NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 84. 3de Jaargang. Woensdag den 18 October. 1 K= BINNENLAND. Wij hechten r«. BUITENLAND. ee- 0. ON EX jkste. .eude Wij verklaren al- bijvoegsels, daar- -1 6; 6j; I7j 5} later sijne 'ofd. i ee- :nde huis in- !U 13/, >2t Ï2> Z6 ge- °P 11 ijk dat )oor inds lust jen, oor- oor- be- ee- om te i ma- s on- msch goed wor- issier kas- ;eene zelve zoo a bui- zich gens wan- ialve 'am; 1 bij ende idoi- be- ende aren dat han- No. gi- Lijst. 'rijda 193, 1280 0. bonte write 320, Stet- 120, 124 Nas- I. - 112, 15 Lijn- Li w. Deze Courant Verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncments-prijs voor 3 maanden/1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. Semeynen, aan welke de edele schapt is (van moeders zijde), uit den tachtigjarigen strijd en waaraan Enkhuizen een zoo belangrijk ker opzigt beslissend deel heeft genomen is door burgemeester en wethouderen dankbaar aan genomen en wordt alsnugop het raadhuis be waardten einde door belangstellenden steeds bezigtigd te kunnen worden. de bruggen te herstellen. Maar de stad beeft zich aan onzen rijksdag om hulp gewend. Men heeft den keizer opgevorderd, alle keizerlijke bevelen betreffende Jellachich terug te trek ken. Heden daarentegen zegt men, dat Jel lachich zich reeds te Altenburg bevindt en Wee nen nadert. Het veiligheids-comité van den rijks dag behandelt de middelen die zullen moeten aangewend worden, om de landbewoners in dat geval tegen de Croaten te beschermen. Kossuth zoude den Banns met een leger van 60,000 man vervolgen. Het bevestigt zich inderdaad dat in de papieren van Latour zeer bezwarende stukken voorbanden zijn, die bepaald op een ver bond tussclien hem en de Camarilla, tot onder drukking der volksvrijheid wijzen. Generaal Becthold die zich te Weiskirchen zoo schan delijk gedragen heeft, wordt daarin tot komman- dant der Weener nationale garde aangewezen. Een tweede brief uit Celly van eenen generaal G. aan Latour spreekt van de noodzakelijkheid, om het gebroed van de Aula te verslikken en de stemmen der linkerzijde tot zwijgen te bren gen. Deze brieven zijn reeds door het studen- ten-comité bij den rijksdag ingelevcrd die ze waarschijnlijk openlijk zal bekend maken. liet studenten-coinité vermaant het volk, zich door geene plakaten tot het doen van onbezonnene stappen te laten bewegen, maar alleen op den rijksdag te vertrouwen die de belangen der vrij heid behartigt. Inderdaad is de stellingdie hij tot nog toe bewaard beeft, eene zeer waar dige hij beeft zich geen haar breeds van zijne loijale baan verwijderd en slechts in zooverre, als de buitengewone omstandigheden dit vereisch- tende uitvoerende magt op zich genomen. Merkwaardig is de verzekering van den Engel- schen gezantdie tot geruststelling der gemoe deren toen men voor een bombardement vrees de aanvoerde dat men volgens de bepalingen van het volkenregt eene stad waarin zich het corps diplomatique van vreemde mogendheden bevond niet mag bombardeeren. De keizer heeft op zijne reis belemmerin gen ondervonden. De boeren zijn te Amslalten als landstorm opgestaan om zich tegen zijn ver der voortreizen te verzetten. 2 ure. Eene vedetten-linie is van Weeuen tot in den omtrek van Bruck gevormdmen heeft graaf Auersperg verzocht, de militairen in de kazerne terug te doen trekken. De heer Scherzen heeft het opperkommando over de na tionale garde nedergelegd de hoofdman Braun is in zijne plaats getreden. Morgen zal hetlijk- feest der slagtoffers van den 6 gevierd worden. 3 ure. De Croaten zijn te Schwadorf gezien voor het grootste gedeelte is het een roofzuch tige ongeordende hoop gepeupel. Te Oeden- burg trachten zich 8000 Sereczanen door te slaan. Het opperkommando der nationale garde heeft bevel ontvangen, Weenen in staat van beleg te stellen. 