EN ADVERTENTIHLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 3dc Jaargang 1848. No. 82. JVbensdag den 11 October, BINNENLAND. BUITENLAND. 'II h*< 'g- t lUd *1 zich ge- Gister heeft de arrond. «de en ens- zijn oor oen toe- 4 J j 'j ge- lin- eeft l ik :h te ten en hij het nk- dat ruit lee- het of als hij lier len ker zü- lie icn ler- ;en na ■cn- pd. ad: in aad 4 ijn- lie: het hoofd Te 'el, erk elk a k- 1>Ü la ii iv as oo- oet jke ft, te lig in eft is bij .id en dit ut- rel en It, 'j'i |k- »S de di- IO; Prijs der Advertenliënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cenls, behalve 35 cents zegclregt, voor iedere plaatsing. den heer Ardesch in wordt afcekeurd van den heer ijverig voor- uttig is ver- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncments-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco 1.05, enkele Hommers 71 cent. Ml11! Ml 'I LIL-’I»!.,,arWBirmLll.il JPH, JLT-'llEJ'. 1 4J J1TV.L...1J..'IJJMHF bepaaldelijk die van ƒ8500 had; naardien hij dit enkel ontleend had uit de geschrevene of gesteendrukte lijst, niet afkomstig van liet be stuur der loterijen, en alzoo, hoezeer dan ook meestal te vertrouwen echter geen officieel karakter bezittende. Men verneemt dat het openbaar ministerie hooger beroep zal doen aan- teekenen. Daarna is behandeld de zaak van liet open baar ministerie tegen I). I’. van Rhijn debilant der kon. Ned. loterij te Meppel beschuldigd van aan II. van Dijk, bakker aldaar, op eene arglistige wijze een tiende huurlot van no. 17894 van de 105de loterij te hebben ontfut seld nadat hem debitant, bekend was gewor den, dat op dit nommer de prijs van/100,000 was gevallen. In deze zaak zijn dertien getui gen a charge en decharge gehoord. Het open baar ministerie eischte veroordeeling tot gevan genisstraf van één tot vijf jaren. Een talrijk opgekomen publiek getuigde, dat deze zaak de de algemeene aandacht had getrokken. Te Dinxperlo is een kind vergiftigd; het zou tegen de geelzucht kreeftenoogen gebruiken en werd door den vader, met een briefjewaar op de naam van dit middel met potlood geschre ven was naar een kruidenier gezonden doch ontving daar kranenoogen door het gebruik waarvan het spoedig stierf. FRANKFORT, 3 October. II. von Enlow, een geestdrijver van dc ergste soort, die, ten gevolge zijner dolzinnige handelingen in de gevangenis te Eerlijn geraakte, beweerde omgang met de geestenwereld te hebben en deed nu en dan voorspellingen. In zijne gevangenis schreef hij een werkje, dat na zijnen dood, in 1809, in liet licht verscheen, en den titel voerde: Sunc permissum est {Thans is het geoorloofd'). Hij voorspelt daarin, dat men door geheel Eu ropa in 1848 de leerstellingen van den beruch- len Swedenborg omhelsd en alle andere gezind heden afgeschaft zou hebben. Het jaar 1848 loopt nu reeds met snelle schreden ten einde cn nog laat niets voorzien, dat zijne voorspel ling bewaarheid zal worden. Wij mogen dus den armen heer von Eulow met regt rangschik ken onder bet talrijke ras van profeten die dik wijls aanvankelijk groote ontsteltenis veroorzaken en later iedereen ten spot strekken. LONDEN, 4 October. Jl. maandag avond kwam een man ten huize van zekeren bejaar den chirurgijn te Canbridge en verzocht hem, mede te gaan naar zekeren zieke, wiens voor gewende woonplaats op eenige mijlen afstands was. De niets kwaads vermoedende heelmeester kleedde zich aan en ging met zijnen geleider mede. Toen zij eenigen tijd gegaan hadden, sloeg de gids een zijpad in, doch hield eene korte poos later den chirurgijn twee pistolen voor het hoofd en beval hem zijne kleederen af te leggen. Te vergeefs poogde deze zich hier tegen te verzetten maar hij was ongewapend zijn geleider beweerde met die kleederen zich te moeten vermommen om zich daarin op ze keren derden persoon te wreken. De schelm liet den ouden man slechts zijn hemd en zijne laarzen behouden gaf hem zijnen bril en zijne instrumentendoos terug en bood hem zelfs eeni ge shillings als reispenning aan, tevens beloven de de kleederen terug te zullen zenden. De