ter stede sporige grillen is in Deze Courant verschijnt eiken Woensdag’ en Za turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, builen de Stad franco 1.05, enkele nonuners 7| cent. op het gemaal en Prijs der Advcrtenliënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. e lichtspruit van Chartres, het paleis der bekend het voorloopig van i kameren de memorie de regeringover cene Blijkens het verslag heeft de meerderheid der Evenwel neemt de regering genoegen met cc- I nige voorgestelde veranderingen. Zoo is de vrij stelling uitgestrekt tot degenen die ƒ3000 of minder bezitten, en voor de inkomsten tot be neden ƒ800. HAARLEM, 6 Augustus. In den afgeloopen’ nacht is cene zware misdaad gepleegd in de na burige gemeente Vel 74m op Beeckesteijn het buitenverblijf van den gepens. generaal jhr. VV. F. Boreel. Naar hetgeen wij daaromtrent ver nemen is de genoemde generaalomstreeks één ure, in zijn slaapvertrek, hetwelk gelegen is in de beneden-verdiepiug van het gebouw op zij ne legerstede gevonden badende in zijn bloed en zeer zwaar aan het hoofd gewond, terwijl de huisknecht, die op bet roepen zijns mees ters ontwaakt en toegeschoten was tevens een raam van dat vertrek vond openstaan en ver scheidene voorwerpen van meer of minder waar de vermiste. De wonden schenen met eene bijl of dergelijk voorwerp toegebragt te zijn hoe wel zij van zeer ernstigen aard moeten wezen vleide men zich dat de toestand van den hoog bejaarden generaal niet hopeloos was. Er zijn onverwijld alle nasporingen gedaan om den da der of de daders te ontdekken. Te dien einde hebben ook de regterlijke beambten uit deze stad terstond zich naar de plaats van het mis drijf begeven. GRONINGEN, 7 Augustus. In den namiddag van zondag den 30 Julij jl. zijn er. in de na bijheid van Ter Apel gemeente Vlagtwedde verregaande ongeregeldheden gepleegd door eene menigte met pistolen en knuppels gewapende in gezetenen van het naburige Hanoversche dorp Ruitenbroek welke eenige woningen of zooge naamde keeten der arbeiders dieaan de gren zen van het rijk, aan den Leidijk werken, heb ben overvallen,de woningen vernield,gel den, goederen, huisraad en lijfstoebehooren ge roofd en op wagens weggevoerd, en 9 a 10 ar beiders, benevens hunne vrouwen, deerlijk mis handeld en gewondten gevolge waarvan eene dier vrouwen in eenen zeer bedenkelijken toe stand verkeert. Deze woeste hoop werd aangevoerd door ze keren Bruins koopman te Ruitenbroek (aan wien sommige dier arbeidersvoor geleverde goede ren geld schuldig waren)die zich op deze wijze in het bezit heeft willen stellen van het- gene bij te vorderen had, doch diezonder tijd tot betaling te vergunnen dadelijk tot plunde ring en mishandeling is overgegaan. Op te Winschoten bekomen berigthebben zich de heer officier van justitie en de regter- commissarisalsmede de griffier, onmiddellijk naar de plaats van het voorval begeven en al daar het vereischte onderzoek ingesteld. wetnopens inkomsten kelijk de gedeeltelijke afschaffing der accijnsen Men ziet wel dra de antwoorden der regering op die versla gen tegemoet. ’s GRAVENIIAGE, 9 Augustus. x ‘j verslag der commissie rapporteurs uit de afdeelingen der tweede 1 van beantwoording van het wets-ontwerp houdende belasting op de bezittingen en inkomsten. kamer’ geoordeeld dat het dezer kamer niet meer voegde, zulke gewigtige onderwerpen te behandelen, en dat het beter ware, eene der- gelijke belastingswet voor te dragen, zoodra de grondwets-herziening volvoerd zou zijn. Men meende vrij algemeen, dat de som der buiten gewone behoeften waarin voorzien moet worden te hoog geraamd was; de groote meerderheid achtte het daarbij niet raadzaam nu reeds over te gaan tot de gelijktijdig voorgestelde afschaf fing en vermindering der accijnsen. Maarniet alleen om hare ontijdigheid keurde de meerder heid de