EX ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EX RET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- W 4As MAT 1848. No. 94. 3dc Jaargang. FVbensdag den 22 November. 4' ’C binnenland. BUITENLAND. u ’J S. TEN CATE. yr l sloten tijd WETHOUDERS van de vallen t iep- il.*i met nog an- uitgaven ten t a« ijzen 'gen. uit. sui- eld; taan- aan- den eken >ver- ziet a ke il er het “gb Bo- Gel- ‘t IE et houders voornoemd, S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven UAGA. i de die die en rge- de i al zou iger zal i de Ire- aux am- van ler- die oze ens md en ver on- nd an- de ee- ier oo- het de ip- :en Pa- -gen pu- eu zoo n5» van vor- hui- ^en hu- eey- T is hier oet, i za- 5.‘ 5! ‘t’. 9 niet brandblaren overdekt; aangebragte hulp hem builen bij marine om bet loods- van ’s lands in de een on Prijs der Advertentienvan één lot vier regelt gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 7} cent. 10, alhier, mag- gezegeld papier te verkoo- Door deze beschikking is het publiek en in hel bijzonder den raad der tijdelijke over de mo- door vereenvoudiging in den staat te brengen is door van HH. Gedeputeerde van den 16 November 1843 de rijks lijnbaan te Rot en aan die van Amsterdam nu ook het magazijn van le- -J vereenigen met lon- tx>l- ,1.; pril Mei Donderdag den 30 November, van ’s voormid dag® 9 tot des namiddags 3 uur, en dat het openen der bussen en het opnemen der stem men zal plaats hebben op Vrijdag den 1 Decem ber, aanvangende des voormiddag® ten 9 uur. Sneek den 21 November 1848. De Burgemeester voornoemd -■ .."gaa gingen bedongendie op verscheidene tonnen gouds kunnen worden geschat, en dere voorgestelde besparingen van voordeele der koloniale remisc-rekening komen de, daardoor eene vermeerdering van het kolo niaal batig slot zullen opleveren, dat op de Ne- derlandsehe staatsbegrooting wordt overgebragt, en waardoor in het groot nadeel der thans la gere prijzen van de koloniale producten die hier te lande worden te gelde gemaaktten min ste eenigzins zal worden tegemoet gekomen. De slotsom dezer gezamenlijke bezuinigingen en vereenvoudigingen zal minstens ƒ2,000,000 bedragen, welke som, hiervan houden de mi nisters zich overtuigd in het vervolg van voor uitbreiding vatbaar is. Ten slotte merken de ministers aan dat de pensioenen van alle ambtenaren de geldmidde len van den staat allerbelangrijkst drukken zij willen wel niet aan verkregene regten te kort doen maar gelooven evenwel dat deze aange legenheid het onderwerp eener bepaalde en naauw- gezette overweging zal behooren uit te maken. N. R. C. ’sGRAVENHAGE, 16 November. Naar men verneemt, zullen de nieuwe kamers, welke in het begin der maand December kunnen zamen- gesteld zijn niet dan in den aanvang van bet volgend j.-.ar worden bijeengeroepen zullende de bestaande kamers in de helft der maand De cember worden opgeroepen ter afdoening van eenige nog hangende onderwerpen en welligt ook tot behandeling van eenige nieuwe van re geringswege in te dienen voorstellen. GRONINGEN, 1-6 November. Laatstleden dings- dag namiddag heeft alhier, in de zeepziederij van den heer J. Cardinaal een ongeluk plaats gehad. Joh. Jacobus Schoenmakers, een der knechten van den mr. ankersmid A. Meulman bezig zijnde, om een nieuw, door zijn patroon uitgevonden snelwieldat tot gemak van het werkvolk in die fabrijk zal dienen, aan den 1 el 70 duim wijden en 2 Ned. ellen hoogen voor een paar jaren door denzelfden smid ver vaardigden loogkelel te brengen ging op een gedeelte van hei daarop geplaatste deksel staan en viel in den met scherpe loog gevulden ketel. De lijder, ofschoon zich vasthoudende aan den rand van den ketel is aan een groot gedeelte van zijn ligchaam echter heelt tijdig gevaar gesteld. Laatstl. vrijdag en dingsdag is onze vee markt druk bezocht. liet aantal aangevoerde koeijen bedroeg ruim 1200 stuks. Men verwon derde