EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- n 3de Jaargang. 1848. No. 79. Zatnrdag den 30 September, ü- let lie Is BINNENLAND. BUITENLAND. Naar 7, '4 4 bijschriften coper. I een die het rsf. P- op ieg. Hg en en la- 'P- •d- in ;e- en :rs >r- >et n- it- >r- id n. en ;e- el ns 4 ïr, (ei- ral ;en d, en iog re eft ge net cm m, m- i te ns- ;en al- ide sn- ei-- 23; 55, uis. 30 le- 31’* en •is- en Is en in te eg id- de lot )e- 60 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. gelijke uittarting, niet tot gen die personen zullen laten uitlokken. Rendsburg, De voorloopige regering, 22 September. T ring der hertogdommen Sleeswijk noemen. ncr van koninklijke commissie” niet nadruk tegentre- den en hebben daarom aan alle policie-ambte- naren van het land bevoegdheid verleend de voornoemde drie personen waar zij zich doen vinden in bewaring te nemen en verder over eenkomstig de wetten met hen te handelen. Van den wettigen zin onzer medeburgers mogen wij echter verwachten dat zij zich ook door der- onwettige stappen te- Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. RENDSBURG 13 September. De voorloopi ge regering heeft de volgende bekendmaking uit gevaardigd: MedeburgersWij hebben in onze proclamatie van 24 Maart 11. de gelofte afgelegd ven ons in den strijd voor vrijheid en regt met alle kracht aan het naar eenheid strevende Duitsch- land te zullen aansluiten, Het Duitsehe centrale gezag heeft ons Duitsehe wapenbroeders ter hulp gezonden om het land van den vijand te be vrijden. Den Sleeswijk-Holsteiners ligt dan ook voor alles de pligt op, het centrale gezagvoor zoo veel in hen is, te ondersteunen en zijne bevelen na te komen. De nationale vergadering te Frankfort, de hoogste raad der Duitsehe na tie heeft den door de Pruissen aangeganen wa penstilstand bekrachtigd wij wachten de beve len van den aartshertog rijksvoogd, om in over eenstemming met de Sleesw.-Holst, landsverga dering de door ons uitgeoefende magt neder te leggen tot zoo lang zullen wij de pligten ver vullen die wij tegenover liet land hebben aan gegaan. liet is ons langs officiëelen weg ter ken- nisse gekomen, dat drie personen, Moltke, Jo hannsen en Dansen uit het eiland Alsen pro- clamatiën aan het volk der hertogdommen rig- ten waarbij zij zich medeleden eener ko ninklijke commissie tot gemeenschappelijke rege- en Holstein” Wij zullen het vijandelijk drijven ee dergelijke onbevoegde met de bepalingen den wapenstilstand in tegenspraak zijnda koninklijke en hebben daarom van Beseler, Reventlon Schmidt. Op hetzelfde tijdstip, dat de voorloopige re gering dezen maatregel nam heeft naar wij uit stellige bron vernemen, ook de Decnschc commissie een schrijven aan de voorloopige re gering en landsvergadering gerigtwaarbij deze tot dadelijke ontbinding worden opgevorderd. LONDEN, 23 September. De bevolking van Londen bedraagt thans 2,172,386 en wordt te gen 1850 op 2,240,289 geschat, te rekenen naai de vroegere verhouding van vermeerdering. Dit verbazend getal baartmet betrekking tot de groote menigte armen die het bevatniet wei nig zorg en bekende kundige mannen zijn voort durend bezig met middelen te beramen om ten minste door gezondheids-maatregelen de gevol gen van armoede eeniger mate te voorkomen. Er wordt thans veel geschreven over de vermeer dering van bevolking onder de arbeidende klas sen die in den regel spoedig huwelijken en wijst men op het voorbeeld van een Engelscn edelman, laatstelijk te Ilindley gegeven ter aan moediging van de eerste vereischten in een huis gezin namelijk spaarzaamheid. Sir Th. Pem berton Leigh gaf, bij gelegenheid van een feest maal aan zijne werklieden aan ieder twee pon den sterling in de spaarbank, met bijvoeging, dat hij verdubbelen zoude hetgeen door hen daarbij gevoegd werd na verloop van eenen be paalden tijd zoodatindien een werkman l pond bespaard had, hij 5 p. st. voor hem in de spaar bank zoude vinden de geschonkene 2 p. st. ingesloten. Deze handelwijze zegt de berigt- gever verdient alom bekend en indien mogelijk nagevolgd