heelmeester was verpligt in zijn zonderling co- stuum huiswaarts te keerendoch trof gelukkig lijk op weinig afstands het huis van een vriend aan, waar hij zich eerst van de noodige klecde- ren kon voorzien. LONDEN, 5 October. Er zijn nadere bijzon derheden vernomen betreffende de ongeregeld heden onder de boeren aan de Kaap de Goede Hoop. Zij trachtenmet de hoofden der in boorlingen vereenigdzich te verzetten tegen de Engelsche overheden voornamelijk met het doelom de nederzetting te Natal te benadee- len. De resident te Wenburg heeft zich alleen gehad heb- door eene overhaaste vlugt kunnen redden doch wel eenige leden zijner familie en zijnen klerk in Art. 1. Op den 29 October eerstkomende wor den buiten koers gesteld de oude voor 25 cen ten koers hebbende sehellingeiren zestehalven alsmede de één vierde guldens; zullende van maandag den 23 tot en met zaturdag den 28 derzelve maand October, alsmede nog op maan dag en dingsdag den 30 en 31 dier maand, ge legenheid tot derzelver inwisseling worden ge geven. Art. 2. Tot de inwisseling in artikel l be paald zullen gebruikt worden nieuwe zilveren munten benevens de muntspeciën volgens de wet van den 28 September 1816 {Staatsblad uo. 50) en latere wetten geslagen, of ook munt biljetten van ƒ10 of ƒ5, volgens de wet van den 18 December 1845 {Staatsblad no 90) daar- gesteld. Art. 3. Eehalve bij de Nederlandsche bank zal de inwisseling plaats hebben bij de betaal meesters welke voor de ingetrokkene speciën bij ongenoegzaamheid hunner kassen zullen af geven bewijzen op de Nederlandsche bank te Am sterdam bij vertoon aldaar betaalbaar als bij art. 2 vermeld of bewijzen bij hen zelven mede in dier voege betaalbaar vijf dagen na dato en zulks naar keuze, door de belanghebbenden bij de inwisseling der buiten koers gestelde spe ciën te doen. Men leest in de Amsterdamsche Courant: Naar wij uit particuliere berigten vernemen, verlangt de generaal Van der Wijck ter neer gedrukt door de mislukking der Balisehe expe ditie ontslagen te worden uit zijne betrekking in Indiëen naar liet vaderland terug te kee ren. De gouverneur van Sumatra’s Westkust generaal Michiels bevond zich te Batavia. Volgens dezelfde berigten is liet verzoek van den heer Ardesch, om ontslag als president van den raad van justitie te Batavianiet ingewil ligd. Ook zou hij naar men wilverschooning gevraagd hebben aan twee heerendieonder het ijveren voor het bijeenkomen der volks vergadering en voor bet teekenen van adressen niet verschoond van beleedigingen schijnen ge bleven te zijn. De heer Van Hoëvell in tegendeelwiens vast heid van beginsel bekend is heeft zijn ontslag gevraagd en zulks zonder pensioen. Daar een predikant, na tien jaren in Indië geweest te zijn, aanspraak heeft op ƒ100 pensioen voor ie der jaar dienst, zou zulks voor den heer Van Hoëvell ƒ1100 bedragen hebben. Even als het gedrag van deze gansclie zaak algemeen zoo zeer betreurt men het besluit Van Hoëvellin wien de kolonie een stander van al hetgeen edel en n liest. TIEL, 4 October. Een berigt uit Maastricht van den 30 September meldt, dat de hr. Heusch vaii Sclierpenzeel een der voorvechters van de scheiding van Nederland andermaal uit Frank fort is teruggekomen alvyaar hij op de uitvoe ring van het besluit ten opzigte van Limburg heeft aangedrongen, bewerende dat de Duitsche bondstroepen met open armen door de Limbur gers zullen ontvangen worden. Het rijksminis- terie te Frankfort heeft hem weinig hoop gege ven, en verklaard, dat het in de omstreken de handen vol had en zich met Limburg niet kon inlaten. De heer II. v. Sclierpenzeel is onge troost op zijn kasteel teruggekomen, en is zeer ter neder geslagen. In de dorpen is het rustig: doch vele bewoners zijn nog niet overtuigd, of willen niet overtuigd zijn, dat zij groot nadeel zouden lijden, indien zij bij Duitschland behoor den. In eenige dorpen zijn dan ook nog troe pen ingek wartierd. ASSEN, 5 October. regtbank alhier vonnis gewezen in zake tegen Eleazer Davids Keizeren daarbij den beklaag de van het aan hem te last gelegde