EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1848. No. 90. Woensdag den 8 November, »a»r om nge- ade- :gen gar- loor die een be llet zich mds 728 1 O sF 2 3 i was van BINNENLAND. )cto- BUITENLAND. 300. 46 39 35 rio/ om dda- rek- i te huil i de olg- Overleden. 46 19 23 22 _18 ZER aan ioei- ooi- tge- 'erd ond na eer- iigs- laar >en. jein ren ;elf- van het in Ly- waaruit !3r’. !*r’. J4> Hersteld. 2 2 4 NG tide 0?. !4- 17v edi- ijne lui- pits- agd aan .un- re- irla- in. drie ton- ten zich n te MO; dito ruis. I Nijk. 6 w. 27}. reeds in de en bijna niet De inbond is i de on- on- liel- rik- het de Deze Courant verschijnt eiken Woensdqg en Za- tfitdag. Abonnernents-prijs' voor‘3 rftaahfl’en 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommcrs cent. j FRANKFORT 30 October. liet resultaat der verkiezingen voor de constituerendë^ergadering dezer vrije rijksstad is heden bekend |&worden. Zij zijn over bet algemeen in de stad en ten platten lande zeer vrijzinnig uitgevalleneen betrekkelijk beduidend aantal Israëlitische inge- ’s GRAVENHAGE4 November. Zijne Maje steit heeft de staats-commissie aan wien zij in Maart 11. bet opstellen van een gewijzigd ont werp van grondwet opdroeg heden als zooda nig eervol ontslagen. Te gelijkertijd zijn twee der leden dier com missie (de heeren Thorbecke en Storm) tot staats raden in buitengewone dienst en de drie overi gen (de heeren Donker Curtius De Kempenaer en Luzac) tot commandeurs der orde van den Nederlandsclien Leeuw benoemd. AMSTERDAM, 4 October. Wij maken onze lezers opmerkzaam op den voorbijgang van de planeet Mercurius over de zonneschijf, welke zal plaats hebben op aanstaanden donderdag, den 9 dezer, des morgens te 11 ure, 22 min. als wanneer de planeet zigtbaar zal worden op 110 graden van zons toppunt, aan de oostzijde van den rand der zon het midden van den voorbijgang des namiddags te 2 ure, 3 min., terwijl liet einde, dat te 4 ure, 54 min. plaats heeft, hier niet zal kunnen worden waargeno men aangezien de zon reeds te 4 ure, 15 mi nuten ondergaat. AMSTERDAM, 5 November. De toestand van de stad Berlijn zelve wordt elk oogenblik beden kelijker. Onbeschrijfelijk is de gisting die in de geheele stad heerscht, zoodra het bekend ge worden is dat graaf Brandenburg met het vor men van een nieuw ministerie belast is. Zoo als wij gisteren zeiden is in de middagzitting der nationale vergadering eene commissie be noemd die belast werd met het opstellen van een adres aan den koning. Deze heeft zich da delijk van hare taak gekweten en avondzitting is dit stuk behandeld algemeene stemmen aangenomen. even kort als krachtig. De vergadering verklaart den koning met plegtigheid dat bij door zijne raadslieden slecht wordt ingelicht det bij met den toestand van het land niet regt bekend is en datdoor den graaf Brandenburg de vor ming van een nieuw ministerie op te dragen hij over de monarchie rampen zal verspreiden welligt nimmer te herstellen. Zij bezweren hem dan om dien weg te verlaten en zich andere raadslieden te kiezen opdat Pruissen de op nieuw dreigende gevaren moge zien afgewend. Deze deputatie is gisteren naar Potsdam op weg gegaan zij ontmoette den koning te Sahs- Souci. In een ter naauwernood verlichten cor ridor gelaten, bleef de commissie de komst van Zijne Majesteit verbeiden toen na’ verloop van eenigen tijd een adjudant haar kwam aankondi gen dat de koning de deputatie niet ontvan gen kon omdat geen der ministers tegenwoor dig was. De president von Unruh liet den ko ning daarop om eene particuliere audiëntie ver zoeken maar alvorens hij nog daarop antwoord bad ontvangen ontving de koning eene missive van de ministers, dat de deputatie met hun weten was afgezonden. Daar er thans gcene re den meer bestond die de Commissie belemmerde tot den koning te geraken werd zij toegelaten. De koning sprak'geen woord; zoodat de com missie dadelijk begon met het adres voor te le zen. Toen de voorlezing geëindigd was, wilde de koning zich, zonder eén enkel woord te spre