NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. HU 1848. No. 85. :r 3de Jaargang. Zaturdag den 21 October. WF BINNENLAND. A. P. Bloemen. K. F. IIai.betsma. len ge- inS des er en nd- ht, die der ge- mg Te ug- de ide >en ui- be ing er- aar ijn id- len au Tig het gt- ar- be- ak- >or aar >or er- l-u- 3n. vet Du- ci ii ins jn- ai- ng en w, iet st, Ht- ti en fe- oo iet ^at de ;ze Nadat aan deze commissie voorloopig de uoo- dige middelen waren toegestaan om aan den op gedragen last gevolg te kunnen geven en nadat de tijd eener nadere bijeenkomst afhankelijk was gesteld van den uitslag der betnoeijingen scheid de de vereenigingdie ondubbelzinnige blijken droeg van bezadigden burgerzin en opregte va derlandsliefde, zoo als die beliooren uit te ko men, waar het, met ter zijde stelling van alle persoonlijke inzigten de benoeming geldt van eenen waardigen vertegenwoordiger des volks. S. A. Vgrweij. ij 10. en A. Veen. T. TEN Ca.'E. i; 1 II- N«t het in ij pd. d i- mer ries. I’d die ad ider 8J1 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nonimers 7J cent. Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcgt, voor iedere plaatsing. moest hebben, het aannemen dezer leuze zoo bin nen als buiten deze stad meer algemeen bekend te maken en alom op te wekken lot aansluiting aan ge zegde vereeniging. Bij stemming werden daartoe benoemd de acht ondergeleekenden die zich al len gaarne deze benoeming lieten welgevallen. De commissie voornoemd kwijt zich van een aangenaam gedeelte van hare taak, door bij deze alle stemgeregtigden binnen deze stad vriende lijk uit te noodigen zich aan onze vereeniging te willen aansluiten, ten einde zoo doende te geraken tot de keuze van een lid der staten-ge- neraal die Friesland tot eer en het Vaderland ten zegen strekt. Al wie reeds vóór de eerstvolgende vergade ring mogt willen doen blijken van zijne zucht, om ons doel te helpen bereiken, wordt ver zocht zich daartoe bij een' der ondergeteeken- den te willen aanmelden. P. J. COSTERÜS. A. T. Stam. B. S. Stienjtra. SNEEK, 20 October. In het begin dezer week liep hier een gerucht komen de heeren ministers en de den raad van state in de zaal. ’sKo- de prinsen SNEEK, 19 October. Heden werd hier de vergadering der leden van het VI district des Nederlandschen Bijbelgenoolschaps gehouden. Zij werd door de opkomst van vele leden geken merkt, die van hunnen Christelijken zin en bar- telijke belangstelling in de zaak des Bijbelgenoot- scliaps overvloedige getuigenis aflegden. De af gevaardigde naar de vergaderingen van het cen traal bestuur bragt verslag uit van het aldaar verrigte waarmede de vergadering genoegen nam. liet boek van ontvang en uitgaaf lag ter tafel en getuigde van het rigtig inkomen der verschul digde contribution en onderscheidene baten ter wijl de staat van den thesaurier des centralen bestnurs beweesdat uit dit district eene zeer aanzienlijke som was gestort. Intusschen werden wij ook overtuigd dat onze giften niet overbo dig zijn ja dat de behoefte aan meerdere deel neming steeds dringender wordt. Wij hoorden toch met groote blijdschap dat het Nieuwe Tes tament in hel Javaansch afgedrukt en verkrijg baar is gesteld voor ƒ15. zoodat nu de 8 a 10 millioenen Mobamedanen en Heidenen aan Ne derland cijnsbaar en voor ons land in bet stof felijke zoo rijke winst opleverende door ons ook met de beste gave met het brood des levens zullen worden bedeeld. Om ook in andere ta len die door volken aan Neêrlands schepter onderworpen gesproken worden de 11. Scbrifs over te brengen, waren, behalve de heer Ge- ricke twee andere bekwame mannen afgezon den. Dit een én ander komt liet genootschap op niet minder dan ƒ17000 jaarlijks te staan, Zoodat wij in de vooriniddags-bijeenkomst aan sporing ontvingen om niet te vertragen maar zoo mogelijk ijveriger en overvloediger te wor den in het werk des Heeren.Daartoe werden wij niet minder opgewekttoen wij ’s avonds met de gemeente in het huis des Heeren opgin gen