te worden en zal dit eene betere uit werking hebben dan onze predikingen en onze delijke aanbevelingen van coelibaatwaardoor wij den kunstmatigen mensch dezer tegenwoordige kunstmatige wereld nog meer vernederen. llet- zelfde blad beveelt het bouwen aan van armen- verblijven en gelooft dit eene betere speculatie, dan zich te ruineeren met het oprigten van on noemelijke villa's en cottages die overalwaar slechts een plekje frissche lucht te vinden is, in de omstreken van Londen tegen den horizont oprijzen. SNEER29 September. Men meldt ons van Woudsenddat zich den 26 dezer, ’s avonds ruim 6 uur, op eene der wieken van den ko renmolen aldaar een arend vertoonde die ee- nige oogenblikken later, door den rijks-com- mies Knapper geschoten werd. Dit exemplaar is schoon van gestalte en prachtig van vederen en heeft eene vlugt van bijkans zes voeten. ’s GRAVENIIAGE25 September. liet on derzoek in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal in dubbelen getale verga derd over de ontwerpen van wettot herzie ning der grondwetloopt ten einde. liet ver slag van de commissie van rapporteurs over die gewigtige aangelegenheid wordt achtervolgens naar mate liet onderzoek wordt voortgezet in gereedheid gebragt. Zonder dat verslag te wil len vooruitloopen meent men echter te kunnen verzekeren dat het gevoelen der leden over het algemeen genomen overhelt tot de goed keuring der aanhangige ontwerpen. ’s GRAVENIIAGE 26 September. Naar men verneemt, is het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaalin dub belen getale vergaderd over de ontwerpen der grondwet, bereids ten einde geloopen. De com missie van rapporteurs houdt zich met den mees ten spoed met het opmaken van haar verslag bezig. De antwoorden der regering op het verslag zullen spoedig aan de kamer worden toegezon den. Men denkt niet, dat er alsdan een nader onderzoek in de afdeelingen over die voordrag- ten zal worden gehouden. Men ziet derhalve de beraadslagingen bij de kamer over de ont werpen in het begin der aanstaande week te gemoet en men vleit zich dat zij nog in den loop dier week ten einde zullen kunnen worden gebragt. AMSTERDAM26 September. Omtrent de legermagt, die Venetie verdedigt, verneemt men hedendat dit leger uit 20,000 man troepen bestaat die over duizend stukken kanon en een eskadertje van zeven schepen te beschikken heb ben. Als een bewijs hoe onnoemelijke kosten de staat van oorlog aan deze stad berokkent kan strekken, dat Venetie, bij eene maandelijk- sche inkomst van 200,000 Lr. elke maand drie millioen aan haar leger moet te koste leggen. AMSTERDAM 27 September. Uit het thans openbaar gemaakte vierde verslag van den toe stand en de verrigtingen der- Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank blijkt o. a. dat de vereeniging in Junij jl.had 19 afdeelin gen en 148 correspondenten gevestigd in 130 steden of dorpcii te ’s Gravenhage telde zij in April jl. 849 leden; in het geheele rijk 5134. In April 1847 bedroeg het getal der leden 3886 zoodat het sedert met 1248 vermeerderd is. Men leest in de IVotterdamsche Courant Het Algemeen Handelsblad van donderdag 14 dezer behelsde een berigt uit Rotterdam vol gens hetwelk dc marktmeesters of commissarissen der aardappclenmarkt alhier het stedelijk bestuur monsters van Duitsehe aardappelen zouden heb ben aangeboden,, om daarvan tegen 80 cents a ƒ1.10 de malter (circa 11 mud) te leverenmet bijvoeging datindien het bestuur daartoe wil de overgaan men in slaat is binnen korten tijd 50 duizend malters ten behoeve der minvermo genden te bezorgen. Wij kunnen de stellige verzekering geven dat dit berigt ten eenenmale onwaar is en twijfelen niet of men zalzulks nu wetendegezegde commissarissen van alle verdere aanvrage deswege verschoonen.” ROTTERDAM 27 September. Met genoegen maken wij melding van de uitgave van het ver volg op het beroemde plaatwerk de Flesch met bijschriften van den weleerwaarden heer Ilujde- coper. Binnen den tijd van nog geene negen maanden waren van dit plaatwerk zes oplagen noodig. Deze nieuwe acht