NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang. Zaturdag den 1 October» k,Jrf1848. No. 81. u; 11 f- Hij Is de nigenomdat daarin de weg wordt geopend lot1 bats het eenige blad isdat van deze zaak spreekt BINNENLAND. de men, en 1. 2-; 35}. 6 w, 22’ 24’, 70 36} J 'J 7A 7J 25 17} 6 plem- bij afschaffing der standen op den 'voorgrond had 1 wan. gedaan es eene n niets st der- r weg. nzerii bgheid 1 over, a voor er heb om de vergadering willende hij ddn gewonen wetgever gaarne ge- volkomene vrijheid. - o-t"-■“"■•o---- t veree- I geval niet zijn zalomdat het Journal des Dé- krrt* nel OPfiicrn rUnrl ie rl o fr won rlowo ’7'vnlz CnrPPK t 126 265; 121, I 166; <1. n. tn de i mere- tool- I Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboimernents-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7} cent. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. I van pgebragt moeten worden, naar i l aan werkvan Het is dan ook de pligt om I 1 1 Vereenvoudiging van Claerbergen wijst op het het in behandeling zijnde onderwerp vertegenwoordiging, heeft plaats gevonden, het toch geen ongelukkige toestand dat van 200 millioen inkomsten der natie, jaarlijks 80 millioen aan belastingen moeten worden voldaan Men legge ze nu aan rijken of aan den middel stand op men heffe ze zoo als men verkiest altijd zullen er 40 van de ƒ100 inkomsten aan belastingen opgebragt moeten worden. Dat is de voorname oorzaak, naar zijne meeningvan het gebrek aan werk, van de toeneming der ar moede. Het is dan ook de pligt van de toe komstige wetgeving, om krachtig het stelsel van bezuiniging en vereenvoudiging aan te nemen en te volgen. Het doet hem leed dat dit stelsel bij de tegenwoordige herziening niet meer in het oog is gehouden. Hij gelooft echter niet, dat die bezuiniging op dé reglerlijke organisatie kan of moet worden gevonden,; doch hij laat in dit opzigt aan heele en volkomene vrijheid. De redenaar kan zich met het eerste ontwerp och Tér niet TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL IN DUBBELEN GETALE. Zitting van den 2 October. Aan de orde z'ijn de beraadslagingen over twaalf wets-ontwerpen tot herziening der grond wet en wel vooreerst de algemeene beschouwin gen. Bij deze gelegenheid hebben ook het woord gevoerd de heeren v. d. Veen Cats en Vegelin van Claerbergen. Eerstgenoemde heeft te kennen ge geven dat het hem bij onderzoek is gebleken dat men zich zal dienen te bepalen tot eene goed- of afkeuring der tegenwoordige ontwer pen, en dat, hoe gaarne hij zulks ook verlangd had, het onmogelijk is, om in de aanhangige ontwerpen nog veranderingen of verbeteringen tejbrengen. Spreker meentdat dc ontwerpen thans aanhangig en die na zoo langdurige over wegingen bij dc wetgeving zijn tot stand gebragt aannemelijk zijn en een beter geheel aanbieden dan de tegenwoordige grondwet. Hij acht het noodig, dat er opwekking van liet staatkundig leven plaats liebbe, en wijst op de veranderin gen en gewigtige gebeurtenissen die wij beleven. Hij verheugt zich over de afschaffing der stan den en de afschaffing der heerlijke regten beide veranderingen zijn bij hem van zulk een over wegend belang, dal zij alleen voldoende waren om de tegenwoordige ontwerpen aan te nemen. De instellingen die thans voorgedragen zijn zullen meer passende zijn aan de behoeften en de wenschen der maatschappij. De redenaar gaat bovendien de veelvuldige verbeteringen na, die in de grondwet zullen worden gebragt. Een en ander leidt hem dan ook tot de conclusie, dat hij de ontwerpen zal aannemen. De heer Cats meentdat men zich dikwerf schikken moet naar de algemeene wenschen der natie en dat hij uit dien hoofde aan de meeste der aanhangige ontwerpen zijne goedkeuring zal hechten. Zoo zal hij onder anderen zijne goed- keuring hechten aan de regtstreeksche verkiezin gen hoezeer hij daarin voor zich zelven weinig heil voor den lande ziet. Hij had de voorkeur gegeven aan verkiezingen met éénen trapwaar— moeten staan. Hij zou dc daarstelling van slechts ééne kamer als voldoende hebben beschouwd hij heeft tot hiertoe de noodzakelijkheid van eene eerste kamer in ons vaderland niet kunnen in zien. Hij spoort