feit vrijge sproken op grond dat het onderzoek geen wet telijk bewijs zou hebben geleverd dat hij op den oogenblikdat hijdoor den kollecteur Somer, zich het tiende huurlot heeft doen af geven eene stellige wetenschap zou bendat hetzelve eene hooge waardeen SNEEK, 9 October. Een zakkenroller, in het huis van arrest alhier gevangen zittende, was het heden morgen vergund, op de achter plaats van het huis frissche lucht te scheppen en rond te wandelen. Hij schijnt hier een oo- genblik zonder opzigt geweest te zijn want hij is over den muur geklommen heeft de straat bereikten zich uit de voeten gemaakt. De oppasser J. Banning in het huis van arrest schijnt het eerst zijne verdwijning bemerkt te hebben, en heeft zich terstond op weg begevenom hem op te sporen, hetwelk hem uur van hier in het gehucht Tinega, ook gelukte, terwijl ee nige daar wonende landlieden hem behulpzaam geweest zijn om den vlugteling in handen van eenen dienaar der justitie over te leveren. Men verneemt, dat, in afwachting der uit voering van het in werking zijnde plan van uit breiding van het wapen der marechaussee ge durende den winter, een detachement kavallerie de dienst van marechaussée zal verrigtenten einde de policievooral ten platte lande, zoo veel mogelijk te ondersteunen, en het toezigt te houden op landloopers en bedelaars. Het Iste hoofdstuk van het ontwerp der grondwet is, in de dubbele kamer, met 96 te gen 17 stemmen aangenomen; het Ilde hoofdst. niet 100 tegen 14 stemmen het lilde met 92 tegen 22 stemmem het IVde met 100 tegen 14 stemmem het Vde met 112 tegen 2 stemmen; het Vide met 98 tegen 16 stemmem het Vilde met algemeene stemmen; het VUIste met 110 tegen 4 stemmen het IXde met 100 tegen 13 stemmen het Xde met 108 tegen 5 stemmen het Xlde met 100 tegen 4 stemmen en het Xllde met 92 tegen 21 stemmen; zoodat de dubbele tWeede kamer de haai’ aangebodene voordragten ter grondwets-berziening alle heeft aangenomen. AMSTERDAM 6 October. Gisteren moet te Parijs bij de nationale vergadering de gewigtige discussie omtrent de wijze der benoeming van den president der republiek begonnen zijn en de meeste waarschijnlijkheid tot nog toe is, dat zij aan het volk gelaten zal worden. De i^S- terzijde en vele leden zelfs, die van bare denk wijs verschillen schijnen voor dje wijs van ver kiezing te zullen stemmen welke de benoeming van den generaal Cavaignac misschien eenigzins twijfelachtiger maakt, dan zij geweest zou zijn, wanneer de vergadering de keus aan zich ge houden had. De Parijsche berigten brengen eene tijding mede die zoo zij zich bevestigtvan zeer ern- stigen aard is: Oostenrijk zoude namelijk de Fransch-Engelsche bemiddeling definitief gewei gerd hebben. Dit berigt, dat, hoewel nog niet algemeen bekend echter in de best onderrigte kringen geloofd werdkomt trouwens geheel overeen met de tijdingen uit Boven-Italiedie melden, dat koning Karel-Albert groote toebe reidselen maakt tot hervatting der vijandelijkhe den. Men behoeft daarom echter nog niet ge heel en al aan het handhaven van den Europe- schen vrede, die alle staten evenzeer schijnen te begeeren, te wanhopen; maar het is niet te ontkennen, dat al die onderhandelingen nota's en schijnbaar vriendschappelijke stappen, tot nog loe,geene andere uitwerking gehad hebben dan de moeijelijkhedendie opgerezen zijn, te verschuiven, geenszins ze uit den weg te rui men; en al te dikwijls worden die bezwaren, juist door ze te verschuiven zoo opeenge hoopt en zoo magtig dat alleen een geweldige schok in staat is ze uiteen te doen stuiven en te overwinnen. AMSTERDAM, 6 October. De Nijmeegsche Courant bevat een uitvoerig berigt nopens den aardappelen-oogstwaaruit blijkt, hetwelk trouwens veelmalen is medegedeeld dat de op hoogen grond gepote aardappelen beter zijn ge slaagd dan die op lagen grond. Over het alge meen is de oogst in Gelderland voor de con- sumtic voldoende. ROTTERDAM, 6 October. In de Staats courant komt een koninklijk besluit voor van 3 October, bepalende als volgt:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1