NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3dc Jaargang. 1848. No. 96. IVoensday den 29 November. BINNENLAND. BUITENLAND. BERLIJN, 22 November. De stedelijke rege ring heelt eene proclamatie aan de burgerij de zer stad uitgevaardigd waarin zij de beweegre denen openlegt, welke hare handelingen gedu rende de laatste onrustige tijden hebben bestuurd. Eene anarcbische partij zegt zij door de volksver tegenwoordiging te Frankfort verworpen meen de in Berlijn een geschikten bodem voor hare woelingen tè vinden en werd daarin gesterkt, doordien de nationale vergadering liet niet als haren meest dririgenden pligt erkendede grond wet des rijks vast te stellen en daardoor een ein de aan den onzekeren toestand des lands te ma ken. Van daar wanordes, die men voor eenige maanden nog als onmogelijk geacht had. Vier ministeriën beproefden hetom het staatsschip in deze stormen in eene veilige haven te bren gen zij leden schipbreukomdat zij door de wW pi®'4 v yvS’K r/vX !Z33 Ü- 1 in 1 1^ en de i daar nemen re T« OS- ïcl-/ u's- iwe >4, )0- en e; en en en rs aan :in- urg eur er, bÜ bi- be- ele- be- ich ae, en ing ler- 137 en. sen de zij- md hij ien 140 Ier •ee- an- jeg e il ia r- l5, tel 'd, Aan dat ge- ko- :i k- ver er- ch ien os. d, UM en iet ar- io- j aan de Groninger hoo- !iij als lid der bovenge- va- >li- ten id op Hei 18; Prijs der Advertentiën: van één tot vier regels, gewone letter40 centscn voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nominees 7| cent. het belang van evengemeld besluit mogelijk ten einde te brengen.” Den 24 zou dit voorstel in beraad worden ge nomen. ROTTERDAM, 24 November. Wij ontvan gen heden berigten uit Keulen van den 23 de zer, volgens welke den avond te voi’ten aldaar ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Een adres, met eenige honderd onderteekenin- gen bedekt en waarin de gemeenteraad verzocht werd zijn ontslag te nemen werd gisteren door cene deputatie aan den opperburgemeester over handigd. De gemeenteraad meende dit adres ter zijde te moeten leggen. Dit besluit verwekte BERLIJN, 21 November, Tot liet gevolg ge ven aan de koninklijke beloften, dat alle excep tionele en patrimoniele gerigten opgeheven zul len worden is niet minder dan eene geheel nieuwe organisatie van de regterlijke niagt be- noodigd, maar het ministerie heeft liet bearbei den van het plan daartoe ook reeds voltooid de hoofdafdeelingen zullen zich voor het gewo ne gerigt enkel in civiele en criminele splitsen en de eenige exceptionele gerigten zullen de krijgsraden zijn. De rust van de stad blijft ongestoordhet ongunstige weder is tot het ledig houden der straten bijna even bevorderlijk als de militaire maatregelen; maar btj rust heerscht er ook te vens een verschrikkelijke stilstand in handel en neeringen van allerlei aard het is als een ze gen te beschouwen, dat er nog geene vorst is ingevallen, zoodat zij, die in den grond moe ten arbeidenhun werk ten minste nog altijd kunnen voortzetten. Het militair vertoont zich zoo min mogelijk op de straten, het is ook uit de kwartieren, die het bij de burgers waren aangewezen naar de koninklijke gebouwen ver legd waar het zoo veel plaats inneemtdat er ter naauwernood ruimte voor de bureaux over blijft. liet slotwaar het hoofdkwartier geves tigd is, gelijkt eene vesting, het is aan alle kan ten in staat van tegenweer gesteld en van ka nonnen voorzien. De huisonderzoekingen en ar- restatiën duren nog altijd voort, maar ook de klubsen en genootschappen sluiten zich al ge durig meer gedrongen ineen de berigten uit de provinciën worden als verslonden en de leeska binetten zijn steeds overkropt. Er keeren wel enkele gevlugte familiën terug maar over het algemeen kan men nog niet zeggendat de ge rustheid-begint terug te keeren. nationale vergadering niet ondersteund werden die zelfs zoo ver ging van zich onder de be scherming te stellen van de volksmassasdie het gebouw belegerden waar zij hare zittingen hield. Zoo werd de stad Berlijn het tooneel van wet en teugelloosheid. Het eenige middel was, aan