de stemgeregtigden aan wel toe te zien op wie zij hunne keuze zullen uit brengen tot leden der volks-, provinciale en plaatselijke vertegenwoordiging. Dat zij steeds het oog mogen vestigen op mannen die bet welzijn van hun vaderland beoogen en de talen ten bezitten om dat welzijn te bevorderen. Dan kan het vaderland nog door regtstreeksche ver kiezingen gered worden uit zijnen ongelukkigen financiëlen toestandwaarin het onder het te genwoordige vcrkiezings-stelsel is gebragtvoor al door de dwaze volharding die na de zen ding van den graaf Orloff onder de vorige re gering ondersteund door de meerderheid der Ver is hij de Javanen gelijk te stellen met en nog verderom op Java gelijkheid te willen invoeren zoo als in het laatst der vorige eeuw Europa met jammeren overstelpt. Hij beschouwt de als kinderen deld hebben wezens die baar zijn en daaraan behoefte hebben, als zoo als zij worden behandeld. mogelijk een dwaalbegrip maar liet schijnt toch een Christelijk begrip te zijn. Wat overigens in de Arnhemsche Courant ge zegd wordt, dat Van Hoëvell als burger geacht vereeniging of splitsing van provinciën. Hij voor ziet daarvan groote nadeelen. Hij acht dit strij dig met het algemeen belang. Dit eerste ont werp kan, zijns inziens, gerust worden verwor pen omdat het eerste hoofdstuk der tegen woor- dige grondwet zonder gevaar onveranderd kan worden behouden. De heer Vegelin belang van 1 duidt het vele goede aan in de ontwerpen op genomen en zoo in menig opzigthet voor gestelde hem voor nog meerdere volmaking vat baar schijnt, hij zal daarom toch gretig het goe de helpen bekrachtigen, vooral ook omdatvol gens deze voordragten het in het vervolg ge makkelijker zal zijn dan tot dusver, om leem ten aan te vullen en gebreken uit den weg te ruimen. Zonder in beschouwingen te treden moet hij toch dit opmerken, dat, als hij geen vreemdeling in de geschiedenis is zoo veel toch blijkt, dat Nederland het meest bloeijend en welvarend is geweest onder de meest vrijzinnige instellingen. Hij erkentdat veel zal afhangen van de billijke en juiste toepassing en ontwik keling van de gewijzigde grondwet, en veel ook van het krafthtdadig invoeren van het aangeno men stelsel van bezuiniging. Bij de beoordee- ling van het geheel der ontwerpen let bij met vreugde op het voorwaartsdoor den honing uitgesproken en tevens op hetgeen reeds door den gewonen wetgever ten deze is verrigt. Bij het uitbrengen van zijne stem zal hij niet letten op redenen van elders en buiten het tegen woordig onderwerp liggende, ontleend. Hij ein digt met de verklaring dat hij door de aanne ming der voordragten wenscht mede te werken tot het waarachtig heil van Nederland. ’s GRAVENHAGE3 October. Hetdiner.dat door de leden der dubbele tweede kamer van de staten-generaalgisteren middag Voor gemeen schappelijke rekeningin het hotel de Oude Doelen gehouden is, is alierluisterrijkst geweest. Het werd ook bijgewoond door de ministers van binnenlandsche zaken en voor de zaken der Her vormde eeredienst enz. tevens leden der kamer. Verschillende feestdronken werden ingesteld op het heil van vaderland en honing, die met geest drift werden gedronken. Er hcerschte de meeste eensgezindheid onder de leden, van welke staat kundige gevoelens of godsdienstige gezindheid zij ook mogten zijn. De goede afloop van den maal tijd de heerlijke geest, die daarbij geheerscht heeft de ware verdraagzaamheid en echte vriend- schapszin die daarbij hebben voorgezeten heb ben op alle aanwezigen den besten indruk ge maakt en zullen lang in aangename herinnering blijven. AMSTERDAM, 3 October. In het vorsten dom Hohenzollern-Sigmaringen waar oproerige bewegingen uitgebroken zijn en het volk gemeend heeft, tot handhaving zijner regten, een veilig- heids-comilé te moeten oprigten heeft de vorst bukkende voor de overmagtbij eene proclama tie aan zijn volk bekend gemaakt dat hij het met de eer en de pligtën van cenen regent in strijd achtte langer nevens een revolutionair bestuur te blijven regeren en daarom besloten had met zijne regering eenigen tijd in het bui tenland te gaan verwijlen. Hij roept te gelijker tijd de hulp van den door het centrale