NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 88. 3dc Jaargang. Woensdag den 1 November. A I, 'P* I. iet n| g«* t BINNENLAND. BUITENLA ND. I sclielijk Heer zal vereenigd heeft. Ouk de heer zeker aantal stemmen verkrij- rclt en- 1,1 de en. ch d. d. he rs- Vo. >5, 2, en T A All een gels >er- bbe ioe- ■.oo- val- £«- rjjs ene tne- :ke- rs- en, Jen oo- fer- nin der die 'er- be- lijk or- al- T’ be an lia b le, ds- te be- pe- d, iii- re- buitengewoon mim isch rift num van eenige anderen t naar Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomniers 7| cent. Prijs der Advertentie»van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelrcgt, voor iedere plaatsing. ijke loet al- oor laar lot gea ver drinken in gezelschap i die hij tracteerde eindelijk naar boord willen de gaan met een’ van het gezelschapkonden zij beide de praam niet vinden en zijn zij voor het vonder bij het eerste schut aan de Hooge- veensche Vaart blijven liggen en in slaap geko men. Bij het ontwaken miste de schipper zijn geheel kapitaal, ten bedrage van omstreeks 38. AMSTERDAM, 23 October, liet Nederlandsch bijbelgenootschap heeft in het afgeloopen boek jaar verspreid 24,465 Bijbels en Oude of Nieuwe Testamenten (waarvan 50 aan Roomsch-katholie- ken geschonken werden); de inkomsten bedroe gen ƒ48,150.60^, de uitgaven 46,481.20j. Het Nieuwe Testament in het Javaansch is afgedrukt en voor ƒ15 verkrijgbaar gesteld. De zending der UIL Geuricke Matthes en Neubronner van der Tuuk naar Indië? om den Bijbel in Indische talen over te brengen, kost het genootschap jaar lijks ƒ17,000. In de zitting van de tweede kamer dersta- ten-generaal gehouden den 27 Octobernam ook de tijdelijke minister van justitie het woord Z. Exc. wil bij deze gelegenheid op het tijdelijk ministerie het verwijt niet doen kleven, dat het niet zou bezuinigd hebben, waar dit slechts kon. Reeds spoedig na zijne optreding aan het hoofd van het departement van justitie, heeft hij het verband verbroken, dat tusschen de regeringen zeker dagblad bestond en waaruit eene bezui niging van ƒ26,500 in het jaar is voorgevloeid. Bij het departement zelf is eene betrekking van hoofd-ambtenaar opgeheven. Vele plaatsen in de provinciale hoven zijn onvervuld gebleven niet het oog op de bestaande herziening der teg- terlijke instellingen. Bij liet boog militair ge- regtshof is eene plaats van adjunct-advocaat-fis- kaal onvervuld gelaten de advocaat-fiskaal heeft met opoffering van al zijnen tijd en uitspannin gen, op zich genomen de werkzaamheden alleen te vervullen. Het zal later blijken dat de be lofte onlangs bij de beraadslagingen over de ver- hooging van het hoofdstuk van het departement van oorlog gegeven is vervuld. Het toegestane cijfer zal op verre na niet worden gebruikt alleen daarop zullen waarschijnlijk zeer aanzien lijke sommen worden uitgespaard. Bij elk de partement wordt de geest van bezuiniging in het oog gehouden. Maar tot het verkrijgen van af doende bezuinigingen moet een geheel stelsel van vereenvoudiging worden ingevoerd. Eerst dan zal men op eene doortastende wijze kun nen bezuinigen. Dan zal men het programma van 13 Mei jl.te dien opzigtegeheel ten uit voer kunnen leggen. Z. Exc. kan thans mede- deelen dat het den koning dezer dagen behaagd heeft aan het tijdelijk ministerie den last op te dragen over het onderwerp te raadplegen en Z. M. deswege voor te lichten. Sedert eenige da gen houdt het ministerie zich onafgebroken daar mede bezig. Het tijdelijk ministerie zal zijn pro gramma ook te dezen moeten vervullen en het zal de grondslagen aanwijzen, waardoor ruime bezuiniging door werkelijke vereenvoudiging zal kunnen worden verkregen. AMSTERDAM, 28 October. Het is thans, bij eergisteren door de nationale vergadering geno men besluit beslistdat de keus van den pre sident der republiek den 10 December zal plaats hebben. Dit besluit is op aandrang van gene raal Cavaignac en ondanks den tegenstand van den heer Molé genomen. Alvorens deze discus sie