NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 3de Jaargang. 1848. No. 92. Woensdag den 15 November, BINNENLAND. I. BUITENLAND. «5 s* 4*3 rde •op he len ats- md lel ie, die e? len :ne :rd zij. )n- GRONINGEN, nacht van den 6 der erfgenamen gemeente Uoogezand gepleegd door minstens welke knecht en toegebragt hebben. - Het gestol muntbiljetten van ƒ10, twee gouden vijfgulden- stukjeseenige rijksdaalders en ticnsluiverstuk- jes, eenige ovaal ronde gewerkte zilveren gespjes eene groote, langwerpig vierkante, ouderwetsclie zilveren gesp zoo als de vrouwen plagten te dragen, twee zilveren roomlepeltjes een zilve- eene met zilver gemonteerde zilveren naaldenkoker, een vingerhoed twee scharen met en ketting, twee flacons, een met koralen beursje, waarin ee- breed gouden oorijzer met kroon- nieuwe koperen lamp, eene hoe- en eenig vleesch, boter en kaas. rAv Men zegtdat deze repu- e 7 I- •r n 1 ar ks Ik k- n rs e- r- le n, als el- de :n: bt- Je- or- in ge- be- tc- in- iet we 11 'jk ne ie- n- n s ke re m 1, over liet nieu- zich weinig rgadering heeft eenstemmig- naar de overge- geschikte zich over ver ten vertrekken, liet was een bedriegerdie door het voorschreven middel van de algemeene lief dadigheid misbruik maakte; het bloed, dal hem uit den mond stroomde, was niets anders dan een rood vocht, hetwelk hij in een klein llescbje bij zich droeg en vóór bij zich op de straat wierp, in zijnen mond nam. Den 6 dezer is hij bij vonnis der arrondisse- ments-regtbank te ’s Hage veroordeeld tot eene van 6 maanden in de kosten ondergaan der straf, bedelaars te worden Hoe verbaasd waren zij echter niet, toen de (schappij gegrondvest ongelukkige dadelijk zijn bewustzijn herkreeg en de policic-agenlen begon te smeeken hem te la- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden/1.40, builen de Stad franco f 1.65enkele nommers 7*. cent. ren theescliulpjc breischeede een’ rijpennetje en zilveren oogen zilveren knipje nig geldeen stiften eene veelheid spek I men elk vaderlandlievend burger, vermeerdering hartelijk Berlijn van den 10 dezer, melden dat de koning mi- van dag tot deze veree- igingen uit het regte oogpunt, dat is, als vol- van stemgeregiig- van de aanstaan- leden der staten-generaal dat zoodanige vereenigingen nog Beschouwt men BERLIJN, 7 November. Terwijl sommige half olliciëele berigten uit Weenen de gematigde wijze roemenmet welke prins Windiscbgratz van zijne overwinning heeft gebruik gemaakt, en zulks, in weerwil van de trouweloosheid, door de stad gepleegd hangen andere mededee- lingen een ongunstig tafereel op van de wijze waarop de overwinnende troepen zich gedragen hebben. Zoo melden deze berigten dat alleen in de Leopoldslad 59 huizen zijn afgebrand en een nóg grooter aantal volkomen uitgeplund^rd is. Dé ruwheid der Kroaten was zoo verregaan de dat sommigen door de geregelde troepen zelve doodgeschoten zijn. Van de schoonste meubelen de kostbaarste piano’s stookten zij in de vertrekken en op de straat hunne wacht vuren; vrouwen en meisjes werden mishandeld en het ontbreekt niet aan voorbeelden welke aan de barbaarsche middeleeuwen herinneren. Het is te hopen dat deze tijdingen overdreven zullen zijn. Alle gesprekken loopen thans we ministerievan hetwelk men goeds voorspelt. De nationale ve zich met eene meerderheid, die aan heid grenst, tegen het ministerie Brandenburg verklaard. MAAGDEBURG 5 November. Bijna iederen nacht komen hier, met den spoorweg van Ber lijn op Keulen belangrijke sommen in goud en zilver aan, die, in vaatjes gepakt, in de cita del alhier gebragt en daar, in bijzonder daar toe vervaardigde ijzeren kisten gedeponeerd wor den. Naar men verneemt is dit geld de voor raad van specie in de kon. banken te Berlijn en Breslau, die hier, beschermd door de hoo- gemet geschut wel voorziene wallen en een talrijk garnizoen, beter