EN ADVERTENÏIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEliWS- 3de Jaargang. 1848. No. 75. Zaturdag den 16 September. A i: 1 A op en Heden mor- over- van de sta- van de 3) Mr. J. M. Swartadvocaat alhier. 1) Mr. II van Loghem. ™SI BUITENLAND. Claerber- Roijen lid der sta- Bij het openen en u der Meer Mohrburgemees- J i i lt it 1 o o L't dë pd. at: i 9 d.; «15- P°- L't et ot ii e- 3t o- 0- n n it d- it Si rs ri ks b te ill r- m e- ;n ;n ie st ■s- VY ;t- ii- 1$ ia- n- lf- ;r- ne or >r- ü- fi lls n- is- in :r- al at >c- fil van de staten-gene- werden als zoodanig gekozen de bee- den 7 Septem- J jne Majesteit te dringen en -pgegeven koninklijke Ma- Boelcns lid der staten en de stad Leeuwarden. lens uit te komen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7*. cent. BINNENLAND. van het oud lid l’iijs der Advertentie»van één Int vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer lü cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. Veltman vras uitgesteld om de afwezigheid van eenen getuige (dr. J. II. A. Ilintzen te Uskwert) thans meldt zij, dat deze getuige, dewijl hij vau geeue wettige redenen vau verhindering heeft doen blijken, door het hof, bij het bevel schrift van uitstel, bij lijfsdwang is veroordeeld behalve in eene geldboete van vijftig gulden tot betaling van al de kosten van dagvaardin gen akten, schadeloosstelling aan de andere ge tuigen en van alle andere kosten door de ver traging veroorzaakt te zamen cene aanzienlijke som. Ook heeft het hof bevolen dat de ach tergeblevene ten dage, tot de nadere teregtzit- ting bepaald andermaal gedagvaard en des noods door de openbare magt voor het hofge- bragt zal worden. Eene krachtige waarschu wing ook voor anderen. -In de buitengewone staten-vergadering te Groningen, van den 11 September 1848, zijn tot vier buitengewone leden van de tweede ka mer der staten-generaal benoemd 1) De heer mr. R. T. Mees lid ten en procureur te Appingadam. 2) De heer mr. A. J. van T ten en notaris te Onderdendam. 3) De heer mr. A. Modderman lid staten en procureur te Groningen. 4) De heer mr. H. Nicnhuishoogleeraar te Groningen. ASSEN, 11 September. In de vergadering der provinciale statenalhier op heden gehou den is benoemd tot lid voor de dubbele ka mer der staten-generaal de heer mr. II. Vos advocaat te Assen. BREDA, 11 September. Nadat in de vorige deen groot aantal personen een de provinciale staten van Noord-Bra- geteekend ten einde in krachtige be- van de van de zoo verne- han- week alhier door adres aan band was woordingen het gewigt tc doen uitkomen te doene keuze van een dubbeltal leden tweede kamer der staten-generaal men wij thans dat de alhier gevestigde del-societeit is te rade geworden dat het voor iederen Nederlander in deze gewigtige oogenblik- ken burgerpligt is rondborstig voor zijne gevoe- IOm die reden is dan ook nieuw een adres aan die kamer ontworpen algemeen goedgekeurd waarin met fiksche trekken de onheilen zijn geschetstwelke de verwerping der grondwets-herzieniug zoude na zich slepen en daarentegen de voordeelen zijn opgesomd die eene aanneming derzelve onge twijfeld ten gevolge zullen hebben. Het is te hopen dat velen die liet wel mee nen dit voorbeeld mogen volgen, en dat voort durend en algemeen in voornoemden zin gepe- titionneerd worde, ten einde door het tot stand komen der grondwels-herziening de rust in dit land worde bewaard, en de eensgezindheid blij- ve bestaan. In de buitengewone vergadering der pro vinciale staten van Noord-Braband van den 9 dezer zijn lot leden der dubbele kamer benoemd de heeren 1) Mr. F. J. Jespers; 2) Mr. J. B. II. van de Mortelbeide raads- heeren in liet provinciaal geregtshof. 3) Mr. A. A. Heeren, advokaat te ’s Bosch lid der provinciale staten. 