plaats greepbad de heer Louis Bonaparte ten gevolge van het den 25 voorgevalleneeene redevoering voorgelezen, waarin men opgemerkt heeft, dat hij het woord republiek niet eene enkele maal heeft gebezigd, en waarin hij zich zelven overigens op eene wijswelke men ui terst laatdunkend achtals tot de welvaart des lands onmisbaar voorstelt. De Weener post van den 22 is eerst in den achtermiddag van den 24 te Breslau ont vangen en die van 23 alstoen wederom uitge- blcven zoodat men er nog altijd een ten ach teren blijft. Er moet dus wederom veel uit ver halen van reizigers of bijzondere brieven wor den geput, en die kunnen niet on voorwaardelijk worden aangenomen. Zoo ondei- anderen meldt een brief, onder dagteekening Van den 24 Oètober uit het loge ment Florisdorf, bij Weenen. geschreven en door den Pr. St. Anz. opgenomen. Sedert gisteren avond is de volstrekte in sluiting der stad begonnen. Vorst Windischgraz levendig vuur in het nabij Ook het schieten aan de Nusdorfer linie duurt voort; een buiten de linie gelegen logement staat reeds in volle vlam, een tweede schijnsel van brand ziet men in de voorstad Wieden en de beide kleine over het zoogenaamde Keizerswa- ter, een arm van den Donau gelegene bruggen zijn des middags te 6 ure in brand gestoken om bet verder voortrukken der troepen te be letten.” Het is misschien het gezigt van deze on derscheiden branden, dat aanleiding gegeven beeft tot de volgende berigtendie het Berlijnsche blad de Reform den 26 een 1 nier hebben doen uitgevenmet het ops Weenen staat in vlam” en volgens welk nier al de van Weenen komende reizigers daar in ove.reenstemmendat Weenen den 23 van des morgens 7 tot 8 ure des avonds gebombar deerd is geworden en drie voorsteden bereids in brand stonden. Het blad de Reform zelf laat er evenwel op volgen Ook wij hebben van dergelijke geruchten hooren gewagen, maar moeten bekennendat wijvoor zooveel het bombardement betrefter weinig geloof aan hechten. Het is dan ook voornamelijk om aan te wij zenuit w'élke bronnen die nieuwe geruchten van bombardement voortspruiten dat wij ze niet stilzwijgend' zijn voorbijgegaan. ROTTER'D'AM27 October. Ter voldoening aan de bepalingenvervat in de wet van den 18 December 1845 (Staatsblad no 90)en naar aanleiding van opgevolgde koninklijke besluiten is op nieuw ter algemeene rekenkamer overge- bragt voor eene som van een millioen negen honderd duidend gulden aan ingetrokken munt biljetten van 100 10 en ƒ5 zoodat er thans met inbegrip der bij vorige aankondigingen ver melde som van ƒ22,289,000, voor een bedrag van vierentwintig millioen een honderd negen entachtig duizend gulden aan muntbiljetten is ingetrokken. Al deze muntbiljetten zijn bij de algemeene rekenkamor volkomen onbruikbaar gemaakt en zullen aldaar blijven berusten tot dat derzelver geheele vernietiging overeenkomstig den inhoud van art. 7 der wet van den 18 December 1845 (Staatsblad no. 90), zal kunnen plaats hebben als wanneer van die vernietiging op nieuw zal worden kennis gegeven. ROTTERDAM28 October. Blijkens berigt uit Mannheim van den 21 dezer, was dien dag een besluit des groothertogs bekend gemaakt, waarbij de tijdelijke wet van 21 September 1846 betreffende het verbod van den uitvoer van aard appelen opgeheven en de uitvoev dier vrucht naar buiten ’s lands weder toegelaten is. Vol gens hetzelfde berigt, was het gewas der aardap pelen in‘ het Badensche overvloedigvan uit muntende hoedanigheid en zeer geschikt voor het vervoer, zijnde de prijzen veel lager dan in het vorige jaar. MEPPEL 26 October. Zaturdag avond jl. is een praamschipper van het Hoogeveen te Mep- pel den wal opgegaan hebbende veiligheidshal ve al zijn geld, dat hij aan boord had, in den zak gestokén. Weldra kwam hij aan het jene- FRANKFORT, 25 October. Het Duilsche rijks- ministerie heeft zich gehaast aan de onderschei dene Duitsche regeringen officiëele mededeelin- gen te doen van de door de nationale vergade ring genomene besluiten betreffende de afschaf fing