EN ADVERTENTIE-BLAI) VOOIl HE STAB EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- S; |S48. No. 80. Woensdag den October. i- ii t =HH=a=: BINNENLAND. 0. 5 BUITENLAND. G al te dikwijls haar die waar- 'gt ;e- iw ge ’3 le de et 20 ft rs r‘j te :n et s. i, n 9 P d Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nomnicrs cent. eke >og- rol of eza- ?er- eu al- >ed- lol- het ost- hij aar de en’ po-, en. or- DU- ir es- Z'j er- lar de iet een lijk werden den 25 te Keulen onder aanvoe ring van geworpen. zij ve- van hier ige- iene :ld, laar ons ver- WEENEN23 September. Volgens eene ge loofwaardige bron wordt verzekerd, dat Rusland en Pruissen thans stellig aan het Oostenrijksche kabinet hunnen bijstand in de Italiaanschc kwes tie hebben toegezegd. BERLIJN, 27 September. Omtrent de werk zaamheden tot daarstelling eener Pruissische ma rine wordt thans gemeld, dat onder de leiding van bekwame scheepsbouwmeesters waaronder de voormalige Zweedsche majoor Gede reeds 12 kanonneerbooten en ijzeren jollen in gereedheid gebragt zijn, welke zich nog in dit najaar bij Rü gen tot een oefenings-eskader zullen vereenigen. vreemde zendelingen barrikaden op- Dat deze gebeurtenissen met elkan der in verband slaan, schijnt maar al te duide lijk te zijn. KEULEN, 27 September. De Rhein-u. Mo- zel-Ztij. behelst eene lijst van de personen die door de insurgenten te Frankfort, in geval van het welslagen der onderneming tot slagtoffers bestemd waren; zij zijn: de UIL von Gagern Schmerling Heckscher, Peucker, Soiron Stcdt- niann Dusserman Malliy von Auerswald Lich- nowsky. Schwerin, Rodowilz, Jahn ook zou den alle katholieke leden uit den weg geruimd worden, met uitzondering van KuenzerTafer Pfahler, Blumensladicr en Spriesler. ALTONA, 25 September. Wij leven hierin gespannene verwachting van hetgeen gebeuren zal; want de aangelegenheden van den wapenstilstand neemt meer en meer eene verwarde gedaante aan. Twee collegiën betwisten hier elkander de regering des lands liet eene dreigt het andere gevangen te nemen en het laatste bedreigt we der het eerste met geregtelijke vervolging; liet eene is in het wezenlijke bezit des lands en des- zelfs militaire krachten; het andere wordt door geheel Denemarken ondersteund en beide geheel in strijd met de letter en den geest van het trac- taat. Voeg daarbij, dat de nationale vergadering te Frankfort den wapenstilstand heeft aangeno men in de verwachting, dat Denemarken eeni- ge wijzigingen zou toeslaan, en dat liet laatste, zoo door woord als met de daad, uitdrukkelijk verklaard heeft, zulks niet te willen doen. Bo vendien beslaat hier het uitzigt, van bij eenen aan val der Deenen geheel aan eigene krachten over gelaten te zijn daar de houding van Pruissen zeer dubbelzinnig en de goede wil der Zuid- Duitsche staten geheel verlamd is. Men is hier echter op alles voorbereid en gereed de Deenen te ontvangen. Intusschen bestaat eenige hoop dal bet niet weder tot eenen strijd zal komen, daar lord Palmerston de Deensche regering uit- genoodigd heeft, aan de billijke wenschen der hertogdommen te voldoen. KONSTANTINOPEL, 13 September. Weder om heeft hier een brand gewoed. In Pera lig gen weder 200 huizen en in de stad zelve 1000 huizen in de asch. De brand is in Tepe-Baschi in de paardenstallen uitgebarstenen heefthoe wel er geen wind was, 5 a 6 uren voortgewoed. Men begroot de schade op 50 millioen piasters. LONDEN, 30 September. Aan boord van het te Huil liggend Pruissisch schip Pallas zijn drie gevallen van cholera voorgekomen die den dood ten gevolge hadden. Dit schip was tijdens de blokkade der Elbe en der Pruissische havens onder toezigt van een’scheepstimmerman te Huil achtergebleventerwijl de kapitein met de equi page huiswaarts keerde. Op vrijdag den 22 Sep tember kwamen deze weder per stoomboot van Hamburg terug, in welke stad, gelijk bekend isde cholera is uitgebroken. Op genoemden dag kwamen zij aan boord van de Pallasen in denzelfden nacht werd een man der equipage ziek aan de cholera; in weerwil der spoedig toe gediende