NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 89. 3de Jaargang» Zaturdag den 4 November, BINNENLAND. BUITENLAND. Wee- h; tol overschrijving ?4J DO. ize.n gemeente Ulrumzijn twee uren in een hollen weg eene viermaal sterkere I nichten naar den notaris om de open cholera waargenomen waarvan het magt had tegengehouden. Constantijnwiens I het testament te doen plaats hebben. 250 ver- hun Aan de kleine Nus- middagomstreeks ogmaals een huis in 5 Ik de ar te n- ud et- ti ll d. ór ar na m tt- ;e- u- tn n- te ll‘j ld m il- ir- ini ks e, iet te >d de j« iet :r- ze ot ie. er .e. la d ar zij In en ;e- aS ‘g- lat id 21; 60, 123 oek- 122 op 113 r» ist or el s, ijl Ill 1 en er ot l, iet van al de i waardige t eene c n- van Stokliolm met naar Otaheite vertrokken van palmolie, kokoszeep Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers cent. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. wagens over den Doiinu gezet, troepen aan nisdorfer en treren om uren punten SNEEK, 1 November. Gisteren avond hield de Vereeniging onder de leuzeBezuiniging door vereenvoudigingde door baar aangekon- digde vergadering. Nadat de heer Costerus, na mens de commissie, een inleidend woord had gesproken tot toelichting van het eenvoudige doel dat men zich voorstelde, te bereikenbood men den stemgeregtigdendie in groot aantal voor het eerst aanwezig warenhet programma ter teekeuing aan. Bij de uitkomst bleek dat de Vereeniging sedert hare eerste bijeenkomst reeds aanmerkelijk toegenomenthans op nieuw een aanzienlijk getal leden zoo in deze stad als in de aanzienlijkste plaatsen van ons kies—district gewonnen had. Daar men evenwel nog verderen toetreding tegemoet zag, besloot men, ditmaal nog geene afdoende stappen te doen en gaf men slechts aan ieder der aanwezigen gelegenheid om namen op te geven, die men meende, aan de overweging der vergadering te mogen aanbe velen. Nadat de uitslag dezer geheime stemming was bekend gemaakt, werd de volgende bijeen komst bepaald op dingsdag 7 Nov. des avonds te 6 ure in de concertzaalen voorloopig goed gevonden om dan, zoo mogelijk het gewigtige werk te leiden tot op de vaststelling van een drietal kandidaten voor de tweede en een zestal voor de eerste kamer. Er werd als nog gele genheid tot aansluiting gelaten tot op den 5 Nov. e. k. en de wensch geuitdat geen stem- geregtigdeom redenen van ondergeschikt be lang zich mogt onttrekken aan de medewerking tot een doeldat blijkbaar strekt tot heil des Vaderlands. ’sGRAVENIIAGE, 30 October. De eerste ka mer der staten-generaal beeft in hare zitting van heden aangenomen de volgende drie wets-ont- werpen als1) tot regeling van het fonds der consignatiën over 1841—1847 2) tot voorzie ning in het te kort over den jare 1848 en 3) tot overschrijving van de fondsen tot herstel van het Nederlandsche muntwezen van de begroeting van 1848 op 1849. Na de aanneming dezer drie voordragtenis ook deze kamer tot nadere bij- eenroeping gescheiden. Men houdt liet er voor, dat, zonder bijzondere omstandigheden, de werkzaamheden van de tegenwoordige kamers der staten-generaal zijn geëindigd. ROTTERDAM, 1 November. Een berigt uit Kopenhagen van 16 dezer houdt in dat de prijzen der granen welke aldaarsedert het begin der jongst verloopene maandten gevolge van vrees voor eenen niet ruimen oogst en ver nieuwde aardappelziekte in verscheidene landen merkbaar waren gerezen later wederom veel zijn gedaald. ’s HERTOGENBOSCII30 October. Heden morgen vreesde men alhier voor ernstige onge regeldheden daar een groot gedeelte van het werkvolk, dat ten getale van omstreeks 400 aan den grooten weg van hier op Utrecht werk zaam iszijne bezigheden staakte en weigerde verder te werken indien de belooning door de aannemers niet hooger werd gesteld, lietenop ontvangene weigering van hun ver langen het werk en eenige belhamels begon nen reeds tot onwettige daden op te zetten toen door de krachtige tusschenkomst van de justitie(tot welke men zich om bijstand had gewend), tot