en door den voorganger Ds. P. van Bors sum Waalkes, naar aanleiding van Jes. 25: 7, bepaald werden bij de goddelijke werkzaamheid om in de ware godsdienst het licht voor ieders hart en verstand te doen opgaan enten ge volge daarvan opgewekt werden tot dankbaar heid vertrouwen en medewerking. Eene col lecte van ƒ80 bewees, dat de vergadering van deze noodzakelijkheid ook diep doordrongen was. Dat liet Bijbelgenootschap voor onze arme ver dwaalde medemenschen in onze Oost-Indische bezittingen tracht te zorgen, verblijdt zeker ie der welgestemd Christelijk hart; maar ook wordt de naaste omtrek niet voorbijgezien zulks bleek ons, daar uit het depót van dit district niet min der dan 118 Bijbels en N. T. in en buiten Sneek in het afgeloopen jaar werden uitgereikt velen tegen betaling van eene kleine of grootere som. Daarvan getuigde ook het verslag van de Zon dagschool, van Bijbel- en Zendeling-vereenigin- gen enz., en ieders overtuiging werd op dezen dag gewis versterkt, dat, dewijl God wil, dat alle menschen zalig worden en tot kennis der waarheid komen wij ook hoe langer zoo meer dienen mede te werkenom aan die genadige bedoeling van God te voldoen en zijn koning rijk meer en meer te doen komen over de ganJ sche aarde. Gisteren avond vereenigden zich ruim der tig ingezetenen dezer stad bij den heer Van Meurs in den Wijnberg ten einde zich gemeenschap pelijk te beraden over de beste wijze, om, zoo veel mogelijk, ook in ons kies—districtde regt- streeksche verkiezing van een’ volksvertegenwoor diger tot heil des lands te bevorderen. Nadat de Vefrgadering zich had geconstitueerd door twee uit baar midden met de leiding en opteekening dör befartdslngihgên te belasten nam zij reeds dadelijk tot leuze aaiibezuiniging door vereen voudiging doordrongen als zij was van de hoogst dfingende noodzakelijkheid der toepassing van dit beginsel bij de aanstaande ontwikkeling der grondwet door de wetgevende ligchamen. Alle aantteilgën keürden deze leuze goed bevestigden zulks met hunne handteekenin- gen. Daarna kwam men overeen, dateene com missie diende benoemd te worden, die tot doel meer bijzonderen en voorbijgaanden aard en deze beide kamers der staten-generaal zullen eer lang worden vervangen door anderen zamenge- steld en gekozen volgens de voorschriften die bij de herziening der grondwet in de naauwe- lijks afgeloopen zitting lot stand gebragt, indie wet zijn opgenomen en weldra plegtig zullen worden afgekondigd. Desniettemin, edelmogende heeren kan ik mij niet weêrhouden bij deze gelegenheid de over tuiging uit te spreken dat er zich in den alge- meenen toestand des vaderlands, in aanmerking genomen bet zorgvolle der tijdsomstandigheden onderscheidene gunstige kenteekenen openbaren. Hetzij ik acht sla op onze betrekkingen met andere mogendheden, of het oog vestige op on ze bezittingen in andere werekldeelen of op de belangen van handel, scheepvaartlandbouw en de overige bronnen van volksbestaan, overal ontmoet ik, bij veel dat bekommering wektook zeer veel dat opbeurt en bemoedigt. Niet het minst waardeer ik onder dit laatste de voorbeeldige wijze, waarop het groot en ge- wigtig werk der herziening van de grondwet is aangevangen, voortgezet en voleindigd. Terwijl vele staten van Europa door gewel dige beroeringen lot in hunne diepste grondves ten worden geschokt, en hel burgerbloed daar de straten verwt, mogt dit land van de hitte der burgertwist en de rampen van wanorde en regeringloosheid blijven bewaard: ja! werd door dit land het voorregt genoten, dal de wetgeven de magt zonder stoornis, met volkomcne onaf hankelijkheid, en in den meest eendragtigen zin ook daar, waar verschil van gevoelens beerseh- le hare uitgebreide, voor het lot des lands zoo beslissende laak, rustig volbragt. Noor dezen zoo gelukkigen afloop der altijd bagchelijke onderneming eener algemeene her ziening der hoogste staatswet, liet ik mijne er kentelijkheid bij het sluiten der jongste zitting betuigen aan die kamers