platen schetsen het misdadig leven en het jammerlijk uiteinde der kinderen van den dronkaard uit de Flesch. De bijschriften zijn thans vervaardigd door Boude- wijn. Wij roemen de fraaije platen om hare zorgvuldige uitvoering dc tekst is treffend ge- WEENEN, 21 September. Naar men ver neemt, heeft onze regering thans, zoo wel de Sardinische als de beide bemiddelende regerin gen uitgenoodigd om zaakgelastigden te benoe men ten einde met hare gevolmagtigden reeds benoemd, gemeenschappelijk den vrede tot stand te brengen. Zij moet de stad Innsbruck als de plaats van bijeenkomst der onderhandelaren voor geslagen hebben. Ook zijn reeds aan de Oos- tenrijksche gezanten te Parijs en te Londen de (naar het schijnt, in overeenstemming met Rus land ontworpen) grondslagen van het door Oos tenrijk aangeboden vredes-ontwerp medegedeeld. Men zegtdat onze regering van de wezenlijke bepalingen van dit ontwerp niet zal afzien. BERLIJN, 19 September. Te Stettin is reiziger uit St. Petersburg aangekomen volgende mededeelt: De cholera die in laatstgenoemde stad vooral onder de arme inwoners sterk gewoed heeft was in de maand Augustus aanmerkelijk afgeno men doch op het einde dier maand namen de gevallen weder veel toe hierop kwam liet ge rucht in omloop dat de rijken in overleg ge treden waren met de geneesheerenom door middel van vergiftigde middelen de armen van kant te helpen. Men begon de geneesheeren en overigens ook andere weigekleede personen op straat te beleedigenwelke buitensporigheden op 30 Augustus aen zoo ernstig karakter aanna men dat de soldaten het volk moesten uiteen jagen het begon eene barrikade op te werpen ten einde zich te verdedigen tegen de troepen die, volgens het volksgeloof, in het komplot der vergiftigers waren. De militairen hielden halt, maar de keizer, die met een’adjudant van Peterhoff kwam verscheen daar ter plaatseen na berigten ingewonnen te hebben liet hij de troepen een eindweegs terug trekken, klom met zijn’ adjudant op de barrikade en sprak het volk aanhetwelk hij poogde te overtuigen van de dwaasheid der veronderstelling, dat er vergifti ging zou hebben plaats gevonden. Op de knieën liggende hoorde het volk deze redevoering aan en na eenige lieden die zich nog verzetten wil den aangehouden tc hebbenkeerde het vreed zaam huiswaarts. Elk nader berigtdat men uit Italië om trent de inname van Messina ontvangt, stelt de tafereelen van hetgene in die stad is voorgeval len met nog donkerder kleuren voor, dan de vroegere. De geschiedenis deelt ons, om zoo te spreken niets mede dat vergeleken kan wor den met de gebeurtenissen in die stad. Het is niet meer de plundering eener stad met hare gewone buitensporigheden, het is niet meer eene dier heldhaftige hopelooze verdedigingan waar van men zoo vele voorbeelden kan opnoemen het is eene afschuwelijke singlingeen tafereel van kannibalen, dat de pen weigert te schetsen. Het is voor de eer onzer eeuw maar ook voor al voor de eer van een christelijk gouvernement als dat van Napels te hopendat de omslagtige relazendie heden worden medegedeeldnog overdreven zijn, en dat latere berigten komen verzekeren dat de Sicilianen minder wreed en de Napolitancn meer vergevend geweest zijn. BERLIJN, 24 September. Het ministerie van eeredienst heeft dezer dagen de onderscheidene consistoriën opmerkzaam gemaakt op het gedrag van sommige geestelijken, die zich niet ontzien om hunne toehoorders over de staatkundige aan gelegenheden vooral over de betrekking van de scholen tot de kerkte onderhouden en hen aan te sporen tot het onderteekenen van petitiën die tot dat einde in de kerken worden nederge- legd. De minister oordeeltdat deze handelin gen zoowel met de waardigheid en het doel der godsdienst strijdenals met de betrekking der geestelijkheid weshalve de consistoriën ge last wordende geestelijken tot een meer voeg zaam gedrag ten deze te vermanen. schreven en de prijs is wederom zeer goedkoop. Wij wenschcn deze uitgave denzelfden bijval toe als de vorige.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1