EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 3dc Jaargang. 1848. No. 66. Woensdag den 16 Augustus» BINNENLAND. BUITENLAND. het A 1 j ze il ne tien R- was pi vrolijk. Ide e r< de billijkheid I. v I 29 0; >d. ah. 6, 18 vs 6 W. 15. iet versierd de disch eendragtig en levendige het oo- vereeni- waarbij Nadat van een kanonschothad gehoordheeft men be- :n van een’ wol-handelaar uiteen geslagen wa- eenige oogenblikken van ;en in tal- uit er- jne t'g el lens ge ren oor uze icn van ut. zal lés, bui- zich len den eer- h i ei- ke n- die en, aan iigd elke den lat, ezet icn- in Norfolkoverleden smartelijke ziekte. Hij den heer Joseph Mar- het parlement, trad reeds vroeg 1Li en woonde vele wa llij trad in den echt met de ee- van den baronet sir Stephen Shairp kinderen na. romans zoo Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele noinmcrs cent. AMSTERDAM, 10 Augustus. Gisterenavond hebben de afgevaardigden der algemeene verga dering van de maatschappij: Tot Nul van' t Al gemeen hunne bijeenkomst alhier ter stede be sloten met liet honden van eenen vriendschap- pelen maaltijd, in het locaal de Nederlanden. De zaal was smaakvol verlicht en i was prachtig de gasten waren vrolijk. In plaats van de warme en discussion van den morgenwaar het de krach tige verdediging van ieders overtuiging gold was nu getreden broederlijke genegenheid en een stemmige feestvreugde. Tot laat in den nacht beeft liet feest geduurd. Onder de talrijke en belangrijke toasten welke er werden inge steld was bijzonder merkwaardig die, welke de lieer Van Dam van isselt in dichtmaat toe- bragt aan den heer A. van der Swanamanuen sis van het hoofdbestuur, die thans 25jarendie betrekking had mogen waarnemen. Met zijnen gelukwenseh waarmede de vergadering hartelijk instemdereikte de lieer Van Dam van Isselt den geachten man, ter blijvende herinnering aan dezen dag, cene fraaije zilveren medaille over. Zoo wel bij de werkzaamheden des morgens als bij het feest des avonds was ook tegenwoor dig de bekende Spaansche philantroop de heer Ramon de la Sagra, die thans voor de vierde maal ons land was komen bezoeken en weder op nieuw een blijk wilde geven van belangstel ling in eene maatschappij welke in geheel Eu ropagelijk hij zeide, nare wedergade niet vindt, en wier duurzaam bestaan en bloei in Nederland zoo gunstig getuigde voor het karakter van dit volk. Zoo wij wel onderrigt zijn bestaat bij de re gering het plan om aan het reeds geopperde denkbeeld van eene aanvulling van het getal leden der eerste kamer gevolg te geven. Wij vernemen uit St. Petersburg, dat Z. M. de keizer van Rusland, verwittigd geworden zijnde dat de lieer ridder De Brunethoogst- deszelfs consul-generaal in het koningrijk der Nederlanden het vijftigste jaar van zijne onaf- gebrokene dienstbetrekking voltooid heeft (het geen men in Rusland een jubilaat noemt), oo- genblikkelijk dien ouden en eervollen dienaar met het groot lint der St. Stanislaus-orde be giftigd heeft, en voorts dit gunslblijk willende doen verzeld gaan van alles, wat het nog stree- lender kon maken, deze gelegenheid heeft waar genomen om de orde van St. Anna 3de klasse te schenken aan de beide hoofd-beambten van het consulaat, den heer Tannenberg en den heer Louis de Brunetzoon van den consul-gene raal. Het is met waar genoegen dat men der gelijke ITALIË. Er zijn heden te Parijs geene nade re berigten uit Italië ontvangen. Men wil ech ter weten dat Oostenrijk geneigd zou wezen niet alleen om de bemiddeling van Frankrijk en Engeland aan te nemen maar ook om te on derhandelen op de grondslagen door deze twee mogendheden voorgeslagen. Er was zelfs in de nationale vergadering sprakedat een koerier van Radetski was aangekomen met de verzeke ring, dat de maarschalk de grenzen van Pic- mont niet zou overtrekken, maar te Milaan blij ven totdat men over eenen vrede was over eengekomen. LONDEN, 9 Augustus. In den afgeloopenen nacht heeft