NIEUWS- EN AIIVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. SE 3de Jaargang. 848. No. 98. W oensdag den 6 December. Saw BINNENLAND. op eer, BUITENLAND.' 4 1848. 1G.791 15,919 12,389 73.488 1,299 888 1846. 10,308 16,797 1,979 51,135 1847. 22,085 28,179 10.313 98,020 3,015 743 van cliter eheel ofd, Ver- r, of ncht V. b; van ij. No- 3 r» jer id: nte der iwe die ja” jjst. 7de No. ij 3 54 8?. Naar men Bevervoor- die uit hoofde der laatstelijk tegen hem, veroot aanvra- belaling zal doen, voor andere uitgaven den hond. van levend vee in Groot-Brit- in 1847 tot eene geheel buitenspo rige lioogte was gestegen is thens weder ver kwik- en het vee en en door andere middelen hetzelfde doel kan be reikt worden zijn de gemeentebesturen en rijks- veeartseh in Drenthe aangeschreven om de vee houders tegen het gebruik van kwik- en ralle- kruidmiddelen te waarschuwen. Aanleiding daar toe gaf een berigt van den veearts llnbenet te Dwingelo, dat hij behandeld heeft eene koe, die ziekteverschijnselen vertoonde, volkomen aan vergiftiging eigen ten gevolge van sterke insme- ring met kwikzalf, en dat ook de menschen en eene kat die van de melk dier koe hadden ge bruiktalle ziek zijn geworden. van vee voor 41 fio ':i;: i riooil Deze Courant verschijnt eiken Woeasila;; en Za- tnrilag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 huilen de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. minderd, blijkbaar én aan den lageren prijs van het vee op onze markten én meer naanwkeu- riguit de volgende vergelijkende opgave van den invoer van Vee uit onderscheidene oorden van buiten ’s lands in Groot-Britlanje geduren de de eerste negen maanden van dit en de beide laatste jaren sluitende op den 10 October elk jaar: FRANKFORT, 29 November. Het gevoelen I wint hier meer en meer veld dat Oostenrijk j zich weder op zijn vroeger onafhankelijk stand- punt tegenover Duitschland wil plaatsen en zij- ne afgevaardigden van de nationale vergadering zal terugroepen. Indien zulks nog niet geschied is, dan is dit enkel toe te schrijven aan de bij zondere omstandigheid dat men de onderwer ping van Hongarije wil afwachtcn alvorens dien aangaande zich openlijk te verklaren. FRANKFORT, 30 November. Naar men ver-1 zekert, zou hier gisteren avond het berigt ont vangen zijn dat de Oostenrijksche regering be sloten heelthare afgevaardigden bij de natio nale vergadering alhier terug te roepen. Het is niet onwaarschijnlijk dat iets van den,zelfden aard door de Pruissische regering besloten wor de, ten zij men zulks verhindere door eene com binatie, ten gevolge waarvan d'eze staat aan bet hoofd der Duitsche aangelegenheden geplaatst wordt. Volgens de jongste berigten uit Bern, he den avond ontvangen heeft de nationale raad met 58 van de 100 stemmen besloten dat Bern bondsslad en zetel der Zwitsersche regering zal zijn., ITALIË. Het berigt is te Parijs ontvangen dat de pans Rome heimelijk verlaten heeft met het doel om zich naar Frankrijk in te schepen. Er is eene Fransche stoomboot afgezonden die zich te Gaëta ter beschikking van Z. I). zal stel len. De ministers van openbaar onderwijs en van eeredienst hebben onmiddellijk Parijs verla ten en zich naar Marseille begeven ten einde den II. vader op eene voegzame wijze te ont vangen. Zoodanig is de hoofdinhoud van de telegraphi- sclie depêche welke generaal Cavaignac in de nationale vergadering heeft voorgelezen en van de verklaringen, dooi’ den lieer Vivien, minis ter van openbare werken, daarbij gevoegd. Al de kardinalen, met uitzondering van of 5 hebben Rome verlaten. LONDEN, 29 November. Op een der fraai ste pleinen dezer stad Trafalgar Squarewerd gisteren avond eene proef van verlichtingdoor middel van bet electro-galvanisch licht, geno men welke zeer wel voldeed. Het licht was zoo schitterend en oogverblindend dat de ge wone gazlichten daarmede vergeleken, dof en akelig brandden. De Engelsche koopvaardijvloot bestaat thans uit 22,600 schepen, bemand