ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN I 3de Jaargang. Woensdag den 30 Augustus. 1848. No. 70. '5 °P ge- Aü- e fi BINNENLAND. zou BUITENLAND. T78 eeni- ij 10. A u ff 3 1 T 6 Tg Wet houders voornoemd S. TEN (ATI.. Ter ordonnantie van dezeluen, HAGA. rdi- eine 95, ee- ER’ •an» oen j in en 35. 70; >nte 48; Ar- 25, pd. aan pd. 123 !vl; iet. Ko- aij le- te- }e- ol- pi- de ui en ill. jst 111- lat al- >c- in de u en an nt len jds de d, de- ll is aar atu ier ou de i li en in "J te in an ;e- :e- Prijs der Advcrtenliën: van één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. wetten zullen eerst in en daarna bediscussieerd het man on- wacht naar de staartje latere soorten met uitzondering le welke toch niet geheel vrij te zijn lijden, den en der goed worden. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nominees 7} cent. TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. In de avondzitting van donderdag den 24 Au gustus zijn de beide laatste hoofdstukken XI en XII der gewijzigde grondwet mede aan genomen. En daarmede is liet gewigtige werk der grond wetsherziening bij de tweede kamer op eene kal me en ernstige wijze afgedaan, en heeft de re gering, bij de meeste hoofdstukken eene over- groolebij enkele eene zeer groole en bij en kele eene volstrekte en algemeene meerderheid verkregen. Thans wil men weten, dat, bijaldien de eer ste kamer der statert-generaal mogt aannemen de ontwerpen der grondwet, de tegenwoordige gewone zitting der slaten-generaal van 1847 en 1848tegen liet einde der volgende week zal worden gesloten dat onmiddelijk de staten der pro vinciën zullen worden bijeengeroepenom de 58 buitengewone leden voor de tweede kamer der slaten-generaal in dubbelen getale verga derdte verkiezen: en dat de buitengewone vergadering der slaten-generaal de tweede ka mer in dubbelen getale, alsdan zal worden bij eengeroepen tegen maandag, den 11 September aanslaande, om de twaalf wets-ontwerpen strek kende tot herziening der grondwet, in nadere overweging te nemen. ’sGRAVENHAGE, 25 Augustus. De eerste kamer is lieden bijeengekomen: de door de twee rnden. Deze tak van industrie moet meer en meer toenemenwant naar mate de bevolking in de Vereenigde Staten toeneemt, wordt de aanvraag van zout naar Amerika grooter. De gouvernementen welke thans de slavernij nog zouden willen in stand houden zullen grooter garnizoenen of bezetting in hunne West-Indische bezittingen moeten hebben dewijl deze bezit tingen aan vrije koloniën grenzen. Zoo heeft thans het eiland Cuba eene vrije bevolking te Jamaica en Si. Domingo tot naburen. Porto Rico heeft die van St. Domingo en St. Thomas. Suriname ligt tusschen de vrije bevolking van Demerary en Cayenne ingesloten. Of de geest der vrijheid van Cayenne ook tot Braziliën zal overslaan dit zal de ondervinding leeren. Doch er is geen twijfel aan of de Braziliaansclie sla ven zullen bekend worden met de algemeene emancipatie en zullen onrustiger worden dan zij tot nu toe geweest zijn. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, brengen ter kennis der ingezete nen dat te rekenen van af den 28 Augustus e. k.tot en met den 4 September daaraanvolgen de (met uitzondering van den Zondag) telkens des morgens van 9 tot 1 uur ter secretarie vi sie zal kunnen worden genomen van de lijst der personen, die de vereischten bezitten, om binnen deze Stad tot Kiezer te kunnen worden benoemdalsmede van de lijst der stemgereg- tigde ingezetenen dezer Stadten einde aan een ieder, welke vermeenen mogt, ten onregte daar van te zijn afgelaten gelegenheid tot doleantie te geven. pdat deze kome ter algemeene kennissc- Iks worden afgekondigd en aangeplakt, als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 26 Augustus 1848. Burgemeester en WEENEN, 21 Augustus. Sedert de storm der staalkundige beweging hier begint