hier, in Albanystreeteen hevige brand gewoed, welke, naar men gist, ontstaan is door eene ontbranding van gazen verscheidene personen zijn omgekomen, men eene vreesselijke ontploffing, als zwaar 1 vonden dat de bovenste verdiepinge: huis van ren en eenige oogenblikken daarna stond het overige gedeelte van het gebouw zoodanig in brand dat alle aangewende pogingen tot blus- schen vruchteloos waren. Men meent, dat 10 personen in het gebouw waren daarvan zijn twee vreesselijk gewond en één dood gevonden onder de weggeslagene stukken van het huis; de overige bewoners zijn naar alle waarschijnlijkheid verbrand. Tot op een’ aanmerkelijken afstand van het vernielde huis, zijn in de omliggende gebouwen al de glasruiten gesprongen en vele ramen deuren enz. gebroken. Het maakt voor de dagbladen een punt van. overweging uit, wat men den heer Smith O’Brien doen zal. Bijna eenparig beweren zij, dat hij de straf der verraders verdiend heeft. Enkele andere echter, en daaronder de Times, verkla ren, dat, wanneer de koninklijke genade zich tot den ongelukkige, na zijne veroordeeling uit strekt de Engelsche natie met genoegen zulk eene daad van edelmoedigheid en barmhartigheid zien zal. De arrestatie van Smith O’Brien kan beschouwd worden als het eindperk van den lerschen op stand. Geen der andere chefs kan hem vervan gen sommige hebben meer talenten maar geen hunner bezit, zoo als hij, den glans eener roem rijke afstamming of den invloed, dien een his torische naam en een langdurig bezit van land goederen op de lersche boeren uitoefenen. De hoeren Meagher, Dohenry en Dillon worden wel met geestdrift door de menigte toegejuichtmaar kunnen geene aanspraak maken op de autori teit, die het natuurlijke erfdeel schijnt te zijn van eene afstamming der koningen van Ierland en in wiens aderen liet celtische bloed vloeit. LONDEN, 12 Augustus. Jl. woensdag is de beroemde romanschrijver, kapitein Marryat, op zijn landgoed Langham, r-"- -’-J na eene langdurige en was de tweede zoon van als penfeiten bij. nige dochter en laat zes kinderen na. Zijne daden ter zee en zijne bekende romans bezorgden hem vele onderscheidingenzoo was hij ridder van de Bad-orde kommandeur van de Guelphen-orde, officier van het legioen van eerlid der konink lijke akademie en vice-stadhouder van Norfolk. Gisteren werd te Bath een 12jarige knaap in hechtenis genomen diemet een geladen pistool spelende, een kind van 1 jaar en 7 maandeneen’ kogel door het hoofd gejaagd had, waarop natuurlijk een onmiddellijke dood volgde. De knaap had deze pistool op den zol der zijns vaders gevonden. De Times plaatst zich in de Limburgsche vraag geheel aan de zijde van Holland. Wat de Duitschers daarover ook denken mogen, zoo is het toch ongeloofelijk onverstanddeze zaak juist nu door te drijven. Nieuwe aanspraken op I de linkerzijde van den Rijn te maken, is zoo I veel als Frankrijk op te roepen, om hetzelfde te doen. Wanneer de Duitsche ministers en de eene de tweede ryatlid van adelborst in zeedienst men besluiten publiek maakt die liet gunst rijke der beschikking, het gepaste van genblik en de billijkheid te zamen gen. AMSTERDAM, 11 Augustus Onder de her haalde onweêrsbuijen en sterke regenvlagen die de laatste dagen kenmerken, was liet onweder, dat gisteren avond over deze stad losbrak zoo wel wegens zijne hevigheid als langen duur zeer opmerkelijk. Ook heeft men het niet ge wone verschijnsel waargenomen dat genoemde onweêrsbuijen bij rijzonden barometer plaats had den. ZWOLLE 10 Augustus. Omstreeks half ne gen uur sloeg de bliksem in een koetshuis op eene buitenplaats nabij deze stad hetwelk met al hetgeen zich daarin bevond eene prooi der vlammen is geworden. Ook hier is de bliksem in de toren van de Bethlehemsche kerk inge slagen; de hoogte van dezelve en de moeijelijk- heid om bij den brand te komen waren oorzaak dat men den brand eerst tegen den achtermiddag meester werd. Gelukkig hebben bij den val