geneeskundige hulpoverleed hij op zondag. Op dezen dag werd ook de kok onge steld en stierf des maandags. De stuurman kreeg daarop de cholera en overleed nog dienzelfden dag. Een vierde persoondie een aanval van de ziekte gehad hadwas aan de betere hand. VAN DEN RIJN, 28 September. Den 18 Sep tember had de aanslag te Frankfort plaats; den 21 daaraanvolgende deed Struve zijn inval in Baden en hoopte den 25 te Karlsruhe te zijn tegen dienzelfden tijd zou een opstand te Kassei uitbreken; den 23 verklaarde het Wurtemberg- sche ministerie, dat de Frankfortscbe aanslag met eene soortgelijke insurrectie in WurtembergBa den Hessen enz. in zamenhang stond, en men verwachtte in de eerstvolgende dagen een op roer te Stuttgart; tegen den 25 verwachtte men algemeen eenen opstand te Berlijn en diezelfde dag werd te Weenen met angst te gemoet ge zien. Tegen den 28, zoo verklaarde de minis ter Doblhof aan eene deputatie uit Praag was opstand in die stad aangekondigden eindc- SNEEK 3 October. Bij den wedstrijd van de Nederlandsche Zeil- en Roei-vereen.iging te Amsterdam gehouden den 30 September jl. heeft onze stadgenoot II. Zandstramet zijne boot Amphitrite, den prijs van ƒ100 behaald van de schepen, die onder no. IX van het pro gramma ware® uitgedrukt, en waarbij 22 vaar tuigen mededongen. Bij deze gelegenheid bc- rigten wij tevens dat de koopman N. Borne manook ter dezer stede woonachtig, bij dezen wedstrijd onder dezelfde calhegorie van sche penheeft medegezeild met zijne boot de Jon ge IVietske en na afloop der zeilpartij ’s avonds ongeveer 5 ure van Amsterdam in zee stak en alhier zondag morgen om 8 uur arriveerde. Hier is dus bewezen dat deze soort van schepen hoewel open of ongedekt en betrekkelijk van geringe lengte, niet eenig en alleen geschikt zijn voor en snelzeilen op onze binnen waterenmaar i dat zij met eenen bekwamen schipper te roer, de regerings-commissarissen voor Sleeswijk kracht dadig als zoodanig te handhaven. Terwijl voorts alle maatregelen genomen zijn om des noods aan deze besluiten de behoodigde klem te kun nen bijzetten; weshalve er op Fuhnen nog al tijd 3000 man Zweden zijn bijeen gebleven van de Deensche vloot nog niet een enkel schip is terruggekeerd en de Russische vloot zich nog altijd in de nabijheid heeft onthouden. Boven dien heeft de koning, na eenen te VVeilen ge houden wapenschouw over de troepen plegtig en volmondig aan deze verklaard en beloofd dat eene verdeeling van Sleeswijk nimmer zou plaats grijpen. ROTTERDAM, 30 September. Naar men ver neemt, is de longziekte weder uitgebroken in de provincie Drenthe, en wel te Dwingeloo op den stal van J. J. Bloemers. Eene’ der aange taste koeijen is gestorven en vertoonde geopend zijnde, duidelijke kenmerken van longziekte. De gouverneur heeft dadelijk last gegeven tot afma king van vier blijkbaar aangetaste runderen op dien stal. Men vreestdat de ziekte zich nog bij meerdere runderen te Dwingeloo zal open baren, daar de aangetaste, of althans eenige van dezelve.', tot nog voor omstreeks tien dagen in eene gemeenschappelijke weide hebben geloopen waar zich ongeveer twee honderd runderen be vonden. Uit Uden schrijft men aan den Noord-Bra- banderdat aldaar, ter plaatse waar vroeger reeds eenige urnen en andere oudheden opge graven zijn dezer dagen bij nieuwe delvingen een borstbeeld gevonden, is, blijkbaar tot een der Bomeinsche keizers (men denkt Diocletianus) behoorende. Het is zeer goed geconserveerd jammer, dat de schedel iets van de spade schijnt geleden te hebben. Vele bewoners der omstre ken komen dit bij den eigenaar, P. de Groot, bezigtigen. ASSEN, 28 September. Gister werd bij de arrond.