NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR RE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. HO 1848. No. 68. 3de Jaargang. Woensdag den 23 Augustus, ■•aS'X BINNENLAND. jn! de Rot- vri ijt! i 7 V. 50, R R R n be- Bel- ijst. 181 R <1 t. tin; pd. 132 19, irst: inter pd. 58| ngel 13b 1 alle billijke verlan- meer aan alles gij sticht ter dan reeds ven een metaal In de avondzitting werp I (van het rijk 48 tegen 8 stemmen aangenomen. haar leven gemaakt De berigtgever van waarschuwende les als van dien dag is het ont ere zijne inwoners) met Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommcrs 7J. cent. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer (10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. is tusschen den rijks-ontvanger aldaar gers, met het gemeentebestuur aan Het is wezenlijk te bejammeren, dat terwijl de Dienvolgens is in de Staats-Courant versche nen een koninklijk besluit van 18 Augustus waarbij verordend wordt de uitgifte van schat- van ƒ1000 en ƒ100, ten ƒ6,000,000, onder de volgende be- TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Bij hare beraadslagingen over de grondwets herziening in de zitting van vrijdag jl. zeide de tijdelijke minister van justitie: De regering, heeft het voornemen niet, om, na al hetgeen er reeds als algemeene beschouwingen, zoowel in schriften als bij deze beraadslagingen is voor gesteldaan die algemeene discussiën verde re uitbreiding te geven; hij zal zich alleen be palen daarbij om na de discussie over de on derdeden te beantwoorden de opmerkingen die óf bereids gemaakt zijn, óf welke nog na der zullen te berde gebragt worden. Er is echter één puntdat de aandacht van vele leden dezer kamer heeft bezig gehouden en waaromtrent Z. Exc. een enkel woord meent te moeten in het midden brengen en dit is de rust en kalmte waarin Nederland verkeert. Bij al de beroeringen, welke Europa hebben ge troffen en welke Z. Exc. van deze plaats niet zal beoordeelen trekken twee staten de aan dacht van geheel de verlichte wereld tot zich namelijk Belgie en Nederland. Niet alleen staart geheel Europa met bewondering op dat verschijnselmaar al de beschaafde natiën roe men de wijsheid der koningen die in beide die landen aan het hoofd der regering staanbe wonderen de rust en kalmte, die bij deze na tiën heerschen. Hoe is die rust en kalmte veroorzaakt cn houden gebleven? Alen lette er wel op: gie breidde, onmiddellijk na den grooten schok van February deszelfs kiesregt uit tot aan de uiterste grenzen en bevestigde overigens in rui men zin zijne beslaande milde instellingen. In Nederland verkondigde de koning nu geene trapsgewijze of langzame herziening of wijziging maar eene algemeene herziening onzer staats instellingen en Z. M. benoemde cene commis sie, waarvan hij voor’shands wistdat zij hechtte aan al die vrijheden en regten des volks die behoudens de handhaving van de orde noodig en wenschelijk zijn in eene ipaatschappij waar van cene regtstreeksche vertegenwoordiging den grondslag zou uitmaken. Daardoor is hier de rust en kalmte, schoon een oogenblik gestoord voortdurend bewaard geblevendaardoor hebben de naburen op ons het oog gevestigden wat is nog verder liet ge volg geweest van ’s konings besluit? Dat de grootste monarchen van Europade bewijzen hebben wij er voor, hulde hebben bewezen aan de wijsheid des konings. Maar nu moet dan ook dat koninklijk woord getrouwelijk worden nage komen. De koning wil aan i” j' gens der natie voldoen. De vorst heeft dan men welligt weet, deel genomen Nadat de beraadslagingen over het II hoofd stuk der grondwet zijn verdaagd in de zitting van den 19, is in de avondzitting van dien dag het lilde hoofdstuk (staten-generaal) met 41 tegen 15 stemmen aangenomen, bij welke gele genheid de tijdelijke minister van justitie zich, nopens het stelsel van regtstreeksche verkiezing aldus uitliet: Wat nu betreft het stelsel van regtstreeksche verkiezingen, dat