EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 3dc Jaargang. 1848. No. 99. Zahir dag den 9 December. ren 3A Dit 5ols- Uar. i de sch, 10e- tfen Bi IA s avond van 28 November kreeg de justitie te BINNENLAND. ven t. BUITENLAND. ;en, 10. 5J 3A U njg> i rjqo lito !5; dat der die- lere aar fop rten inS, ran- uit- een i in sak- den ko WÜ 1-rfiC laan ■et tien ijne £S.'> ton- i’sch )ver gal- j les! laar izag de :he- zee ■sch ia ar en zij- >A 9 2; ssa ter it •ol- Prijs der Advcrtentiënvan één lot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- tnrdag. Aboiinenients-prijs voor 3 maanden’1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele Hommers 7J- cent. WEENEN, 30 November. Niet van belang ontbloot is het oordeel van den veldmaarschalk Radetski over de Duitsche kwestie. In eenen brief van hem aan den Oostenrij kschen afgevaar digde bij de nationale vergadering te Frankfort, Egger, drukt hij zich volgenderwijze uit: «Hoe was bet toch mogelijk dat men in Frankfort denken kon, door besluiten zoo als die, welke door uwe verklaring uitgelokt werden Oosten rijk tot eene afscheiding van Duitschland te dwingen? Want dat moest toch liet gevolg zijn wilde men aan dit denkbeeld vasthouden. Men sla een’ blik op de kaart, en vrage zich dan af, of het mogelijk zij, de Duitsche provinciën van Oostenrijk uit een staatsverband te scheuren waarin zij eeuwen lang gelukkig en voorspoedig zijn geweest? Meent men dan in Frankfort waarlijk dat men dit met een besluit kan af doen In mijne borst klopt een Duitsch hart,, maar waarlijk lot dezen prijs moet ik zijne in spraak onderdrukken. Men praat in Duitsch land veel van de gevaren van liet panslavismns en men doet al wat mogelijk is, om dit ijdel schrikbeeld lot eene wezenlijkheid te maken want reeds is het woord opstand bijna identi*ch met Duitsch geworden. Oostenrijk met zijne niet-Duitsche provinciën telt 38 millioen men- sclien dat men dit te Frankfort toch niet ver- geteen, door een stijfhoofdig germanismus zulk een’ bondgenoot niet verlieze. Oostenrijk zal zich eerder van Duitschland afscheiden dan iu eene scheuring berusten. De tijd zal loeren, of ik gelijk heb of niet.” FRANKFORT, 1 December. Op nieuw boort men overal van veranderingen in de Zuid-Duit- sche ministeriën spreken, bijzonder in Wurtem- berg en Reijerenen wel ten gevolge van de vermeerdering der staande legerseen maatre gel die door menig’ vrijzinnigen staatsman als hoogst verderfelijk voor den linanciëlen toestand dier stalen wordt beschouwden waarvan ove rigens maar al te zeer misbruik kan gemaakt worden tegen de reeds verleende volksvrijheden. Indien dit dan ook niet juist in de bedoeling der Zuid-Duitsche vorsten moge liggen dan is het toch ontegenzeggelijk waar, dat hierdoor wantrouwen en ontevredenheid onder de bevol king worden onderhouden, en dit behoorde-men toch in deze, aan Zwitserland en Frankrijk gren zende staten, zorgvuldig te vermijden daar deze liet meest aan politieke opruijing blootgesteld zijn en reeds onder den last der inkwartiering gedrukt gaan. LONDEN30 November. De generaal Tay lor is tot president der Vereenigde Staten van SNEEK 8 December. In het belang der in gezetenendeelen wij het volgende mede: OVER LAND MAIL. Behalve de gelegenheid, welke er bestaat om de brieven naar Java en onderlioorige eilanden over Rotterdam, Londen en Southampton te verzenden, zal er, te beginnen met deze maand eeue regtslreeksche correspondentie worden aan gelegd tusschen Breda en Batavia. De route loopt, even als vroeger, over Mar seille Alexandria en Sineaporede brieven echter zullen niet meer onderhevig zijn aan eene gedtuongene frankering, maar, naar ver kiezing der afzenders, ongefrankeerd, of wel gefrankeerd tot destinatietegen betaling van ƒ1.80 per enk. brief, verzonden kunnen wor den. Nieuwspapieren en andere gedrukte stuk ken blijven aan eeue gedwongene frankering on