-regtbank alhier, oordeelende in correc tionele zakenbehandeld de zaak van Eleazer Davids Keizer, debitant der kon. Nederl. loterij te Meppelover het bekende no. 17894, dat hij van de HH. collecteurs alhier had weten te koopen toen daarop reeds was gevallen de prijs van 100,000. Negen getuigen a charge waren gedagvaard. Het openbaar ministerie beweerde dat, niettegenstaande de civile actie der UIL col lecteurs door schikking was voorgekomen de actie van den strafregter niet was te niet ge daan en dat het deze zaak te meer moest ver volgendewijl de loterij is eene staatsinstelling en het ter handhaving van den roem van Ne derlands eerlijkheid en goede trouw hoogst noo- dig werd dat het regterlijk gezag bestrafte en daardoor te keer ging de schandelijke bedriege rijen, ter zake van deze instelling gepleegd. Die actie hier aanwezig achtende concludeerde het 0. M. alzoo tot toepassing der strafwet. De ver dediger des beklaagden, mr. J. Oosting beweer de dat het feit, al ware het bewezen nimmer onder het bereik der strafwet kon vallen het gold hier eene zaak van koophandel waar ie der, die iets verkoopt of koopt, zelf moet we ten wat hij koopt of verkoopthoe vaak toch worden b. v. aan de beurs te Amsterdam ge ruchten uitgestrooid, alleen ten einde met de daardoor bewerkte rijzing of daling der effecten voordeel te behalenenz. enz. De uitspraak van het vonnis is bepaald op woensdag e. k. Zuiderzee kunnen bouwen en daarop in snelheid voor anderen niet behoeven onder te doen. Want met eenen Z. Z. 0. wind zeilende, was Borne man reeds om 10 uur in het gezigt van het draaivuur van Urken indien van toen af de wind niet allengs flaauwer was geworden, maar frisch doorgewaaid had, dan had hij de reis min stens 4 uren eerder volbragten dat noemen wij spoedig. In het algemeen verslag der afdeelingen van de dubbele kamer, was de opmerking gemaakt dat de ontwerpen van grondwetsherziening niet in zich bevatten eene dadelijke vereenvoudiging van en bezuiniging in het staatsbestuur. Inba re memorie van beantwoordingzegt de rege ring, dat in de grondwet, in liet Ilde lilde, Vde, Vilde en VUIste wets-ontwerptoch de grondslagen daarvoor in veie opzigten zijn ge legd, en het hoofdzakelijk van den voortduren- den en vasten wil der regering, gerugsteund door de vertegenwoordiging, zal afhangen, om trapsgewijze in de staats-uitgaven door vereen voudiging tot bezuiniging te geraken. AMSTERDAM, 29 September. De zitting der Fransche nationale vergadering van eergisteren was belangrijker dan sedert lang. De onrust beweging en hartstogtdie maar t in die vergadering heerschen en digheid ontnemen waarop zij aanspraak maakt worden nu en dan ter zijde gesteld om plaats te maken voor eene dier diepe en sehoone dis- cussiënwaaraan de Fransche tribune in vroe gere jaren haar luister verschuldigd was. De zitting van eergisteren waarin de kwestie moest worden uitgemaakt, of Frankrijk door ééne of door twee wetgevende kamers zal vertegenwoor digd worden, was eene zoodanige; drie der uit- stekendste redenaars hebben daarin over dit ge- wigtig onderwerp gesproken; Lamartine en Du nin voor ééne, Odillon Barrot voor twee kamers. Met hoeveel talenten deze laatste zijn stelsel ook verdedigde zoo Irebben de eersten toch de zege behaald en is met groote meerderheid het stel sel van ééne kamer aangenomen. Behalve deze zitting, is uit Parijs weinig nieuws mede te dee- lenalleen gewagen wij hier nog van eene nieu we nota van het Oostenrijksche gouvernement aan Frankrijk en Engeland, waarin uitdrukkelijk verklaard wordt, dat het volstrekt niets van zijn Tegt op Italië wil afstaan; dat het, in geval van oorlog op Rusland rekenen kan maar dat zoo men den gewcnschten vredelievende!! weg kiezen wil Oostenrijk alsdan gaarne de bemid delende mogendheden op een te Innsbruck te houden congres zoude vertegenwoordigd zien. AMSTERDAM, 30 September. Uit Koppen hagen zijn de tijdingen belangrijke!’, dan zij in de laatste tijden waren. Er wordt namelijk on der dagteekening van den 25 geschreven dat het uit Duitscliland verspreide geruchtals of de Deensche regering tot het brengen van wijzi gingen in de voorwaarden van den wapenstilstand geneigd zou wezen niet alleen dadelijk van re geringswege de bekende tegen-nota aan de bui- tenlandsche mogendheden heeft uitgelokt, maar ook het besluit heeft doen nemenom de Deensche Prijs der Ad verten tiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1