NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR RE STAR EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1848. No. 67. 3dc Jaargang. Zaturdag den 19 Augustus. 4 BINNENLAND. ae er iw !C~ pelen u 3 lie n’ 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. alzoo op hoo- de ziekte te le dt at m Ik Pd. •pt. en- c F. van it L’f O- el g- o- •d pd. pd. 'st: sail 10; >ol- e- e- s. it- et in er k- m tr e in ie- ii- n. m H in in in o- il- ninnnm uiw ii'|H^gSgS5«»geMMSgtt 111,,.. 1 'riri! «hi l ,-iwrRii.fw ^Bnrwr-l7WOTT‘WTTi-rTTn rm-nrr van de ziekte ontdekt langzaam voort en wek- In de laatste helft had men Deze Courant verschijnt eiken W oensdag en Za- turdag. Abonnemcnts-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco /1.65, enkele nommcrs 7| cent. In Groningen werden reeds op den 12 Junij eenige weinige sporen - de ziekte ging toen zeer te geene bezorgdheid. In de laatste helft van Julij bij het toen invallend vochtiger weder, werd zij vrij algemeen. Van de vroege soorten heeft het loof veel geledenmaar de knol is meerendeels onaangetast gebleven. Thans wordt evenwel het bederf ook in de latere soorten opgemerkthetgeennaai1 men vreest, eenen nadeeligen invloed op den oogst, vooral op de kleizal uitoefenen. In Drenthe heeft de ziekte zich mede in het was afgeloopen. van uitdrukkingen te hetgeen wij in het laatst voorgaand ons verslag zeidennopens de overal vrolijkheid der aan- Maasdam van Heec- Enghuizen Beverwaerd en Odijk de ridderschap en staten van Gelder- F. van der Oudermeulen staatsraad de Nederlandsche handelmaat- schouwers, die zich óf op schepen, óf aan wal bevonden, willen wij daarvan, hoewel dezelve niet minder kenbaar waren dan toenmaals gee ne uitgebreide melding maken bijzondere her innering echter verdienen hier nog: het doel matig en lofwaardig bestuur der Directie in al les wat tot hare bemoeijingen behoordede heerlijke muzijk van het talrijke korps mdzij- kanten van het 3de regement infanterie, van Leeuwarden opzettelijk voor deze gelegenheid ontboden en bij de Directie aan boord en het weder van den dag dat men buitengewoon schoon koude noemen want bij tusschenpoozen zonneschijn en er viel geen regen. AMSTERDAM 15 Augustus. Z. M. beeftter zake van het gewigt der op handen zijnde be raadslagingen over de wets-ontwerpen tot her ziening der grondwet, besloten de openstaande plaatsen in de eerste kamer der staten-generaal te vervullen. Reeds zijn bij besluit van beden no. 1tot le den van die kamer benoemd de heerenMr. A. F. J. A. Graaf van der Duin van minister van staatII. J. 0. J. Baron keren van lid van landen president schappij. liet volgende wordt, onder dagteekening van den 13door eenen Parijschen correspondent aan het Brusselsche blad l' Indép erfdanee ge schreven Eenige dagen geleden schreef ik udat Frank rijk zeer ongunstig dacht omtrent de aanspra kenwelke de Frankforter vergadering op Slees- wijk maar vooral omtrent die, welke zij om trent het hertogdom Limburg maakt, als heb bende men hier een regtstreeks belang bij dat er geen Duitsch garnizoen in Maastricht en Venlo gelegd worde. Thans kan ik u de verzekering geven dat Frankrijks wijze van zien daarom trent door al de groote mogendheden van Euro pa gedeeld wordt, Oostenrijk uitgezonderd, dat zich nog niet verklaard heeft. Engelands ge voelens omtrent dit vraagstuk zijn bekend ge noeg, zoodat ik ze niet behoef te herinneren. Maar wat men misschien niet weet, is, dat Rusland zich zeer stellig tegen de inlijving van het hertogdom Limburg in het Duitsche verbond verklaard heeft, en dat het zelfs eene nota beeft doen overhandigenwaarin het ver klaartdie inlijving als een inbreuk op het trak taat van 1839 te beschouwen. Het kabinet van Berlijn heeft, naar men mij verzekerd, insge lijks eene nota in dien zelfden geest gezonden. Men