ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET NIEL'WS- EN ARRONDISSEMENT SNEER. 3dc Jaargang. 1848. No. 69. Zaturdag den 26 Augustus, BINNENLAND. BUITENLAND. de luit. Van 'n t (fit men, gen 5 S. rij- 748 5 2; wel den De tal- 5? 3ct. len- pJ. !55. pd. pd. 200 in lad 8; 8* 6 8! 6}i ;n. pen teren heeft den boezem zich iartuig had se- Hetzelve is ijderd dat het nog Men vreestdat het van den heer P. voor het stran- liet strand ge- Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel men- 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 71 cent. WEENEN19 Augustus. De bewegings-po- gingen tot het stichten van eene nieuwe veree- nigde Duitsche kerk beginnen zich ook hier te vertoonenal de Duitsche katholieken zijn bij aanplak-biljettcn uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering aan de spits staat de Roomsch- kalholieke priester Paulieen jong mensch van groot talentde lijsten van toetreding zijn reeds L-n1- i spoedige openbaarmaking van den hoofdinhoud der beraadslagingen in de gelegenheid gesteld worden om met behoorlijke kennis van zaken te doen blijken van hare overeenstemming met de beginselen, welke in meergemelde verklaring als rigtsnoer in de tegenwoordige omstandighe den uitgedrukt zijn. Onlangs werd berigtdat de Waldenzen in Piemont vrijheid van godsdienst-oefening er langd hadden. Volgens nadere berigten is die vrijheid nog vrij beperkt. Zij mogen zich in onderscheidene gewesten des rijks met der woon nederzetten maar er hunne godsdienst niet oe fenen. In den omtrek der Valleijen zelfs mogen zij geene kerk bouwen noch herders aanstel lenzonder vergunning der R. K. overheid. De drukpers is vrij verklaard maar bijbels ca techismussen gebeden- of kerkboeken mag men niet drukken zonder vergunning van den R. K. bisschop en wie door openbaar onderwijs leer- of drukwerk de staatsgodsdienst regtstreeks of zijdelings aantast, door beginselen met haar strij dig, wordt gestraft met een jaar gevangenis en geldboete. ROTTERDAM, 22 Augustus. Men schrijft uit Hamburg, dat de gunstige afloop der onderhan- delingen ten opzigte van den wapenstilstand tus- schen Duitschland en Denemarken op handen is. Als de voornaamste punten noemt men: aftre ding der tegenwoordige provisionele regering en verkiezing van eene nieuwe door den koning van Denemarken uit eene lijst van personen in Slees wijk-IIolstein door den rijksbestuurder voor te stellen de Duitsche troepen trekken af, met uitzondering van 4000 man Pruissen de tegen woordige Sleeswijk-Holsteinsche armee met in begrip van de nieuwe ligting, blijft op den voet van oorlog (16,000); de Denen houden op Al sen eene bezetting van 3000 man. GOUDA, 21 Augustus. Gisteren heeft alhier, even builen eene der stads poorten in het huis door den bleeker D. bewoond een vrij stoute diefstal plaats gehad. Het oogenblik, dat de bewoners ter kerke waren hebben de daders zich ten nutte gemaakt, om in het huis, door middel van valsche sleutels te dringen en zich in bezit te stellen van eene aanzienlijke som (men spreekt van 2000 gulden) zoo in kon tanten als kostbaarheden. De brutaliteit der die ven wordt te grooter, wanneer men weet, dat het woonhuis op eene plaats staat, waar de pas sage op ieder oogenblik van den dag zeer me nigvuldig is, en de daders het volle morgenlicht gekozen hebben om hun plan ten uitvoer te brengen. Men hoopt, dat het de policie geluk ken zal de daders op het spoor te komen het welk echter tot heden het geval nog niet is ge weest. MAASTRICHT, 20 Augustus. Op dit oogen blik is in Limburg de rust en orde ten gevolge van het verblijf van den heer Lightenvelt en de meer en meer toenemende reactie tegen de se paratisten hersteld. Ook heeft de mobiele ko- lonne veel hiertoe bijgebragt. De belastingen, komen goed in. De baron van Scherpenzeel zoo wordt hier verteld heeft bij gelegenheid van zijne terugreis naar Frankfort zijne vrien den verzocht nog maar veertien dagen