met 166,000 man. uit 14,500 vaartuigen, met 136,000 man. De Hollandsche koopvaardijvloot telt thans slechts 1196 schepen, waarvan 381 in de vaart zijn op Oost-lndie en 815 de kustvaart drijven. Bij het Duitsche tolverbond zijn 794 schepen in gebruik. Het getal handelsvaartuigen is liet geringste in Belgie en bedraagt daar slechts 136 stuks. De Times laat zich over het gebeurde te Rome onder anderen aldus uit: Juist na eenen tusschentijd van 500 jaren wordt het ongelukkige Rome door de herinne ringen van zijnen vroegeren republikeinsclien staat bezocht cn in razende dolheid gestort. Het droomt weder van volksheersching en magt. Een kerkvoogd wiens grootste misdaad zijn vurig verlangen geweest is, om aan Rome de zegenin gen van eenen constitutionele!) regeringsvorm en van maatschappelijke vrijheid te schenken heeft, na eene snelle opeenvolging van allerlei teleur stellingen den eenen dag zijnen eersten minis ter, beschermer cn vriend, den volgenden zij nen secretaris zien vermoorden zijn paleis.door eenen razenden hoop van woest gemeen voorna melijk uit die burgergarde bestaande, welke hij zelf aan de stad verleend had overweldigd zijn eigen wacht ontwapend, al zijne vrienden en raadslieden verjaagd cn eene regering ingesleld gezien, met welke hij niets te doen heeft kun nen hebben dan tegen het gebruik van zijnen naain. te protesteren. Bij het vertrek der jongste berigten was Ro me in de handen van een bloeddorstig graanw, opgeruid en bestuurd door moordboeven. Er bestond geen wederstand en dus ook geen strijd behalve die gevoerd werd met den dolk en de pistool van den bravo. De burgergarde heeft er gedaan, wat zij in eiken strijd van Europa gedaan heeft. Het hoofd der katholieke kerk gemeente, de menschlievende paus Pius nog onlangs liet voorwerp van afgodische hulde wordt thans meer gehaat en gesmaad dan de verachte!ijkste zijner voorgangers. Men laat hem slechts leven, omdat hij niet waardig is vermoord te worden. Het erfdeel van St. Pieter wordt op de straten veil geboden aan elke bende de magogen dwaas genoeg, om hunne halzen op bet spel te zetten voor een paar weken genots van de opperste magt.” LONDEN, 30 November. Dezer dagen werd voor het geregtshof van Camberwell eene zaak behandeld welke de lachlust van alle aanwezi gen opwekte. Een der acteurs van de Surrey Zoological Gardens, had den eigenaar van dien tuin voor de reglbank gedaagd, ten einde een salaris van 12 sh. van hem te ontvangen voor bewezen diensten welke deze weigerde te beta- leu. De regter vroeg daarop den beklaagde wel ke diensten hij bewezen had waarop deze ant woordde: wel mijnheer, ik moet drie minuten in dezelfde houding blijven staan. Ik was ge ëngageerd, om mij in een groot tafereel van St. Joris en den draak te verloonen geheel door een schitterend vuurwerk omgeven.” De regter vroeg hem toen, of hij den draak of den heili ge voorstelde, waarop hij hernam: De laat ste mijnheer, en ik verzeker u dat het geen gemakkelijk werk is.” Van alle zijden der zaal deed zich toen een luid gelach hooren. De be klaagde zeide daarop dat liet een gewoonte was om geen salaris te betalen voor de avon den waarop geene vertooningen plaats hadden. De klager verdedigde zich, door aan te loonen dat hij tegen een salaris van 12 sh. in de week was geëngageerd .en dat er wel regenaebtige avonden geweest waren waarop het vuurwerk niet werd afgestoken maar dat men hem van te voren niets daarvan gezegd liad zoodat bij zich voor liet volle salaris geregtigd achtte, te meer, daar hij iederen avond gereed moest zijn om zijne rol te vervullen. De regter verklaarde daarop van hetzelfde gevoelen te zijn omdat de klager altijd gereed was he-zij een natten hetzij een droogen St. Joris voor te stellen zoo dat hij zijnen eisch om het gelieele salaris te vor deren regtmatig vond. Dien ten gevolge werd de beklaagde veroordeeld in de kosten van het procesalsmede om den armen St. Joris het In 1847 bestond de Fransche