NIEUWS- EN ADÏEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. a 3de Jaargang. 1848. No. 97. Zaturdag den 2 December. BUITENLAND. hulp-officieren Op 5 n n fe e 31 d P- ha >r- lk sn ;e- n- 'E- v! ;e- ik se en n- U- i» gt ik dt et in n -’g 'j- e- 'j- 3t n u- d n i. s- BERLIJN, 25 November. De vele krijgstoe rustingen in Pruissen, en het zenden der troe- a ra- D t et !gv er ril o- w. e- is e! J, de jft ;rt .0- je- de iet Prijs der Adverlenliën: van één tot vier regels, gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. 5 bij Ook zijne mede-leermees- noemden hem hunnen aan illumina- aangewend tot brood en kaas aan de be- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnemcnts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 7J. cent. rig onderzoeken digbeden. De overledene heeft aan onderscheidene wel besteede legaten vermaakt ruim ƒ50,000, ter wijl de nalatenschap aan deszelfs regtmatige er ven komt. Het is eene bijzonderheid dat de broeder van den overledenemr. A. II. van Maydcn de zelfde weldadigheid oefende in de gemeente Has selt alwaar hij het buitengoed Slreukel bezat en sedert eene reeks van jaren gewoond heeft doch in het najaar vau 1847 aldaar is gestorven. Beide hoeren zijn nimmer gehuwd geweesten hebben beide een aanzienlijk fortuin nagelaten. WEENEN, 22 November. Prins Windiscli- gratz en Jellachich hebben eene Russische orde bekomen; de eerste, het grootkruis der orde van St. George, de laatste die van Wladimir; prins Lieven, de generaal-adjudant des keizers, was zelf overbrenger van deze ordesdie ver gezeld waren van eene eigenhandige missive des keizers, waarin deze zijne goedkeuring te ken nen geeft over de dapperheid en gematigdheid welke beide bevelhebbers hebben betoond. Kei zer Nicolaas heeft nu geëischt, dat de Hongaar- sche regimenten, die zijn’naam en dien van zijn’ overleden broeder droegen onmiddellijk eenen anderen naam zouden bekomenook zijn aan Hougaarsclie officierenwelke tegen Oostenrijk dienden de Russische orden afgeëisclil. FRANKFORT, 22 November. De omwente- lings-koorts die dit jaar zoo alom heerschende is heeft ook bij het werkvolk te Dantzig in gang gevonden men heeft hetzelve echter op eene zeker nieuwe en eigenaardige, maar tevens doeltreffende wijze tot zijnen pligt welen terug te brengen. Wij lezen dienaangaande in eenen brief van Dantzig, dd. 18 dezer: Nadat onze beurs al liet mogelijke in liet werk gesteld had om de eischen van het werk volk bij wijze van eene minnelijke schikking te bevredigen bleef hetzelve echter standvastig op eene onverstandige verhooging van arbeidsloon aandringen en weigerde het volstrektzijnen ar beid op anderen voet voort te zetten. Zoo ver liepen eenige dagen en niets werd uitgevoerd. Toegeven wilden onze kooplieden niet, en toch kon het werk niet langer gestaakt worden. Zij besloten gisteren derhalve in eigen persoon den arbeid te verrigten en begonnen onverwijld met het op- en afdragen van koren. In den beginne maakte liet eenen vrolijken indruk op het volk, zijne chefs zoo dapper te zien wer ken; toen deze echter onvermoeid aan het werk bleven en tegen den middag circa 120 last gra nen gedeeltelijk op-, gedeeltelijk afgedragen had den werden de goede menseben bedeesden eer de avond vielverklaarden zij zich eenstem mig tot de hervatting van hunne werkzaamheden bereid. Heden zien wij reeds al het volk als naar gewoonte aan het werk.” zomers te Vreeland, ters eerden hem zeer en deken en overman. AMSTERDAM, 28 November. De gewigtige discussie, welke de beide zittingen derParijsche nationale vergadering den 26 dezer heeft bezig gehouden, is geëindigd met eene bij overgroote meerderheid aangenomen orde van den dag waar bij de reeds in Junij 11. gegevene verklaring her nieuwd wordtdat de generaal Cavaignac zich wel verdienstelijk bij bet vaderland gemaakt heeft. Deze zegepraal van den man, omtrent wien het op nieuw gebleken is, dat Parijs en Frankrijk hem het herstel der orde te dankeu hebben heeft eene voordeelige