mag hopen dat die van allen kant inko mende protesten min of meer de drift van vol strekte opslorping, waaraan het Frankforter par lement ziph wat al te zeer overgeeftzullen doen bekoelen. Die overeenkomst tusschen de inzigten van Frankrijk en van Rusland omtrent het Limburg- sche vraagstuk verschaft mij eene gelegenheid om te doen opmerken, dat, zoo het schijntge voelens van veel meer welwillendheid, dan men had durven onderstellen de regering van den Czaar en die der Fransche republiek jegens el kander bezielen. De heer von Kisseleff heeft aan den heer Bastide eene zeer geruststellende en in zeer gepaste uitdrukkingen vervatte mede- deeling betrekkelijk de Donau-vorstendommen doen toekomen en heeft hem daarenboven doen weten, dat de Czaar, bij wijze van wederkeerig- heideenen officieusen agent der republiek te Petersburg welwillend ontvangen zou (accueille- rait). Overigens zult gij zeker reeds hebben opgemerktdat lord John Russell in de rede door hem bij de kamer der gemeenten in de zitting van den 9 uitgesproken, gewag gemaakt heeft van de volkomene eensgezindheid van En geland Rusland en Frankrijkom den vrede der wereld te handhaven.” AMSTERDAM, 16 Augustus. Het overnemen van een officieel verslag nopens de aardappel ziekte in sommige streken van ons vaderland achten wij doelmatig. Sedert de mcdedeeling in de Slaats-Courant SNEEK, 17 Augustus. Gisteren werd hier weder de, bij gelegenheid der jaarlijksche ker mis, gewone Hardzeil partij gehouden waaraan de volgende schepen deel namen om hierbij ge melde prijzen en premiën Eerste klasse. VEERSCHEPEN EN SNIKKEN. 1. Denier gebroeders, eigen. G.Zuidema te Grouw. 2. De koophandelS. Visscher te Oldemarkt. 3. De jonge Tienis Jisk Sietema te Grouw. 4. De jonge Klaas, Tjeerd Nijdam te Heeg. 5. De koopman Wietse v. d. Meer te Ureterp. 6. De twee gebroedersJitse Roersma te Grouw. Prijs een fraaije zilveren Trekpotgewon nen door no. 1. Premie: een fraaije zilveren Sigarenkoker, gewonnen door no. 2. Tweede klasse. JAGTEN EN BOOTEN. naar Heere Wijbrandi te van den 8 dezer, zijn bij het departement van binnenlandsche zaken omtrent den toestand van het aardappelgewas de volgende berigten ont vangen In Noord-Braband wat de zandgronden be treftvertoont de ziektehoezeer niet algemeen zich echter in vele gemeenten op de stengels en bladeren doch zij schijnt traag in baren voortgang. Zij heeft zich onder anderen in de gemeente Halsteren in hare volle kracht geopen baard men is aldaar niet zonder bekommering dat de oogst voor het grootste deel zal vernield zijn. In de landen van Heusden en Altena is het bederf in de aardappelen aanmerkelijk toe genomen zoodat van onderscheidene velden die in het laatst van Junij nog tierig en vol groeikracht stonden, het loof thans verwelkten zwart is en de ziekte ook in den knol is over geslagen terwijl het bederf alle soorten van aardappelen hoezeer in verschillende mate heeft aangetast, en de zoogenaamde vianen of bruine Zeeuwen het meeste bederf vertoonen. In Zuid-IIolland wordt schier overal do ziek te in meerdere of mindere mate opgemerkt, doch het hevigst in Delfland en in het West land, terwijl aldaar echter in liet zeednin nog vele velden gevonden worden op welke de aard appelen in het geheel niet door de ziekte zijn aangetast, maar welig groeijen. In Rijnland wordt de ziekte in minderen graad waargeno men dan in het vorige jaar. De vroege soorten hebben er weinig geledenen de late zijn er zeer ongelijk door aangetast. In deze streek staat eene overgroote hoeveelheid-aardappelen te veld en de prijzen zijn er tot nog toe niet hoog. In den Alblasserwaard en den lande van Go- rinchem vertoont de ziekte zich meer in het loof, dan in den knol. Zij maakt aldaar lang zame vorderingen; de vroege soorten zijn liet meest aangedaan terwijl de late