NIEUWS- EN AIIVEIITENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang. 1848. No. 99. Zat ur dag den 9 December, VERVOLG buitenland. Q CO o BINNENLAND. Ingezonden. DE VERKIEZINGEN TE HEERENVEEN. 3{ uitgegeven hij J. KLEIN, te Sneek. !3J 15 :ïro- dito uwe nier vl.; pd. 37; op 35; wer ft zal Uh »pi(j i za- iu;f rif. J volk i lie- 'Ipen uiten maar 5 der 1- zij- i der ieder 189, van rbei- 1 ge- ont- nnt Van bnd- nlast Van heid Hoe voel ing, It in kun- noet ven- *PPe j de toch rood rijkl 'gt| jver- J al ver. sten u re- i de han- zoo lasse baar angs iaat, 9! as i8' 6A ii id- ;ang >nze ver- ;en- dat aar- en itse- eis- den Gedrukt en Prijs der Advertentie»van één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 centsbehalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. om aan te rekenen wanneer zeer Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncments-prijs voor 3 maanden’1.40, builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. zal zich eerder van Duitscliland afscheiden dan in eene scheuring berusten. De tijd zal leeren of ik gelijk heb of niet.” PARIJS, 3 December. Bij PARIJS 3 December. Bij ons bewind en bij het diplomatieke ligchaam geeft ’s pausen vlugt en verwachte aankomst reden tot drukke verhan delingen. De raad van ministers heeft daarover eene langdurige vergadering gehouden, en ook de ambassadeurs zijn heden ochtend zaamgeko- men om zich over de zaken van Rome te be raden. Men verzekert voorts dat er gewigtige depêches van Londen en van Turijn ontvangen zijn. Aan al onze consuls in Italië, gelijk ook aan de Fransche beambten in onze aan zee gelegene departementen zijn bevelen gezonden om alle tnogelijke hulp te verkenen aan de kardinaals en andere personen van liet pauselijk hof, die naar Frankrijk de wijk mogten willen nemen. taire loopbaan betreden en kan dus geene an tecedenten van zijn politiek gedrag aanvoeren maar ziet, naar men ons verzekert, niet weinig hoog bij zich zelven op voeg hierbij dat men algemeen van gevoelen is dat hij (misschien wel om naam te maken) zoo niet mede-redac- teur, althans mcde-belanghebbende van de Pro vinciale Friesche Courant moet zijn, en gij zult nu met ons begrijpen dat het langs dien weg niet alleen gemakkelijk is zich zelven op den voorgrond te plaatsen maar ook om zich zoo hoog boven zijne medeburgers te verheffen dat men bij eenvoudige menschen als een wonder van deugd en talent wordt aangezien. Waarlijk wij moeten betuigen in lang geene artikels te hebben gelezen die een’ man van kiesch gevoel meer kunnen vernederen dan de ze loftuitingendoor de Provinciale Friesche Courant aan haren eigenen candidaat toegezwaaid walgelijk vooral worden dezelve, wanneer men daarbij de verdiensten des candidaats van partij den heer mr. N. van IIeloma tegen beter weten aan, niet alleen tracht te verkleinen maar zelfs door nu reeds gissingen omtrent dcszelfs toekom stig politiek gedrag te maken deze als een’ on- geschikten Volksvertegenwoordiger wil doen voor komen voorwaar, hoe belagchelijk en bespol telijk! doch verachteljk wordt buitendien zoo danig geschrijf, wanneer men daarbij ieder mid delhoe vernederend en schandelijk ook bezigt om tot goedmaking zijner eigene zaak daden als volgens geruchten geschied, aan te voeren, waarvan de berigtgever zelfs overtuigd moet zijn dat, zoo dezelve al zijn bedreven, deze stellig niet door de partij van den heer VAN IIeloma zijn begaan. Ja verachtelijk cn schandelijk! immers, nu bij de uitkomst der stemming gebleken is dat de keuze der Prov. Friesche Courant niet die is van het meerendeel der kiezers, tracht men de partij van den heer VAN IIeloma niet alleen de blaam aan