NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang. 1848. No. 86. JVoensdag den 25 October. O BINNENLAND. BUITENLAND. 1. Cal- is liet :cds n de g 'k ijde ten ebt. *b 1 =3 met 5.‘ narkt. >ed- der ten 'oor 211 09 -*>T6 CO’ 31 Jeu et, en r te lar- aod ker ots. Iiie- ieid aid ion en, zou ■k fi ler- 6?. ‘V. i-; ling vig il en de ibij ner ver ver- er be- cne cm- .■lijk ten. vor- veel ods- rbij lal v er ve r- g in line ert. liet den de nd ■zie- bij ;ou- li re- >che in, an- 340; 200; 162, 98, 107 10.— Olie zaad 4; 1 28* Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 4.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. Prijs der Advertentiënvan écu tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. BEKENDMAKING. Het PLAATSELIJK BESTUUR van JEIJM- BRITSEBADEEL maakt bij dez.c bekend, dat de Alphabelisclie Naamlijst der Stemgeregtigden tot benoeming van Afgevaardigden ter Tweede kamer der Staten-generaal van af Woensdag den 25 Octoter tot en met Woensdag den 1 Novem ber 1848 telkens ’s morgens van 9 tot 12 uur en ’s namiddags van 3 tot 5 uur, in het Grie- tenij-huis van Wijmbritseradeelte Sneek ter inzage van het Publiek zal liggen, terwijl bin nen acht dagen na deze bekendmaking de In gezetenen hunne bezwaren tegen die Naamlijst in geschrift, vrij van zegel, aan het Plaalselijk Bestuur moeten indienen. Sneek den 24 October 1848. Het Plaalselijk Bestiiur voornoemd J. A. VISSER, Assessor. Ter ordonnantie van Hetzelve S. WIJBERICA, Secretaris. des voormiddags van 9 tot 12 uur, van Don derdag den 26 October tot en met Donderdag den 2 November 1848 ter visie zal liggen de lijst van de hoogstaangeslagenen in de rijks di recte belastingen in de provincie Friesland ver kiesbaar tot leden van de Eerste kamer der Sta ten-generaal overeenkomstig art. 14 van het voorloopig Kies-regletnentvervat in de Wet van den 11 October 1848 (Staatsblad no. 70) Dat de laagstaangeslagene in de rijks directe belastingen, op die lijst voorkomende, betaalt: acht honderd dertien gulden en drieënveertig cents en Dat zij, die redenen meenen te hebben, om bezwaren tegen die lijst in te dienen zulks bij geschrifte, doch op ongezegeld papier, aan UIL Gedeputeerde Staten kunnen doen mits die in diening geschiede binnen acht dagen na afloop van den termijn voor de ter visie ligging en dus vóór den 11 November aanstaande; zullen de de bezwaren welke na dien datum mogten inkomen niet in aanmerking mogen genomen worden bij het onderzoekhetwelk de sluiting der lijst moet voorafgaan. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 25 October 1848. Burgemeester en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gevolg gevende aan de resolutie van IIH. Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 20 October 1848, no. 17, brengen door deze ter algcmcene kennisse van de Kiesgeregtig- den van het 4de Iloofd-kiesdistrict in de pro vincie Friesland dat aan de Secretary dezer Stad gewigtigste vraagstukkendie sedert February Europa hebben bezig gehouden en beurtelings ons werelddeel met algemeenen oorlog bedreig den of wel het herstellen van den algemeenen vrede beloofden. Wat er echter ook van de zaak zij, liet is zeker, dat Karel Albert de vij andelijkheden zal hervatten; de publieke opinie in zijne staten dringt er hem toe. Reeds zegt men is alles voor den oorlog bereid en zijn, de artillcrie-parken reeds weder naar de gren zen vervoerd geworden. De Poolsche generaal Czarnowski zal het opperbevel over de Sardini- sebe troepen op zich nemen. De uitslag dezer nieuwe worstelingen tusschen Duitschland en Ita lië is niet te voorzien, maar zeker is het, dat het lot van noordelijk Italië veeleer onder de muren van Weenen dan in de vlakten van Lom- bardije zal beslist worden. Den 19 dezer, des morgens omstreeks 7 ure, heeft men te Middelburg, Goes en door het geheele eiland Walcherentwee schokken van aardbeving gevoeld in de rigting van het noordwesten naar het zuidoosten. In vele hui zen werden daardoor verschillende voorwerpen van hunne plaats bewogen en sprongen de in woners van schrik op ook was de beweging in het water zeer merkbaar. