EN AIJVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 3de Jaargang. 1848. No. 95. Zaturdag den 25 November, I n BUITENLAND. BINNENLAND. e; 5A Ik kin- 1 in n.” oei ire- hangen was nitgeloopen. D. Don- 1’. P. (Uit de Leips. al te wel voorspelde., SJ 9 “1 3?. M C 3 7 1 T« si: n Z. M. heeft het lijdelijk mi ll EAU rd- ch- >n t- len ne- de- :er- n. i Bij per- over Bre- öeze was dien vul de lijks :hen den hoe den van elite eten lede men men en ling was k e li nie n vor ig ts- laar zei- al- iii t óuit Fer- n u zal liter Hen AU, i,” mid n is- ecft ank iedt ee- liel- >or- .are >ter i pd- mde ’om. 98 122, Lool- 12, 160; !6b stemmen. viertal kandidaten aan van van de Ilervorm- van Heemstra (ge- kanaal vlakte van den grond gevonden eenige opmer kelijke beenderen, namelijk: twee olifantstan den zijnde ongeveer twee el langen aan het beneden eind een palm in de doorsnede nog een zeer groote hoorn en kakebeen als ook een groote maaltand, wegende, naar men zegt, om trent drie rNed. ponden. Verscheidene nieuws gierigen gaan dezelve in de herberg bij het Bel gisch gehucht Stroobrngge bézigtigen. Men hoopt van bevoegden meer bepaalde wetenschappelijke berigten ook nopens den bodem van den grond waarin ze gevonden zijnte ontvangen. Men meentdat het de bedding der oude Lieve is. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnemcnts-prijs voor 3 maanden 1.4(1, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers cent. ken over het verschijnsel koude krijgen en het bleef daarom bijna onopgemerkt. Deze bewolking d de tot na 9 ure voort. Kort vóór 10 ure ren de wolken genoegzaam opgeruimd vrij groot gedeelte des hemels te kunnen uur- wa- om een overzien. In het noord-noordwesten vertoonde zich een witte lichtglans die echter aan alle zijden on begrensd was. In het oosten nam men een roo- den vrij sterken gloed waardie zich in eene •’scliuinschc rigting verhief, tot bezuiden het top- punt des waarnemers, nagenoeg tot het sterre beeld de Vlieg. Dit sterrebeeld was als het ware het middelpunt, werwaarls de later zich ook aan het westen vertoonde stralen gerigt wa ren. De eerstgemclde gloed breidde zich allengs naar bet zuiden uit, of liever verplaatste zich met deszelfs ondereinde zuidwaarts, terwijl het bovenste gedeelte voortdurend beeld de Vlieg gerigt bleef. ure stad waargenomen Noorderlichtop vrijdag den 17 dezer. Reeds voor zeven ure merkte men aan den hemel eenige lichte strepen op, doch deze werden door hier en daar verspreide wol- ongelijk bedektzoodat men geen overzigt bet verschijnsel konde krijgen en 1- naar het sterre- Omstreeks te 11 was het verschijnsel het meest ontwikkeld. Van alle zijden van den horizon stegen stralen op, die allp naar een zeilde punt des hemels ge rigt waren waar zich epn maximum van licht sterkte vertoonde. Daar de stralen echter zeer onbegrensd ware.u., is het moeijelijk óm de juis te plaats van dit punt op te geven. Het eenige* wat er meer bepaald van kan -worden gezegd is dat het zich nagenoeg in het midden der lijn bevond, die men door de Plejade naar het l’rijs der Ad verten tien; van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelrcgt, voor iedere plaatsing. kleine sterrebeeld de Driehoek kan trekken. Op merkelijk was tevens het verschil in de kleur van het Noorderlicht aan de onderscheidene dee- len des hemels want terwijl de lichtgloed in het noorden eene witte kleur had, was het ove rige gedeelte meer rozenrood en purper. Hel bijeenkomen der stralen aan een bepaald punt des hemels herinnerde aan de Ooorderlichts kroon, die men bij eene grootere ontwikkeling van dit verschijnsel waarneemt, en op boogere breedten dikwijls wordt waargenomen. Na elf ure nam de sterkte van bet licht langzaam af, zóó dat het omstreeks te l ure nagenoeg onziglbaar was. ’sGRAVENHAGE, 20 November. Naar men verneemt zullen den 23 dezer bij den hoogen raad kamer van burgerlijke zaken de pleidooi- jen gevoerd worden in de bekende zaak van den aannemer der A pcldoornsche kerk. G. van Ber- kumtegen de liooge erfgenamen van wijlen Z. M. koning Willem I. De vordering, welke vroeger gestrekt had tot verbreking van het be stek heeft thans