NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1848. No. 8*X 3de Jaargang» Zaturdag den 28 October. I ’i i BINNENLAND. In de afgeloope- BUITENLAND. ■rst I? '1 ij '1 i I van loo- an >en. 55; .47 4a- 123 der OV. en- i on waar wan* iwen rek, ddel Op i de pot zelfs niet I nu het liet ton goed etc.) a ze rjue- lieks ran- - is zij, iden apje een financiën maatregel ion n, de ro- os- >g- en ge- zij, lien nds ten "g. 'js, er, di jen pak jen zet- t'jd aar ;n, de is f 20 tot den en f 100 tot dat zijn aristocraten was het antwoord op deze sne lle nationale vergadering begreep welk, onvoegzaamheid generaal Lebreton begaan en ging dus met stilzwijgen diens aanbie- om te bewijzen wat hij beweerd geplakt eene daad om den bur- op die wijze Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnernents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. Men houdt liet er voordat er voor de behoef te der provincie een genoegzame voorraad voor handen is. GRONINGEN 23 October. In de afgeloope- ne week zijn in het arrondissement Winschoten twee diefstallen met uit- en inwendige braak gepleegd en wel in den nacht van den 16 op den 17 dezer te Oust wedde, in de behuizing van den landbouwer Delhmer llnbbeling, al waar, behalve eenige kleediugstukken uit de woonkamer, ook verschillende eetwaren zijn ge stolen uit den kelder, in welke ter zelfder tijd was ingebroken. Deze diefstal gepleegd bij lichte maan, in eene woning, in welke zich vier weerbare manspersonen bevonden en die gelegen is aan een voetpad langs hetwelk veel passage is behoort onder de stoutsten welke sedert eenigen tijd hier hebben plaats gehad. De daders, welligt drie in getal, schijnen op het geroep van den bewoner, die wakker was geworden, gevlugt te zijn. De tweede dief stal is begaan te Veendam, ten huize van den scheepskapitein Harm Dealingwiens vrouw te huis was in den nacht van den 19 op 20 Oc tober 1848, en zijn aldaar, behalve eenig geld verschillende gouden en zilvere voorwerpen on vreemd. Naar de daders wordt ijverig onder zoek gedaan. FRANKFORT, 21 October. Lola Montez, de ex-gravin van Landsfeldhad ook bier, even als vroeger in andere steden, een kring van jon ge lieden om hare persoon weten te verzame len en matigde zich dezelfde vrijheden aan te genover het publiek als elders. Men beduidde haar echter hier van hooger hand dat zulk een gedrag haar verblijf in deze stad, vroeger of la ter onmogelijk zou maken en sedert dien tijd heeft de drieste danseres ons verlaten en woont nu in het kleine stadje Nyon waar men met haar bezoek zeel’ vereerd is. Lola zong eenige dagen geleden op een liefhebberij-tooneel aldaar en onthaalde daarna hare heeren collega’s op een souper. BERLIJN, 22 October. De volgende week kan rijk aan gebeurtenissen zijnalsdan zullen de zoogenaamde Duitsche democraten bier hun nen landdag openen, die bestemd is, om tot tegenhanger van de Duitsche Frankforter natio nale vergadering te dienenen waarvan de eer ste werkzaamheden zullen zijn, de Frankforter vergadering bij het Duitsche volk in minachting te brengen. Men heeft bereids allerlei teekenen waargeno men die als zoo vele voorbereidsels tot de groo- te bijeenkomst aan te merken zijn onder deze behooren in de eerste plaats de roode Vanen die zich bij de gehoudene lijkstaatsie hebben doen zien, voorts eene bij den rijksdag gedane inter pellatie over het ontslagen zijn van een hon derdtal kanaalgravers de minister van bleef zulks als een onvermijdelijke verdedigen, en de afgevaardigde Waldeck door wien de interpellatie gedaan was, bleef op het gevaarlijke er van aandringenbij plak katen aan de hoeken van de straten aan wordt de maatregel ook bereids als van reactie uitgekreten, geschikt, ger-oorlog te doen uitbreiden en tol het op nieuw in staat van beleg verklaren te geraken; en hoezeer’ de menigte altijd gereed is geloof aan zoodanige verspreidingen te hechten heeft de ondervinding maar al te zeer geleerd. Ook wordt er ruim Voor