nog toe althans, alle pogingen tot wanorde hoe ook genaamd werden gefnuikt. Een gedeelte der onwilligen heeft de werkzaam heden hervattoen het bemerktedat door dwang geene vrees koude ingeboezemd worden en niets te verkrijgen was terwijl men door de gepaste maatregelen der genoemde justitie, ondersteund door de medewerking der militaire magt, zon der eenige vrees voor onheilen den avond kan te gemoet zien. GRONINGEN 30 October. Sedert 11. donder dag middag zijn alhier 13 personen door de cholera aangetast, dus sedert het ontstaan dier ziekte 75 personen waarvan 45 overleden 13 hersteld en 17 nog onder behandeling zijn. Te Vierhuizen gevallen van eene met den dood is geëindigd, terwijl er te Zoutkampin de zelfde gemeenteéén heeft plaats gehad. Ook in de gemeente Wildervank hebben zich drie gevallen voorgedaan, namelijk bij eene vrouw en twee kinderen, welke beide laatsten reeds overleden zijn. In onze couranten van den 26 Sept. jl. is als eene bijzonderheid vermeld liet winnen van 256 erwten uit eene capucijner erwt in den tuin van den hovenier Tuininga te Dokkum. Thans meldt men uii Visvliet dat het zoontje van den onderwijzer J. M. Smidtjun. aldaarin 1847 van eene erwtmede eene capucijner 434 gezonde erwten heeft gewonnen. IJ ij had het voornemen om ze productief te maken tot eene mudde daar echter de vader maar een klein tuintje in gebruik heeft, kon hij het knaapje niet toegeven om in 1848 al de 434 erwten te poten. De berigtgever voegt hier bij nog een voorbeeld van vruchtbaarheid door hem persoonlijk waargenomen en wel bij wij len S. Bakker te Sappemeer die van ééne raap- of koolzaadplant meer dan 197,000 kor rels heeft verkregen. hevigheid bekend is, was op bet punt door hem voor het front van zijn regiment gedood te wor den omdat hij zich aan eene onbescheidenheid had schuldig gemaakt. Windischgratz is onge* veer 62 jaar oud. STOKUOLM, 20 October. lieden nacht heb ben wij hier sterke vorst gehad zoodat de win ter ditmaal vroeg is ingevallen. De brik Maria, door den Zweedscben sul te Otaheite bevrachtis Zweedsclie arbeiders om daar eene fabrijk enz. te vestigen. LONDEN 28 October. De beer Stranger uitgever alhier, meldde voor eenigen tijd, dat hij binnen kort eene collectie platen zou uitge ven geëtst door de koningin en prins Albert en beslaande in huisselijke tafereelen en por tretten. Deze uitgave was echter het gevolg van een misbruik van vertrouwengepleegd door eenige beambten van het huis der koningin. Prins Albert heeft daarover bij het hof der kanselarij eene klagt ingediend ten gevolge waarvan de uitgever gelast is, zijne uitgave te staken. De lersche dagbladen deelen thans eene aanschrijving van den pauselijken stoel aan de aartsbisschoppen mede, waarin de voor een paar jaren van regeringswege voor het hooger onder wijs in Ierland opgerigte, leerscholen door de H. congregatie en den paus bepaaldelijk afgekeurd worden als gevaarlijk voor de kath. kerk De ministeriëele Bladen betreuren dit besluit zeer, omdat daardoor de gelegenheid welke de be doelde collegiën aanbieden tot wetenschappelijke opleiding van geestelijken waaraan vooral in Ierland behoefte is verijdeld wordt. In de be doelde aanschrijving wordt het verlangen uitge drukt, dat in Ierland eene uitsluitend Katholieke hoogeschool zal worden opgerigt. PARIJS28 October. Een ongehuwd oud man leefde sedert eenige jaren vrij zorgelijk in een vervallen huisje in bet arrondissement Yve- lot. Hij had eenige neven en nichten, die zich echter niet het minste aan hem lieten gelegen ongebluschte kalk die zij liggen want zij dachten dat hij niets anders bezat, dan een klein inkomen van 150 francs. Vier of vijf maanden geleden., werd die grijsaard ziek en schreef aan zijne neven en nichten een’ brief, waarin hij hun zeidedat, daar hij al tijd alleen geleefd en geene nadere bloedver wanten had dan hen, hij, alvorens te ster ven alles onder hen wilde verdeden wat hij bezatdien ten gevolge verzocht hij hen zich den volgenden