derworpen en worden mits onder kruisband legen 15 ets. per vel (voor den geheelen afstand) aangenomen. De brieven moeten uiterlijk den 21 van iedere maand van hier verzonden wor den. De wijze van verzenden moet op de adres sen worden aangeduid door: over Marseille. ’s GRA VENUAGE4 December. Naar aanlei ding eener beschikking, door den minister van binneniandsche zaken genomen op eenedooi den gouverneur der provincie Zuid-Holland aan L. Exc. onderworpene vraag nopens de toepas sing van art. 3 en van het eerste gedeelte van art. 4 der additionele artikelen van de grond wet beeft de gouverneur aan de plaatselijke be sturen bij circulaire van den 28 November jl. te kennen gegeven, dat de bepaling ste gedeelte van waardelijk zijnde welke o moet gelden voor verbod haald hoe tusschen zijne dochter en Thomas Robins de betrekkingen begonnen waren en hoe eindelijk, 7 maanden daarna, een rijtuig, door de zorg van den jongeling in gereedheid gehouden de jeugdige verliefde opnam om haar aan de teederheid haars vaders te ontruk ken. De twee verliefden doorliepen het land op avontuur, begaven zich naar Readingver volgens naar Brustford alwaar zij ontdekt wer den van hulpmiddelen ontbloot en als gehuw de lieden met elkander levende. Miss Jane ver scheen voor het hof, geheel beschaamd en naau- welijks durvende antwoorden. Eindelijk na ee nen hevigen strijd tusschen de liefde en de schaamte, bekende zij dat Thomas Robins geens zins haar eerroover wasdat eerder zij hem dan hij haar verleid had dat haar vertrek dat door de regtbank voor eene schaking aangezien wordt, juist dat was, wat wj gevraagd en van de liefde van Thomas geëischt had. Intus schen daar statuut IX van George den Vierden capittel 31, duidelijk is, was hel moeijelijk den jongen verleider alles geheel kwijt te schelden. Hel hof echter, in aanmerking nemende zijne jeugd, en de opregte bekentenis van miss Jane, heeft Thomas Robins veroordeeld tot één shilling boete, welke hij slaande de zitting heeft be taald, onder de toejuichingen van de bijeenge- vloeide menigte. van het eer- gemeld art. 4 stellig en onvoor- na de plegtige afkondiging den 3 dier maand heeft plaats gehad om voorlaat! de heer lijke regten betreffende voordragt of aanstelling van personen tot openbare betrekkingen, te er kennen; dat mitsdien de in het reglement op het bestuur ten platten lande voorkomende be palingen betreffende de uitoefening van het heerlijke regt van voordragt of benoeming, ge acht moeten worden door het voormelde 4 ad ditionele artikel der grondwette zijn afgescliaft terwijl de overige bepalingen van gemeld regle ment in werking blijven, tot dat het door eene wet zal zijn vervangen dat mitsdien de benoe ming tot gemeentelijke betrekkingen voortaan zal geschieden volgens de laatstbedoelde bepalingen van voorschreven reglement. Sedert 27 November jl. zijn te Amsterdam geene cholera-gevallen meer voorgekomen. De Fransche bladen verhalen heden de vol gende anecdote van twee der meest geniale com ponisten Mozart en Ilaydn bevonden zich te zamen aan een diner; de eerste, van vrolijke inborst en groot liefhebber van champagne, zegt lot Ilaydn Ik wed om zes flesschen champagne, dat ik een stuk zal componeren dat gij niet op het eerste gezigt zult kunnen spelen. De pari aangegaan zijnde begaf Mozart zich naar een bureau klad de op een stuk papier eenige noten en bood het toen Ilaydn aan. Verwonderd over de eenvou digheid der compositie zette deze zich aan de piano, maar naauwelijks begonnen, hield hij eensklaps op, uitroepende: hoe wilt gij, dat ik zoo iets speel Mijne twee handen moeten de beide uitersten van de piano bespannen en tegelijk moet er eene noot juist in liet midden aangeslagen worden.” Is dat eene moeijelijk- lieid, die u terughoudt,” antwoordde Mozart, terwijl hij zich aan de piano zette en zijne com positie begon voor te dragen. Aan de moeije lijke passage