bestuur gekozen commissaris in en draagt hem den last op, de wettelijke orde in zijn land te herstellen. Wanneer dit geschied zal zijn, zal ook hij we- d e rk eei’e n AMSTERDAM 4 October. De eenige belang rijke tijding, die wij heden uit Italië ontvan gen wordt door het Journal des Débats me degedeeld en verzekerddat de koning van Na pels de Engelsch-Fransche bemiddeling definitief bad van de hand gewezenofschoonzoo als men zegt, hij die eerst had aangenomen. Zijne Napolitaansche Majesteit zoude besloten hebben zich niet aan de bemerkingen der Fransche en Engelsche admiraals te storen en de vijandelijk heden tegen Sicilië voort te zetten. Mogt deze gebeurtenis zich bevestigen dat misschien het en zijne Italiaansche correspondent zich dus wel- ligt bedrogen heeft, dan zouden daaruit groote verwikkelingen kunnen ontstaan. ——Uit Frankfort wordt verzekerd, dat de di plomatische betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en Frankfort thans volkomen geregeld zijn zoodat er van weerszijde vaste ambassadeurs zul len worden benoemd. In de rijksvergadering van den 2 is besloten aan den Pruissischen ge neraal von Wrange! den dank der vergadering te doen geworden voorts zijn de president von Gagern en de vice-presidenten op nieuw ge continueerd. ROTTERDAM, 3 October. Volgens de Staats* Courant, is op nieuw ter algemeene rekenkamer overgebragt voor eene som van twee millioen drie honderd duizend gulden aan ingetrokken muntbiljetten van 500100 ƒ20 10 en ƒ5, zoodat er thans, met inbegrip der bij vo rige aankondiging vermelde som van 19,889,000, voor een bedrag van tweeëntwintig millioen twee honderd negenentachtig duizend gulden aan muntbiljetten is ingetrokken. Men leest in de Prov. Gron. Cour, van 3 dezer: De Arnhemsche Courant van gisteren deelt twee brieven mede uit Batavia over de vervol gingen, welke de heer baron Van Hoëvellpre dikant aldaar, van regeringswege ondergaan heeft, zoowel wegens het door hem sedert 10 jaren geredigeerde en aldaar verschenen Tijdschrift voor Nederlandsch Indië als wegens eene zoo als later bleek, geheel valschc beschuldiging, als of hij oproer zoude gepreekt hebben van den predikstoel, door de Maleische gemeente gedurende de godsdienstoefening aangespoord te hebben om de zoo veel gerucht gemaakt heb bende vergadering op den 22 Mei 11. bij te wo nen willende hij aldaar hunne belangen voör- staan. Niettegenstaande de heer Van Hoëvell op eene allervoldoenste wijze de ongegrondheid de zer beschuldiging heeft aangetoond, door zijn alibi te bewijzen op den dagwaarop hij die oproerige taal zoude hebben uitgesproken (onder anderen door een extract uit het scheepsjournaal van het ter reede van Batavia liggend oorlog schip de Ceres, waar hij juist op dien tijd voor ganger in de godsdienstoefening was geweest) zoodat het reeds gestreken vonnis om hem zoo spoedig mogelijk te ontslaan als predikant en hem op te zenden naar het moederlandten einde zich daar te verantwoorden moest wor den ingetrokkenals berustende die uitspraak op een abuis, had hij besloten, zijn ontslag als predikant te vragen eu zoo spoedig mogélijk een land te verlaten alwaar hij aan gedurige onaangenaamheden bloot staat; in het llandelsb. I leest men dat de heer Van Hoëvell zijn ont slag heeft genomen, ten einde in het moeder land de belangen van Neder!. 0. 1. voor te staan. De heer Van Hoëvell is namelijk van meening dat het stelsel van geestelijke verdooving, het welk op Java door de regering gevolgd wordt, in strijd is met het waarachtig belang der kolo nie, en evenzeer met dat van het moederland. Hij wenscht en heeft er sedert jaren voor ge werkt dat niet langer opzettelijk de Javaansche bevolking dom gehouden zal wordenmaar dat er van onze zijde iets zal worden gedaan tot ha re geestelijke ontwikkeling, eene fout, als het er eene is die in zijne betrekking als pre dikant verontschuldiging vindt. Ver is hij er zeker af, om de Europeanen die vrijheid en welke thans wederom op: Javanen over het algemeen en wil hen als kinderen behan- maar dan ook als kinderen, als voor geestelijke ontwikkeling vat en niet. Dat is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1