der tiendenjagt-regten en andere beer- schappelijke regten en dezelve uitgenoodigd de voorloopige schikkingen te maken om de uit voering daarvan voor te bereiden en te bespoe digen ten einde het volk zoodra mogelijk in liet genot worde gesteld van de voordeelen welke de nieuwe staat van zaken aan hetzelve heeft toegekend. Door dezen maatregel tracht men aan het ongeduld des volks tegemoet te komen, daar hetzelve reeds luide klagten heeft doen hooren wegens de langzaamheid in de uitvoering der reeds beslotene verbeteringen en op vele plaatsen weigert de belastingen te vol doen. LONDEN26 October. De heer Southcote Mansergh te Grenanedie president geweest is van de jury, welke den heer O’Brien veroor deelde, heeft den volgenden brief ontvangen: Mijnheer! Ik heb vernomen, dat gij presi dent waart van de groote jury, die de zaak van den heer W. S. O’Brien heeft behandeld en dien edelen en wijzen man schuldig verklaard. Maar bij God zweer ik, dat, wanneer het vonnis aan hem ten uitvoer wordt gelegd, gij zeker moogt wezen van een lot als liet zijne te ondergaan een dergelijk lot zal uwen broederdien onmen- schelijken wildeman, treffen. Ik herhaal u dat wanneer de lieer O’Brien wordt opgehangen of gedeporteerd gij u hebt voor te bereiden op den meest wreeden dood, dien ooit eenig men- wezen ondergaan heeft. Want bij den van hemel en aarde de hand die dit schreef, u en de ziel van uwen broeder naar de vlam men der verdoemenis zenden. (get.) Een ongewroken vijand. PARIJS, 26 October. Men verzekert, dat de heeren Raspail en Ledru-Rollin bij de verkie zingen voor het presidentschap der republiek alleen te Lyon op 30,000 stemmen rekenen kun nen. De bewoners van het platte land zullen blindelings voor Lodewijk Bonaparte stemmen terwijl de bezadigde partij hare stemmen op den generaal Cavaignac Lamartine zal een gen. Evenzoo is het in de meeste departemen ten gesteld. In die gedeelten van liet platten land waar men nog het beste onderrigt schijnt te zijn, gelooft men algemeen, dat Lodewijk Bonaparte minstens genomen een zoon van den keizer is. Een hevige storm heeft te Cherbtirg vrees- selijke verwoestingen aangerigtdaken zijn van de huizen gewaaid, vensters ingerukt, schoor steenen nedergeworpen. Een geweldige regen drong door de opengeslagenc vensters naar bin nen. Iiï de voorstad du Roule zijn zegt men 80 huisgezinnen van hun huisraad beroofd, dat door den storm weggevoerd is. In den omtrek der stad is het nog erger gesteld huizen zijn er ingestort, bruggen weggerukt en de zwaarste' hoornen ontworteld. Aan den zeekant was de branding verschrikkelijk en verscheidene schepen zijn verongelukt. Onder anderen is het schip la ville de Harfleur, kapt. Loirbij kaap Levi met man en muis vergaan. Bij Ömonville is een groote driemaster, dien men denkt een Deen te zijn gestrand. Ook een met oesters geladen schuit is verbrijzeldmaar van deze is het volk gered. De stedelijke raad heeft onmiddellijk een krediet van 1000 francs toegestaan ten einde zoo veel mogelijk hulp te verleenen. Te Valonnes heeft de storm insgelijks vreesse- heeft zijn hoofdkwartier gisteren middag van Stammersdorf naar het slot Schöubrun verlegd. Heden namiddag is de bedenktijd van 24 uren om. Op dit oogenblik verneemt men een slechts zelden afgebroken kanongebulder; de aan de Donaubrug geposteerde stadskanonnen trachten namelijk de troepen van daar terug te dringen, maar de keizerlijke batterijen antwoorden zoo hevig dat reeds drie der stukken onbruikbaar gemaakt zijn. De eerste aanval van de Weeners heeft reeds gisteren morgen aan de Nusdorfer linie plaats gehad en is in den namiddag te drie ure door eenen tweeden gevolgddoch heide zonder eenig resultaat. Zoo even, half vier ure in den namiddag, worden de beide Donaubruggen ontruimd de wit te vanen wapperden er op en de troepen zijn er reeds overgetrokken de bruggen worden in allerijl hersteld. Men hoort een gelegen Brigittenau. >05^0(2 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1