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Stad SNEEK brengt door deze ter kennisse van het Publiek, dat van af Maandag den 23 tot en met Dings- dag den 31 dezer maand, aan de Secretary de zer Stad, des voormiddags van 9 tot 12 uur, ter inzage van de Ingezetenen zal liggen de lijst der Kiesgeregtigden van de Stad Sneek op gemaakt overeenkomstig art. 2 van het voorloo pig Kies-reglementvervat in de Wet van den 11 October 1848 (Staatsblad no. 70)ten einde een’ ieder in staat te stellen zijne bezwaren in geschrift, vrij van zegel, aan het Plaatselijk Be stuur, binnen genoemd tijdstip, in te dienen. En zal deze worden afgekondigd en aan ge plakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 21 October 1848. De Burgemeester voornoemd, S. TEN CATE. JEethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven IIAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken door deze aan derzelver Ingezetenen bekenddat de Raad dezer Stad bij resolutie van den 19 Augustus 1848, onder no. 3, heeft vastgesteld eene Verordening van navolgenden inbond: De Raad van de Stad Sneek heeft, bij wij ze van ampliatie en alteratie van art. 2, 3 en 9 van de Verordeningen van Policie, gearresteerd door den Raad der Stad Sneek, bij resolutie van den 5 September 1821, uo. 4, de volgende Keur gearresteerd »Art. 1. Van ’s morgens elf tot ’s avonds tien uur, zal niemand binnen de stad of bui tensingels, zoo verre de geregelde gebouwen der huizen zich uitstrekken, asch stroo vuil nis of iets dergelijks, dat geschikt is voor den mesthoop op de publieke straten grachten pleinen en wegen mogen vervoeren. Hiervan is echter uitgezonderd de leik- en andere mod der. »Art. 2. De in het voorgaande artikel ge noemde meststoffen zullen niet mogen vervoerd worden danlangs de grachten in overdekte vaartuigen en op de straten in evenzeer over dekte karren sleden of andere voertuigen. Art. 3. Niemand zal secreten mogen ledi gen of laten ledigen in grachten vaarten ha vens of andere publieke plaatsen. Art. 4. Aan de Ingezetenen zal eiken avond na tien uur gelegenheid worden gegevenom hunne secreten te ledigen of te laten ledigen in daartoe geschikte overdekte vaar- en voertuigen. Art. 5. De in het 2de en 4de artikel ver melde vaar- en voertuigen zullen lot dat einde niet mogen worden gebruikt, dan nadat dezelve alvorens dooi' Heeren Burgemeester en Wethou ders of door den stedelijken Architectnamens dezelven zijn goedgekeurd. Art. 6. De overtreders van art. I, 2, 3 en 5 zullen telkens gestraft worden met eene geldboete van twee guldenen bij onvermo gen met eene gevangenis van één' dag.” Vorenstaande bepalingen zullen ingaan Maandag den 13 November dezes jaars. En opdat zulks kome ter algemeene kennisse zal deze worden afgekondigd en aangeplaktzoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 21 October 1848. Burgemeester en JEethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven RARA. WEENEN, 16 October. liet is eene geduch te magtdie wij tegen ons zien zamentrekken Jellachich heeft 35,000 man welgeorganiseerdc troepen eene meer wilde horde van 21,000 blijft hij voor Hongarijen bestemd houden. Auers- perg heeft 15,000 man onder