geduld te hebben. Een ontvanger der registratie in het arrondissement Maastrichtis naar men wil uithoofde zijner’ staatkundige houding in zijne functien geschorst. Dit voorbeeld en de krach tige maatregelen door de regering genomen zul len zoo hoopt menaan ambtenaren en wel- denkenden alhier eenigzins den moed terugge ven welken men door de traagheid der rege ring geheel en al verloren had. Swieten hebben door hun manmoedig gedrag het leger voor eene geheele vernieling bewaard. De berigten van de Nieuwe Roti. Courant bevestigen ook, dat de expeditie thans vooreerst geheel is opgegeven. Een der briefschrijvers echter wil weten dat er sprake was om den generaal Michiels, gouverneur van Sumatra, de leiding van eenen nieuwen togt op te dragen en dezen met alle inspanning door te zetten. Te Batavia was men van meening, dat bij de verdedigings-werken van de Balinezen onmisken bare sporen van Europesche hulp te ontdekken waren geweest. Op Java zelf is alles rustig. Er hadden gee ne verdere bewegingen onder de Europesche be volking ten aanzien der hervormingplaats gehad. Eene poging om nog eene meeting aan te leggen was afgestuit op de overtuiging bij de meerderheid dat in deze oogenblikken zoo iets niet raadzaam was. Heden ontvangen wij nog de bevestiging van het terugtrekken der troepen met vermelding dat het in eenen, op den 20 Junij voor Djaga- raga gehouden krijgsraad geweest is dat de of ficieren besloten hadden ieder naar zijn garni zoen terug te keerenalzoo men geene verster king van Java te wachten had. AMSTERDAM, 23 Augustus. Eergist het hoofd der Fransclie regering in d. der nationale vergadering wederom ophelderin gen of meer eigenlijk betuigingen omtrent de voornemens van zijn bewind in hel Italiaanscbe vraagstuk gegeven die bijna geenen twijfel meer aan het behoud des vredes overlaten. Ontegen zeggelijk is generaal Cavaignac voornemens tot geenen oorlog te komen zoo lang het hem slechts eenigzins mogelijk is dien te vermijden en de nationale vergadering schijnt hierin met hem eensgezind; het zouden dus slechts de over- matigsle eischen der mogendheid bij welke men met bemiddeling opgetreden is of binnenland- sclie veranderingen in Frankrijk zelve kunnen zijndie de moeijelijkheid van oorlog zouden aanbrengen. AMSTERDAM23 Augustus. Om het aan werven van Nederlanders voor de dienst in de Overzeesche bezittingen aan te moedigen heeft de koning, bij besluit van 9 Augustus jl. no. 45 bepaald dat het maximum van het hand geld hetwelk aan iederen recruutdie zich voor niet minder dan zes jaren voor den dienst in Indie zal verbinden, kan worden betaald, zal bedragen veertig gulden wanneer bij Neder lander en acht gulden wanneer hij vreemdeling van geboorte is. Dat het maximum van aanbreng- geld dat aan iederen persoon die eenen recruut voor gemelde dienst zal aaubrengen zal worden uitbetaald zoodra deze definitief goedgekeurd en aangenomen zal zijn zal bedragen tien gul den wanneer die recruut Nederlander en acht gulden wanneer hij vreemdeling van geboor te is. Wanneer wij liet legio bedelaars nagaan en het legio van hen aan wien zoowel rijksfondsen als die der gemeenten in de koloniën van weldadig heidde oefeningschool van landloopers en lui aards verspild worden dan is het te hopen dat deze aanmoediging gelukken moge. Den 19 is te Amsterdam eene bijeenkomst gehouden van leeraren opzieners en leden der Neder). Hervormde kerk, ten gevolge eener voor afgegane noodiging, om, in verband met de aan staande wijziging der kerkelijke organisatie, te beraadslagen over aangelegenheden zoo vorm a]s de leer dier kerk betreffende. rijke vergadering, uit onderscheidene oorden des landsheeft zich met groote eenstemmigheid vereenigd met eene verklaring van beginselen omtrent de pligtmatige houding dergenen die, bljjvende in het kerkgenootschap prijs stellen op de handhaving van het regt der Hervormde gezindheid, op de leer, welke volgens hare le