de fijnheid en de vetheid onzer alom be kende veestapel. Dingsdag was de verkoop wil lig, de prijzen bedroegen van 30 tot 40 cents het Ned. pd. De vetweiders, die hunne koeijen duur hebben moeten inkoopen, genieten dit jaar óf niets óf zeer weinig weidegclddoor den groo- ten overvloed van vee. De oorzaak hiervan wordt mede toegeschreven door dien de uitvoer van vet vee naar Engeland in den laatsten tijd zeer verminderd is. minderingen op de gevangenissen en op geregts- kosten tot misschien een half milliocn het eer ste jaar zal dit welligt slechts anderhalve ton gouds bedragen, indien men namelijk aan de uitvallende ambtenaren twee derden hunner be zoldiging toekent. Maar van maand tot maand en van jaar tot jaar zal die som toenemen en zal telkens een geringer cijfer op de begrooting kunnen worden gebragt. Voorts zal poo moge lijk op de militaire regtspleging en de scherp- regters bezuinigingen worden ingevoerd. In het binnenlandsch bestuur kan volgens de ministers geene aanzienlijke vermindering worden i zij eene menigte t voorwelke een SNEEK 21 November. Bij ministeriële re solutie van den 10 dezer maand, no. 51, is aan den heer K. de Jong Rz. candidaat-nota- riswonende op de Wip, no. tiging verleend om pen en uit te geven, een gerijf voor 1 i voor buitenlieden daargesteld. Het verslag van ministers aan Z. M. den koning gelijke bezuinigingen het bestuur van de Slaals-Courant bekendgemaakt. Wij geven hiervan het volgend uittreksel: De ministers adviseren tegen de suppressie der ministeriën van justitie en eeredienst. In de hooge collegiën van slaat en het ka binet des konings stellen zij op den raad van state eene besparing voor van ƒ38,762; op de rekenkamer van ƒ8000; op de kanselarij der .beide orden van ƒ5850, en dus gezamenlijk ee ne bezuiniging van ƒ52,712. Wat betreft de begrooting van het departe ment van builenlandsche zaken stellen de mi nisters voor, de missiën in Baden Wurtemberg en Beijeren in te trekken en de jaarwedden der gezanten in BelgieEngeland, Frankrijk, Oos tenrijk Prnissen Rusland en Rome met een gezamenlijk bedrag van 3 1,000 te verminderen terwijl daarentegen liet tractement van den ge zant te Frankfort met ƒ2000 zoude worden ver hoogd en een nonactiviteits tractement van 6000 zoude worden toegestaan aan de teruggeroepene ministers-residenten te «Mannheim en te Stutt gart.; voorts zal op de verschillende consulaten eene som van ƒ11,200 worden bezuinigd het welk dus een totaal vau.vermindering ad 51,200 oplevert. De bezuiniging in het justitiewezen wordt met eene groote mate van zekerheid geschat op ƒ320,000, hetwelk kan aangroeijen door ver- van ’s rijks werf den daarbij behoorenden WEENEN, 13 November. Er wordt verze kerd dat reeds 28 tcregtstellingen plaats gehad hebben. De generaal Bern echter is gelukkig ontsnapt en zendt dagelijks aan Windischgratz zijnen groet uit Presburg, alwaar hij zich met Pulsky ophoudt. Uit Olmutz is bevel gekomen om de voltrekking van Messenha user’s vonnis te schorsen. R. Blum heeft in zijne verhooren zij ne staatkundige geloofsbelijdenis onverholen open gelegd. Hij protesteerde tegen de competentie van de regtbank,en schijnt op dezen grond tot het laatste toe veel hoop gehad te hebben dat zijn vonnis niet voltrokken zoude worden. Toen hij echter vernam, dat hij werkelijk zoude ge fusilleerd worden, ontstelde hij zeer, doch ver mande zich weder. Overigens schijnt men de teregtstelling van Blum slechts als een coup d'état te moeten beschouweneene berekende staat kunde waardoor men het Frankfortsche parle ment wil verloochenen. Men wil zich klaarblij- aangebragt. Evenwel stellen bezuinigingen op dat hoofdstuk geheel van ƒ237,917 opleveren. De ministers zijn van oordeel dat alle som men op de begrooting van hervormde en roomsch- katholieke eeredienst voorkomende behooren te worden behouden, met uitzondering alleen van de