EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 3de Jaargang. 1848. No. 73. Zaturdag den 9 September» BINNENLAND. BUITENLAND. iets L’» 4 keizer Alexan- i} ook den >1 dito 124 rst 20; olst. P- op lot ;e- e, an en id- as- 1, n, te st* ver- penstil- i meer publikeinsche en >en aar ier ui- n 0, log ad- 110- st, iag nu icli de St iet Ier ui lig su it Vy iu nd de ya oei I.” "P" lu ll !y- 01- lar En L*r- ;h- es- 10- •rk ee- er- cn I a j li nk alf n i? fat ti- met den meesten ijver orga- versterkingen ontvangt, zoo van den wapenstilstand de vij- inagtiger dan immer elkander Z. M. beeft aan Anna Wil- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnernents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele num uiers 7J. cent. FRANKFORT, 2 September. In het nabu rige groothertogdom Hessen is dezer dagen eene belasting op het bijzonder inkomen ingevoerd. Alles schijnt aan te duiden dat deze maatregel weldra algemeene navolging in de overige Duit- sche staten zal vinden. De regering blijft ook inderdaad geene andere keuze overig om de ontzaggelijke uitgaven te bestrijden welke de vermeerdering der landmagt, die op den voet van oorlog zal gebragt worden noodwendig na zich sleept. Aan het sluiten eener belangrijke leening is thans niet te denken daar bij het weinige vertrouwen, dat de tegenwoordige staat van zaken in Europa aan de kapitalisten inboe zemt, dezelve niet geneigd doet zijn hieraan deel Ie nementenzij op voorwaarden welke geen Duitsche staat thans de magt heeft toe te staan, liet is wijders een merkwaardig verschijnsel en dat veel stof tot nadenken geeft, dat na een’ 30jatigen vrede en den onbetwistbaren welstand dien Duitschland gedurende dit lange tijdsbestek heeft genoten de openbare kassen in de meeste Duitsche staten geheel ledig zijn. Bij het mo biliseren hunner contingenten voor Sleeswijk- Ilolstein ontbrak het hiertoe bij cenigen aan. de noodigc geldmiddelen. In weêrwil hiervan, wil men linieschepen, fregatten, in één woord, geduchte oorlogsvloten houwen en uitrusten die zich alotnme met die der grootste zeemogend heden zullen kunnen meten. Het is inderdaad in het oog vallend hoe eene anders zoo be- zonnene natie een zoo hersenschimmig plan kan vormen, en niet inziet, dat de verwezenlijking hiervan niet alleen vele millioenen schatsmaar tevens vele jaren tijds vordert en daarbij nog steeds onvolkomen moet blijven, bij het gemis van uitgeslrekte zeekusten en eene talrijke ma ritieme bevolking. Uit het Wurtembergsche en andere Zuid- Duitsehe staten wordt gemeld dat ten gevolge van den buitengewoon gezegenden graanoogst en den nog zeer belangrijken voorraad van het vorige jaar, de graanprijzen bestendig vallen. Er gaat over het geheel weinig om in dien lak ’s GR AVENIIAGE 6 September. Gisteren moe ten de algemeene beraadslagingen over de ont werpen van wet, strekkende tot herziening der grondwet, bij de eerste kamer der staten-gene- raal zijn afgeloopen en heden zullen de discus sion over elk der ontwerpen een’ aanvang nemen. Men verneemt, dat eenige stemgeregtigde ingezetenen, wijzende op hetgeen in vorige ja ren elders plaats had waar het proces-verbaal der stemming voor de stedelijke kiezers werd openbaar gemaaktden raad zullen verzoeken dit voorbeeld te volgen opdat ook in de resi dentie het bewijs worde geleverd, dat men alle voegzame middelen wil aanwenden tot opwekking en bevordering, bij de burgerij eener gewenscli- te belangstelling in openbare aangelegenheden. AMSTERDAM 5 September. Dezer dagen moet, naar sommige dagbladen berigtenweder eene zitting der eerste kamer gehouden zijn, waarin aan den minister van justitie interpella- tiën zijn gerigt over zijn rapport aan den ko- ning van 31 Julij. liet ware in het belang des algemeens, maar niet minder in het belang der kamer geweest, dat liet verhandelde in deze zit ting in zijn geheel openbaar ware geworden. Maar daartoe heeft de kamer, naar het schijnt, nog niet kunnen besluiten. Waarom toch niet? Waarom niet ruiterlijk voortgegaan op den eens ingeslagenen weg? Waarom één been vooruit gezet en het andere achter de oude grenslijn pal gehouden Nu komen wederom gebrekki