NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 76. 3de Jaargang» Woensdag den 20 September, i 4 BINNENLAND. ER BUITENLAND. UTRECHT, 15 September. 7 j’. leen le- duizend brengen 3 r’. nte ika pd. ter iet Q en er ns o- u- >et er ig- ik m ik n. 5; 0; pt. nd 3 Naar men ver en de Fransche alhier verklaard, dat bet verwer- wapenstilstand door voorloopig C - de strekking dezer nieuwe zijn. Egypte. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommcrs 7| cent. reeds le voren lande drie wedren-vereenigingen genoegzame dersleuning en dan zullen ook twee Zeil- en zijn. Ermeland in West-Pruissen) protesteerde tegen de opheffing van bet coelibaat, waarvan echter geene sprake was. Wel was de motie gedaan dat aan eenen uitgetreden geestelijke liet bur gerlijk huwelijk van wege den staat niet zonde verboden zijn maar deze motie was als gansch overtollig verworpen geworden. Mitterinaier deed de voordeelen opmerken, welke door de gemeng de huwelijken tusschen Christenen en Israëlie ten voor de ineensmdling der beide geloofsbe lijders, ontstaan moesten. FRANKFORT, 14 September, neemt hebben lord Cowley zaakgelastigde pen van den Deenschen de nationale vergadering tot gevolg kan heb ben dat zij beiden hunne paspoorten zullen vragen daar zoodanig besluit moet aangezien worden als eene vijandelijke handeling tegen hun ne respective regeringen die dezen wapenstil stand gewaarborgd hebben. Duitschland oogst nu in de Sleeswtjk-Holsteinscbe kwestie het ver diende loon voor den onregtvaardigen oorlog, dien het tegen Denemarken begonnen heeften waarmede het ook Nederland bedreiet, ter zake van Limburg. De zwarigheden die Duitschland zich daardoor voorbereid heeft, zijn niet te over zien en hoe de beslissing ook moge uitvallen dit slaat vast, dat de Sleeswijk-IIolsteinsche aan gelegenheid eene bron van verwarring oneenig- heid en nadeelen voor Duitschland zal worden. POTSDAM, 13 September. Eenige dagen ge leden werden door den kommandant van het bataljon fuseliers der garde alhier, aan sommi ge kompagniëndie den 18 Maart te Berlijn met groote verbittering tegen het volk gestre den hadden niet onaanzienlijke sommen uitge deeld ten behoeve van bij die gelegenheid ge- Daardoor achtten zich de an- die le Berlijn niet gewond waren, be- n dit geld zelfs een ;een eerlijk soldaat mogt en hun daar onderstand verleend. Sommigen zijn daar in tenten gehuisvest, anderen zijn in de naburige gezondere dorpen verspreid. Ove rigens zijn beden alhier' aingetast 53 personen, waarvan er 20 stierven. [Volgens andere berig- ten van denzelfden datum zoude de ziekte toen in Petersburg weder sterk aan het toenemen zijn.] Moskou, 26 Augustus. Gisteren zijn hier we der door de cholera aangetast 25 personen 16 overleden. Heden bedroeg het aantal aange tasten 25, dat der dooden 11. VI ARSCHAU 5 September. Van den 1 tot den 4 September werden hier 214 personen aan gegeven 53 genazen 58 stierven. In het ge heel zijn alhier 427 personen door de ziekte aangetast; 76 genezen en 148 gettorven 203 bleven onder behandeling. Ook in de gou vernementen maakt de cholera snelle vorderin gen. Odessa, 2 September. Van de 14.000 (solda ten die de Pruth zijn overgetrokken, zijn, luidens berigten ten minste reeds 3,000 aan de cholera overleden. Voor het overige echter is de ziekte in deze stad reeds verminderd ter wijl zij in het binnenland nog altijd vrij hevig woedt. Zoo zijn er dorpen die het -* van hun ne bevolking hebben verloren. Berlijn, 10 September. Van gisteren tot he den namiddag zijn weder 59 gevallen van cho lera aangegeven. Den 11. Van gisteren tot heden middag zijn 52 personen door de cholera aangetast; 29 zijn gestorven en 23 in behandeling gebleven. Stettin 6 September. Heden zijn 32 cho lera-] ijders aangegeven en 7 overleden. Van den 8 Augustus tot gisteren zijn 652 personen door de ziekte aangetast, 433 gestorven, 110 