de nationale vergadering hare vrijheid terug te geven die zij verloren had. Met diepe smart had de regering de strenge maatregelen gezien welke tot redding des vaderlands moesten geno men worden vooral betreurde zij de ontwape ning der burgerweer, die zich steeds met opof fering van goed en bloed voor de stad en het vaderland in de bres gesteld had. Zij bad dns alles aangewend, om dezen maatregel af te kee ren doch was verpligt geweest aan den drang der omstandigheden toe te gevendaar ook zij overtuigd wasdat nog grooter gevaar lag in halve maatregelen, die, haar doel missende, den geheelen staat zouden kunnen in het ver derf storten. Ten slotte vermaant de stedelijke regering de inwoners van Berlijn om zich rond om den constitutionele!! troon te scharen op dat vrede en eendragt in het land moge terug- keeren KOPENHAGEN, 19 November. In de hoo- gere kringen circuleerde dezer dagen eene copic van eene aan den Russischen gezant te Frank fort gezondene nota, waarin de keizer van Rus land verklaartde regten van Denemarken te zullen handhaven al moest dit ook door kracht van wapenen geschieden. Tevens gelooft men dat het nieuwe ministerie in overeenstemming met den koning bij de aanstaande vredesonder handelingen te Londen zich met geene voor waarden zal ophouden, die in strijd zijn met de uitgedrukte wenschen van den rijksdag. LONDEN, 22 November. Jl. zalurdag werd in zake van den lerschen staatsmisdadiger Kevin O’Doherty een rekwest bij zijne regters inge diend, onderteekend door al de leden der jury die hem schuldig verklaard had waarin zij ver zochten dat de over hem uitgesprokene ver banning mogt veranderd worden in tuchthuis straf voor eenen bepaalden tijd. Eene tweede memorie werd met hetzelfde doel ingediend en was onderteekend door eenige burgers van Du blin met den lord-mayor aan de spits. Van Mauritius verneemt men dat zich daar in het suikerriet eene ziekte vertoond beeft, die, even als de aardappelziekte in Europa, met algemeen verderf dreigt. Het bestuur van Mau ritius heeft een schip naar Ceylon gezonden om daar eene hoeveelheid suikerriet-planten in te nemen in de hoop dat de invoering van deze nieuwe stekken de ziekte zal doen ophou den. De Globe deelt de volgende bijzonderhe den nopens de Spaansche ministers mede Narvaez bekende onlangs, dat hij in 1843 tc Valeucia kwam met 20 francs als éénige rijk dom; thans weet men, dat bij, in weerwil zij ner prachtige levenswijze, 200,000 pond, sterk (ƒ2,400,000) in geld bezit, en bovendien nog uitgestrekte landgoederen zijnde geconfisqueer de kerkelijke goederen, die hij van den staat gekocht heeft. Vóór 15 jaren was Sartorius de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken een onbemiddeld student aan de akade- mie te Salamanca en aanvaardde in 1840 gaar ne de betrekking van kopijïst op het bereau van het nieuwsblad el Correo Nacionalwaarvoor hij ongeveer een gulden daags trok. Thans zijn, zijne equipages en zyne geheele levenswijze vor- stelyk en het is bekenddat hij schatten ver spilt aan zijne talrijke maitressen hetwelk hem echter niet verhindertvan tijd tot tijd aanzien- lijke sommen in vreemde fondsen te beleggen. De heer Montegenwoordig minister van finan ciën’, verdiende nog in 1842 geene 100 p. st. (ƒ1200) en werd onder zijne vrienden steeds uitgelagchen om zijnen leelijkenafgedragenen hoed; thans schat men zijne fortuin op 400,000 p. st. (ƒ4,800,000) en onlangs heeft hij aan zijne natuurlijke kinderen landgoederen ter waar de van 10,000 p. s. (ƒ120,000) geschonken. LONDEN, 24 November. Een vaartuig, dat met kolen geladen naar Aden bestemd wasver- groote ontevredenheid onder de democratenen zoo toog dus gisteren avond omstreeks 6 uur een talrijke volkshoop naar het raadhuis. De wacht aldaar was in tijds versterkt en alle toe gangen bezet geworden zoo als dan ook alle troepen sedert 5 uur in de- kasernen geconsig neerd waren. Men zag echter un een’ aanval af en trok naar de woning van den burgemees ter. Eene deputatie van deze personen trad het huis binnen, vroeg naar den toevallig