koopvaardijvloot verschuldigde te voldoen. ’s GR A VENHAGE 29 November. Naar men verneemtis er onlangs door den advokaat Blussé voor den paardenpostmeester te Apeldoorn, te gen den staat der Nederlanden eene vordering voor'den Imogen Raad ingesteld, welke gegrond is op eene oude nog niet afgeschafte Fransche wet van 19 Frimaire an Vil welke wet aan de postmeesters, boven het genot der ritgelden bij tarief bepaalt: in art. 12 vaste gageste bere kenen naar het getal dier paarden welke op hunne stations noodig geacht worden en dat wel 10 francs voor elk hunner 5 eerste paar den 20 francs voor de 5 volgende en 20 francs voor elk der 5 laatste, en bij art. 13, droit a une idemnilé pour les localités difficiles et pour les perles majeures et imprévues qu'ils sup- yorteront relativement n leur ètat geeft. Tij dens liet keizerrijk tocli werd die verpligting van den staat tot uitbetaling dier gages en in demniteit, in art. 12 en 13 vermeld nagekomen doch sints het jaar 1813 is daaraan nimmer vol daan. De thans ingestelde vordering strekt tot uitbetaling dier gages van af het jaar 1813 tot heden ten bedrage van 5268,37^, en tevens, om te hooren verklaren dat de eisclier regt heeft op eene vergoeding naar gelang der plaatselijke nioeijelijkheden van des eischerS station en on voorziene verliezen in zijne betrekking geleden met vcroordeeling van den staat, om die, later te begrootene vergoeding aan den eisclier uit te betalen. Men ziet de behandeling dezer zaak met belangstelling tegemoet, daar, zoo de vor dering mogt worden toegezegd alle overige post meesters in liet rijk gevis hetzelfde regt zullen doen gelden. ’s GR AVENHAGE 30 November. Heden te gen den avond is alhier, ten westen van Schc- veningen halfweg Ter Heijden gestrand het smakschip Jonge Jan, van Rotterdam, komen de van Portsmouth, met ballast. De equipage, bestaande uit viel’ koppen, is gered. lletschip heeft een belangrijk lek bekomen waardoor men Verpligt geweest is te stranden. Het vaartuig had zaturdagjl. Portsmouth verlaten. De inventaris zal nog gered kunnen worden het schip zal ech ter allerwaarschijnlijkst verloren zijn. Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, die zich juist te Scheveningen bevond, heeft zichtoen Hd. vernam dat er eene stranding zou plaats heb ben gedeeltelijk te voet derwaarts begeven en aldaar eenen geruimen tijd doorgebragt. Met de grootste belangstelling heeft Z. K. II. zich over deze schipbreuk onderhouden met den heer P. Varkevisserlid van den raad dezer stad, en met den commissaris van policie en strandvonder, den heer F. J. Belli*. Eerst na dat de personen en hunne goederen gered wa ren is Z. K. II. met liet rijtuig van den heer Maas, en door dien heer vergezeld, naar de re sidentie gekeerd. ’s GRAVEN!!AGE 1 December, verneemt, heeft de heer Adriaan van det wegens drukpers-delict gewezene vcroordeeling, buiten ’s lands zijn verblijf hield zich per rekwest tot den koning gewend, om kwijtschel ding van Z. M. te verzoeken; terwijl hij tevens sedert eenige dagen in Nederland teruggekeerd, zich, bij eene gemotiveerde missive ter beschik king van den heer procurcur-generaal in Zuid- Holland heeft gesteld. ROTTERDAM, 2 December. Uit eene zekere bron vernemen wij zegt het Journal du Lim- bourg dat het ministerie te Frankfort van liet Nederlandsche gouvernement de betaling heeft geëischtvan eene betrekkelijk enorme som, voor het eerste aandeel van Limburg in de on kosten, vereischt voor de constructie en uitrus ting der Duitsche vloot. Eveneens is liet zeker dat deze reclamatie nipt de laatste zijn zaldaar het centraal bestuur binnen kórt nieuwe gen om van De invoer tanje welke in Ossen Koeijen Kalveren Schapen Lammeren 2,443 Varkens 2,888 ASSEN, 30 November. Daar het gebruik rattekrnidmiddelcn bij het ook voor de menschen gevaarlijk is, Prijs der Advcrtenliënvan één lot vier regels gewone letter, 40 cents, cn voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1