aanleidingen totstaats- krakeel gezorgd daar men weet hoe gemakke- lijk het is, onder het gewoel daarvan, oproer te verwekken en dat oproeren de ware bestand- deelen zijn om er revolution uit te distelleren. LEIPZIG19 October. Wanneer niet alle voorteekenen bedriegendan staat Saksen op het punt van eene staatkundige krisis die ge weldige storm over dit land brengen kan. In de eerstvolgende dagen welligt reeds morgen komt de kieswet in de eerste kamer in beraad slaging en men vreestdat zij niet aangenomen zal worden. Indien dit geschiedt, dan treedt Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing. ’sGRAVENHAGE, 23 October. Naar men verneemt, houdt zich de regering opditoogen- blik onledig met het beramen van een voorloo- pig plan tot doortastende bezuiniging, in dier voege dat daaraan bereids met Januari) aanstaan de uitvoering zal kunnen worden gegeven. Dat plan heet daarom voorloopigvermits, indien wij wei onderrigt zijneerst later eene algemeen stelselmatige vereenvoudiging zal worden tot stand gebragt die van beduidenden invloed op het massale cijfer der uitgaven zal zijn. ’sGRAVENHAGE, 24 October. Men verze kert, dat, zoo niet alle, de meeste der tegen woordige tijdelijke ministers, bij de vestiging van een definitief ministerie in hunne tegen woordige betrekkingen zullen verblijven. Men verwacht, dat de benoeming en vestiging van een difinitief ministerie zal geschieden, hetzij den 3 November aanstaandede dag der afkon diging van de wijzigingen in de grondwet, het zij tegen den tijd dat de verkiezingen voor de staten-generaal zullen zijn afgeloopen en de nieuwe kamers der staten-generaal zullen bij eenkomen, wanneer het zal blijken, of de meer derheid der kamers aan dat alsdan gevormde ministerie haar vertrouwen schenken zal. AMSTERDAM, 23 October. De tijdelijke mi nister van financiën ontwarende dat ten aan zien van de buiten koers gestelde muntbiljetten het misbruik plaats heeft dat dezelve van som mige personen die met de bestaande verorde ningen onbekend zijn worden overgenomen voor minder dan de nominale som daarop uitgedrukt heeft bekend gemaakt, dat die biljetten, vol gens art. 9 van de wet van 18 Dec. 1845 (Staalsbl. no. 90) eerst twee jaren na den tot de intrekking vastgesteldcn termijn zijn verjaard en mitsdien niettegenstaande derzelver buiten- koers-stelling gedurende dat tijdvak steeds bij de Nederlandsche bank worden overgenomen te wetenvoor zooveel de reeds buiten koers gestelde aangaatde biljetten van 1 Junij 1849, en die van ƒ500 den 1 Julij 1850. ROTTERDAM, 24 October. Uit de laatste berigten van de stedelijke en plaatselijke bestu ren in Drenthe blijkt, dat aldaar de winter aardappelen bij het rooijen eer mede dan te genvallen; dat ze wel klein van stuk en niet zoo goed van smaak zijn als in andere jaren doch dat onder de op hooge zandgronden ge groeide, bet bederf weinig wordt waargenomen terwijl zulks onder aardappelen van lage gron den veel meer het geval is. De aardappelen eenmaal gerooid, schijnen zich voor ’s hands goed te houden. Hoewel de opbrengst pel’ bunder aanzienlijk minder is dan in andere jaren, schijnt dit ver lies eenigzins vergoed te worden doordien er veel meer aardappelen dan anders zijn uitge- poot; althans de prijs der gewone aardappelen, die in andere jaren doorgaans tusschen de/0.90 en ƒ1.30 de mud was, is op eene der laatste weekmarkten te Assen ƒ1.20 tot 1.60 geweest. Oberlander uit het ministerie met zijne aftre ding echter zullen ernstige onlusten niet te ver mijden zijn. De stemming is daarom overal som ber. Men zegt, dat de democratische partij te Dresden zelfs in de dagen der beraadslaging hulp van gelijkgezinden tegemoet ziet. Daarbij is de gisting in het Voigtland waar de voornaamste haard der revolutie is, zoo groot, dat de rege ring reeds om militaire bescherming verzoekt en zelfs de hulp van artillerie als noodzakelijk be schouwt. De meeste opgewondenheid heerscht in de omstreken van Trencn een