te wrijven, dat zij onkieschemaar zelfs, dat zij onzedelijke middelen: het koopen van stemmen tegen geldin het werk zoude hebben gesteld. Wij zouden meenen den heer VAN Heloma zoo wel als de kiezersdie hunne stemmen op hem hebben uitgebragtte beleedigen met een en kel woord ter zijner aanprijzing of hunner ver dediging aan te voeren, en zullen evenmin ant woorden op de veelvuldige hatelijke toespelin gen en gezegdens in die artikels voorkomende; maar het is alleen de aantijging van omkooping waarop wij de aandacht der kiezers van het dis trict Heerenveen wenschen te vestigenten ein de zij zouden weten welke kunstgrepen er al niet in bet werk worden gesteldom hunne vrije daden te bezwadderen terwijl wij daarbij van de Provinciale Friesche Courant vorderen om ons te bewij'zen, dat zoodanige omkoopingen hebben plaats gehad zullende zij liet wel niet ten kwade duiden dat wij haar blad zoo lan" zij hieraan niet voldaan of wel die geruchten als van allen grond ontbloot, heeft tegengespro ken als een verspreidster van logen en laster blijven beschouwen. Eu hiermede nemen wij afscheid van de Pro vinciale Friesche Courant, met te kennengeving dat wij voortaan op geen artikel meer zullen antwoordenten zij dezelve door de stellers on- derleekend zijn. Heerenveen6 December 1848. WEENEN30 November. Niet van belang ontbloot is het oordeel van den veldmaarschalk Radetski over de Duitsche kwestie. In eenen brief van hem aan den Oostenrijkschen afgevaar digde bij de nationale vergadering te Frankfort, Egger, drukt hij zich volgenderwijze uit: »Hoe was het toch mogelijk dat men in Frankfort denken kon, door besluiten zoo als die, welke door uwe verklaring uitgelokt werden Oosten rijk lot eene afscheiding van Duitscliland te dwingen? Want dat moest toch het gevolg zijn wilde men aan dit denkbeeld vasthouden. Men sla een’ blik op de kaart, en vrage zich dan af, of het mogelijk zij de Duitsche provinciën van Oostenrijk uit een staatsverband te scheuren waarin zij eeuwen lang gelukkig en voorspoedig zijn geweest? Meent men dan in Frankfort waarlijk dat men dit met ecu besluit kan af doen In mijne borst klopt een Duitsch hart, maar waarlijk tot dezen prijs moet ik zijne in spraak onderdrukken. Men praat in Duitsch- land veel van dc gevaren van het panslavismus en men doet al wat mogelijk is, om dit ijdel schrikbeeld lot eene wezenlijkheid te maken want reeds is het woord opstand bijna identisch met Duitsch geworden. Oostenrijk met zijne niet-Duitsehe provinciën telt 38 millioen men schen dat men dit te Frankfort toch niet ver gde cn door een stijfhoofdig germanismus zulk een’ bondgenoot niet verlieze. Oostenrijk SNEEK 8 December. In het belang der in gezetenendeeleu wij het volgende mede: OVER LAND MAIL. Behalve de gelegenheid, welke er bestaat, om de brieven naar Java en onderhoorige eilanden over Rotterdam, Londen en Southampton te verzenden zal er te beginnen met deze maand, eene regtslreeksche correspondentie worden aan gelegd tusschcn Breda en Batavia. De route loopt, even als vroeger, over Mar seille, Alexandria en Singaporede brieven echter zullen niet meer onderhevig zijn aan eene gedwongene frankering, maar, naar ver kiezing der afzenders, ongefrankeerdof wel gefrankeerd tot destinatietegen betaling van ƒ1.80 per enk. brief, verzonden kunnen wor den. Nieuwspapieren en andere gedrukte stuk ken blijven aan eene gedwongene frankering on derworpen en worden mils onder kruisband legen 15 ets. per vel (voor den geheelen afstand) aangenomen. De brieven moeien uiterlijk den 21 van iedere maand van hier verzonden wor den. De wijze van verzenden moet op de adres sen worden aangeduid door: over