voorgedragen wet af; ook het voor stel op zich zelf eener belasting op de bezittin gen, vond geene goedkeuring. In de memorie van antwoord geeft de rege ring te kennen dat het hier de groote vraag geldtof men de lasten des oogenbliks op de toekomst zal verschuiven, al of niet? De minister wil dit niet. De ondervinding heeft bewezen hoe gevaarlijk zulks is. Ook voor het overige kan de regering zich niet met de gemaakte hoofdbedenkingen vereenigen. Zij ver langt dusdat het ontwerp van wet verder be handeld worde en hoopt op cene aanneming. Graaf Sandor, de den prins von Metternichis zeer bekend door zijne' buiten en zonderlinge gewoonten hij de ware beteekenis des woords, een zon derling. Dezer dagen gebeurde hetdat liet Weener volk lust kreegom genoemden graaf Sandor met een bezoek te vereeren. liet rukte op met alle instrumenten en toebereidselen voor een vervaarlijk charivari. Een teeken werd ge geven en het geweld begon de minst kiesche ooren werden verscheurd. De graaf kwam be daard aan het raam en vroeg, terwijl zijne sten torstem het geraas overschreeuwde: Mijne hee- ren 1 wie geldt zulksmij of mijne vrouw «Uwe Vrouw!” was het antwoord. «Best, vrien den hernam hij, «dan zijn wij het eensik zal bij u komen, om mee te spelen;” en met deze woorden greep hij eenen grooten trechter, waarmede hij zich bij het volk voegde en op eene wijze Blies, dat hooren en zien verging. Dit leven duurde een half uur waarop het volk, wel voldaan zich verwijderde. Wacht eens vrienden!” riep de graaf, «wij hebben nog ver geten de glazen in te werpenen het woord bij de daad voegende, greep hij eenen grooten steen cn wierp dien het eerst door de prachtige ruiten van zijn hotel. Toen trad de graaf be daard weder zijn huis binnen» FRANKFORT5 Augustus. Het Frankf. Journ. spreekt van een plan, om, tegelijk met de staat kundige eenheid ook die der kerk in Duilsch- land te herstellen, cn alzoobij den vooruit gang des tijds geheel tot het standpunt van de zestiende eeuw terug te keeren. Het ontwerp zou gevormd zijn door den zich thans te Frank fort ophoudenden professor Gfrörervan Frei burg, die de weder opbouwing der oude Duitsch- Roomsch-kathotieke kerk als een del’ gevolgen van de herstelling van het Duitsche rijk procla meert. Tot bereiking van het doel stelt hij voor, dat door den tegenwoordigen paus l’ius IX., zoo in zijnen naam als in dien zijner op volgers, aan de Protestanten, die in den schoot der Roomsche kerk zouden willen teriigkeeren de volgende regten zouden worden toegezegd i 1) het avondmaal naar verkiezing in den ee nen of den anderen der beide vormen te mogen gebruiken; 2) den Duitschen bijbel te lezen; 3) vereenvoudiging der kerkelijke ceremoniën en beperkte gebruikmaking van het latijn bij de godsdienstoefening; 4) magtiging aan de bisschop pen tot afschaffing van sommige voor de Pro testanten aanstootelijke zaken 5) erkenning der huwelijken van getrouwde Protestantsche predi kanten die met hunne gemeenten tot de moe derkerk zouden overkomen6) uitsluiting van de Jesuiten-orde uit Duitschland 7) vrije keu ze in den vorm van de biecht. FRANKFORT, 7 Augustus. Het feest van Duitschlands vernieuwde eenheid is hier giste ren op de plegtigste wijze gevierd geworden. Reeds vroeg in den morgen verkondigde het klokkengelui het daarzijn van den grooten dag, en werd in alle kerken dienst gehouden, ter wijl de geheele stad met vlaggen en bloemkran sen versierd was. Ten 10 uur is de proclama tie tot instelling van het centraal gezag aan de in quarré geschaarde troepen voorgelezen en hebben zij den rijksvoogd met hun driewerf her haald hurrah! gehuldigd. Daarna hebben de on derscheidene korpsen ook die van de burger wacht en vrijwilligers met vliegende vanen op- togten door de stad gehouden en voorts het verbroederingsfeest in alle orde gevierd. De rijksvoogd zich