4) H. A. Bijvoet, notaris te ’s Bosch lid der provinciale staten. 5) J. F. van der Heijden notaris te Eindho ven lid der provinciale staten. 6) J. C. Delhez te Bergen op Zoomlid der provinciale staten. 7) Mr. L. D. Stormgriffier bij de regtbank te Breda. MAASTRICHT, 11 September, gen zijn de prov. staten van ons gewest gegaan tot het doen der verkiezingen voor de leden der dubbele kamer raai en ren 1) Mr. A. Thiessen advocaat te Roermonde. 2) Bloemaerts van Weert. BERLIJN, 10 September. Handelsbrieven uit Maagdeburg maken gewag van het gevaarwaar mede de fabnjkatie der beetwortelsuiker aldaar bedreigd wordt, ten gevolge van het plan, om den impost van 1 gl. 45 kr. tot op 3 gl. 30 kr. te vermeerderen. De Pruissischc bureaucratie zoo wordt in eenen dezer brieven gezegd heeft reeds vroeger uit liefde voor de Hollan ders en Engelschen, deze fabrijkatie in Zuid- Dnitschland bijna vernietigd waardoor een ka pitaal van vele millioenen verloren is gegaan. Nu is het op de Pruissischc fabrijken gemunt en men kan in onze vrijheidsdagen aloinme de treurige waarneming doen dal bij onze gezag voerders in Duitschland de vreemde belangen boven die der ingezetenen ter harte worden ge nomen. Om zich eenig denkbeeld te vormen vau den omvang der belangen die hier op het spel staan zal het genoeg zijn aan te stippen dat enkel in het district van Maagdeburgge durende de laatste 6 jaren, bijna 100 fabrijken voor beetwortelsuiker zijn ontstaan die aan meer dan 6000 menschen arbeid en brood verschaf fen. Behalve dit hebben zij veel bijgedragen tot den bloei van akkerbouw en veeteelt. Dit alles ziet zich nu met eenen gewissen ondergang be dreigd. BERLIJN, II September. Bij het openen der zitting van de nationale vergadering op he den bevonden zich al de ministers in de zaal tegenwoordig. Onder diepe stilte neemt de pre sident van den ministerraad von Auerswald het woord en legt de volgende verklaring af: Het ministerie heeft ten gevolge der verhan delingen dezer vergadering van i' her geen oogenblik geaarzeld bij Zij den koning op zijn ontslag aan daarvoor de volgende gronden opgegeven Wij hebben reeds aan uwe jesteit het eerbiedig verzoek, om van de ons toe vertrouwde ambten ontslagen te worden voorge dragen. Terwijl wij hierbij dit verzoek eerbie dig herhalen, veroorloven wij ons het volgende als gronden daartoe aan te voeren Volgens ons gevoelen moet het door ons voorgestane in de zitting der nationale verga dering van den 7 dezer maand verdedigde stel sel dat aan haar (de vergadering) de vaststel ling van de maatregelen van bestuur niet kan worden toegestaan gehandhaafd worden daar' de constitutionele monarchie zonder hetzelve niet bestaan kan. Wij gelooven echter uit het in die zitting door de nationale vergadering genomen besluit, een gebrek aan vertrouwen in onze per sonen tc moeten opmerken hetwelk ons in den hoogsten graad moeijelijk zoude maken dit stel sel te doen zegevieren. Om deze reden verzoe ken wij eerbiedig aan Uwe koninklijke Majesteit ons wel het bovengenoemd ontslag uit de dienst te willen toestaan.” Zijne Majesteit de koning heeft daarop ver klaard Ik ben het met de, in uwe mededeeling van den 9 dezer uitgesprokene gevoelens ecusdat zonder handhaving van het daarin blootgelegd stelsel, de constitutionecle monarchie niet be staan kan. Ik zal u echter op de door u aan gevoerde gronden het verzochte ontslag uit de dienst verleenen. Gij zult uwe werkzaamheden voortzetten tot er een nieuw ministerie zal zijn daargesteld.” LUXEMBURG, 9 September. Men herinnert zich, dat mgr. Laurent, apostolisch vicaris van het groothertogdom Luxemburg, voor cenigc maanden het land verlaten heeftin het belang der openbare rust. Daar Z. II. de paus den heer Laurent teruggeroepen heeftonder voorwaar de dat hem een toereikend