NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang. 1848. No. 72. ÏVoensdag den 6 September, BINNENLAND. BUITENLAND. 2JI U Aug. I' ll 6; >40 11.50. Wei- 47 41 39 9 15 7 6 9 4 1 1G <r al 22; 23; 71 37‘ no- lat- De ujn ens de >or- an. on- or- ilig :ur- u li eu wij en- m eg. te >ige lijk de de dus de is. zij kie- op- kie- Ilet !zag gill eer- lan- lans ant Na iale liet 8‘ 2(i is; ■ii’ ‘gt re- ler Hj- fn- oe- oo be- ol- en ee- er- len )U- 311- oe- mg lau or- ne- ^'S Zij eid Armbest. en bijvoeging. 19; in 90.- 83.— op 9 59; p. pd. <li- /31{; op 6 Hea rn e- 26 Augus- binneu- van liet e be- studenten had zich iets hetwelk de arbeiders zoodanig trof, dat zij zwoeren i” den en sterven. sneuvelde arbeiders begraven de op den 23 vermoorde garden. In de afgeloo- deze gemeente een LI. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncnicnts-prijs voor 3 maanden 1.10 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7; cent. regens van erking op de te velde staan- 1 .c.i zijn niet alle soor- besmetting onderhevig Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 10 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. WEENEN, 26 Augustus. Heden morgen te 9 ure zijn verscheidene der arbeidersdie bij de ongeregeldhedenwelke hier den 23 dezer plaats hadden sneuvelden ter aarde besteld. Plegtig en indrukwekkend waren de optogt en de begrafenis-plegtigheden. Het legioen der studenten had zich aan den trein aangesloten alleen met de studenten te willen strij- slechts voor ben of met hen te willen Heden middag zullen nog andere ge worden alsmede De democra tische vereeniging zal op eenen heden avond te bepalen tijd onder begeleiding van het treur muziek eenen optogt houden, terwijl morgen voormiddag in de Duitsch-katbolieke kerk ter eere der gevallenen eene mis zal gevierd worden. FRANKFORT, 30 Augustus. Uit Praag wordt gemeld dat op last der Oostenrijksche regering de heerschappelijke goederen Plass en Konings- wartbehoorende aan den prins von Metter nich in beslag zijn genomen de eerstgenoemde dezer bezittingen is met eene schuld van mil- lioen gulden bezwaard. Volgens het Mannheimer Journalheeft het Russische kabinet eene in bepaalde termen en krachtig gestelde nota bij de gezamenlijke groote mogendheden ingediend tegen eene gewapende interventie van Frankrijk in Italië. Er moet in deze nota ook onder anderen worden gezegd dat Rusland bij eene interventie bereid zoude zijn de aanspraken van Oostenrijk met de wape nen in de hand te verdedigen. Deze verklaring moetvolgens voornoemd blad te Parijs en te Londen een’ diepen indruk gemaakt hebben. De Poolsche dagbladen bevatten eenige op heldering omtrent de daadzaken die aanleiding tot geruchten van revolution te St, Petersburg Moskau en Warschau gegeven hebben. Er moe ten in Polen werkelijk bewegingen zijn voorbe reid die voor den czaar gevaarlijk hadden kun nen worden dewijl het leger er de stookplaats van washet oogmerk is verborgen gebleven. zijne inwoners aangen. niet 48 tegen 8 stem. grondwet door de tweede kamer zijn aangenomen. I. Rijk en II. Koriing III. Staten-Generaal IV. Prov. Stat, en Gein.-best. V. Justitie VI. Godsdienst VII. Financiën VUL Defensie IX. Waterstaat X. Onderwijs en fcl. Verandering, XII. Add. art. en voorl. kicsregl. AMSTERDAM2 September. a a algemeen. 42 ilgemecn. 50 47 52 54 44 - een zilveren horologic. liet genootschap zal tot vergelijkende proevenop het ploegveld brengen een’ Schotschen ploeg, en dien veree- ren aan hem, die er het best mede werkt. Den 6 Sept, zal de Dortrechtsche afdeeling der Hol- landsche landbon w-maatschappij een’ ploegwed- strijd houden onder Rijksoort. ZU1DLAREN, 28 Augustus, pene week hadden wij in paar blijken van buitengewone onweders. dingsdag namelijk was er zulk een felle storm dat van den watermolen, staande tusschen Zuid- laren en de Groeve, drie wieken finaal zijn af gewaaid; terwijl de kap, uit de spil geraakt zijn de geheel scheef op den molen