tot onderwerp: 1) afbetaling der restant-aannemingspenningen ad ƒ24,935 2) betaling van gedaan werk buiten het bestek ƒ32,941 3) vergoeding wegens eigendunkelijke naasting van materialen en gereedschappen ad ƒ23,073 en 4) de renten over een en ander volgens de wet terwijl wijders ’s raads beslis sing wordt ingeroepen over zekere onbetaalde qessiën te zamen ƒ11,174. Met groote belang stelling wordt het arrest van den hoogen raad in deze tegemoet gezien en daar mede de be ëindiging van eene procedure, die in der tijd veel ruchtbaarheid heeft verwekt en waarbij vra gen ter sprake komen van groot belang voor aannemers en bouwkundigen en van niet min der gewigt voor de crediteuren van den aanne mer. Mr. Blussé zal, naar men verneemt, de vordering van den aannemer uiteenzetten ter wijl mr. Delprat voor de hooge erfgenamen op treed t. AMSTERDAM, 22 November, aan de onderscheidene leden van nisterie eervol ontslag verleend. En benoemd tot minister van marine den vice-admiraal J. C. Rijk (gecontinueerd); tot minister van justitie den heer mr. ker Curtius (gecontinueerd tot minister van buitenlandsche zaken den heer mr. L. A. Lightenvelt; tot minister van binnenlandsche zaken den heer mr. J. M. de Kempenaer (gecontin.); tot minister van oorlog den generaal-majoor J. H. Voet (gecontin.); tot minister van financiën den heer mr. van Bosse (gecontin.) tot minister voor de zaken de eeredienstmr. S. baron contin.), en tot minister van koloniën den lieer G. L. Baud laatstelijk directeur der cultures in Nederl. Jndië. Wijders bepaald dat in afwachting van de benoeming van een’ minister voor de zaken van de Roomsch-katbolieke eerediensthet bestuur van dat departement voorloopig zal blijven toe vertrouwd aan den minister van buitenlandsche zaken mr. L. A. Lightenvelt. ROTTERDAM 22 November. Te Oostburg zijn in den loop der vorige week, ongeveer een kwartier uur bezuiden het dorp Eede (4de dis trict der provincie Zeeland), op Belgisch grond gebied tusschen den Graafjanszijdelingsdijk en de Lieve bij het graven van het uitwaterings- naar Ileystviel- el beneden de opper den grond gevonden eenige opmer- WEENEN, 16 November. Allgemeine Zeilung.') Zoo als ik het maar i._ r_ is cv voor Messénlianscr geene genade geweest; de eenige verzachting heeft bestaan in liet ver anderen van bet hangen in fusilleren. De exe cutie beeft dezen morgen in de Stadsgracht voor de Neupoort plaats gehad. De veroordeelde heeft zich tot het uiterst heldhaftig blijven betoonen en aan de drie soldaten die het vuur moesten geven, zelf de plek aangeduid, waarop elk hun ner moest mikken. Bij zelf heeft het komman do: vuur! gegeven en is oogenblikkelijk dood ter neder gestort. Er waren slechts weinige aan- scliouwers bij dit treurtooneel aanwezig enke len lieten schampere woorden hooren maar de meesten bewaarden een doodsch stilzwijgen.” Ander berigt uit hetzelfde blad. v> Heden mor gen te 9 ure rukte eene kompagnie, twee stuk ken geschut met zich voerende, naar de Stads gracht, tusschen de Neu- en Schotten poorten lot het volbrengen der executie van den koin- mandant Messcnhauserdie zich zelven gevan gen had gesteld en wiens proces ten spoedigst op het doodvonnis van hangen was nitgeloopen. Uit genade is dit in de straf dooi’ kruid en lood veranderd geworden. Hij heeft zich noch de oogen laten blinddoeken, noch ook willen knie len maar is regt overeind blijven staan met vaste stem uitroepende: v> Kameraden! ik zal zelf konnn ander en." Hierop hief bij de zwaar geboeide handen op, en wees op zijn hart, tot teeken dat zij daarop moesten mikken daarna sprak bij het kommando: Vaardig Aan Vuur zoo snel achter elkander uit, dat bij reeds bin nen de seconde ter dood getroffen nederstortte. FRANKFORT, 17 November. Het ónwedér, dat zich zoo dreigend over Duitscliland beeft zamengeirokken schijnt terzelfder tijd op on derscheidene punten te zullen losbarsten. Zoo wordt ons uit Posen van den 10 dezer geschre ven dat een nieuwe opstand voorbereid wordt tegen de Duilsclie bevolking in dit groothertog dom. Onder de leiding der bekende Liga Polska vormt zich daar thans in alle stilte eene magt geduchter dan de