NIEUWS- ES ADVEHTENTIE-BLAD TOOK DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. $48. No. 100. tVbensdag den 13 December. binnenland. CS BUITENLAND. vier- steehouder) vorden afgeleid. g'ng onze geschenk i van Java i vogelen die orden voorts igdieren eenige van eenig het schijnt aan te hech- den aard dienen van een schermheer van naar aanleiding trent voorkomende in het verslag der ministers, van ning. Hel hek lag melijk die zinsnede opheffing van voorgesteld als is aangedrongen,” de w w ierp de vesting, poor- lit te van den kapelaan te Spaur wendde zich tol hem woorden aan de ooren kommandant zich op tenige woordenwisseling.. gehouden, i en begaf zich De vier mannen volg- voor een vervaar- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. AboiiiicineuU-pnjs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele Hommers 7} cent. keizer Nicolaas len dulden dat broeder van dat hij', om sle toeken500,000 zou stellen. Zie hier eenige bijzonderheden, betrekke- lijk de ontvlugling van den paus. Z. II. werd sedert eenige dagen als het ware onder het oog Mijnheer von Spaur, Beijerscbe ge zant te Rome vertoont zich aan het paleis en verzoekt met aandrang Zijne Heiligheid te zien en haar te onderhouden over een verzoek van bullen en dispensatie, ten gevalle van een voor gewend huwelijk tusschen eene prinses van Beije- ren den graaf Trapani. Hij wordt in het kabi net binnen gelaten, maar de deur blijft geopend en verscheidene personen die daar geplaatst waren om de wacht te houden blijven in de aangrenzende zaal rondloopen. Het onderhoud van den heer von Spaur duurt voortna ver loop van eenigen tijd, meldt de lieerd’llarcourt, Fransche gezant te Rome, zich insgelijks aan, vraagt ook, om toegelaten te worden en begint terwjl hij wacht, met de aanwezigen te praten, houdt hen bezig trekt hunne aandacht af van hetgeen in het kabinet voorvalt en weet hen eindelijk naar eenen hoek van de zaal te lokken van waar zij niet in dit kabinet zien kunnen. Na een gesprek van eenige minuten, werpt men ’sGRAVENHAGE. 8 December. Gisterenmid dag te 12 ure hebben 11II. Exc. de ministers eenen langdurigen ministerraad gehouden en zijn des avonds weder vergaderd geweest. Die raad liteft ongeveer drie uren geduurd. Men verze kert, dat deze drukke bijeenkomsten in verband staan met de voordragten die bij de hervatting van de zittingen der slaten-generaal aan de ka mers zullen worden aangeboden, en die alleen betrekking zonden hebben tot wettelijke regeling Tan eenige, spoed vereisehendeonderwerpen. AMSTERDAM, 8 December. Naar men ver neemt is woensdag jl. alhier, onder voorzitting van den hoogleeraar Bosscha eene buitengewo nealgemeene vergadering gehouden van bet koninklijk Nedcrlandsch instituut van wetenschap pen letterkunde en schoonc kunsten, waarin met algemeene stemmen besloten is tot het in- adres aan den koning, als be- die geleerde instelling en zulks van de beschouwingen, daarom- van den raad 13 November II. aan den ko- van liet instituut betreft na- van liet verslag, waarbij de die koninklijke instelling wordt eene zaak waarop meermalen en die den ministers niet wenschelijk voorkomt, aangezien het gouver nement meermalen eenig nut trekt van de voor lichting van dat geleerde ligchaam S” waarom de raad van ministers dan ook niet de opheffing maar toch eene vermindering van het subsidie verlangt, en wel van f 6000 op een bedrag van /H000. Het instituut schijnt te meenen, dat het met eene andere bedoeling is ingesteld dan alleen om der regering des gevorderd nut te zijn door zijne voorlichtingen er, wel niet zonder reden, waarde ten dat eene geheele miskenning van en het wezen zijner inriglingzelfs niet schijn baar door den koning worde goedgekeurd. ROTTERDAM, 7 December. Bij koninklijk besluit van den 6 December 1848 no. 1is de luitenant-generaal hertog Bernhard van Saksen Weimar Eisenach benoemd tot kommandant van het leger in Nederlands Indie; en men ver- I neemt, dat deze opperbevelhebber spoedig over Triest en Alexandria