te beda ren ontstaat eene nieuwe, en wel eene kerke lijke. In de stad van Maria Theresia, steekt liet Duilscli-Katholicismus het hoofd op. Op alle hoeken der straten ziet men plakkaten over de nieuwe godsdienst. De predikatiën van hare leer aren worden in het Odeon gehouden, lokken duizende toehoorders, en alles leidt tot het ver moeden dat deze sekte aldra een aantal aanhan gers alhier zal tellen. Men kan echter de vrees niet onderdrukkendat deze godsdienstige ver deeldheid tot een’ partij-oorlog zal leiden en dat zulks der reactie in de hand zal werken. Men ziet Joh. Rouge binnen eenige dagen in deze stad te gemoet. Tot deze beweging, die aan verschillende oorzaken moet toegeschreven wordendraagt mede niet weinig bij de omstan digheid dat de paus de vijand der Oostenrijk- sebe wapenen in Italië is. FRANKFORT, 22 Augustus. In de zitting van heden traden als verdedigers der volkome- ne onafhankelijkheid der kerk van het gezag des staats behalve eenen Roomsch-katholiekcn bis- sebop uit West-Pruissen nog op een Protestantse!» geestelijke uit Baden en de heer Döllinger het hoofd der Ultramonlaansche partij van de lin kerzijde de heer Vogt uit Giessen uit het cen trum de heer von Beckerath (de rijksminislcr van financiën). Als tegenstanders van dit grond beginsel hebben gesproken de Beijersche mi nister van eeredienst von Beisleren de heer Bauer, Protestantse!» geestelijke uit Bamberg. De redevoering van den laatstgenoemde heeft eeneil diepen indruk op de vergadering gemaakt doordien hij op eene overtuigende wijze aan toonde hoe de heer Döllinger en zijne partij die thans de banier der onbeperkte geloofsvrij heid opsteken echter onder het ministerie Ahel de zoo regtvaardige bezwaren der Beijersche Pro testanten hevig hestreden hebben. De debatten hierover1 zullen overmorgen en waarschijnlijk nog gedurende meerdere dagen voortgezet wor den. Door den rijksbestuurder zijn gezanten aan buitenlandsche hoven benoemd le Londen von Andrian, te Parijs Fr. von Raumer, te Stock holm Weicker, te Brussel von Rotenhan in Zwitserland Raveaux en te’s Gravenhage Compes. De roeping der gezanten zal zijn, opheldering te geven omtrent de toestanden en pogingen van Duitschland valsche opvattingen te verwijderen en de gronding eener regtelijkevredelievende politiek naar buiten te verzekerendie op do regten van Duitschland zal aandringen. BERLIJN22 Augustus. Gisteren trok we der een troep van 200 arbeiders naar de wo- ning van den minister van openbare werken v. Mildeom werk te vragen. Toen het ant woord hen niet voldeedwilden zij hij hem binnendringen, doch werden door eene afdeeling constabels en de burgerwacht uiteen gejaagd 7 werden in hechtenis genomen. Te Charlot tenburg werd eene democratische vereeniging onder Bruno Bauerdoor eenen troep andersden- de kamer aangenomene de sectiën onderzocht worden. AMSTERDAM 26 Augustus. In de Goessche Courant leest men: Niettcgensiaande het onge stadige weder gedurende deze maand zijn over het algemeen de erwten garst rogge en tar we op ons eiland vrij bekwaam binnengehaald, en kan men den oogst dezer genassen goed noe men. De boonen zullen niet minder zijn. De aardappelen welke menigvuldig gepoot waren deelen in het algemeene kwaad, dat schier over al deze plant weder heeft aangetast vooral de van zeer eilke- en gaaf schijnen en mede door den menig’ uldigen regen De vroege die tot heden gerooid wer- in de behoefte voorzagen, waren bijzon van smaak doch kunnen niet bewaard De hoop, welke men verleden jaar koesterde, dat het kwaad langzamerhand verminderen is dus niet verwezenlijkt. ROTTERDAM, 26 Augustus. Men schrijft uit Haarlem dd. 24 Aug.aan de ’s Gravenhaag- sche NieuwsbodeEen paar dagen geleden is alhier ten huize van zekeren S. M. Prolerdoor onzen ijverige!» kommissaris van policieden hr. A. van Brederodein verzekerde