is gewaaid doch door den staart en de nog overgeblevene wiek vastgehouden werd, zoodat dit haar het afvallen beletteeene wiek was meer dan 30 schreden weggewaaid voorts heeft liet donder dag ongeveer half elf ’s voormiddags alhier zeer sterk gehageldop de Groeve zijn hagelstee nen dikker dan duiveneijeren gevallen terwijl den volgenden morgen te tien ure nog hagel steenen gevonden zijn die den vorigen dag ’s voormiddags aldaar waren gevallen. Opmerkelijk is ook nog hetgeen hij het on- weder van den 24 Augustus te Vledder gebeur de: Hier viel namelijk de landbouwer Albert Ekker, op zijnen akker bezig met ploegen, be wusteloos ter aarde. Een weinig tot zich zel- ven gekomen zijnde, bemerkte hij, dat beide zijne paarden door den bliksem waren getroffen terwijl hij in het eene door de beweging van den staartnog een weinig leven bemerkte. Voor zooveel hij zich kan herinneren moet een blik semstraal de paarden getroffen hebbenals ook den ploeg, waardoor zijne hand, waarmede hij den ploeg bestuurdehet eersten vervolgens liet overige gedeelte zijns ligchaams werd aange daan ten gevolge waarvan hij nog aan verdoo- ving zijner beenen lijdt. AMSTERDAM, 2 September. De tijdelijke minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat er voortaan op alle postkantoren gelegen heid zal zijn, om brieven uit dit rijk met de Overland-mail over Londen. Southampton, A- lexandrie en Singapore naar Nederl.-Indie te ver zenden of, omgekeerd, van daar te ontvangen zonder dat die brieven bij de verzending behoo- ren te worden gefrankeerd. Deze kennisgeving betreft alleen en bij uit sluiting de briefwisseling tusschen Nederland en Nederl.-Indiedie met de Overland-mail over Southampton, en derhalve over Engeland, ver zonden wordt; welke weg dan ook bepaaldelijk op de adressen moet zijn aangewezen. De brieven en gedrukte stukken waarvan de verzending met de Overland-mail over Frankrijk en Marseille verlangd wordtblijven aan de vroe gere bepalingen in allen opzigte onderworpen en daarvan is alzoo de frankering in ieder geval vcrpligtend. -Naar wij vernemen, worden ook hier te lan de op aanschrijving der hooge regering bereids de noodige maatregelen beraamd, welke zouden dienen te worden toegepast bij het overhoopt uitbreken van de cholera-morbus, (In de Gorinohemsahe Courant vinden wij he den een berigt opgenomen, dat reeds in BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de stad SNEEK maken bekend, dat van. af Maan dag den 28 Augustus, tot en met den 13 Sep- ber e. k. aan de Secretary dezer Stadter vi sie van de belanghebbenden zal liggen, liet Ko hier van den Pcrsonëlen omslag dezer gemeen te, over den jare 1848; Dat al wie zich over zijnen aanslag bezwaard acht, zijne reclamatie vóór den laatstgenoemden dag schriftelijk zal kunnen inleveren terwijl de Raad, Zaturdag den 16 daaraanvolgende op bet Stadshuis, des voormiddags van 10 tot 1 uur, zal vaceren, voor hen, die verlangen, omtrent hunnen aanslag eenige ophelderingen te ont vangen of hunne reclamation mondeling op te geven zullendena gemeld tijdstip, geene re clamation meer worden aangenomen of daarop regard worden geslagen. En opdat deze kome ter kennisse van allen die hierbij belang hebbenzal deze op de twee eerstkomende Zondagen worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 26 Augustus 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven IIAGA. AMSTERDAM, 1 September. De standvasti ge en hardnektige verdediging van Venetië ver vult geheel Italië en alle organen zijnei1 druk pers met verwonderingvoor den moed dier stad die alleen en geheel op zich zelve schijnt te wil len uitrigten waartoe de zaamverbondene sta ten getoond hebben niet in staat te zijn. Na eene vijfde opeischingdieeven als de vorige, zonder eenig gevolg bleef, hebben de belege raars eindelijk met het bombardement van het fort Osoppo eenen aanvang gemaakt, maar daar van na eene geweldige kanonnade van meer dan drie uren moeten afzien