klein stadje; reeds heeft men daar eene lijst van het nieuwe ministerie ontworpen. Op deze lijst prijkt o. a. Robert Blum als minister van eeredienst. POSEN, 20 October. De berigten uit het koningrijk Polen herhalen algedurig het reeds bekendedat Rusland zijne toerustingen onaf gebroken voortzet. Slechts over het aantal troe pen loopt eenig verschilmaar volgens de meest geloofwaardige zijn er thans langs de geheels Pruissische grens, van Wirrballen af tot Czedniz toe, tusschen de 120 en 130,000 man van alle wapen bijeen, verdeeld in twee hoofdkorpsen, die bij Kalish achter de Prosna en de Thorn en tusschen de Weissel en de Drewenz hun centraal punt gevestigd hebben; terwijl in Galliciemeer binnenwaarts tusschen de Weissel en Bug, nog maals 200,000 man staan. Rusland is dus op alles voorbereid. PARIJS, 21 October. Een ontvanger van Col- ligis ging dezer dagen op de jagt en vervolgde een konijn in eene holligheid van cenen berg. In den oogenblik toen hij het dier greep viel de aarde, die door zijne bewegingen los geraakt wasineen en bedolf hem. Het konijn ont snapte en groef zich spoedig een’uitgangwaar door de ongelukkige een weinig versche lucht kreeg. In dien toestand bleef hij 16 uren na melijk van 4 ure des namiddags tot 8 ure des morgens. De veldwachter kwam er toevallig voorbij en hoorde zuchten en gekerm onder den grond. Dit trok zijne aandacht; hij liet graven en het gelukte hem spoedig, den ongelukkige!! jager uit dit doodsgevaar te verlossen. PARIJS, 22 October. De zitting der nationa le vergadering van gisteren is door een belreu- renswaardig incident gekenmerkt. Generaal de Lamoricière bad eene kernachtige redevoering van den heer Thiers over de remplacering in de krijgsdienst beantwoord waarop generaal Lebre ton het woord nam over misbruiken bij de be vordering van zekere officieren en te kennen gaf, dat generaal de Lamoricière, op wien bij zijne oogen veel beteekenend vestigde zijnen rang slechts aan toeval en gunst te danken bad. Ge neraal Cavaignac kon zoo iets niet zonder aan merking voorbij laten gaan en gedreven door een ridderlijk eergevoel, voerde hij den gene raal Lebreton tegemoet, op generaal Lamoricière wijzende: Die man, dien gij zoo onregtvaar- dig behandelt, hebt gij sedert 16 jaren op de Afrikaansche slagvelden gezien; wa.t mij betreft, zoo iets mij verbaast, is het, hem op den twee den rang te zien, terwijl ik mij op den eersten bevindT eene had ding voorbij bad. In diezelfde zitting der nationale vergadering had een lachwekkend voorval plaats. De heer Thiers haalde tot staving zijner stellingen over de remplacering, het oordeel aan vanTurenne, Montecuculi Frederik den groote prins Euge- nius en Napoleon. Plotseling brak een zeer on beduidend lid der vergadering deze opgave af door te roepen dat zijn aristocraten Een algemeen gelach dige aanmerking. Op maandag 2 October werkte eene arme vrouw in een veld te Spada, in het departement der Maasen op eenigen afstand bevond zich eene kudde runderen die zij hoedde toen eens klaps een woedende stier op haar toesprong, haar op de horens nam en voortwierjj en toen weder op haar losrende. De ongelukkige vrouw uitte een kreet van smart en schrik. Doch een BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SMEEK brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen Dat de Rekening van de Ontvangsten en Uit gaven dezer Stad over den jare 1846door Hee ren Gedeputeerde Staten van de Provincie ge arresteerd van af den 26 dezer maand tot en met den 2 November e. k.voormiddags van 10 tot 12 uur, met de daartoe betrekkelijke begrooting ter Stads Secretary voor een ieder der Ingezetenen ter inzage zal liggen. En opdat deze ter algemcene kennisse zoude komen wordt dezelve afgekondigd en aange plakt zoo als gebruikelijk is. Snoek den 25 October 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd I. WOUTERS. Ter ordonnantie van dezelven, II AG A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1