bewaring ge nomen een persoon reeds lang verdacht van overdrevene politieke bedoelingen waaraan hij nu, naar het schijnt, uitvoering zocht te geven. Hij is genaamd Machiel Salomon Cats, en heeft zijne woonplaats te Amsterdam. Hij wilde na melijk zich eenen aanhang verwervenotn de i’epubliek te doen uitroepen de geweermakers te plunderen, barricaden op te werpen, enz. enz. en dat alles (naar zijn zeggen) voor heil en liet belang van Nederland. De heeft zich reeds eenen zekeren naam gemaakt der onze financiële plannenmakers hem nu eene nieuwe vermaardheid, daar, geruchten te oordeelen dit muisje een zal hebben. Sedert geruimen tijd werden hier ter stede oproerige geschriften van de straat op geraaptmen houdt het er voor, dat de oor sprong dier fraaijigheden nu tevens aan den dag zal komen. Reeds houdt de justitie zich ijve rig met de zaak bezig. KOLOMEN. Een brief uit Curasao van den 4 Julij II. deelt aan de Utrechlsche Courant de volgende berigten mede: De gebeurtenissen in de Fransche koloniën aangaande de emancipatie der slaven hadden le Curacao op de slavenbezitters een’ groolen indruk gemaakt. De gruwelen, welke er plaats gehad hebben bij den opstand der slaven in 1795, zijn er nog in aandenken. Eenige plan ters uit verwijderde plantagiën waren in de stad gekomen Wiar meerdere veiligheid is. Den 9 Junij had er eene bijeenkomst plaats, in het huis van den procureur des konings van eeni ge slavenbezitters met oogmerkom een re kwest op te maken aan Z. M. met verzoek dat de emancipatie der slaven afgekondigd wor de met schadevergoeding aan de eigenaars. Ook zullen tot dat einde nog rekwesten van bijzon dere personen opgezonden worden. Hel is waar, dat de slavenbevolking te Curacao minder is dan de vrije bevolking doch de ondervinding beeft geleerd, dat, bij een’ opstand der slaven, de blanken op de vrije negers niet kunnen re kenen daar deze de partij hunner kleurgenoo- ten kiezen. Aldaar zou de emancipatie der sla ven niet zulk eenen schok aan den landbouw ge ven als zulks in vruchtbare streken plaats heeft. De Curacaosche vrije neger, eenen dorren grond bewonendeis aan den arbeid gewend. De Curacaosche vrijheden, welke zich in Venezuela hebben neergezethebben den naam van ar beidzamer te zijn dan de Spaansche arbeiders. Eenige grondeigenaars te Curacao hebben ook vrije arbeiders aan het werk deze zijn vooral de eigenaars van zoutpannen. De vrijliedendie in den regentijd hunne eigene gronden bewer ken verhuren zich in den droogen tijd om het zout uit de pannen te vergaderen of in te za- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de stad SNEEK maken bekend, dat va'n af Maan dag den 28 Augustus, tot en met den 13 Sep- ber e. k. aan de secretarie dezer Stad, ter vi sie van de belanghebbenden zal liggen, het Ko hier van den Personele!» omslag dezer gemeen te, over den jare 1848. Dat al wie zich over zijnen aanslag bezwaard acht, zijne reclamatie vóór den laatstgenoemden dag schriflelijk zal kunnen inleveren terwijl de Raad, Zaturdag den 16 daaraanvolgende op het stadhuis, des voordemiddags van 10 tot 1 uur, zal vaceren, voor hen, die verlangen, omtrent hunnen aanslag, eenige ophelderingen te ont vangen of hunne reclamatiën mondeling op te gevenzullende na gemeld tijdstipgeene re clamatiën meer worden aangenomen of daarop regard worden geslagen. En opdat deze kome ter kennissc van allen die hierbij belang hebben, zal deze op de twee eerstkomende Zondagen worden afgekondigd en aaugeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 26 Augustus 1848. Burgemeester en IKet houders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven II AG A tigde ingezetenen dezer Stad ten einde aan een zijn afgelaten gelegenheid tot doleantie o~ -- En opdat deze kome ter algemeene kennissc zal zul zoo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1