genezen en 109 onder behandeling gebleven. Maagdenburg 9 September. Den 6 dezer werden 79 personen ongesteld 35 overleden van den 6 tot den 7 September werden 4 per sonen aangetast, 5 overleden; in het geheel 83 lijders waarvan er 40 stierven van den 7 tot den 8 September 104 lijders 46 overlede nen van gisteren tot heden 17 lijders, 10 dooden. Altona 10 September. Ook hier zijn reeds eenige gevallen van cholera voorgekomen. In Hamburg zouden reeds 19 personen aan die ziekte bezweken zijn. Weenen, 8 September. Ook hier zouden reeds choleragevallen hebben plaats gehad in de Leopoldsstad zouden 2 personen bezweken In Alexandrie is de cholera aan het afnemen zoodat daar bet aantal ziektegevallen van ruim 300 per dag tot 100 is gedaald. In CAÏRO is het aantal der aan de ziekte over ledenen van 250 gfedaald tot ruim 150 per dag. Men berigtdat, naar evenredigheid, de Euro peanen het minst hebben geleden zoo als trouwens wel zeer begrijpelijk is. Heden aanvaard de prof. mr. J. van Hall het professoraat aan deze hoogesclioolmet het houden van eene oratie, die tot onderwerp had: De tuenda et colendahis polissimum temporibus el in patria jurisprudential dat is: Over de noodzakelijk heid eener grondige beoefening der reglswe- tensehappenvooral in deze tijden en in ons vaderland. De Gron. Courant meldt het volgende no pens de verbreiding der cholera: Petersburg, 1 September. Ter oorzake van de cholera en om hare verbreiding krachtig gen te gaan heeft de keizer een paar arme werklieden buiten de stad doen FRANKFORT, 12 September. De nationale vergadering heeft heden de paragrafen 15 en 16 der grondregten aangenomen. Volgens dezelve kon niemand verpligt worden tot het volbren gen eener kerkelijke handeling of plegtigheid het formulier bij aflegging van een eecï is voor alle geloofsbelijdenissen hetzelfde; het burgerlijk huwelijk wordt ingesteld waarna eerst de ker kelijke inzegening geoorloofd zal zijn. Het ver schil van geloofsbelijdenis brengt hierin geene verandering te weeg; de registers voor den bur gerlijken stand worden door burgerlijke ambte naren gehouden. De Ultramontanen hebben zich, wel is waar, hevig verzet tegen de wettelijke bepaling, dat de kerkelijke inzegening eerst na de burgerlijke vereeniging zal mogen plaats grijpenmaar zij leden op nieuw eene volkomene nederlaag het welk voornamelijk aan de nadrukkelijke voorstel lingen des hoogleeraars Mitterinaier is toe te schrijven. Een katholieke bisschop (Geritsvan SNEEK19 September. De maand Augus tus met haren overvloedigen regen met hare onweders en stormen wekte bezorgdheid en be kommering omtrent het welslagen van den graan oogst die anders vroeger zoo veel beloofde. De maand September ten minste lot nu toe heeft eene betere eene opbeurende gedaante aan genomen cn onverbeterlijk weder geschonken, niet alleen voor het inhalen van het nog te veld staande graanmaar ook voor het grasgewas. Dit laatste waarover alleen men in dezen om trek kan oordeelen uit gemis aan graanbouw is thans overvloedig, en levert zoowel rnim voed sel voor het grazend vee als hier en elders ook nog eene aanmerkelijke hoeveelheid nage- wonnen hooi op. AMSTERDAM, 16 September. Wij vernemen dat de uitrusting der oorlogschepen, welkenaar Java bestemd zijn met den moesten spoed wordt voortgezet. Als een aangenaam blijk van dezen spoed kunnen wij o. a. berigten dat in deze week de beide fregatten Prins van Oranje (60 stukken) en Sarnbre (44 stukken) na door de sleepboot Amsterdam van de reedc in de ha ven van het Nieuwe Diep te zijn geboegseerd met de volle batterij aan boord binnen het drooge dok en na aldaar onderzocht en ge kalfaterd te zijn weder in de haven zijn ge- bragtalles in den korten tijd van vijf dagen. Men is thans druk bezig beide vaartuigen geheel zeilklaar te maken. De zeildag is bepaald op 12 October. De Prins van Oranje zal 150 man en de