morgen bij hem te begeven want dat hij in hunne tegenwoordigheid zijn testament wilde schrijven en vervolgens bij een notaris deponeren. Allen gaven gehoor aan deze uilnoodigingverlangend om iets te vernemen nopens deze fortuin wier beslaan zij nooit ver moed hadden. «Kinderen,” zeide de oude man, ik ben altijd zeer zuinig geweest, waar door ik iets bijeen heb kunnen garen ik wil sterven met de zekerheid dat mijne nalaten schap geen tweedragt onder u zal zaaijen. Daar om heb ik het volgende bepaaldAan mijne beide neven Karei en Isidoor vermaak ik mijne renten een kapitaal vormende van 10,000 francs aan mijne nicht Celestine geef ik eenen kleinen ei gendom welken ik in Neder-Normandije bezit en op eene waarde van 5000 francs schat. Mijne nicht Louise zal het kontante gelddat ik bij mijnen notaris gedeponeerd heb ontvangen ten bedrage van nagenoeg 4700 francs zonder in begrip der renten van het loopende jaar. verlang, dat mijne weinige meubelen aan men geschonken zullen worden.” De vier erfgenamen vonden deze bepalingen ongemeen verstandigde grijsaard schreef dus verzegelde zijn stuk en liet het bij eenen notaris deponeren. Van dien dag afwerd de lieve oom gekoesterd en geëerbiedigd niets ontbrak hem en daar men wist, dat hij eenen grooten af keer had van geld uitgevenwerd in alle behoeften doar de erfgenamen voorzien. Voor eenige dagen overleed de oude man. Den volgenden morgen liepen de neven en de opening van Doch WEENEN, 25 October. De toestand van nen wordtvoor zoo veel de levensmiddelen betreft, algedurig moeijelijker; melk behoort al reeds onder de meest zeldzame artikelen en met het vlecsch zal het weldra niet beter gesteld zijn. Met meel en brood is liet nog tamelijk. De bezorgdheid voor de veiligheid van personen en goederen neemt ook met eiken dag toe, en men ziet de inwoners met kinderen en kostbaar heden dwalen om voor heide zoo mogelijk eene veilige schuilplaats te zoeken. Ook voor het waterleidings-werktuig bij Nusdorf, dat de stad van water moet voorzienwordt men be vreesdwant bij eene schermutseling van giste ren moét het zwaar beschadigd zijn geraakt. Door den heer Eisele, lid van de gaz-compagnie is ook alreeds aan het stadsbestuur kennis gegeven dat de toevoer van tot de gazbereiding benoodigd heeft, afgesne den is. De bevolking bewaart, in weerwil bedreigingen van Windiscligrazeene houding. Is het evenwel nog mogelijk tot bemiddeling te geraken, zoo zal men dit ter voorkoming van het bloedvergieten dat anders onvermijdelijk wordt, verkiezen, maar intus- schen wordt alles in de voorsteden tot de uiter ste verdediging toegerustal wat slechts handen reppen kan, mannen, vrouwen kinderen grijs aards', alles is mede werkzaam; doch terwijl dit in de stad gebeurt, is ook de vijand niet wer keloos: bij Nusdorf heeft hij geschut en kruid- w Hij schijnt zijne de Nusdorfer, WaliringerMazle- Favoriter liniën te willen concen- na verloop van de toegestane 48 den aanval gelijktijdig op onderscheiden 1 te kunnen doen. dorfer linie heeft bij gisteren 2 ure, nabij Spittïan, nogmaals een brand gestoken en te 4 ure waren gr aan deze linie, van den kant des vijands, 35 kanonscho ten gevallen. De troepen zijn meester van de Ferdinands waterleiding en hebben den toevoer van drinkwater naar de stad afgesneden. WEENEN, 25 Octobei'. Prins Windischgratz de tegenwoordige opperbevelhebber der Oosten- rijksche troepen is zeer rijk en stamt in de vrouwelijke linie af van den grooten Wallenstein. Zijne riddelijke geest en dapperheid worden lioo- gelijk geroemd, en zijne gehechtheid aan de kei zerlijke familie kent geene grenzen hoewel hij haar een proces heeft aangedaan, tot herstelling van de eer en terugbekoming der goederen van Wallenstein. Aan het hoofd van het regiment kurassiers groothertog Constantijnonderscheid de bij zich herhaalde malen, in het jaar 1814, en ontving zelfs de ridderorde van Maria The resia omdat hij op zekeren dag gedurende drie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1