ge eenzijdige onzekere berigten en geruchten in omloopdie op nieuw geschikt zijn om tot botsing aanleiding te geven. In den Nederlander komt eene soort van veT- slag van die zitting voor, van den volgenden inhoud Er is eene vergadering der eerste kamer ge houden waarbij de ministers verzocht waren te genwoordig te zijn en waarbij het, uit hun ver zuim ontsproten bezwaar aan hen is medege deeld daarop is door hen geantwoord in den geest van hetgeen de Staais-Courant reeds had gezegd maar van eene wet tot aanvulling is door de ministers niet gesproken zoodat zij aan de eerste kamer geenen anderen weg hebben opengelaten, dan: óf de wetten af te stemmen hetgeen toch zeer te betreuren zou zijn óf eene onvolledige wet goed te keuren. «In dezelfde zitting heeft een lid opheldering gevraagd aan den minister van justitie, wegens hetgeen door dezen, in strijd met de waarheid aan de eerste kamer ten laste was gelegd. De minister heeft die opheldering niet gegeven. Daar op moeten zeer levendige woorden door dat lid en andere leden gesproken zijn zoodat de voor zitter het nuttig heeft geoordeeld de vergade ring te sluiten.” In de Rotterdamsche Courant leest men dérgelijks. Dat is nu alles, wat men er van weet en het publiek heeft de vrijheid het «overige er bij te denken.” Dat bij te den ken” geeft al ligt aanleiding, om er iets «bij te maken;” en het kap noch ter eerö van de regering, noch tot lof der kamer strekken, wat er zóó gemaakt wordt. Dat men toch inzie dat liet niet dwaze nieuwsgierigheid, noch aan matigende zucht om te critiseren is, die open baarheid, rekenschap en verantwoording vraagt maar dat deze geëischt worden door het belang der geregeerden en door de eer der regenten. De Amst. Cour, geeft, in twee barer nom- merseen overzigt van het proces-verbaal der afdeelingen van de eerste kamer voor zoo -ver betreft de algemeene beschouwingen over de ont werpen van wet tot grondwets-herzieningen hieruit blijktdat de grond wets-herziening voor al in hare gewigtigste bepalingenbij vele le den der eerste kamer eenen krachtigen tegen stand ontmoet. Het meeste gevaar loopt ont werp IIIen wel wegens de wijze van zamen- stelling der eerste kamer daarin voorgesteld. Wij gelooven echter nogdat bij de eind stemming dit ontwerp gelijk al de overige is het dan ook met eene geringe meerderheid, zal worden aangenomen. ten voortaan ten op toegankelijke plaatsen te kweeken. Atropa belladonna, eene zeer vergiftige plant. die in sommige .streken van de provincie Groningen en Friesland a[ mede bekend staat, en in de nabijheid d r slad Zwolle voor komt. Heeds dikwijls hebben de schoonc, naar kersen gelijken de zoete bessen dezer plantvooral bij kinderen lot doodelij ke vergiftigingen aanleiding gegeven. De plant bloeit in de maand Junij, wordt soms 4 tot voel hoog en vormt dan een krachtige» struik de bladen zijn eivormig glad en langs de nerven met haartjes voorzien. De bloemkroon is bnizig, k okvonnigbijkans een duim lang, vuil groengeel van kleur met bruin blaauwe aderen. De vrucht is eene ronde op den uilgespn-ideii krik vastge hechte sappige tweehokkige bes, die, rij], zijnde, geheel zwart is en een schoon violetkleurig sap besat, met talrijke bleek bruine zaadjes. Mogen rleze in het algemeen slechts ruw opgegevene kcntcc- kenen dezer vergiftige plant aanleiding geven, om dezelve in tuinen en langs ojrenbare wegen uit te roeijen. GRONINGEN4 September. De aanbouw van hel nieuwe akademiegebouw wordt geregeld en met orde voortgezet. De zes kolommen voor het nieuwe akademiegebouw zijn thans gesteld waarvan het laatste kapiteel op vrijdag den 1 Septemberonder veel vreugde is opgebragt. De kolommen zijn van de antieke Ionische orde en zijn vervaardigd door den mr. steenhouwer II. Korst. Men rekent de zwaarte van iedere kolom op ruim 27,000 Ned. p.zij hebben eene hoogte van ruim 12 ellen en bestaan uit 8 stuk ken die door eene eenvoudige machinevan ijzer vervaardigd zeer gemakkelijk zijn opge bragt. Des avonds wapperden er vlaggen van het gebouw en werden de werklieden onthaald. AMSTERDAM, 6 September. De Italiaansche berigten, die wij heden ontvangen, zijn inden zelfden geest van gisteren of liever van een nog oorlogzuchtige!’ voorkomen dan toen. Op nieuw heeft Karel Albert niet alleen maar het geheele Sardinische ministerie zich voor oorlog verklaard, wanneer de onafhankelijkheid van Opper-Italie niet verkregen wordt. Bij den nieuwen krijg zegt de koning niet alleen te zul len staan” zonder er echter bij te voegen of hij met die hulp zijne Italiaansche bondgenoo- ten dan wel Frankrijk bedoelt liet is echter te denken dat hij beide op het oog heeft. Van den anderen kant zeggen de berigten dat ook Radetzki zijn leger niseert en groote dat na liet einde 1 anden sterker en i zullen tegenover staan. De Pruiss. St. Anzeiger deelt thans den volledigen inhoud der op den 26 II. tusschen Denemarken en Pruissen getroffen overeenkomst mede. De Duitsche bladen melden dat de bittering door het sluiten van den wa| stand in de hertogdommen opgewekt, zich en meer uitbreidt en in eene re beweging dreigt over te gaan. AMSTERDAM, 7 September, het verzoek om gratie toegestaan helmina van Bieren uitgeefster der Plissing- sche Courantveroordeeld bij vonnis der arron- dissements-reglbank te Middelburg, van den 15 Junij 1848 ter zake van hoon en laster, we gens het opnemen in de Flissingsche Courant van den 3 January dezes jaars van het artikel de aftreding des ministers Fan Hall, uit het weekblad de Burger. ROTTERDAM 5 September. Dewijl binnen kort de schilderijen uit de beroemde galerij van den hertog van Buckingham, ten verkoop aan geboden zullen worden komt het ons niet on dienstig voorhier de hooge prijzen mede te deelen waarvoor enkele vermaarde schilderijen bij verschillende gelegenheden verkocht zijn: De IF Hg en van Paul Potter, in 1822 verkocht bij den heer Tolozan te Parijs voor circa f 14,000 de Heide van denzclfden schilder, bij de la Peyrière te Parijs in 1825 f 14,450 de Fer- loren Zoon van Teniers, in 1776 bij den heer Blondel te Parijs, circa ƒ15,000; de Danae van Correggio bij den heer Bonnemaison te Pa rijs in 1827 15,000 de H. Familie van Ru bens. bij de la Peyrièret te Parijs in 1825, ƒ32,000; de Madonna van Correggio ƒ40,000; het net van Fulcaanin 1807 te Londen aan den beer Clifford verkocht62,500de doch ter van Herodes met hel hoofd van Johannes den Dooper op een' schotel, schilderstuk van Titiaan op de verkooping van lord Radstock te Londen in 1826 toegewezen aan den bankier Baring voor ƒ113,125; het groote Bachanaal van Poussin vroeger belioorende in het kabinet yan koning Lodewijk XVI van Frankrijk, en te Londen in 1805 verkocht voor 187,500 en de Koe van Paul Potter, welk schilderstuk aan de keizerin Josephine behoorde en in 1815 voor 200,000 roebels of 400,000 aan der van Rusland is afgestaan. ZWOLLE, 30 Augustus. Hoeveel er nog aan onze geneeskundige policie te verbeteren is be wijst onder anderen het volgende vergiftigings- geval hetwelk alhier heeft plaats gehad. Een kindje van 4 jaren van M. L. van Dieren letterzetter en drukker op de drukkerij van hel blad Overijsselin de Groote Baan buiten de Kamperpoort woonachtig, ging 11. maandagdes namiddags te 4 uredoor de opene lieg van den landbouwer Van der Waa, die ten dienste van eenen apotheker dolkruit (Belladonna) kweekte. Van de bessen, waarmede deze plant sterk beladen was en die geenen onaangenamen smaak hebben, heeft het kind genuttigd, en werd des avonds ongesteld. De geneesheerdie eerst den vólgenden morgen te 71 ure, daarde ouders niet eerder gevaar veronderstelden ge roepen werd was niet in staat het kind te red den en hetzelve stierf reeds twee uren later. Door de lijkopening heeft gemelde geneesheer zich overtuigd, dat het kind een groot getal van de gemelde bessen gëgeten heeft en dat de gevolgen daarvan in alle die organen van het ligchaam, waarvan de levensbeginselen afhanke lijk zijn doordrongen waren. Het is te wcnschen dat deze ongelukkige zaak minste dat goede moge bewerken dat het streng verboden worde vergiftige plan- Prijs der Advcrtentiënvan één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken rejfsl nicer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voos iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1