naar Java zal vertrekken alleen van zijnen adjudant cn secretaris verge zeld. ROTTERDAM8 December. Ter wederleg- van het gerucht, hetwelk gisteren binnen stad in omloop wasals zoude in den nacht van 6 op 7 dezer in de Zandstraat alhier een man zijn doodgeslagen dealen wij het vol gende getrouwe verhaal mede van hel gebeurde: Te 11 ure eergisteren avond, kwam een tal vrolijke gasten de Zandstraat af en ontmoet te voor het huis van zekeren Wilhelm (een slaap- steehouder) een’ hond, dien zij - in hunne balda digheid deerlijk mishandelden. De persoon van De Groot naast voormelde slaapstee woonach tig zulks toevallig ziende, liep hen achterop en haaide hen in de Rn am st raat in; hij.ontving en gaf een’ klap na i verweet hun deze mishandelingen toen naar zijne woning, f den hem echter op den voet, hielden zijn huis stand on begonnen daar lijk leven te houden hetwelk den buurman Wilhelm zoo geweldig hinderde, dat hij gevolgd door vrouw en zoon, naar buiten snelde, de gedi’uischmakers in heftige bewoordingen hun ge drag verweet en daarbij in zulk «en lievigen graad van gramschap ontstak dat hij plotselijk levenloos op den grond viel. Het schijnt, dat de ongelukkige aan eene beroerte is gestorven. Uit het Weekblad van hel Regl blijkt, dat de hooge Raadkamer van strafzaken bij arrest van 14 Nov. jl. Leeft beslistdat het voor de verbindbaarheid van een plaatse!ijk re glement noodzakelijk is, dat van deszelfs afkon- diging behoorlijk bewijs zij gidevmd. zonder dat deze uit vermoedens of onderstellingen mag WEENEN, 3 December. In de vierde zitting des Oosten rij kschen landdags te Kremsir, gaf de minister-president von Schwarzenberg te ken nen dat hij der vergadering eene allerbelang rijkste mededeeling te doen had. Hierop las hij het protocol voor, waarbij Z. M. keizer Ferdi nand I in de krooningszaal van het aartsbisschop pelijk paleis te Ohnntzin tegenwoordigheid van de aanwezig zijnde leden van het keizerlijk huis, van prins Windischgratz en den Ban van Croatie, den ministerraad bijeengeroepen en aan denzelven medegedeeld had dal hij door ge- wiglige gronden bewogen werd, de kroon ten gunste van zijnen neef Frans Joseph neder te leg gen nadat hij dezen voor mondig verklaard en nadat Z. Keiz. Hoogh. de aartshertog Frans Ka rei ten gunste van zijnen zoon, afstand van de kroon gedaan had. De tegenwoordige keizer, Frans Joseph, is de oudste zoon uit het huwelijk van den eeni gen broeder des keizers Frans Karel Joseph en de aartshertogin Sophie. Hij werd geboren in het jaar 1830 en is alzoo 18 jaar oud, Kei zer Ferdinand 1 heeft van 2 Maart 1835 tot 2 December 1848 geregeerd. FRANKFORT 5 December. Indien men ge loof mag slaan aan sommige dagbladen dan zou er sprake zijn van eene Russische interventie ten behoeve aan Pruissen. Men voegt er bij dat zou gezegd hebben niet te zol een oproerig volk znn’schoon- zijne magt of regten beroofde en hem te ondersteunen op het eer- töl zijne beschikking Het museum van natuurlijke historie der hoogeschool te Groningen heeft, in de afgeloo- pene week, weder eene zeer belangrijke aanwinst gedaan daar hel verrijkt is met een van bijna twee honderd tPJ'lrwerpen bestaande meest in de huiden van i geschikt zijnom opgezet te w eenige dergelijke huiden van zoo; vogelnestjes en een paar delfstoffen. Deze kostbare verzameling is aan liet museum geschon ken door den heer Gerard Pieter Servatiusdie na 29 jaren op Java te hebben doorgebragtin de maand Junij II. in het vaderland is terugge keerd en nu te Assen woont. ASSEN, 2 December. Gisteren zijn vanhier eenige dragonders naar Beilen vertrokken die er heen gezonden zijn op aanschrijving van den burgemeester aldaar, omdat hij den ontvanger der directie belastingen commiezen en schatter van liet slagtvee meerendcels al de glazen door het gemeen ingeworpen zijn zoodat men noo- dig geoordeeld heeft, militaire magt in te roe pen. De schatter heeft, zoo als men zegtreeds aanvrage gedaan om van zijnen post ontslagen te worden ten einde verdere onaangenaamheden