ken weder verwijderen, maar de afgevaardigde Jacobi hield hem terug door den koning toe te roepen/Ay syn gekomen om met u over den toestand van het land te spreken f wilt gij ons niet aanhooren Neenwas het een voudige antwoord des konings, terwijl hij de zaal verliet. Dezelfde afgevaardigde Jacobi sprak hem daarop nogmaals aan: het is het ongeluk der koningendat zij de waarheid niet wil len aanhooren. Dit is het eenige antwoord dat de commissie heeft tcruggebragt en, zoo als men begrijpen zal was men daarmede te Ber lijn niet zeer tevreden. Vrijdag morgen zijnde ministers naar Potsdam vertrokken, om te trach ten dat zij een ander antwoord erlangen met de grootste spanning zag men hunne terugkomst tegemoet. Het plein, waarop het paleis der ver ten uitgesloten waren en geene openbare posten konden bekleedenzijn met eene groote meer derheid van stemmen gekozen geworden. Onder dezelve bevinden zich eenige uitstekende regts- gcleerden twee geneesheeren en een fabrijkant die aan een lOOtal werklieden arbeid verschaft. ALEXANDRIA, 14 October. De Nijl is dit jaar tot eene hoogte geklommen hoedanig bij menschen geheugen niet beeft plaats gehad hij is builen zijne oevers getreden en heeft alle aangrenzende dorpen overstroomd. Ook de ge- licele doera-oogstbet hoofdvoedsel der inboor lingen is vernield hetgeen eene groote ellen de onder bet landvolk zal veroorzaken. Daaren tegen heeft Ibrahim pacha een’ maatregel geno men die zeer weldadig in zijne gevolgen voor de armere klassen in dit land zijn zal hij heeft namelijk aan de behoeftigen een derde van het hoofdgeld kwijtgescholden, en een ander derde gedeelte zal nog door de meer vermogenden be taald moeten worden. Deze maatregel zal hem zeer populair maken. LONÜEN, 1 November. Het Britsch museum alhier is dezer dagen verrijkt geworden met een oud gedenkstuk van grooten omvang dat een wijd veld voor de studie der oudheidkundigen zal openen. Dit monument is in brokstukken door den beroemden en geleerden Engelschen reiziger Karel Fellows ontdekt bij de uitgra- vingen welke hij heeft doen bewerkstelligen op de plaats, waar vroeger de oude stad Xanthe, in Lycië in Klein Azië, stond. Het is zamen- gesteld uit eene groep van vier beelden welke wapenen en andere voorwerpentot een oor- logs-tropbée gevormd, dragen; geheel uit mar mer en geplaatst op een vierkant voetstuk. Door een gelukkig toeval, zijn de fragmenten van dit gedenkstuk zeer wel bewaard gebleven, en, op enkele stukken na, pasten zij juist aan elkan der. Het monument weegt ongeveer 300 cente naars. Het is opmerkelijk dat men 1 cië gevonden heeft, daar het marmer, liet vervaardigd is, niet uit dat land, maar van het eiland Paros is. De stijl van het beeldhouw werk heeft veel overeenkomst met dien der frag menten welk men meent afkomstig te zijn van bet beroemde graf van Mausoleus, die insgelijks in het Britsch museum bewaard worden. Men veronderstelt, dat dit gedenkstuk verbroken is tijdens de verwoesting van Xanthe in het jaar 547 vóór onze tijdrekening, door Harpagos een der vcldhecren van Darius-llystaspes. Te Edimburg werd onlangs, bij bet doen van eenige noodzakelijke herstellingen in de kel ders der hoofdkerk een geraamte gevonden het welk algemeen gehouden werd voor dat van Maria van Gelderland echtgenoot van koning Jacobus II van Schotland. Het werd in eene prachtige kist gelegd en naar den koninklijken grafkelder gebragtwelke plegtigheid door de stédelijke autoriteiten werd bijgewoond. Bij het doorzetten van bet werk vond men eene week later een tweede geraamte en wel onder het hoofdaltaar, de plaats, die aan eene koningin toekwam. Wie van beide was nu de ware Maria van Gelderland? Een professor in de ontleed kunde besliste liet. De geschiedenis meldt, dat de koningin gebogcheld was, en bij het onder zoek bleek werkelijk dat de ruggegraad van het laatst gevonden lijk scheef was. Het eerste welligt van eene hofdame moest de ecreplaats weder inruimen. Maria was eene dochter van den bekenden hertog Arnold