door de regering wordt voor gedragen, het is sedert geruimen tijd reeds van alle zijden dermate beschouwd dat liet overbo dig te achten is alsnog in eene breedvoerige ontwikkeling daarvan te treden. De regering beweert volstrekt niet, dat het bedoelde stelsel volmaakt is, maar er is geen stelsel uit te den ken waartegen geene oneindige bezwaren zijn in het midden te brengen. De regering ver meent, dat het stelsel, dat zij voorstelt, in de gegevene omstandigheden het beste is. Het is on betwistbaar, dat het gemelde stelsel schier overal is ingevoerd en het valt niet te ontkennen dat bij aldien de kamers het nu niet mogten aannemen, zij zich zouden moeten Voorberei den, om dadelijk tot eene nieuwe herziening over te gaan. Immers de poging van grond- wets-herziening die thans in het werk gesteld wordt, heeft ten doel bevrediging, en indien men nu geene regtstreeksche verkiezingen in voert dan zal liet geroep en de wensch naar herziening niet bevredigd zijn, maar natuurlijk op eene nog meer krachtige wijze door geheel het land worden gehoord, juist omdat men het niet ingewilligd heeft. Daarbij houdt Z. Exc. zich overtuigd, dat juist bij verkiezingen met trappen de gevaren van omkooping enz. grooter kunnen zijn dan bij een uitgebreid kiescollegie. Hij hooptdat de goede ingezetenen aan de regtstreeksche verkiezingen zullen deel nemen en ze zullen leiden; dan vreest hij niet, dat daaruit nadeelige gevolgen zullen ontstaan. AMSTERDAM 20 Augustus. Te Hamburg zijn de zeven onderling verbondene patriotsche genootschappen den 18, overeenkomstig de daar toe gedane uitschrijving in algemeene vergade ring bijeengekomen en hebben zij eene depu tatie naar den senaat afgezonden om de her vormingen, die zij verlangen aan deze kenbaar te maken; de senaat was niet voltallig genoeg om een stellig antwoord te kunnen geven maar heeft de voordragten overgenomen met belofte van den volgenden dag bepaaldelijk te zullen antwoorden. De patriotsche genootschappen zul len alsdan andermaal vergaderenom dit ant woord te vernemen. AMSTERDAM 20 Augustus. In verband met de intrekking van het wets-ontwerphoudende eene buitengewone belasting op bezittingen en inkomsten heeft de regering besloten in de tij delijke behoefte der schatkist te voorzien door de uitgifte van schatkist-biljetten rentende 4 pCt.krachtens de wet van 27 Dec. 1840 (Staats blad no. 79). AMSTERDAM 19 Augustus. Eergisteren was de toestand te Parijs nog volkomen hetgeen hij den vorigen dag geweest was cn toch was de stemming der gemoederen en het voorkomen der stad geheel veranderd. Alen is even kalm ja onbezorgd als men weinige uren te voren treu rig en zwaartillend was. In Frankrijk alleen zegt een brief, ziet men zulke wonderlijke «contrasten, maar alles wordt er door demode «geregeerd, zelfs de revolutiën.” Alen schrijft uit ’s Gravenhage aan terd. Courant «Alen wil hiel’ met eenige zekerheid weten, dat dezer dagen bij de regering berigten ont vangen zijn, de belangrijke tijding inhoudende dat bij de vergadering te Frankfort eene nota is ingekomen namens onderscheidene groote mo gendheden geteekend waarbij hetdoor die ver gadering betrekkelijk Limburg genomen besluit in vrij stellige bewoordingen wordt afgekeurd.” Men verneemt, dat, ten gevolge van eene beschikking des konings door Z. Exc. den tij- delijken minister van binnen], zaken, aan de heeren gouverneurs der provinciën de kennisge ving is gedaan dat de verlofgangers van 1844 niet behoeven te worden opgeroepen, tot het bijwonen van de najaars-exercitien in October aanstaande. wat met dit gewigtige werk der grondwets-her- ziening in verband staat; Z. Al. heeft met naanw- lettende zorg alles gevolgd, wat omtrent dit on derwerp is verhandeld en beraadslaagd. En, ziet men het niet, dat wij reeds door de wijsheid des konings en de kalmte en goede gezindheid der natie op een veel hooger zede lijk standpunt zijn gekomen Dat wij verdedi gers vinden voor