over het alge meen zeer fleurig staan. Men gelooft, dat aldaar de ziekte minder he vig zal zijn dan in het vorige jaar. In de Beijerlanden lande van Strijen Schie- land en Zwijndrechtsche Waarden is de ziekte sedert eenige dagen niet toegenomen, maar ver toont zich het gewas veeleer gunstiger terwijl de rooijing, waarmede hier en daar begonnen is, zeer gunstig uitvalt en er maar weinige aard appelen door de besmetting zijn aangetast; zoo genaamde Zeeuwen of Rijnburgerswelke vroe ger aldaar in groote hoeveelheden gelegd wer den vindt men bijna niet meermen poot thans geheel vreemde soortenals: ZutphenscheGraaf jes en gele Frieschedie zeer in smaak voldoen endoordien zij vroeg gerooid kunnen worden de arbeidende klassen in de gelegenheid stellen om vroeger goede aardappelen tegen meer mati ge prijzen te kunnen verkrijgen. In Noord-IIolland wordt de ziekte niet van genoegzaam belang geachtom vrees voor het gewas in het algemeen in te boezemen. De aardappel in het duin en gen grond geteeld heeft niets van lijden gehad. De ziektevoor zoo veel zij in. deze provincie bestaatis het meest zigtbaar daar, waar de vrucht op lagen grond staat en veel aan de nattigheid is blootgesteld geweest. In de provincie Utrecht wordt de ziekte al mede in meer of minderen graad waargenomen. De verschijnselen bestonden in het zwart wor den en versterven van het loof; zulks ging daarna echter niet overaltot den knol over. Inzonderheid zijn aldaar de zoogenaamde roos jes of muizen door de ziekte aangetast. 1. De jonge Wijbe, eige Leeuwarden. 2. De jonge Lijkte, K. F. de Vries te Grouw. 3. De snelheid, N. N. te Sneek. 4. De jonge Wielske N. Borneman te Sneek. 5. Gijsbert JapiksEeltje Halbertsma te Grouw. 6. AmphitriteII. Zandstra te Sneek. Prijs: eene fraaije palisander Pendule, ge wonnen door no. 6. Premietwee zilveren Suikerstrooiersge wonnen door no. 2. Derde klasse. BOOTEN. 1. De jonge Jelte eigenaar W. Zult te Ijlst. 2. De jonge Willem, S. Blijdstra te Oldeboorn. 3. De weetniet, L. Dooper te Hommerts. 4. De jonge JanAle Olij te Sneek. 5. De jonge Wouter, S. van Niel te Sneek. Prijs: eene fraaije zilveren Tafelschelge wonnen door no. 2. Premie een Salade-Lepel en Vorkmet zil ver gemonteerdgewonnen door no. 4. Vierde klasse. BOOTJES VRIJ VAN BELASTING EN ZONDER NAMEN. 1. Eigenaar T. Buma te Workum. Wijbe v. d. Meer te Oppenhuizen. T. Woudstra te Longerhouw. K. Hoekstra te Warrega. IJ. de Jager te Sneek. Jakob Vlapper te Workum. E. T. Halbertsma te Grouw. J. Brinksma te Oppenhuizen. T. Bloksma te Sneek. R. v. d. Velde te Terhorne. R. Hoekstra te Goëngarij^). Siebc Reitsma te Langweer. Prijs eene fraaije zilveren Zak- Tabaksdoos gewonnen door no. 6. Premie: een zilveren Lepel, gewonnen door no. 4. Overigens is het voor ons eene aangename taak betrekkelijk deze Hardzeil par tij te kunnen mel den, dat zij, niet minder dan in vorige jaren thans ook weder- hare alom bekende beroemd heid heeft staande gehouden. Niettegenstaande de ongunstige omstandigheden des tijds die uit haren aard belemmerend zijnonder anderen ook voor al hetgeen tot weelde en vermaak be hoort niettegenstaande de aanhoudend onstui mige en regenachtige weersgesteldheid der laatst- verloopene weken, die zeker menig elders wo nend liefhebber van de zeilkunst en van zul ke volksvermaken, die anders voorgenomen had bij deze gelegenheid mede herwaarts te komen de reis heeft doen stakenwoonden nogtans duizenden aanschouwerswaaronder een groot aantal vreemdelingen, deze Hardzeil partij bij, welke zonder stoornis of eenig ongeluktegen het vallen van den avond Om in geene herhaling vallen van 1 jaar in ons verslag zeiden heersohende vreugde en i Prijs der AdvertentiënVan één tot vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegehvgt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1