4 ure. Op het berigtdat Jellachich tegen de stad op marsch is en zich op nog slechts één uur afstand van Weenen bevindtwordt er door alle straten alarm geslagen. ure. Een paar minuten voor het vertrek van den post. Men zegt, dat men van den ster rentoren troepen ziet naderen. Het akademische legioen met nationale garden en gewapende ar beiders dooreen gemengd rukt zoo even tegen den burg op. Alles is in beweging en grijpt de wapenen. Men weet niet, of Jellachich of Auersperg, dan wel beide, de stad bedreigen. Ik breek nog eens den brief af. De alarm klok luidt nog altijd voort. Alles moet de wa penen grijpen. God weetwelk eene noodlottige gebeurtenis zich voorbereidt! BERLIJN11 October. Bijna niemand twij felt er aan, of de jongste gebeurtenissen te Wee nen zullen ook hier invloed hebben tot nog toe is echter nergens de openbare rust en orde gestoordde talrijke zamenscholingen die men gisteren overal op de straten zaggingen tegen den avond uiteen, en zelfs bleef de verbranding van generaal v. Wrangel in den vorm eener stroopop achterwege maar de souvereine Lin- den-Club was ongemeen talrijk bezochtmen WEENEN, 9 October. Heden verkeeren wij hier weder in eene buitengewone gisting. Zoo even wordt aan de veiligheids-commissie en aan het sludenten-comité berigt, dat Jellachich de Oostenrijksche grenzen overgetrokken is. De mi litairen die nog steeds bij de Belvedere gecon centreerd zijn namen weder eene dreigende houding aan. Vier studentendie des nachts door de soldaten opgepakt werdenzijn opge hangen. Volgens een niet bijzonder officiéél be rigt, zouden de militairen uit Lintz verjaagd en de stad door de boeren bezet zijn. Uit Bolie- men snellen troepen toe te Klosternenburg la ten zij zich den Donau overzetten. Legioenen nationale gardes, arbeiders en overgeloopene mi litairen zijn toegerust en verwachten den strijd en de zege. De verschillende partijen hebben zich vereenigd de stad is evenzeer tot aanval len als tot verdedigen bereid. Vijftien honderd vrijwilligers uit Stiermarken zijn zoo even de stad binnengetrokken. Het bovenstaande vullen wij thans met nige uittreksels uit de Breslauer Zeilung aan. Men spreekt in de stad van, bij den minis ter van oorlog Latour, gevondene papieren die het bewijs leveren van een tusschen Jellachich, BathyanyLamberg en den adjudant van den vorigen kommandant der nationale garde bestaan de zamenzwering tot onderdrukking der volks vrijheid. De minister van justitie Bach is ge vangen genomen; welligt zal hij het lot van La tour moeten deelen. Het door het akademische legioen veroverde tuighuis is sedert den 7 gele digd. Meer dan 36,000 geweren vele duizen- de pistolen en eeti aantal der schoonste wapenen zijn onder de arbeiders verdeeld. Volgens officiëele berigten van gisteren, stond Jellachich voor Presburg dat hij dreigde I te bombardeeren. Hij heeft Presburg doen op- 1 vorderen aan zijne bevelen te gehoorzamen en Hetzelve is vervat in twaalf wetten welke nog op hedenonder no. 59 tot no. 70in het Staatsbl. zullen worden opgenomen. Wij hechten aan deze wetten onze algelieele goedkeuring en geven daaraan onze koninklijke sanctie. De grondwet eischtdat deze wetten plegtig zullen worden afgekondigd. Wij verklaren al zoo: dat de veranderingen en bijvoegsels, daar in vervatvoor zoo verre zij niet uit haren aard van tijdelijke werking zijn moeten beschouwd worden te hebben dezelfde kracht als de over geblevene bepalingen der grondwet, en met de zelve uitmaken de grondwet van het koningrijk der Nederlanden. En hebben wij goedgevonden en verstaan, ge lijk wij goedvinden en verstaan bij dezedat twintig dagen na de dagteekening van heden en alzoo op den 3 November 1848 ten klokke twaalf ure, in eene plegtige openbare zitting van den boogen raad der Nederlanden van de provinciale geregtshoven en van de arrondisse- ments-regtbanken de twaalf wetten onder no. 59 tot 70 in het Staatsblad opgenomen, dooi den griffier zuilen worden voorgelezen en alzoo plegtig afgekondigd, en dat deze onze publica tie op hetzelfde tijdstip