voor te komen. een’ angstigen blik door de deur, treedt bin nen, en het kabinet was ledig. De paus was door eene achterdeur verdwenen bij was vertrokken in eene eenvoudige toga gekleed en op die wijze doorgaande voor den kapelaan van den lieer von Spaur. Bij het overschrijden van de Napolitaan- sche grenzen deed zich eene schijnbare moeijc- iijkheid op de kommandant van een streng persoon, drong, na eerst de pas ten van den Beijersclien minister onderzocht te hebben er op aan ook die ziende heer von fluisterde hem eenige waarop de waardige kommandant zich op de knieën wierp, om den muilezel te kussen door dit voorval vernamen de omstanders de tegen woordigheid van den Heiligen vader. Zijne Hei ligheid was bij zijne aankomst van alles ontbloot de koning heeft gisteren een gedeelte van zijn hof cn al het noodige materieel inedegebragt. BERLIJN, 5 December. Het dagblad der re gering behelst een koninklijk besluit, waarbij de Pruissische nationale vergadering ontbon den wordt verklaard. In een rapport van het staatsministerie aan den koning, worden de gronden uiteengezet, waarom de ministers het raadzaam hebben ge oordeeld Z. M. dezen maatregel aan te raden. De houding, welke de partij, die zich tot nu tegen de verplaatsing der vergadering naar Bran denburg verzette, den 1 dezer in de vergade ring te Brandenburg aannam had ten duide lijkste het bewijs geleverd dat van die fractie der afgevaardigden welke na den 9 der vorige maand bare beraadslagingen te Berlijn voortzet- le een groot en nog altijd de meerderheid uit makend gedeelte op een standpunt blijft staan, waarop alle vereenigiug met de kroon onmoge lijk is. Bij de numerieke sterkte dezer partij zou het steeds van haar goedvinden afhangen de vergadering gelijk op den I dezer geschied is onbevoegd te makenom te besluiten zonder dal tegen eene zoodanige handelwijze, door de bijeenroeping van de plaatsvervangers, zou kunnen worden gewaakt. De vergadering bevindt zich dus naar het gevoelen van het ministerie in een zoo verwarden slaat dat met haar de beraadslagingen over het werk der consitutie, zonder’ de eer der kroon in de waag schaal te stellen niet langer kunnen voortgezet worden. Ten einde echter aan den vurigen wensch des lands naar eene constitutievan wel ke men de herleving van het geschokte vertrou wen met regt tegemoet ziette voldoen had hel ministerie gemeend den koning te moeten raden tot het verlecnen van eene staatsregeling onder voorbehoud, dat dezelve door de ten spoedigste bijeen te roepen kamers aan eene her ziening zal onderworpen worden. Na deze verklaring deelt het dagblad der re gering den tekst der nieuwe constitutie mede die slechts weinig van het ontwerp van consti tutie verschilt, vroeger door den koning aan den rijksdag aangeboden. LONDEN 5 December. Uit de sterflijsten in Engeland opgemaakt, blijkt, dat een militair welke op de muren eencr Verwoeste stad of op een slagveld met den dappersten zijner vijan den strijdt, minder kans heeft, om te overlij den dan de bewoners van zekere fabrijksteden zoo als Liverpool, Manchester, enz. Bij dc be legering van Antwerpen stond de kans om tc overlijden als 1 tot 68; bij het beleg van Ba- dajoz als 1 tot 54 cn bij den slag van Water loo als 1 lot 30. Voor den arbeider van Liver pool is de kans om te sterven als I tot 19 voor den wever van Manchester als 1 tot 17 en voor den messenmaker van Sheffield als 1 tot 14. LONDEN 6 December. LI. zondag morgen kwam de stoomboottnsschen Sligo en Liverpool varendete Londonderry aan hebbende een aantal dooden aan boord. Onmiddellijk daarop begaven zich de autoriteiten daarheen en von den op de boot 73 lijken opeengestapeld. De reden daarvan bleek dc volgende te zijn. Toen de boot vrijdag avond Liverpool verliet, had zij, behalve veel vee, ook 150 passagiers aan boord van welke het grootste aantal naar Ame- Prijs der Advertentie!!van één lol vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegel regt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1