onze regten ginds en elders? Het volk vraagt van U. E. AI. II. dat gij be vestigtwat de koning toezeide. Alen heeft gesproken van offersdoor u te brengen. Ja, gij moet offers brengen, gij moet het grootste offer brengendat men van uwe vaderlandsliefde vergen kan want gij moet u zelven dooden om aan eene nieuwe vertegen woordiging liet aanzijn te schenken. Dat noem ik een ofler van het allergrootste gewigtmaar daardoor bevestigt gij den eerbied, dien Europa reeds voor Nederland heeften gij sticht u zel- standbeeld onvergankelijker dan van kist-biljetten a 4 pCt. bedrage van palingen De uitgifte geschiedt in drie termijnen volgt: Onder dagteekening 1 Aug. 18481950 schat kist-biljetten a ƒ1000, en 500 a ƒ100. Onder dagteekening 1 Sept. 1848 1800 schat kist-biljetten a ƒ1000, en 2000 a ƒ100. Onder dagteekening I Oct. 1848, 1800schat kist-biljetten a ƒ1000, en 2000 a ƒ100. De genoemde biljetten zullen verkrijgbaar zijn bij het agentschap van liet ministerie van finan ciën te Amsterdam, met bijbetaling der daarop te goed zijnde rente tot en met den dag voor afgaande dien waarop de stortingen zullen wor den gedaan en met eene courtage van pCt. over elke drie maanden. Ten gerieve van hen die buiten Amsterdam wonen, zullen zoodanige schikkingen gemaakt worden, dat de aanvragen en de stortingen zul len kunnen geschieden ten kantore der arron- dissements-betaal meesters. Er zullen nimmer meer dan ƒ6,000,000 te gelijk in omloop mogen zijn, cn niet meer dan ƒ2,000,000 in eene maand opvraagbaar wezen. ROTTERDAAI18 Augustus. Op nieuw is ter algemeene rekenkamer overgebragt voor eene som van één millioen acht honderd duidend gulden aan ingetrokkene muntbiljeten van ƒ500 ƒ100 en ƒ10, zoodat er thans, met inbegrip der bij vorige aankondiging vermelde som van ƒ18,189,000, voor een bedrag van negentien millioen negen honderd negenentachtig duizend gulden aan muntbiljetten is ingetrokken. ZWOLLE, 14 Augustus. Het onweder van donderdag voormiddag jl., heeft op vele plaat sen ongelukken veroorzaakt. Twee voor den wagen gespannene paarden, loebehoorende aan den molenaar J. Snel wo nende te Alarienberggemeente Hardenbergh werden in den voormiddag, omstreeks tien uur door den bliksem zoodanig getroffen dat beide dood nedervielen zonder dat de zich voor de paarden bevindende persoon eenig letsel bekwam. De knecht, die zich achter den wagen bevond, werd achterover geslagen maar is echter met den schrik gelukkig vrij gekomen. Paarden en wagen waren, om tegen eene op komende bui te schuilen onder eenen zwaren, voor de woning des molenaars zich bevindenden dennenboom geredenwelke boom zelf geene de minste schade heeft bekomen. ZWOLLE, 17 Augustus. Alen verneemt, dat er door den burgemeester van Wierden op aan wijzing van twee andere bevorens reeds in hech tenis genomene dieven eene belangrijke arresta tie is gedaan van eene bende gaauwdieven aan wier hoofd een zekere Buissant des Amorie zou de staan en welke reeds geruimen tijd met al lerlei dieverijen de omliggende streken in Twen- tlie had verontrust. Eene menigte van gestolene voorwerpen moet in het bezit der gearresteer den zijn gevonden. Weldra hoopt men iets na ders daaromtrent te liooren. GRONINGEN, 17 Augustus. Te Vriescheloo is een meisje van 15 jarendie voor eenigen tijd door hare moeder om eene nietige zaak zeer gestreng behandeld zijnde, eene slaafsche vrees voor haar gevoelde en nu wegens het vermis sen van 15 centen, eene herhaling van derge lijke mishandeling vooruitzag, voor eenige da gen weggeloopen. Alen gaat haar thans overal zoekendoch eergisteren was zij nog niet te ruggevonden misschien heeft zijdoor angst gedreveneen einde aan I door zich te verdrinken, dit voorval ziet hierin eene voor hardvochtige ouders. HERTOGENBOSCH14 Augustus. De be rigten welke wij uit Vught ontvangenzijn van dien aard, dat de oorlog bepaaldelijk verklaard en de bur- bet hoofd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1