zijn kommando. Windischgraz is met 18,000 man uit Bohemen in aantogt, en vorst Reus komt met 10,000 man uit Moravie. Maar het terugtrekken van Jella chich naar Neustadmet voornemen den weg naar Hongarijen en Stiermarken te bezetten en ook de bewegingen van Windischgraz die zich meer naar Presburg dan regtslreeks naar Wee nen riglen dat alles schijnt aan te duiden, dat voor het oogenblik alle regtstreeksche aanval op Weenen uitgesteld is, en men ons aan ons lot wil overlaten om zich bijzonder tegen de Hon garen te.keeren. Ook hebben de generalen van den keizer stellige bevelen bekomen, om alle bloedvergieten in den omtrek te vermijden. Van den anderen kant ontbreekt het bier in Weenen ook niet aan toevoer van hulp: de van alle zijden uit den omtrek toevloeijende toezen dingen van geld en van allerlei voorraad als mede de verklaringendat ook de manschap zich ter beschikking van den rijksdag stelt, zijn bijna onafgebroken. FRANKFORT15 October. Met eene meer derheid van 2312 tegen 547 stemmen, is giste ren art. 50 der Frankforter constitutie opgehe ven Én de volledige emancipatie der Israëliti sche ingezetenen bepaald geworden. Zij kunnen alsnu even als hunne Christelijke medeburgers tot openbare posten en ambten benoemd wor den. LONDEN, 18 October. De Timesna in een vorig nummer geklaagd te hebben dat de ©ver drevene geruchten van cholera zoo verregaande zijn, dat er bijna niemand, aan welke oorzaak ook, komt te overlijden, of zijn dood wordt aan cholera toegeschreven en na onderscheidene voorbeelden hiervan te hebben aangehaald geeft in zijn nummer van heden een meer bepaald be- rigthierop nederkomendedat in de week met den 14 11. gesloten, de sterfte in al bedra gen heeft 991 personen, zijnde 163 minder dan het gemiddeld wekelijksch bedrag, overdejaren 1843 tot 1847 berekend en dat er onder deze sterfgevallen slechts 30 zijn waarvan het be wezen isdat zij het gevolg van cholera zijn geweest. Zoo men zegt zal de quarantaine van wel ker ondoelmatigheid men zich overtuigd begint te houden eerlang worden opgeheven. LONDEN, 18 October. Het schip Alexan der, van Dundee, vertrok in April jl. van Cal cutta naar Londentoen het eene maand op zee wasving een der schepelingen eenen arend SNEEK24 October. In de afgeloopene week zijn door zekeren timmerknecht die bezig was aan de herstelling van koestallen, ten huize van Ruurd Hendriks Kuipers, landbouwer in de Scharren, onder Oosterhaule, op onderscheide ne plaatsen in die koestallen gevonden de been deren van twee kinderlijkjes, het eene begraven in eenen aarden poten Ket andere in eenen emmer. Onzeker hoe lang die lijkjes aldaar be graven zijn geweest, is het te hopen, dat dit vinden tot eenige ontdekking der waarheid mo ge leiden en alzoo misschien eene gruwzame in het verborgen gepleegde, daad aan het licht kome. AMSTERDAM, 20 October. Eene officiëele tijdinghoogst belangrijk voor het lot van Ita lië wordt heden uit Parijs medegedeeldname lijk de volkomene verwerping der Èngelsch-Fran- sche bemiddeling. Door den vertegenwoordiger van den koning van Sardinië gedrongen zich te verklaren hebben de gouvernementen van En geland en van Frankrijk duidelijk te kennen ge geven dat de gebeurtenissen te Weenen het voortzetten der onderbandelingen onmogelijk maakten, en terwijl zij Karel Albert het hervat ten der vijandelijkheden afraadden, hebben zij hem echter zijne vrijheid van handelen terugge geven. Intusschen schijnt noch Engeland noch Frankrijk voor eene gewapende interventie ge zind bijaldien de Italianen op nieuw verslagen werden. Dit is alzoo de oplossing van eene der

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1