bewaard is dan in boven genoemde steden. LONDEN, 8 Novembar. Naar men verneemt beeft Groot-Brittanje thans de negerrepubliek Liberia, aan de Pefier of Malagnetta kust, in Opper-Guinea gelëgen, erkend en een handels- tractaat met haar aangegaan. Deze staat, waar van de Loofdstad Mouravia genaamd wordtwerd in 1820 door de Anierikaansche kolonisatie-maat- l en bleef onder het beheer dier maatschappij tot in het afgeloopen jaar toen de zwarten zich tot een onafhankelijk gou- Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. BEKENDMAKING. Het PLAATSELJJK BESTUUR van JPIJM- BRITSEHADEEL maakt bij deze bekend, dat van af heden, in het Grietenijhuis van Wijm- britseradeel te Sncek op de werkdagen van ’s Morgens 9 tot ’s middags 12 uurter algemee ne kennisneming is gelegd de Alphabelischc Lijst van de in Artikel 2 van het voorloopig Kiesre glement, vastgesteld bij de Wet van 11 October 1848, Staatsblad no. 70, omschreven Kiesgereg- tigden. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Sneek den 9 November 1848. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd S. VAN WELDEREN RENGERS. Ter ordonnantie van hetzelve S. WIJHENGA, Secretaris. vernement vormden. Men zegt, dat deze repu bliek ook reeds door Frankrijk erkend is. LONDEN, 10 November. Voor eenige dagen kocht een jong mensch hier ter stede op eene veiling eene commode die hij met een zijner buren naar huis vervoerde. Onder weg raakte de bodem los, en viel er een zware zak guin- jes uit. De buurman maakte terstond aanspraak op de helft en ging, toen de kooper hiervan niet wilde hooren den persoon waarschuwen op wiens last de verkooping had plaats gehad. Deze beweerde, dat de zak guinjes hem terug gegeven moest worden waartegen de andere volliield dat hij de commode gekocht had met alles, wat er in was, en het geld hem dus regt- matig toekwam. De zaak stond op het pont van voor den regter gebragt te worden maar toen gevangenisstraf en omna het stichtingen voor bragt. 9 November. In den voor op den 7 dezer is ten huize van S. J. Meijer, te Kalkwijk, een stoutmoedige diefstal - - - zeven manspersonen, Hoepen twistcl>de partijen, dat bet bier wel de bewoners mishandeld en aan den de meid vrij belangrijke wonden ene bestaat uit 7 SNEEK14 November. Voor zulken onzer lezers die zich bij het lezen van dagbladen schier alleen bij onze courant bepalen kan het niet onbelangrijk zijn te vernemen, dat, gelijk hier ter stede thans ook in alle oorden ons vaderland vereenigingen van den bestaan ter voorbereiding de verkiezingen van en dag vermeerderen. strekt noodzakelijk ter verkrijging van vertegenwoordigers der natiedan zal met ons en deze dagelijksche heugen. Berigten van ’s namiddags 5 ure lilaire maatregelen bevolen heeft, ten einde de toen plaats hebbende zitting der nationale ver gadering, als zijnde sedert ’skonings boodschap eene onwettelijke geworden, te doen uiteengaan. Dat aan dit bevel ook werkelijk is gevolg gege ven onder kommando van den generaal von Wrangel, zonder dat echter de leden dier ver gadering daar naar hebben willen luisteren. De ze botsing vreest men te regtdat voor de, ook daar zoo wenschelijke rust en orde hoogst na- declige gevolgen zal hebben. AMSTERDAM, 11 November. Er hebben zich in de laatste dagen in den Haag een paar cholera-gevallen opgedaan. Te Leijden zijn sedert den 1 tot 9 door de cholera aangetast 14 personen, waarvan 8 zijn overleden en 6 in behandeling gebleven. Te Schiedam zijn van den 31 October, waarop het eerste geval van cholera in die stad plaats had tot op den 10 dezer 40 personen aangetasthiervan overleden 19 hersteld 3 blijvende in behandeling 18. ROTTERDAM, 11 November. Een man van een armoedig voorkomen, viel onlangs, in een der voornaamste straten der residentie, onver wachts op den grond neder. De voorbijgangers snelden den gevallene ter