NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang* 1848. No. 93. Zaturday den 18 November. BINNENLAND. BUITENLAND. de 1 J _J1 >b ino ‘T ries» ferd org- D li eer- ape- tni- was tot pijn Iers ter- iein De DU- ieke loo- D ij lde, eer- lor- en de lies t is ele- r a este aen en aar Het verslag eindigt met den wenschdat de zich niette ten laste 1 'irt lob 3 1 00- te 't examina n eef vat de en an Eï- ar, :n. en op er iet ar er :e- ing 11 dit na- ;er. i»Ü rii- De Staals- van de staats- 10, pd. Pd. $6 5; .‘he zeer bedaard, dat hij dit en verzocht slechts den zijne vrouw eenen af- Draag mijn noodlot voed mijne kinde- aiBidq i;i J. bls a a Prijs der Advertentiënvan één tot vier regel», gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonneinents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nonimers 7± cent. uitgaven ten laste van ’s rijks kas gedoogettge- dilliculteerd in het verzoek, om aan dqn even tueel te benoemen predikant eene bezoldiging uit ’s lands kas toe te leggen. SNEEK17 November. Met het begin de zer weekis hier eene inrigting tot stand ge komen van eenen nuttigen aard bestaande in eene dagelijkschegeregelde ophaling langs de huizen van haardasch, vuilnis en andere mest stoffen. Niet, dat er vroeger van stadswege gee- ne zorg gedragen werd voor het ophalen en wegruimen van asch en vuilnis dit geschiedde reeds jaren en jaren, maar daaronder was niet begrepen de secreetmestwaarvan men zich ont deed door ze in de stadsgrachten en kanalen te werpen. liet stedelijk bestuur heeft thans het oplialen en verzamelen van deze stoffen aan eene particuliere onderneming verpachtwelke alge- meene belangstelling verdient. Eene aanmerke lijke hoeveelheid mestspecie toch die anders ons water vuil en stinkend maakte en alzoo nadeel deed zal nu tot hoogstnuttige einden kunnen dienen. Wenschelijk is het daarom ook dat elk ingezetene die daaraan kan medewer ken met verzaking van vroegere gewoonte en met ter zijde stelling van ingenomenheid tegen verandering, aan deze waarlijk nuttige inrigting zijnen bijval schenke. ’s GRAVENHAGE14 November. Men ver neemt, dat het tijdelijk ministerie eenige dagen geleden aan Z. M. heeft aangeboden het rap port wegens de in te voeren bezuiniging en ver eenvoudiging tot welks samenstelling aan het zelve de last was opgedragen. Men verwacht, dat dit rapport publiciteit zal erlangen. AMSTERDAM, 11 November. De Staats courant bevat heden het verslag commissiewelke in de maand Augustus bet examen tot het toelaten van studenten aan hoogescholen en athenaea heeft afgenomen. Uit dit verslag, geteekend door den voorzit ter der commissie, den hoogl. C. J. van Assen ontleenen wij het volgende: Dé bedoelde examina zijn te Amersfoort, in liet locaal genaamd Casino, afgenomen, en wel eiken dag doorgaans twaalf, van ’s morgens 8 tot ’s namiddags 4 of 5 uur, met tusschenpoo- zing van één uur, waarop telkens terstond na raadpleging de uitkomsten van het examen wer den medegedeeld. In 23 zittingen werden 267 jongelieden geëxamineerd terwijl er 9 van aan- gemelden niet zijn opgekomen. Van deze 267 zijn er 62 afgewezen en 205 toegelatcn; van de geëxamineerden waren er 47 die vroeger waren afgewezen en van de 68die in 1847 waren afgewezen zijn er 29 niet te ruggekeerd. Ofschoon de resultaten gunstiger zijn dan bij het vorig examen blijkt uit het tabellarisch overzigtdat vele der niet afgewe zenen ter naauwernood zijn toegclaten de mees te toegelatenen slechts de even toereikende ken nis in alle vakken hebben erlangd en het getal der toegelatenen betrekkelijk gering is geweest. Wat de bijzondere vakken aangaat zijn de uitkomsten van het examen in de wiskunde bij na dezelfde als in het vorige jaar uit het exa men in bet Latijn is in het algemeen niet ge bleken dat de grondige studie dier taal sedert vorige examina merkelijk is vooruitgegaan ten aanzien van de Gricksche taal bleek, dat de vor deringen wel bij eenige examinandi zeer goed maar bij de mecsten niet meer