van Gelder. Zij huwde in 1464 met koning Jacobus van Schot land en overleed in 1464. Zij was eene held haftige vrouw. Bij de belegering van Roxburg in 1460, dat door de Engelschen bezet was, kwam koning Jacobus door het springen van een slecht kanon om de armee begon daardoor den moed te verliezen en terug te wijken. Maar Maria begaf zich naar den krijgsraad bragt er haren oudsten zoon troonerfgenaameen kind van acht jarenen sprak: Het zoude eene schande zijn, mijne edele lords, de zoo dapper begonnen belegering op te breken. Voorwaarts volhardt in uwe onderneming en keert niet te rug, voor dat de belegering zegevierend geëin- Totaal 257” Dus in behandeling gebleven 120. De berigten, héden door ons uit Weenen ontvangen zijn van den gewigligsten aard. JKee- nen heeft zich den 30 October, des namid dags te 3 nre op genade en ongenade over gegeven waarop de troepen onmiddellijk de stad bezet hebben. Bij het volkomen gemis aan directe berigten uit de stad zelve, zijn eene me nigte geruchten omtrent de gebeurtenissen der laatste dagen in omloop, die klaarblijkelijk den stempel van overdrijving of onjuistheid dragen. Met genoegen verneemt men dat de beer Lu zac binnen weinige dagen in het vaderl. terug ver wacht wordt en men zich mag verheugen in zijne volkomene herstelling van eene langdurige ziekte. In den avond van den 31 October bad bet negenjarig zoontje van W. Meestersuit de school te Groningen naar huis gaande, het on geluk van al spelende van de Jonkérstratenboog aldaar in het water te vallen. Daar er een ster ke stroom ging en het ongemeen duister was, zochten de onmiddellijk met lantaarnen toege schoten buren te vergeefs, liet kind in het oog te krijgen. Terwijl men nog alles aanwendde om den drenkeling op te sporen verscheen de metselaarsknecht Willem Groothuis die onmid dellijk in liet diep sprong en geholpen door den stroom én bij het licht eener stadslantaarn het jongentje ontdekte, bemagligde en aan wal bragt, waarna het schijnbaar levenloos door den inmiddels toegeschoten vader naar huis werd ge dragen. Na twee uren gelukte het, om den knaap weder tot bewustzijn te brengen. Dit is de vierde keer, dat Groothuis eenen drenkeling ontrukt aan een bijna zekeren dood. Bij besluit van 3 November 1848, no 44, heeft Zijne Majesteit goedgevonden tot gouver neur der provincie Friesland, in plaats van wij len den baron van Sytzama te benoemen jlir. mr. J. E. van Panhuys-, lid van de tweede ka mer der staten-gencraal. BOTTERDAM 5 November. Uit Berlijn wordt gemeld dat het Pruissisclie ministerie v. Pfuel eergisteren zijn ontslag heeft genomen, en de graaf van Brandenburg door den koning van Prüissen met' de zamenstelling van een nieuw ministerie was belast. LEEUWARDEN, 5 November. In den avond van den 30 October II. ongeveer 9 ure is er een hevigen brand ontstaan aan de Bovenstreek onder Rottevalle, in de boerenbuizing bewoond door Oetze Sjoerds Veenstra. Hoewel men geene brandspuit ten zijnen dienste had heeft het in tegenwoordigheid van den heer grietman van Smallingerland der vereenigde pogingen van de in den onttrek wonende buren mogen gelukken het woonhuis, benevens eenige voeren hooi hoe wel zwaar beschadigdte blusschen doch zijn de in de schuur geborgen granen turf, zoo mede vier zwijnen en schapen ongelukkiglijk eene prooi der vlammen geworden. door den burgerweer bezet. In de zitting van heden zijn bovengenoemde details door de com missie medegedeeld geworden; het ontbrak daar bij niet aan vele scherpe aanmerkingen tegen Jacobi, die, zeide men, zijne regten had over schreden. De zitting werd tot des middags 3 ure verdaagd. ROll'ERDAM, 4 November. Men verneemt, dat bij de sub-commissie voor de Aziatische cho lera de volgende opgaven zijn gedaan Getal lijders. Tot 31 Oct. 103 Bijgek. op 1 Nov. 34 Prijs der Advertenliënvnn één tof vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel nteer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregl, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1