inkomen zou wor den toegelegd om behoorlijk van te kunnen be staan heeft de koning groothertog aan mgr. Lau rent een wachtgeld toegelegd van ƒ2000, uit de kas van het groothertogdom. De Grieksche dagbladen, die tot 24 Au gustus loopen beginnen zeer zorgwekkende be- rigten te leveren omtrent de voortgangen der 1 cholera. Zij heerscht zoo geweldig op het eiland LEEUWARDEN, 14 September. In de bui tengewone vergadering der provinciale staten van Friesland, van den 12 dezer, zijn tot leden der dubbele kamer benoemd de heeren 1) Jhr. mr. 1’. B. J. Vegelin van gen lid der staten. 2) Mr. B. Albarda, benoemd lid van de twee de kamer der staten-generaalin de maand Oc tober aanstaande zitting nemende, en advocaat te Leeuwarden. 3) Mr. J. II. van burgemeester van 4) Mr. J. Cats Ez. vice-president provinciaal geregtshof in Friesland en van de tweede kamer der staten-generaal. 5) Mr. C. J. van der Veen, lid der statenen procureur te Leeuwarden. In de Rotterd. Courant leest men: «Naar men verneemt, zijn de slotsommen der langdurige zittingen van de synode der Neder- duitsche Hervormde kerk hoogst belangrijk ge weest, en doen eene geheel andere wijze van kerkbestuur, op de beginselen van zelfstandig heid en autonomie, der kerk rustendete gemoet zien. Zoo zal (wordt het concept-reglement der hooge kerkvergadering in werking gebragt) voort aan alle magt en wetgeving van de gemeenten zelve uitgaan, die, in de vergaderingen der re spective klassen, ook door bare ouderlingen ver tegenwoordigd reglstreeks de benoemingen zul len uitbrengen, zoo voor de klassikale commis- siën van bestuur en provinciale com missiën als voor de leden der synode, in welke alle de klassen zullen vertegenwoordigd zijn zoo zul len de examina der kandidaten voor de heilige dienst niet meer door de provinciale kerkbestu ren maar door eene bijzondere commissie daar toe te benoemen afgenomen worden zoo zul len de kerkeradeu niet meer zich zelve verkie zen maar, hetzij op voordragthetzij daar bui ten door de gemeenten verkozen worden en welke dergelijke bepalingen meer zijn, die men meent, dat door den geest des tijds, door den drang der omstandigheden door de behoeften der gemeenten of door haar meer ontwikkeld zelfbewustzijngevorderd worden. Men verzekertdat ook de nog bestaande kerkvoogdijen in de kerkeradeu zullen worden opgelost, en het beheer over alle kerkelijke goe deren waarop de staat tot dusver eenen onmid- dellijken invloed uitoefende op de kerk zelve en hare vertegenwoordigers zal worden overge- bragt.” AMERSFOORT, 9 September. Het bestendige fraaije weder oefent eenen allergunstigen invloed op de aardappelen uit. De oogst dezer vrucht valt over het algemeen meer mede dan tegen zelfs vindt men hoogere bergachtige streken, waar gemiddeld een schepel op de roede gerooid wordten behoeft men er weinig rotte uit te schieten. Ditin verband met den meer dan gezegenden oogst der boekweit en van het koren en de tarwe doet den winter met minder be zorgdheid tc gemoet gaan. ZWOLLE, 11 September. In de buitenge wone vergadering der provinciale staten op he den zijn tol leden voor de dubbele kamer der staten-generaal verkozen 2) Mr. J. N. J. Heerkens. 3) Mr. J. A. van Roijen. 4) Mr. B. W. A. E. Sloet tot Oldhuis. MIDDELBURG, 11 September. In de ver gadering der provinciale staten van heden zijn tot leden van de dubbele kamer der staten-ge neraal verkozen 1) Jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke burgemeester der stad Middelburg. 2) Mr. J. C. van der Meer Mohrburgemees ter der stad Goes. 3) Mr. W. J. P. Kroef, secretaris der stad Zierikzee. GRONINGEN11 September. De Prov. Gron. Courant had in baar vorig nommer berigt, dat de behandeling der criminele zaak van J. R.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1