uitwerking op den prijs van het staatspapier gehad, en zal ook ongetwij feld zijne uitzigten op het presidentschap der republiek bevorderen. Hoezeer liet gebeurde van den 16 te Rome den paus gedwongen heeft zijn ministerie te veranderen, moet bij verklaard hebben, van nu af aan geen persoonlijk deel hoegenaamd aan de verrigtingen der regering te willen nemen. In- dedaad kan niemand, van welk eene denkwijs ook, zulk een besluit misbillijken; ja men moet zich bij uitsporigheden als die waarvan de stad Rome het tooneel geweest iswanneer men ziet hoe er een minister, omdat bij van zucht tot achteruitgang verdacht gehouden wordtdoor de hand eens moordenaars, onder toejuiching der menigteden doodsteek ontvangt hoe de souverein in zijn paleis belegerd voor de trom pen van bet kanon gedwongen wordtministers aan te stellen, die zijn vertrouwen niet bezitten bij zulke gebeurtenissen moet men zich afvra gen of het Italiaanscbe volk dat den gang der staatsinstellingen door moord en gewelddadigheid vervangt en stoort, wel indedaad voor de con stitutionele vrijheden rijp is. ROTTERDAM27 November. Ten gevolge der daartoe door Z. M. verleende magtiging, zijn door den heer minister van oorlog de ver- eisehte bevelen uitgevaardigdom de miliciens der ligting van 1847, die zich thans bij de ver schillende korpsen van het leger onder de wa penen bevinden, met onbepaald verlof naar hun ne haardsteden terug te zenden; met uitzonde ring nogtans van zóó vele manschappen daar toe door het lot aangewezenals tot het vol tallig maken van liet in gestadige dienst blij vend gedeelte, noodig zullen zijn. Des nachts bij liet ziekbed van hare moe der gewaakt hebbende, begaf de 18jarige Sara Cornelia Ziermanswonende in de Bakkersteeg te Utrecht, zich vrijdag morgen te 7 ure naar de gracht, om goed te spoelen. Zij stortte daar bij in het water en werd eerst te 11 ure dood opgevischt. Men zegt, dat er geen dreggen of andere redmiddelen bij de hand warenom liet ijverige meisje tijdig genoeg te redden. De zie ke moeder, eene weduwe, stief dien morgen van schrik. ROTTERDAM, 28 November. Uit zekere bron ontvangen wij het berigtdal de lieer Lu- zacbij de verkiezingen, niet in aanmerking wenscht te komen. ROTTERDAM, 29 November. Wij vernemen dat gisteren in den namiddag door den lioofd- commis bij ’s rijks belastingen, Haentje, en de hoofd-commiezen der stedelijke belasting Bonk cn de Selbij den slager A. A. R.in de Kal- verstraat alhier, eene aanhaling is geschied van een niet veraccijnsd kalf. Het gelukte de amb tenaren niet dan met zeer vele moeite en na geadsisteerd te zijn door den kantonregter en de commissaris van policie, in de woning van den slager te dringendie gesloten was en gesloten bleef, niettegenstaande alle aanmaningen tot ope ning der deuren. Men is, ten laatste, door de vensters binnengekomen daar de deur niet alleen geslotenmaar zelfs toegespijkerd was. Het ver dient loffelijke meldingdat de ontzagchelijke toegevloeide menigte de uitvoering der wettelij ke verordeningen met de meeste kalmte aan schouwde. ZWOLLE 28 November. Op den 22 dezer overleed alhier in den gezegenden ouderdom van officieren korporaals den gekozen winter ken en bereikt delijk worden verklaard marechaussee te zijn -onderworpen i: Art. 1. P poraals en manschappen de bedoelde detachementen zullen zijn te gesteld, zullen tot op een ning te bepalen l'j tot den l Mei 1849 te der justitie dienst doen. Art. 2. Op de officieren en onder-officieren hieronder begrepen de korporaalsdie aan de voorzeide detachementen zullen worden toege voegd, is toepasselijk het koninkl. besluit van 13 Februari] 1845 no. 55 (Staatsblad 110. 