afwezigen huisheer en kondigde formeel aan dat men voor nemens was zyn huis te verwoesten. Aldra werden dan ook, onder een woest geschreeuw, alle ramen en vensters van de eerste en twee de verdieping verbrijzeld en meer andere scha de aan het huis toegebragt. Men had den stee nen trap van het tegenoverliggende schoolge- gebouw grootendeels afgebroken en de zwaarste steenen in het huis geworpen; naauwelijks ver scheen echter de gewapende magtof de daders gingen op de vlugt. Daarop trok de troep, meestal uit straatjongens bestaande, doch door eenige welgekleede heeren aangevoerd naar het locaal der expeditie van de Keltische Courant en verbrijzelde daar eenige vensters. Nog voor echter de militairen verschccnen was de straat ledig. Van verdere aanvallen op bijzondere per sonen of eigendommen heeft men tot nu toe niet gehoord. der directe belastingen en huizen (Friesland), te rekenen nuarij 1849opgeheven Woudsend op den voet voortdurend beheer van Romkes te Woudsend. AMSTERDAM, 25 November. Te Frankfort is, in de rijksvergadering van den 23 uitgebragt het rapport der internationale commissie over het voorstel van Höfken ten opzigte van het Limburgsche vraagstuk. De conclusie van het rapport is, het volgende besluit te nemen: De Duitsche rijksvergadering, herzien, het den 19 Julij 11., ten opzigte van het hertogdom Limburg genomen besluit, en in overweging ge nomen dat het invoeren van de nieuwe Neder landsche staatsregeling, in dat onafscheidelijk met Dnitschland verbonden landmet ovenge noemd besluit in openlijke tegenspraak zou staan besluit: 1) Het centraal bestuur wordt opgevorderd tegen het ten uitvoer leggen van de nieuwe Ne- derlandsclie staatsregeling in het hertogdom Limburg te protesteren en het op jedere an dere gepaste wijze te keer te gaan. »2) Voor zoo veel tot het ten uitvoer leggen van het besluit van den 19 Julij een gemeen schappelijk overleg of eene beraadslaging met de hertogelijk Limburgsche, of koninklijk-Neder- landsche regering gevorderd mogt worden, die zonder vertraag te doen plaats hebben, en in het belang van evengemeld besluit zoo spoedig SNEEK 28 November. Wij achten het goed te doen opmerken dat de tijdelijke minister van financiën, ontwarende, dat, ten aanzien van de buiten koers gestelde muntbiljetten liet misbruik plaats heeft, dat dezelve van sommige personen die met de bestaande verordeningen oubekend zijn, worden overgenomen voor min der dan de nominale som, daarop uitgedrukt heeft bekend gemaakt dat die biljetten vol gens bestaande wet, eerst twee jaren na den, tot intrekking, vastgeslelden termijn zijn ver jaard, en mitsdien, niettegenstaande derzelver buiten koers stellinggedurende dat tijdvak steeds bij de Nederlandsche bank worden overgeno men, te weten, voor zooveel de reeds buiten koers gestelde aangaat, de biljetten van ƒ20 tot den 1 Junij 1849, en die van ƒ500 en ƒ100 tot den 1 Junij 1850. Te Groningen is den 22 overleden de heer G. J. Meijer, doctor in de bespiegelende wijs begeerte en letteren, hoogleeraar in de faculteit der gemelde wetenschappen aan die hoogeschool en correspondent of lid van onderscheidene ge leerde genootschappen. In 1822 te Leuven pro fessor geworden, geraakte hij bij de Belgische omwenteling ten jare 1830 uit die betrekking, maar werd kort hiero school geplaatst, waar noemde faculteit, tot aan zijn dood toe de derlandsche geschiedenis onderwezen, en, wat de oud Nederlandsche letterkunde betreft, zich onder anderen door de uitgave van het Leven van Jezus, een geschrift uil de dertiende eeuw zeer verdienstelijk gemaakt heeft. ’sGRAVENHAGE, 21 November. Bij besluit van den 24 dezer, heeft Z. M. tot minister voor de zaken van de Roomsch-Katholijke eeredienst benoemd den heer mr. J. A. Mutsaers, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Bij koninklijk besluit van den 22 Novem ber 1848, no. 115, is het afzonderlijk kantoor accijnsen te Oppen- 1 van den 1 Ja- en vereenigd met dat te van eene ontvangstonder den ontvanger T. F.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1