hulp, en bemerkten tot hunne ontzetting, dat de man aan vallende ziekte leed het bloed gndste hem uit den mond en het geheel leverde een zoo akelig schouwspel op, dat zelfs de hartvochtigste toeschouwer met het lot van den ongelukkige bewogen werd en ruime giften op den bewustelooze nederstroom- den die werden bijeengegaard om aan hem te werden ter hand gesteldzoodra bij eenig- zins zoude tot zich zelven gekomen zijn. Opmerkzaam gemaakt door den kring die zich om den zieke vormde naderden weldra eenige policie-agenten die echter naauwelijks den lij der hadden bemerktof zij drongen door de me nigte-, grepen den gévallene met geWeld aan en rukten hem overeind, tot niet weinig ergernis der toeschouwers. het geval kon worden der beide om een been vechtende honden, waarmede ten slotte een der de bond wegliep. liet toeval echter wilde, dat de verkooper der commode eene 17jarige doch ter had, die er zeer wel uitzag: de kooper ver liefde op dat meisje en vroeg hare band. De vader stond dit verzoek spoedig toe, en deed ten behoeve van liet jonge paar afstand van zijn regt op de guinjes. PARIJS, 8 November. Een der beruchtste gaauwdieven van Engeland, zekere William Short had sedert ongeveer zes weken hier te Parijs eene schuilplaats gezocht tegen de vervolgingen der Londensche policieen oefende onderlus- schen zijn misdadig bedrijf uit in de voorstad St. Honoré, waar vele zijner landgenooten woon den die echter stilzwijgend besloten schenen te hebben geene klagt tegen eenen mede-landge- noot in te leveren. De Engelsche policie had twee agenten, die hem geheel onbekend waren afgezonden om hem op te sporen. Dezer da gen werd hij eindelijk op heeterdaad van dief stal betrapt in eene herberg, nabij de Engelsche ambassade, waar de Engelsche bedienden uit de nabuurschap doorgaans bijeenkomen. Hem werd de keus gelaten,- of hij aan de Engelsche, dan wel aan de Fransche justitie wilde overgeleverd worden. Hij koos het eerste en gaf de voorkeur aan deportatie naar Botany-baaiboven de be handelingswijze der gevangenen te Clairvaux en Poissy waarover hij, zoo als hij zeide weinig gunstige inlichtingen gekregen had. Efenige dagen geleden had te Rouaan een zonderling voorval plaats. Eenejonge en schoo- ne vrouw zeer smaakvol gekleedsneed met eene schaar eenen grooten lap uit het kleed van eene minder sehoonejonge en vooral minder sierlijk gekleede vrouw, welke daarop luide kre ten deed hooren waarop eerslgemelde dame eene pistool te voorschijn haalde en de andere daarmede bedreigde. De twee vrouwen verwij derden zich, terwijl zij elkander uittartende blik ken toewierpen, en de personen, welke dit too- neel bijwoonden, over deze onlknooping zeer verwonderd lieten. Naar men verzekert, zou de dame, die dus met schaar en pistool gewa pend is, en er zoo goed gebruik van weet te maken door haren echtgenoot verlaten zijn en moet de dame welke zij zoo grof behandeld heeftbare mededingster zijn. PARIJS9 November. De Presse had ge zegd dat de Siècle de kandidatuur van gene raal Cavaignac slechts daarom voorstond, omdat men den heer Perréedirecteur van laatstge noemd blad uitzigt gegeven had op de porte feuille van koophandel. Thans openbaart de Siècle dat de portefeuille van koophandel dien lieer inderdaad is aangeboden, edoch uit naam van Lodewijk Bonaparte, onder voorwaardedat hij de kandidatuur van dezen zou ondersteunen. Het is te denken dat Bonapartes vrienden vele aanbiedingen van dien aard gedaan zullen heb ben. De Assemblee Nationale maakt melding van eenen brief, dien graaf Léon (natuurlijke zoon van keizer Napoleon) aan prins Lodewijk Bona parte zou geschreven hebben en waarin kwes tie moet zijn van eene authentieke acte, door den Parijsschen notaris Tabourrieruit welk stuk blijktdat er een testament des keizers

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1