dan even vol doende waren de oude geschiedenis scheen in het algemeen wel beoefend te zijn, maar geens zins altijd op even voldoende wijze van Ro- meinsche antiquiteiten scheen men meer werk dan van de Gricksche gemaakt te hebben de vorderingen in de oude aardrijkskunde waren gering oppervlakkig was de kennis in de ge schiedenis der oude letterkunde; de mythologie was door de meesten verwaarloosd; de kennis van de nieuwe aardrijkskunde bepaalde zich bij de meeste jonge lieden tot flaauwe herinnering vau het geleerde in de lagere scholen ook ten aanzien van de middeleeuwsche en nieuwe ge schiedenis waren de uitkomsten niet verblijdend en het was ook nu wederom gebleken dat de beoefening der moedertaal nog altijd wordt ver waarloosd. jonge lieden voor volgende zeer mogen overhaasten. Men leest het volgende in den Nederlan der Ook te Hoogeveen vereenigden zich' in de vo rige week eenige notabele burgers tot een pro visioneel committé waarin besloten werd om voorloopig namens de Uoogeveensche kiezers aan twee heerendaartoe genoegzaam met alge meene stemmen aangewezen, nl. de IJ II. G. de Serrière, oud-gouverneur der Molukko’s, en tnr. jhr. II. van der Wijk advocaat te Assen te schrijven, en hun te verzoeken, zoo zij ge negen waren dit kiesdistrict te vertegenwoordi gen hunne gevoelens kenbaar te maken over de volgende punten: Of zij, gekozen zijnde, willen medewerken 1) tot het plan van ka nalisatie van jhr. van llolthe van Echten; 2) tol het afschaffen of ten minste wijzigen van den turf-accijns en ten 3) of zij in hel alge meen willen aandringen op bezuiniging door vereenvoudiging: terwijl zij levens verzocht wordenhunne denkbeelden over algemeene staatkunde mede te deelen.” Vervolgens werd eene algemeene vergadering van kiezers aange schreven tegen 3 November, waarin de antwoor den ter tafel zouden worden gebragteen vast committé benoemd en over de kandidaten ge stemd of nieuw opgegeven met onderling goed vinden. Deze vergadering had op den bepaal den tijd plaats en was zeer talrijk, zijnde er een honderdtal kiezers opgekomen. Nadat dr. Dassen bij acclamatie tot presi dent verkozen de vergadering met een kort en krachtig woord had geopend werd er een committé benoemd, dat niet slechts voor de ver- kieziugen der slaten-generaal maar ook voor de prov. staten en den gemeenteraad zoude dienen overgegaan zijnde tot. de opening der brieven bleek het, dat er slechts één was ingekomen, zijnde van den heer de Serrière, hebbende de heer Van der Wijk niet geantwoord. Dat ant woord was volkomen overeenstemmende met de gevoelens van die, nog onlangs door het week blad Overijssel hem toegeschreven gevoelens die hem, onzes inziens, tot een sieraad der ver tegenwoordiging zouden doen strekken, eneene eere voor de provincie die hij eens zal verte genwoordigen. ZWOLLE, 13 November. Ofschoon de uit gezaaide winler-larwemaar vooral de rogge, al gemeen heerlijk staat, hebben enkele akkers op de klei en zware mergelgronden veel te lijden van de slakken zoodat velen weder moeten wor den omgeploegd en op nieuw ingezaaid. Het natte weder, dat onlangs aanhoudend was, is daarvan de oorzaak. Een landman in de nabij heid dezer stad heeft op eenen akker een do zijn koolbladen gelegd waarop reeds den vol genden morgen bij de 300 slakken gevonden en gedood werden ofschoon ons dit uitvoerbaar voorkomtheeft hij echtpr ook nog een ander middel beproefd, om de koolbladen te hakken en over de akkers te stropijen hetwelk wel de vratige slak voor eenen tijd verzadigtdoch niet uitroeit, van daar, dat wij het vangen op kool bladen zouden aanraden. Niet wetende of ergens deze proef genomen is, en het in elk geval nuttig achtende vermel den wij het. De ingevallen vorst schijnt aan het slakken- gebroed paal en perk te willen stellen, want er ligt, op de akkers en in de gruppenreeds een ontelbaar getal dood. ASSEN, 13 November. In beschikking op de deswege ontvangene adressenheeft Z. M. bij besluit van 5 dezer verstaandat