van de puijen der raad huizen van de steden en gemeenten zal worden afgelezen nadat een half uur te voren door het luiden der klokken de plegtige afkondiging in de openbare zittingen van den Imogen raadder provinciale geregtshoven en regtbanken, en het aflezen dezer publicatie zal zijn aangekondigden zal deze in het Staatsblad worden geplaatst. *s Gravenhage14 Oct. 1848. WILLEM. (Hier volgen nog de onderteekeningen der ministers en van den heer staatsraaddirec teur van het kabinet des konings.') ROTTERDAM 13 October. Uit de opgaven der Staats-Courant is op te maken dat de aard- appelen-oogst in Gelderland over het algemeen meer dan voldoende is voor eigene consumtie dat men zelfs zal kunnen opkoopen voor el dersen dat, wanneer de prijzen middelmatig blijven, de landbouwer zich minder zal ontdoen van dit dagelijksch voedsel. ROTTERDAM, 14 October. De onderstaande brief is door de heeren C. Balguerie en Zoon ge zonden aan den heer Voorhoeve secretaris van het afschaffings-genóotschap alhier: Rottérdam9 October 1848. WelEdele Heer! Ons schip de Wolléniade gevoerd door kapt. Guyt Jr.onlangs van Oost-Indiën teruggeko men zijnde, hebben wij het genoegen u te kun nen zeggen, dat de proef, met dezen bodem ge nomen om geen’ sterken drank aan zijne equi page uit te deelen uitmuntend is geslaagd. De bemanning is daaronder zeer tevreden en ’s GRAVENHAGE14 October. Heden mid dag ten één uur is de gewone vergadering der staten-generaal zittingjaar 18471848 door Z. Exc. den tijdelijken minister van binnenland- sche zaken op last des konings in eene ver- cenigde zitting der beide kamers met eene aan spraak gesloten. Het Staatsblad behelst de volgende publi catie Wij Willem IIenz. Aan allen, die deze zullen zien of hooien lezen, salut! Het grootste werk van wetgevingdat een vorst, in overleg met zijn volk, kan tot stand brengen is de herziening wijziging en veran dering der grondwet, waarop het staatsgebouw rust. Dit werk, op onzen last aangevangen, aan de vrije beoordeeling van het volk onderwor pen, herzien en eindelijk aan de staten-gene raal in enkelen en dubbelen getale voorgelegd om, in gemeen overleg met ons, die bekrachti ging te erlangen, welke de grondwet eischte is thans door de medewerking dier staten tot stand gebragt. gezond gebleven zelfs hebben wij geene zieken noch op de reis, noch gedurende liet verblijf in Indië gehad, zoodat wij geen’ cent aan hospi taal- of doctorskosten betaald hebben. Bij het binnenvallen alhier, heeft het volk zich zeer be hoorlijk gedragen en met ijver zijn werk gedaan hetgeen niet altijd het geval met binnenkomende schepen is. Gedurende het verblijf in Indië heeft kapt. Guyt van tijd tot tijd eenige uitdeelingen van rooden wijn laten doen. Uit het bovenstaande blijkt: 1) Dat er geen bezwaar bestaat, om eene goe de bemanning te verkrijgen met onthouding van sterken drank; 2) Dat de onthouding van sterken drank niet nadeelig maar gunstig op de gezondheid werkt; 3) Dat de onthouding van sterken drank even eens gunstig werkt op het gedrag, en de disci pline aan boord in de hand werkt. Eindelijk kunnen wij u nog melden dat de weinige jenever, welke voor onvoorziene geval len was aan boord gedaan onaangeroerd is te ruggekomen. Hoogachtend hebben wij de eer ons te noemen UEd. Dw. Dienaren, CORN. BALGUERIE EN ZOON. ENKHUIZEN, 11 October. Dezer dagen is door den edel groot achtbaren heer mr. P. Buijs- kes raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zuid-Hollandop minzame wijze aan burgemees ter en wethouderen dezer stad aangeboden het als zoodanig algemeen en geschiedkundig beken de zwaard van den graaf Maximiliaan van Bossu laatstelijk afkomstig uit de roemrijke familie der Semeynen aan welke de edele gever vermaag- Dit zegeteeken vrijheidskamp en in ze- I’rijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel méér 10 cents, behalve 35 cents regelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1