Sarnbre 100 man troepen medenemen. De korvet Boreas ligt geheel gereed en ge tuigd, om dadelijk in dienst te worden gesteld. Men zegt, dat dit geschieden zal met 1 October. De korvet Juno ligt nog op de reede van Texel en de stoomboot Cycloop met twee kannoneer- booten liggen in de haven van het Nieuwe Diep. Men zal zich herinneren, dat, tengevolge van oneenigheid tusschen de Amsterdamsche en Rotterdamsche leden van den koninklijken Ne- derlandschen Yacht-Clubde eersten in massa bnn ontslag genomen en zich van de vereeni ging afgescheiden hebben met het doelom hier ter stede eene gelijke vereeniging tot stand te brengen. Dat doel is dan ook werkelijk in den loop van het jaar tot uitvoering gebragten op 30 September e. k. zal een eerste wedstrijd O]) hel IJ te houden, onze stadgenooten kun nen overtuigen van de vruchtendie deze ver eeniging reeds voorloopig van hare bemoeijingen heeft mogen plukken. Overigens zijn de inrig- ting het doel en maatschappij dezelfde als die te Rotterdam en bestaat het eenig verschil daarin, dat, in plaats van (lot groot gerief voor hen die met de Engelsche taal niet bekend zijn) den weidschen na am van koninklijke Nederlandscbe Yacht-Club aan te nemen zij zich de eenvoudige maar Hol- landsche benaming van Nederlandsche Zeil- en Roei-Yereeniginy zal getroosten. Wij wenschen van harte dat deze nieuwe inrigting dien bij val moge vinden, dien zij, om hare bedoe lingen verdient en zijn daarvan dan ook trou wens reeds te voren overtuigd: wanneer hier te on- medewerking kunnen vinden voor het waterrijke” Holland Roei-Vereenigingen niet te veel deeld wonde soldaten, deren leedigd terwijl sommige, bloedgeld noemden dat g, aannemen. Van lieverlede nam de ontevredenheid onder deze militairen loe men begon de officieren te dreigen, en dit had ten gevolge, dat 6 man in arrest gebragt werden en twee kompagniën ge durende eenen gebeden kouden nacht, tot straf onder den blooten hemel moesten doorbrengen. Hierdoor nam de gisting nog meer toe. Men schoolde te zamen en des avonds toog eene groote menigte naar de stad beleedigde onderscheide ne officieren en eischte van den kommandant de vrijlating van de gevangene soldaten. Daar dit geweigerd werd trok een troep naar bet huis van arrest, dat inmiddels door gewapende mi litairen bezet was om de gevangenen met ge weld te bevrijden. Dit gelukte nu wel niet doch men verbrijzelde alle vensters van het ge bouw en de oploop nam toe, tot dat de kaval- lerie zich tegen de menigte in beweging stelde. Het volk hierdoor woedend geworden, begou eenige barrikaden op te werpen. Alle poorten waren sterk bezet, de militairen onder de wa pens en zelfs de artillerie was gereed vuur te geven. Het batailjon fuseliers wilde naar de stad, om hunne kameraden te hulp te snellen cn werd slechts met moeite teruggehouden, liet volk bleef aanvankelijk zeer gematigd en alge meen riep men dat men met geene steenen zou werpen de lijfgarde hieuw er echter met den blanken sabel op in waardoor onderscheidene personen gewond werden. Het eersje regement van de garde volgde eene geheel andere gedrags lijn. Toen men uit liet volk riep: gij schiet toch niet! hoorde men vele stemmen uit de ge lederen antwoorden: wij vuren in de lucht! Eindelijk mengde zich de burgerwacht in den strijd hetgeen algemeen gelaakt wordt. Nadere bijzonderheden van deze ongeregeldheden ont breken nog. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze onlus ten zich op eene grootere schaal herhalen zul len want het batailjon fuseliers is te verbitterd en zal welligt tot het uiterste overslaan. Er is te Potsdam veel verwoestde straten zijn opge broken en de ijzeren leuningen langs het kanaal I weggebroken en tot barrikaden gebruikt. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter. 40 cents, en voor eiken regel nietT 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1