8) betreffende de beëediging van officieren en on der-officieren bij het wapen der marechaussee als ambtenaren belast met het opsporen van mis drijven en hulp-officieren van het openbaar mi nisterie. ’sGRAVENHAGE, 28 November. Op ver langen des konings, zal het bedrag, hetwelk anderzins op Zr. Ms. geboortedag tiën enz. werd besteed worden eene verstrekking van deelden. De tweede kamer der staten-generaal is te gen den 12 December bijeengeroepen. AMSTERDAM 28 November. Te Vreeland is overleden Willem van der Well, eerste leer meester der stads armen-scholen alhierbroeder van de Orde van den Nederlandschen Leeuw in den ouderdom van ruim vijfentachtig jaren. Gedurende een groot aantal jaren vervulde hij met de meeste voldoening, ijver, naauwgezet- heid kennis en beminnelijke zedigheid, de be trekking van eersten stads armen leermeester al hier. In de maand Maart van het jaar 1832 vierde men bij het openbaar verslag en examen in de oude Luthersche kerk zijn vijftigjarig leer- meesterschap van arme kinderen, onder voorzit ting van den heer mr. J. de Vries, curator der stads armen-scholen, bij welke gelegenheid hij destijds door den heer burgemeester mr. F. van de Poll namens den koningmet het teeken der broederschap van voormelde orde en van wege het collegie van curatoren met een ge schenk in zilver en eene medaille, met toepas selijke inschriften, werd verast. Zijne echt Christelijke stemming, zijne kalme maar diepen indruk makende leerwijs de liefde die hij bij arme ouders en kinderen, de achting, die hij Van curatoren genoot en die bij ten volle waard was hebben hem den eernaam van vader Van der Well doen verwerven zoodanig was hij hier ter stede alom bekend dien naam verdiende hij volkomen in den waren en goeden zin. Hij was en hij blijve steeds een voorbeeld voor regtscha- pene onderwijzers tot handhaving van die leer wijze die ook de arme kinderen tot onderge schiktheid eerbied voor wet en overheidorde en rust stemt, wétende, dat daarmede de lief dadigheid jegens behoeftigen alleen bestaanbaar cn het eigen Welzijn der armen verbonden is. Van der Well was te Rotterdam den 8 Augus tus 1763 geboren en hield beurtelings zijn ver blijf bij zijne kinderen des winters alhier, des ruim 81 jaren, de heer mr. Arend van M njdeB wiens plegtige ter aarde bestelling gisteren mor gen plaats had waaraan eene menigte verarmde nathurgenooten deel nam. Deze man heeft zijn geheele leven toegewijd aan weldadigheid in den ruimsten zin het was niet alleen zijn aandeel dat hij ruimschoots bij droeg aan de openbare armenbedeelingen ook bijzondere onbedeelde huisgezinnen waarvan en kele buiten hunne schuld verarmde burgers werden door hem zoo al niet geheel onderhou den dan toch belangrijk ondersteund. Voor allen is het verlies onherstelbaar, want ofschoon de overledene de Hervormde armen met een legaat van ƒ7000 (bezwaard met vrucht gebruik) heeft bedacht, zal de algemeene onder steuning, die hij zelf in het geheim deed, ach terwege blijven. Het is nog niet vergeten, hoe bij in jaren van tegenspoed, als 1816, 1825 en gedurende de aardappelen- en rogge-zickte zijne uitdeelingen verdubbelde hij liet de huisgezinnen naauwkeu- en bedeelde dan naar omstan- BINNENLAND. SNEEK1 December. Naar wij vernemen bleek het heden morgen hij het openen der bussen, dat, bij de Stemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal door het 4de kiesdistrict, de heeren mr. B. Alberda 370 en dr. P. «I. Costerus 156 stemmen op zich ver- eenigd hadden, terwijl de lieer mr. A. F. Jong stra 135 stemmen had verkregen en de overi ge stemmen op andere heeren verdeeld waren. Het Staatsblad 110. 81 bevat een besluit van den 23 November 1848, houdende, dat, aangezien er goedgevonden is in afwachting ee- ner uitbreiding van het wapen der koninklijke marechaussee, onverwijld uit verschillende corp sen kavallerie eën zeker aantal officieren onder- en manschappen zal wor- JZ.V11 om gedurende den naderenden de policie ten platten lande te verstcr- dat dit oogmerk voldoende kan worden wanneer de bedoelde detachementen tij- aan de verpligtingen der is besloten De officieren onder-officieren kor- manschappen der kavallerie, waaruit 'j zamen tot op een nader door den ko- tijdstip, doch niet langer dan als marechaussee ten unt il

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1