Polen die ooit aldaar veree- i'igd hadden daar zij hare vertakkingen in alle doelen des lauds heeft uitgebreid. Aan geld ont breekt het niet daar hetzelve door vrijwillige bijdragen in overvloed wordt bijeengebragt. De ze dreigende staat van zaken heeft het Duitsclie gedeelte der bevolking bewogen op zijne hoede te zijn en in tijds de noodige maatregelen te ne men om voor de veiligheid van leven en be zittingen te zorgen. Voorloopig zijn alomme Duitsclie vereenigingen tot stand gebragt waar van het centraal punt in Posen is gevestigd. Dezelve bewaken zorgvuldig de bewegingen der Poolscbe partijgeven daarvan berigt aan liet boofdkommitléen beramen, in overleg met hetzelve de meatregelen van veiligheid in het belang der Duitsclie bevolking te nemen. FRANKFORT, 18 November. De Sleeswijk- Ilolsteinsche kwestie, die gedurende eenën zoo geruimen tijd gansch Duitscliland in rep en roer heeft gebragt is sedert de jongste gebeurtenis sen in Oostenrijk en Pruissen eenigermate op den achtergrond gesteld, maar is nog verre van beslist te zijn. De officiëelc berigten hier uit Kopenhagen ontvangen, zijn niets minder dan bevredigend en laten met grond vreezen dat na den afloop van den wapenstilstand Dene marken de vijandelijkheden hervatten zal. Vol gens dezelfde mededeelingen wordenzoowel daar als in Zweden en Noorwegen reeds dé voorloopige toebereidselen gemaakt, en wel in de eerste plaats door de vermeerdering der zee- magt Waaraan het Duitscliland zoo zeer ont breekt, en hetgeen deszelfs zwakke zijde is en nog langen tijd blijven zal. FRANKFORT, 19 November. Het dagblad van Augsburg deelt in een zijner nommers een brief uit Nederland over de Limburgsche kwes tie mede waarin o. a. het volgende gezegd wordt Ieder weetdat het tractaat van 1839 een staat kundige misslag waswaardoor Limburg in de SNEEK22 November. Gisteren avond te zes ure hield de Vereeniging onder de zinspreuk bezuiniging door Vereenvoudiginghare derde algemëene vergadering in de Concertzaal alhier. Behalve de leden der Vereeniging uit deze slad, waren er afgevaardigden uit de steden Workum en Ijlst, en van de Lemmer en Woudsend met procuration van kiesgeregtigden uil die plaatsen. Na het voorlezen der notulen der vorige verga dering werd overgegaan, om het zestal kandi-» daten voor de Tweede Kamer tot een drietal te brengen en zijn alzoo daartoe verkozen tot eersten kandidaat bij de 2de stemming dr. P. J. Costerusmet 277 van de 310 stemmen; tot tweeden kandidaat bij de eerste stemming: mr. B. Albarda met 189, en tot derden kandidaat bij de tweede stemming, mr. J. Dirks, met 168 Daarna is men overgegaan om het voor de Eerste Kamer weder te vullen dewijl jhr. mr. P. B. J. Vegelin Claerbergen verzocht bad bij de verkiezing niet in aanmerking te komen en jhr. mr. F. J. J. van Eijsinga den vereischten ouderdom daartoe nog niet bereikt heeft. Daarvoor zijn gekozen de heeren L. G. A. graaf van Limburg Stirum te Kollum en mr. G. N. Mulier, te Leeuwar den zoodat thans het viertal kandidaten voor de Eerste Kamer bestaat uit de heeren jhr. G. R. G. van Swinderen te Rijs, mr. S. vanWel- deren baron Rengerste Ijsbre.chtumen de twee zoo even genoemden. De volgende verga dering is bepaald op e. k. zaturdag den 25 de zer des voormiddags te 11 ure in de Concert zaal alhier. Het Staatsblad no. 78 bevat het koninklijk besluit van 13 November jl. waarbij het tijd stip van de intrekking van al de nog overige in omloop zijnde muntbiljetten van ƒ10, ten be drage van ƒ5,900,000, en van ƒ5 ten bedrage van ƒ3,750,000, wordt bepaald op 31 Decem ber 1848. De biljetten worden bij de Neder- landsche bank te Amsterdam ingewisseld met aanvang van den 1 dier maand. Met l Januarij e. k. hebben de muntbiljetten opgehouden een wettig betaalmiddel te zijn. Ten gerieve echter van het algemeen wordt bepaalddat dezelve nog gedurende drie maanden na den dag, voor de intrekking vastgesteld, en dus tot den laat- sten Maart 1849, bij alle betalingen aan de schat kist zullen worden aangenomen. De Vtrechtsche Courant deelt de volgende bijzonderheden mede nopens het ook boven die

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1