gekomen sloeg hij zonder te aar zelen de noot met den neus aan en speelde ver volgens onder hartelijk gelach der omstanders het stuk uit. Zelfs dan wanneer Ilaydn op de zen zonderlingen inval gekomen was, zoude zij ne stompe neus hem de uitvoering daarvan be let hebben. ROTTERDAM, 4 December. Almelo het berigtdat te Enschede was over leden een meisje met name Anna Maria Closter fabrijk-arbeidster van beroepstiefdochter van zekeren A. Rouwen, te "Enschedéwelk over lijden een gevolg zoude zijn van eenen beko men slag. De officier van justitie en de regter- commissaris, benevens de substituut griffier heb ben zich daarop gisteren naar Enschedé bege- en het lijk doen schouwen, waaruit is ge bleken, dat er aan het hoofd, bij de hersenpan eene aanmerkelijke bloedstorting had plaats ge had het daarop dadelijk in loco plaats gehad hebbende getuigen-verhoor heeft dan ook aan vankelijk genoegzaam bewezen, dat bovengemeld meisje is geslagen door zekeren F. K.fabrijk- arbeider te Enschedé onder wien hetzelve werk zaam was. Deze persoon is dan ook terstond gearresteerd en in verzekerde bewaring opge- bragt in het huis van arrest te Borculo. MAASTRICHT, 4 December. Dezer dagen is alhier, bij het ontgraven der Bassin-sluis voor het kanaal van Luik naar Maastricht, gevonden een gedeelte van den kop van eene hier onbe kende diersoort, en wel op ongeveer 4 el on der den beganen grond ter plaatse waar de leem- of kleigrond op de keizel afscheidt. Het gevonden gedeelte heeft eene lengte van 22 duim, aan het achtereinde of bovenste ge deelte eene breedte van 10 duim en van voren 5 duim. Hetzelve is bolvormig en voorzien van 6, waaronder 2 slagtanden. De twee laatsten zijn 12 duim lang de vier overigen 2 duim en wit als ivoor; zij vormen met het verhemelte eenen zeer scherpen hoek. Dit fragment zal aan den lieer minister van binneniandsche zaken worden verzonden; als wanneer waarschijnlijk deswege een rapport door den heer dr. Janssen te Leyden zal worden uitgebragt. REGTSSPRAAK VAN ENGELAND. De heer Stephen Forster een rijke grondei genaar van Chelmsford, verzocht ten huwelijk een jong en schoon meisje, Mary Anna Spaull genoemd ondermeesteres in eene dameskost- scliool. Het afbreken van dit huwelijksplan ging met zóó veel opschudding en onaangename omstan digheden gepaard dat miss Spaull zich genood zaakt zag, haren trouweloozen minnaar een pro ces van schadevergoeding, bij de civiele assises, onder voorzitterschap van den baron Curneyaan te doen. De correspondentie der twee gelieven op de audiëntie voorgelezen was opmerkelijk veel minder wegens verliefde uitdrukkingen dan we gens de droogheid van stijl van den beer Ste phen Forster, die, onder anderen de gewoonte had, eiken volzin met l0,2°,30 meren. Men kan over deze brieven uit het volgende staaltje oordeelcn«Mijne beminde geliefde! 1) maak ik mijrie excuses u niet vroe ger geschreven te hebben 2) bedank ik u voor uwen brief; 3) heb ik gèen’ tijd meer 4) hoop ik dat gij u altijd wél zult bevinden 5) is het mij aangenaam dat gij voldaan zijt6) kan ik niet naar de stad gaanomdat ik te veel te doen lieb. Ik ben uw opregt toegenegen AMICUS.” Dit Latijnsche woord, waarmede een brief, gerigt aan eene onderwijzeres was onderteckend heeft een schaterend gelach onder de toehoor ders verwekt; maar, niettegenstaande de te rughouding en bescheidenheid van zijn corre spondentie, is de heer Stephen Forster veroor deeld tot 400 p. st. (ƒ4,800) schadevergoeding. VER00RDEELINGEN IN ZAKE VAN LIEFDE. Eene Schaking a 60 Cis. Thomas Robins, een jongeling van 18jaren, levendig en ondernemend van aardis voor ee- nigen tijd voor de assises van Oxford versche nen als beschuldigd van te hebben geschaakt Jane Sellazine een schoon en jong meisje van In den laten 16 jaren. De vader van Jane, een rijke pach ter had de vervolging ondernomenen ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1