posten, voorkomende op hoofdstuk VI, 2de afd.art. 18, wegens onderstandsgelden tot opbouw of herstel van kerken en pastorijen ad ƒ33,445.34*-, en op hoofdstuk Vil, 5de afd., art. 2, wegens onderstandgelden ten behoeve van kerkelijke gemeenten en kerkfabrnken ten be drage van ƒ39,000, voor zoo ver niet kan wor den aangetoond dat daarop voor het geheel of voor een gedeelte wettige regten bestaan onder voorbehoud nogtans om in enkele bepaalde ge vallen van buitengewonen aard, bij de aanbie ding van het jaarlijksch budget, hieromtrent speciale voordragten te doen. Als bezuiniging op het VIII hoofdstuk mari ne stellen de ministers voor: 1) De algeheele opheffing te Rotterdammet stoom-zaagmolen. 2) Even als in terdam verplaatst werd toegevoegd vensmiddelen te Delftshaven te dat te Amsterdam gevestigd. 3) Overbrenging van het depót van het corps mariniers, naar een der. aan zee gelegene eta blissementen, Vlissingen of Willemsoord, waar door het geheele etablissement Rotterdam zal vervallen, en waarvan bet gevolg zal kunnen zijn dat er eene besparing op de kosten van het corps mariniers zal kunnen verkregen wor den. Eindelijk wordt, bij alle overigens in te voerene bezuinigingen voorgesteld de zuivere jaarlijksche opbrengst van wezen dienstbaar te maken tot stijving kas. Wat het hoofdstuk financiën betreft, stellen de ministers eene vermindering voor van plus minus ƒ120,000, als wanneer het collegie van raden en generaal-meesteren der munt afgeschaft ca de administratie van den waarborg der gou den en zilveren werken zal worden vereenvou digd. Het hoofdstuk oorlog is volgens de ministers voor eene aanmerkelijke vermindering vatbaar, welke zij op de aanzienlijke som van 1,269,000 ramen. Onder anderen zal hierdoor een rege- ment cavalerie worden afgeschaft, welke sup pressie de ministers gaarne dienstbaar zouden hebben willen gemaakt aan de voorgenomene uitbreiding van het corps marechaussee. Behalve eene vermindering van ambtelijk per soneel weten de ministers geene dadelijke be zuiniging op het hoofdstuk koloniën aan te wij zen. Zij meenen echter, dat, zoo er op bet hoofdstuk zelf geene bezuiniging te vinden is er echter door het departement van koloniën zeer belangrijke bezuinigingen kunnen worden en reeds worden daargesteld die ofschoon niet op een der boofdstukken van de staatsbegroo ting voorkomend.eechter ten voordeele van ’s rijks schatkist zijn en uit dat oogpunt be schouwd niet onopgemerkt moeten blijven, wanneer er van in te voerene bezuinigingen de rede is. Zoo beeft men door reeds vroeger in overweging genomene en alsnu bepaalde vermin dering op de kosten van overbrenging der ko loniale producten voor het jaar 1849 bezuini- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en Stad SNEEK, Gelet op de Resolutie Staten dezer Provincie 1848, no. 78; Brengen door deze ter kennisse van de Kies- geregtigden dezer gemeente dat de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastin gen voor de verkiesbaarheid tot lid van de Eer ste Kamer der Staten-generaal zoodanig als de zelve door gemelde Heeren Staten na verbete ring is gesloten, van heden af, van s mor gens 9 tot 12 uur, aan de Secretary dezer Stad ter inzage zal liggen. Sneek den 21 November 1848. Burgemeester en BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Sjtad SNEEK maakt door deze bekend, dal dc lijst der Kies- geregtigden van deze gemeente opgemaakt over eenkomstig art. 2 van het voorloopig Kiesregle ment, vervat in de Wet van den 11 October 1848 (Staatsblad no. 70), door den Raad de zer Stad na over de ingebragte bezwaren en de juistheid dier lijst te hebben beslist, is ge sloten, en dat deze lijst nu op niepw aan de Stads Secretary, van heden af, ter algemeene kennisneming zal liggen dat de Kiezers-verga dering zal worden gehouden op bet Stadshuis van ’s voor mid-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1