vensgeschiedenis en belijdenisschriften tot haar eigenaardig aanwezen behoort. Deze verklaring wordt aan de synode en aan Z. M. in verband met de thans plaats hebbende overwegingen om trent de verandering der kerkelijke organisatie, medegedeelden de gemeenten zullendoor ’s GRAVENHAGE20 Augustus. Gisteren mor gen verspreidde zich alhier het gerucht dat velen der mannelijke livereibedienden van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden op het huis de Paauw door arsenicum zouden zijn vergif tigd. Door informatie vernam men later, dat 10 a 12 koetsiers of stalbedienden vrijdag na middag en sommigen des avonds plotseling zijn ongesteld geworden vooral lijdende aan zware pijnlijke benaauwdheid in den buik enz. Op last van Z. K. H.heeft het aan dadelijke hulp, zoo van geneeskundigen van liet dorp Wassenaar als uit deze stad, niet ontbroken, en het is dan ook daaraan toe te schrijven dat erzoo ver be kend is, nog geene slagtoffers te betreuren zijn en dat eenigen in beterschap toenemen. Z. K. 11. heeft zich aan deze zaak veel gelegen laten lig gen en het schijnt thans, naar men verneemt, gebleken te zijn dat de zieken in het huis de Paauw hebben gegeten van eene spijswelke was toebereid in eene niet goed vertinde kope ren casserol. GRAVENHAGE, 21 Augustus. In de zitting Tan de tweede kamer der staten-generaal van heden en van heden avond is hoofdstuk IV der gewijzigde grondwet (van de provinciale staten en gemeente-besturen) met 39 tegen 17 stem men en hoofdstuk V (justitie) met algemeene stemmen aangenomen. ’s GRAVENHAGE, 23 Augustus. Op het Sche- veningsche strand, ruim een uur van Schevenin- genis gisteren tegen den avond, het Engelsch vaartuig Ruphon komende van Sunderland be stemd naar Middelburg, geladen met steenko len, en gevoerd door kapitein Joseph Hi Isfee der de lieer N. Smirk, gestrand. De equipage, groot vijf man, heeft zich in de boot begeven, ten einde het strand te bereiken. De hoot door de branding omgeslagen zijnde is zulks slechts aan drie hunner mogen geluk ken. De kapitein en de kok Turner Marshall zijn in de golven omgekomen. De drie andere personen werden meer dood dan levend door eenige visschcrswier vaartuig in de nabijheid op het strand stond op het drooge gebragt. Eene menigte menschen had zich naar de plaats der ramp begeveneen ieder beijverde zich om de schipbreukelingen bijstand te verleenen het is vooral aan de hulp door den heer Maas aan een’ der ongelukkigen beloond, dat deze weder bij bet leven kwam. De heer commissa ris van policie Behrdie dadelijk naar de plaats was gesneld heeft voor het vervoer en de goe de verpleging van de drie door koude verkleum de menschen de vereischte zorg gedragen. De reddingboot der Noord- en Zuid-Holl. redding- maatschappij onder directie Varkenvisser was, zoodra men den van het schip vreesde naar bragtdoch voor dat deze op de plaats kon- de aankomen, hadden de schipbreukelingen zich reeds van boord begeven. Het vat dert twee dagen een lek bekomen, zoo ver van het strand verw niet te naderen is geweest, geheel zal verloren zijn. In de zitting van de tweede kamer der sta ten-generaal van den 22 Augustus, is beraad slaagd het ontwerp van wetstrekkende tot nieuwe verhooging van hoofdstuk X (oorlog) der staatsbegrooting 1848. Bij hoofdelijke omvraag verklaarden 32 leden zich legen cn 21 voor het ontwerp, zoodat Z. M. eerbiedig zoude worden verzochtde voordragt in nadere overweging te nemen. AMSTERDAM 22 Augustus. Het Nederlandsch bewind der Oost-Iudische bezittingen heeft iu de maand Junij 11. weder eene expeditie tegen de ongehoorzame Balinezen ondernomen. Par ticuliere berigten uit Batavia, door de N. Rolt. Courant medegedeeld zeggen Die expeditie is mislukt, niet door gebrek aan moed bij onze militairen maar door eene on voldoende directie en vooral dooi’ gebrek aan leeftogt en ammunitie. Det luit.-kolonel Sutherland en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1