van het spits geene ongelukken plaats gehad en is deze branddie door de aanbelendende gebou wen voor de stad noodlottig kon geworden zijn gelukkig gebluseht. Van dezelve werden in hunne wo- en in het hospitaal 7 geneeskundig Overleden zijn 14. Het lot van Lombardije schijnt be- Eene telegraphische depêcheden 9 te J van volkomene nederlaag onder de mu- en dat deze stad de Oostenrijksche troepen heeft FRANKFORT9 Augustus. Zoo op liet oo- genblik ontvangen wij de ftadere bijzonderheden nopens de kapilulatie van Milaan. Zij is den 5 dezer gesloten geworden. Aanvankelijk had Karel Albert de barrikaden doen wegruimen en door zijne troepen eenen uitval bewerkstelligd, waarbij zij eenige voordeelen op de Oostenrijkers behaalden. Daar deze echter met storm dreig den onderhandelde Karel Albert gedurende den nacht en bedong vrijen aftogt voor zijne troe pen en dat aan de burgers leven en eigendom verzekerd zouden worden. Woedend over het verraad des konings haalden de burgers onder scheidene huizen omver, om barrikaden te ma ken zij wilden zich van zijnen persoon mees ter maken en vielen op zijn volk aan. Karei Albert stelde zich onder de bescherming zijner Piemonteesche troepen liet eenige burgers neer schieten en het geschut van de wallen wegvoe ren. Een groot aantal der ingezetenen is ge- vlugt. Gribaldi en Antonini staan naar men zegtmet 10 a 15000 man aan den Mincio. Het is wel te vergeefs, dat men op de hulp der Franschen rekent. De bovenstaande bijzon derheden zijn medegedeeld door in Zwitserland aangekomene vlug telingen. Door den vereenigden Dessau-Köthenschen landdag is het voorstel tot afschaffing van den adel met eenparigheid van stemmen aangeno men. Eeu tweede voorsteldat alle adellijke benamingen hunne beteekenis verliezen en niet meer gebruikt zullen worden werd mede met 18 tegen 13 stemmen goedgekeurd. In een’ brief van eenen Russischen geleer de komt omtrent de cholera voor: De cholera neemt af, nadat zij ons zoo geweldig heeft aan getast. Men heeft opgemerkt dat bij hare ver schijning de magneetsteenen hun gewigt lieten varen en staande den duur der ziekte geen meer wilden aannemen. Nu hebben zij hunne kracht wedergekregen. De galvanische telegraphen en de electriciteit waren in wanorde geraakt; nu fungeren zij weder. De zwaluwen hadden de nesten verlaten; nu zijn zij teruggekeerd. De bloedzuigers wilden niet bijten en hielden zich op den bodem der vaten nu zwemmen zij we der boven en bijten. Men heeft bemerkt, dat dit alles eerst na stormachtig weder in den ge wonen toestand is teruggekeerd. De cholera heeft de rigting van Finland en Lijfland genomen van waar zij over Koerland naar Pruissen gaan zal. Zij is naar Warschau voortgerukt, en in zuidelijke rigting naar Oostenrijk. BERLIJN8 Augustus. In de zitting van de nationale vergadering van heden is de dood straf afgeschaftvoor de misdaad van hoog ver raadmet algemeene stemmen op 29 na en voor den doodslag, met 248 tegen 80. Zij is behou den gebleven voor gevallen van oorlog, of in den staat van beleg, met 166 tegen 160. BERLIJN, 10 Augustus. Het aantal perso nen, die sedert den 31 der afgeloopene maand door eene ziekte zijn aangetast, die alle ver schijnselen der Aziatische cholera had bedraagt thans 16. ningen 9 behandeld. ITALIË, slist. r Parijs ontvangen, meldt, dat de hertog Savoije eene ren van Milaan heeft geleden zich den 6 aan overgegeven. De inneming van Milaan door de Oosten rijkers wordt overigens door berigtenover Zwitserland ontvangen bevestigd. Volgens de zelve had echter geen gevecht onder de muren van Milaan plaats gehad en zouden de Oosten rijkers naar Como en verder doorgedrongen zijn. De eenige voorwaarden, welke de inwoners had den kunnen bedingenwasdat het ieder vrij stondgedurende den loop van den dagtot des avonds zes ure, de stad te verlaten. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. sL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1