ook daarbij zijnde komen ver- toonenis met onuitsprekelijke geestdrift ont vangen. Het feest heeft tot laat in den nacht geduurd. BERLIJN5 Augustus. Over de zaken van Sleeswijk-Holstein schijnen gunstige berigten te zijn ontvangen zoodat men de hoop koestert op het spoedig sluiten van den vrede. PARIJS 6 Augustus. Men neemt sedert ee- nigen tijd op het Caroussel-plein proeven met een electrisch licht, die zeer opmerkenswaardi- ge resultaten opleveren. Een enkel geplaatst aan den hoek der straat verlicht den geheelen gevel van Tuileriën bij wijze van een heerlijk maanlicht. Reeds op eenigen afstand ontdekt men de schit tering van dit heldere licht boven de Louvre en de Tuileriën. Dit electrische vuur is zoo schitterend dat men er de oogen niet op ge vestigd kan houden. Gisteren namiddag leverde het Caroussel- plein een zonderling en treurig schouwspel op. Een jong kunstenaar bespeelde er, in het mid den van eene digte massa nieuwsgierigen de pia no, en voerde eenige stukken van Beethoven en Mozart uitterwijl de schaamteblos zijn gelaat kleurde en met ncdergeslagene oogen. Vroeger was hij de lieveling der salons maar de gebeur tenissen van het laatste halfjaar hebben dit be staanmiddel nagenoeg doen ophouden. Langza merhand werden zijne hulpbronnen uitgeput; hij moest zijne meubelen verkoopen, vervolgens zijne kleederen en was ten slotte verpligtzich tot straatmuzikant te verlagenom een sober onderhoud voor zich zelven en cene hoogbejaar de moeder te verdienen. De gezindte der Moldavische broeders heeft aan de regering verlof gevraagd, om een colle- gie in deze hoofdstad te stichten. Men weet, i dat te Hernhutin Saksenhet dirigerend col- SNEEK 9 Augustus. lieden bad alhier, bij gelegenheid der kermis, de aangekondigde jaar- lijksche wedloop van paarden in den draf, plaats. De aanhoudende regen van den laatst- verloopen’ nachtwelke regen zelfs tot verre in den voormiddag aanhield gaf eigenaardig aan leiding, dat men een gering getal paarden ter mededinging en weinige aanschouwers verwacht te. Doch het weder nam ongeveer elf ure eene gunstige wendingen bleef tot aan het einde van den wedstrijd goed en zonder regen zoo dat men het genoegen had bij een vrij talrijk publiek acht paarden waaronder beroemde harddravers te zien dingen naar den bij uit stek fraaijen prijs, zijnde een briljante Zilveren Beker, welke met glans gewonnen werd door de bruine langstaart merrie genaamd het Haas je, in eigendom behoorende aan den heer M. D. Anema van Ried en bereden wordende door den pikeur II. Wijbenga. SNEEK 10 Augustus. Gedurende den afgc- loopen’ nacht hoorde men hier, ten westen van onsin de verte eenige donderslagencn thans vernemen wij dat bij dit onweder de boeren- huizingebewoond wordende door den land bouwer Gosling onder het behoor van het dorp Parregadoor den bliksem getroffen brand is. ’s GRAVENIIAGE 8 Augustus. De minister Donker Curtius heeft in de laatste dagen bij voort during van onderscheidene geachte zijden be wijzen ontvangen van gehechtheid en hoogschat ting en tevens van tevredenheid over zijn aan blijven als minister. Gisteren hebben al de amb tenaren van het departement van justitie hunne opwachting bij Z. Exc. gemaakt en hunne vreug de aan den dag gelegd over het door hem ge nomen besluit, om zich te dien aanzien aan ’s konings verlangen te onderwerpen. Z. Exc. betuigde daarvoor zijnen bartel ijken dank en spoorde hen allen aanom ijverig voort te gaan in de behartiging hunner ambtspligtenen om steeds de belangen en het welzijn van den staat voor oogen te houden. Men verneemt, dat de voorloopige versla gen van de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaal zijn opgemaakt over de ontwerpen van wet, nopens eene be lasting op bezittingen en inkomsten en betrek- het geslagt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1