der staten-generaal die daartoe hunne ijverige medewerking leen den voor mij zelven en voor dit plegtige oo- genblik heb ik het bewaard alle mijne beminde iandgenoolen dank te zeggen voor hunne gema tigdheid, voor hun vertrouwen en voor hunne gehechtheid aan wet en orde zoowel als voor hunne verkleefdheid aan mij en mijn huis, ge durende de vele maanden voor dat gewigtige werk der wetgeving gevorderd, zoo ruim aan den dag gelegd en zoo standvastig tot heden bewaard. En zoo is dan edelmogende heerenons staats- gebouw op dezelfde grondslagen gevestigd ge bleven maar zijne inrigting gewijzigd naar de behoefte van den tijd en zoodanig zamengesteld dat de verbeteringen, die de toekomst mogt vor deren zonder schokken zullen kunnen worden aangebragt. Voor de intrede in dit nieuwe tijdperk, zal ik de verdere medewerking van u edelmogenden nog behoeven, en het is deze, die ik thans met vol vertrouwen tot heil des vaderlands van uw edelmogenden kom inroepen. Zal het Nederland op de nieuw geopende baan wèl gaan dan behoort elk inwoner van dit ge zegend land vervuld te zijn van het besef zijner dure verpligtingenen bezield met eene geest drift voor liet vaderlanddie geene offers te groot acht. Het voorleden, edelmogende heeren! doet mij de beste verwachtingen te dien opzigte voor de toekomst koesteren. Eischen de omstandigheden in spijt der po gingen tot vermindering der uitgaven van staat nieuwe bijdragen tot bestrijding der behoeften vaïi het oogeriblik zoo zal ik dezelve met ge rustheid van edelmogenden vragen. Hangen ons ook nog beproevingen hoven het hoofd, ik houd inij verzekerd, dat allen moedig zullen trachten dieonder Gods hulpté bo ven te komen. Onrustwanordeverdeeld heid van welkefl aard ookzullen wij van den Nederlandschen bodem weten te weren en het ons toevertrouwd pand ongeschonden aan de na komelingschap overleveren. Daartoe geve de Almagtige Zijnen zegen! van onlusten die te Eols- ward zouden plaats gehad hebben. Die zulks van nabij of van verre hoort, kon op het denk beeld vallen, dat de elders, builen ons vader land bijna overal heerschende woelige geest en Ügte ontvlambaarheid tot oproer, met de af- grijsselijke gevolgen van dien ook bij onze na tie eerste proeven begonnen te leveren. Tot te- regtwijzing van die zulks mogten meenen dient, dat hetgeen te Bolsward gebeurd is geene be trekking op eenigerlei politieke zaak maar op hongerige magen heeft. Twee armoedige jon gens, namelijk, van Bolsward hadden, zoo wij meenen, onder het behoor van Witmarsum ee- nige aardappelen gekaapt uit eenen hoopdie op het veld lag. Zij waren deswege door den veldwachter aangehouden en naar Bolsward ge bragt. Dit schijnt eenige lieden uit de lagere volksklasse aldaar, misliaagd te hebben; want zich voor de herberg verzameld hebbende waar in de veldwachter zich met zijne delinquenten bevond hebben zij op eene eenigzins onstui mige wijze, getracht, dezen uit de handen der policie te ontzetten hetgeen hun echter mis lukte. De jongens waren en bleven in verze kerde bewaring, tot ’s avonds als wanneer zij ongevergd op vrije voeten gesteld zijn, zonder dat er overigens noemenswaardige ongeregeldhe den zijn voorgevallen. STATEN-GENERAAL. De leden der beide kamers zijn tegen half een ure ter vergadering tegenwoordig. De heer Trip opent de vergadering. Er wordt eene commis sie benoemd van 18 leden om Z. M. te ont vangen en uitgeleide te doen. Te een ure leden van nings aankomst vergezeld van de prinsen aan- gekondigd zijnde, treedt Z. M, de zaal binnen plaatst zich op den troon en houdt de volgende aanspraak EdelMogende Heeren! liet zal voorzeker uwe goedkeuring wegdra gen dat ik mij, bij de opening dezer zitting, onlboude van het gebruik te volgenomals tot inleiding der werkzaamheden een overzigt te geven van den toestand des lands, en van de voornaamste wets-ontwerpen welke zullen wor den aangeboden. De bestemming toch dezer vergadering is van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1