omdat, veeleer van voor- deelen te behalen, het uit het fort goed onder houden vuur hun belangrijke verliezen toebragt. Wij deelen medemet hoe vele stemmen de hoofdstukken der nieuwe kendam een persoon door de cholera zoude aan getast zijn, ofschoon in ligten graad. De lijder is echter gelukkig hersteld. Het schijntdat men aldaar maatregelen van voorzorg wil nemenblij kens bet kiezen van een geschikt lokaal ter ver pleging der lijders indien de ziekte onverhoopt mogt uitbreken.) ROTTERDAM 1 September. De hooge raad heeft gisteren bij arrest het beroep in cassatie verworpen tegen hel vonnis der arrondissements- reg thank alhier, waarbij de heer A. Sijmons chirurgijn en vroedmeester binnen deze stad is vrijgesproken van de aanklagte van zich door inwendige behandeling van een heelkundig ge brek schuldig te hebben gemaakt aan de uit oefening van eenen anderen tak van geneeskunde dan waartoe hij geregligd was. De hooge raad heeft de vonnissen van het kantongeregt en de regtbank te dezer stede bevestigd en beslist dat een heelmeester geregligd is lot de bestrij ding van uitwendige gebreken met inwendige middelen ROTTERDAM, 3 September. Sedert de dedeeling in de Staats-Courant van tus jl., zijn bij het departement van landsche zaken, omtrent den toestand aardappelgewasonder anderen de volgend rigten ontvangen In Noord-Braband is de ziekte blijven toene men niet alleen is liet loof van het gewas ver dord maar van de meeste soorten zijn ook de knollen aangedaan. In eenige gemeenten wordt bet verlies door de verrotting ondergaan op 30 tot 40 pCt. geschat. Eene gunstige uitzon dering hierop maken de zoogenaamde bleeke roodewaarvan de aanplanting sedert 1845 zeer is uitgebreid. Deze soortwegens het gunstige voorjaar, op hooge gronden vroegtijdig geplant heeft een’ aanzienlijken voorraad opgeleverd zoodat er althans geen gebrek schijnt te zullen ontstaan. Van dit gunstig uitzigt zijn evenwel de dorpen aan den Maaskant verstokendoor dien de landen aldaar in dit jaar langer met water zijn bezet gebleven dan voor de aardap- pel-teelt dienstig is. Uit Gelderland loopen de berigten eenigermate uiteen; terwijl in sommige streken niet alleen het loof, maar ook de knol door de ziekte is aangetast; vooral op de zware klei- eji vette gronden en bij de fijnere en vroege soorten heeft zich toch in andere streken het bederf minder tot den knol uitgestrektmaar blijft het zich voornamelijk tot bet loof bepalen. Op sommi ge plaatsen zijn, onder de gerooideslechts wei nige aangetaste aardappelen gevonden. In Gelderland zijn de prijzen der aardappelen over het algemeen tamelijkdoch op sommige markten 40 tot 50 cents per mud verhoogd. De aanhoudende natte weersgesteldheid wordt voor zeer nadeelig gehouden, doch daar de aard- appelbouw dit jaar zeer uitgebreid is, kan men verwachten, dat, zelfs bij mislukking van een gedeelteer voor de algemeene behoefte eene genoegzame hoeveelheid zal overblijven. In Zeeland waren de aanhoudende eene zeer nadeelige w< de aardappelen. Intusschen ten aan gelijke mate van bevonden. In Utrecht staat, in 35 gemeenten, op alle gronden het aardappelgewas ongunstig, in 10 vrij goed in 1 zeer goeden in 3 twijfelach tig. In 10 gemeenten is dat gewas op vetten grond ongunstig, in 2 redelijk, in 16 gemeen ten op lagen grond redelijk, in 2 zeer voordee- lig, in 6 ongunstig. In 3 gemeenten is het op zwaren kleigrond slechtin 1 op zandgrond on gunstig in 1 op Imogen grond redelijk, en in 2 op ligten grond ongunstig. GRONINGEN, 31 Augustus. Het Utrechtsch genootschap van landbouw en kruidkunde zal den 19 Sept., op een landgoed nabij de Bildt, een’ ploegwedstrijd houden. De vereischten zijn met 2 paarden, minstens 20 Ned, duimen diep, in volkomen regte voren vlug en geregeld ploe gen, De eigenaar van den ploeg, waarmede liet werk best is verrigtontvangt eene gouden me daille ofƒ50, en hij, die den ploeg bestuurt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1