Marseille. ’s GRAVEND AGE4 December. Naar aanlei ding eener beschikking door den minister van binnenlandsche zaken genomen op eene, door den gouverneur der provincie Zuid-llolland aan Z. Exc. onderworpene vraag nopens de toepas sing van art. 3 en van het eerste gedeelte van art. 4 der additionele artikelen van de grond wetheeft de gouverneur aan de plaatselijke be sturen bij circulaire van den 28 November jl. te kennen gegeven, dat de bepaling van hel eer ste gedeelte van gemeld art. 4 stellig en onvoor- waaydelijk zijndena de plegtige afkondiging welke op den 3 dier maand heeft plaats gehad moet gelden voor verbod om voortaan de heer lijke regten betreffende voordragt of aanstelling van personen tot openbare betrekkingen te er kennen dat mitsdien de in het reglement op het bestuur ten platten lande voorkomende be palingen betreflende de uitoefening van het heerlijke regt van voordragt of benoeming, ge acht moeten worden door het voormelde 4 ad ditionele artikel der grondwette zijn afgeschaft terwijl de overige bepalingen van gemeld regle ment in werking blijven,- tot dat het door eene wet zal zijn vervangen dat mitsdien de benoe ming tot gemeentelijke betrekkingen voortaan zal geschieden volgens de laatstbedoelde bepalingen van voorschreven reglement. De buitengewone Provinciale Friesche Courant van gisteren heeft of nieuw hare kolommen ge vuld om ons de groote deugden en talenten te schetsen van den advocaat Jongstra haren voor- uitgezetten candidaat voor de 2de kamer der sta- len-generaal in het kiesdistrict Heerenveen. Dit blad houdt niet op de heerlijke toekomst te schilderen, welke het Nederlandsche volk te wachten heeftwanneer maar eenmaal deze man naar ’s lands vergaderzaal is afgevaardigd ja gaat zelfs zoo ver, om het gansch Friesland als eene schande aan te rekenen wanneer het deze door haar zoo zeer gewilde candidaat niet be noemt. Misschien vraagt gij lezersmaar zijn de Friezen dan allen blind voor de verdiensten van den verheven staatsburger JONGSTRA? zoo ver blind zelfs, dat zij, gesteld eeus dat men hem in bet kiesdistrict Heerenveen niet wil omdat hij aldaar opgevoed en te veel bekend is hem ook niet in een der andere kiesdistricten tot hunnen afgevaardigde zouden willen Of is het de ge woonte der Friezen, met een wangunstig oog op de verdiensten hunner landgenoolen neder te zien Wij gelooven noch het een noch het ander immers dat de Friezen bekwaamheid en deugd in hunne medeburgers weten te waarderen en te huldigen, hiervan zag men nog dezer dagen een schitterend bewijs in de onderscheiding die mr. B. Albarda te beurt viel bij de plaats ge had hebbende verkiezingen daar Zijn Ed.èn te Leeuwarden èn te Franeker èn te Dokkum, dadelijk met de volstrekte meerderheid tot lid der 2de kamer gekozen werden te Sneek voor die zelfde betrekking verreweg de meeste stem men op zich vereenigdeterwijl daarentegen de ster van mr. JONGSTRA volstrekt niet wilde op gaan inaar door die van mr. Albarda geheel verduisterd werd trotsch alle pogingen welke de Provinciale Friesche Courant in haar buiten gewoon no. van den 24 November 1848 heeft in liet werk gesteld om de keuze van mr. Al barda hoezeer men zich ook met zijne kunde en talenten ingenomen verklaarde als niet wen- schelijk voor het algemeen te doen voorkomen. Maarzult gij alweder vragenwat is dan toch de rede dat men mr. Jongstra in de Pro vinciale Friesche Courant zulk eenen grooten lof toezwaait, hem zulke groote verdiensten en be kwaamheden in de staatkunde cn in het staats huishoudkundige toeschrijft? en wij antwoor den de man heeft nog nimmer de parlemen-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 3