het aan de Hervormde ingezetenen van Nieuw-Buinen Droti- wenermondDrouwener- en Buinerveen ge meente Borger vergund wordt, zich van de Her vormde gemeente van Borger af te scheiden en eene afzonderlijke gemeente op te rigten mits onder anderen door henzonder eenig bezwaar voor ’s rijks schatkisteen geschikt kerk gebouw benevens eene voegzame predikants- woning te Nieuw-Buinen worde daargesteldbij gezegd besluit is tevens, uit overweging, dat ’s lands omstandigheden geene vermeerdering van WEENEN, 8 November. Men weet, dat kei zer Ferdinand, zoo dikwijls hij aan eene depu tatie audiëntie geeft, een papier in den zak heeft, dat hij dan voor den dag haalt en als antwoord voorleest. Nu gebeurde het dezer da gen dat eene deputatie uit eene Stad in Tyrol den keizer een adres kwam aanbieden waarin zij hem van hare gehechtheid kwam verzekeren. De keizer trok als naar gewoonte een papier uit den zak en las der deputatie het volgende voor Ik heb aan mijn veldmaarschalk volle magt gegeven bij zal met gestrengheid tegen de re bellen te werk gaan en in geval van noodzake lijkheid uwe stad bombarderen.” Men kan zich een denkbeeld maken van de verbazing der de putatie toen een adjudant des keizers naderde en uit den zak van zijn’gebieder een ander pa pier trok dat voor de Tyroolsche deputatie be stemd was. Het eerste namelijk was voor eene deputatie uit Weenen bestemd die echter niet gekomen was. Een kamerdienaar had dit nood lottig papier bij vergissing in den zak des kei zers gelaten. WÈENEN, 8 November. Het voorkomender troepen van Jellachich is allerongunstigst. De meesten dezer soldaten dragen geen linnen. Zij zijn echter goed gewapend. Boosaardig schijnen deze lieden niet te zijn. Zij nemen dankbaar kleine geschenken zoo als cigaren en dergelij ke aan en glimlagchen bestendig. Indien ie mand hen in hunne moedertaal aanspreektdan geven zij onmiddellijk blijken van groote vreug de'Jert'spreken gaarne lang van hun vaderland. Zij stellen weinig vertrouwen in onze bankno ten en ruilen zonder zwarigheid een papier van 3 a 4 gulden waarde, tegen twee gulden inba re munt. WEENEN10 November. Gisteren morgen te zes ure vernam Robert Blum .in de gevange nis het vonnis van den krijgsraad waarbij hij ter dood veroordeeld werd. Men zeide dat hjj zou gehangen worden, doch dat de moeijelijk- heden om de executie op deze wijze te dóén voltrekken had doen besluiten hem te fusil leren. Hij verklaarde vonnis verwacht had, noodigen tijdom aan scheidsbrief te schrijven, met geduld,” schreef hij; ren zóó op dat zij mijnen naam geene schande aandoen. Ik sterf voor de vrijheid.” Omstreeks 7 ure kwam de trein in de Brigittenau aan Bltun zat in een rijtuig, door kurassiers geës corteerd zonder een oogenblik zijne tegenwoor digheid van geest te verliëzen. De borst zelf ontblootendewenschte hij met onverbondene oogen den dood onder de oogen te zien doch wond zelf den doek om het hoofd toen men hem beduidde dat dit gebruikelijk was en kniel de neder. Hij viel door drie schoten de drie jagers hadden goed gemikt. Twee kogels trof fen hem in de borstde derde het hoofd. Des avonds lag het ligchaain in het militaire hospi taal. Weïligt zal de heer Könneritz, de Saksi sche gezant, pogen, om voor den ter dood ge- bragten landgenoot en afgevaardigde in de na tionale vergadering te Frankfort ten minste een graf te verwerven hetwelk zijne nagelateue betrekkingen en vrienden kunnen herkennen. In het officiëele berigt der IFiener Zeitung komt hij voor als boekhandelaar te Leipzig. FRANKFORT, 13 November. In de zitting van de nationale vergadering, gehouden den 13 November, is bekend gemaakt een voorstel van dr. Ilöfken betrekkelijk Limburgdat naar eene commissie verwezen is om onderzocht en daar na in de vergadering behandeld te worden. Dit voor Nederland vooral belangrijke stuk luidt aldus Overwegendedat de inlichtingendoor den heer rijksminister van binnenlandsche zaken op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1