NIEUWS- EN AHVERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1848. No. 101. innen )RDE B I N N E N Ei A N D. BUITENLAND. am ifl) tad 5J G iw, 9J «1 6 A naar men de gol en de re ame nde, elke on- eel het «g» ardt rin- ver- eest regt sde- dch leze zijn een en un- lot- den ene dep :ht. i!” J lit* f Heden is Friesland len jèft 5 be zielt Bring lagen niet haar ij zal ritie- 3 be. roor. toe« hg- aan Wie «ij ten, In i' het r de Lau ra- ad: pd. 9; 5; Bo- ieu- di- pd. I’e- nog wel dat de zending der ver valt de centrale magt arltJ, ■et te personen 3 vrijheeren 3 leden woordige ministerie (Stadion Bacil feld)3 van Doblhoff en litairen en l Met den dag van de stemming tot het presidentschap en voorloopig kan men. de twee volgende goede tijdingen mededeelen: de kiezers komen vrij ijverig op en de stad is rustiger dan men had durven hopen. In zoo verre is de toestand gunstig doch geheel vol doende is hij in het een noch in het ander op- zigt. Wat het eerste betreft, zoo wil men we ten datvan de 452 duizend ingeschrevene kiezers meer dan 100 duizend hunne kaartjes niet hebben afgeliaald. lieden schijnen er in stad en jurisdictie ongeveer twee maal honderd duizend gestemd te hebben en zie hier hoe men, natuurlijk nog op zeer onzekere wijs, de uitgebragte stemmen verdeelt: Louis Bonaparte 100,000 generaal Cavaignac 40,000Ledru Kol en aanzienlijke sommen zouden op liet gevange niswezen zijn uitgespaard. Den 7 dezer is Barmen Willems Zand- harstveearts te Dokkurn, te paard uitgereden om zijne menigvuldige patiënten te bezoeken ’s avonds plus min. 9‘- uvr kwam het paard aan zijne woning buiten de Woudvaart alleen terug. De vrouw, hierdoor uitermate verontrustzond twee personen, op de twee andere paarden die bij allen voor zijn vak bezigde uit doch deze kwamen den volgend.tn morgen te 4 ure zonder berigt terug; eindelijk vonden twee andere per sonen die de bedroefde vrouw nog had uitge zonden het lijk van haren man het boven ge deelte van bet ligchaam liggende op eenen dam en het ondergedeelte in de sloot tusschen de dorpen Holwerd en Waaxens twee uren afstand van die stad. In de afgeloopene week heeft te.Groningen een betreurenswaardig voorval plaats gehad. De vrouw van Pieter Huis, wonende in de molen drift, bij de Prinsenstraat, begaf zich vrijdag morgen voor een oogenhlik van hare woning, haar 2jjarig meisje alleen te huis latende, op eene warme stoof zittende, hetwelk de droevige uitkomst heeft gehad, dat bij de terugkomst der moeder, het kind in brand stond. Ofschoon geneeskundige hulp dadelijk is ingeroepen, is deze echter vruchteloos geweest; want de klei ne lijderes is zaturdag morgen aan de gevolgen overleden. WINSCHOTEN 6 December. lieden werd alhier door de regtbank uitspraak gedaan in de zaak van Z. Exc. den -minister van oorlog als eischer en den heer Hindrik Nannes Addens te Bellingwolde, als gedaagde, over den eigen dom van den zoogeuoemden Veendijkloopende door de veenen van Bellingwolde, en welke dijk door Z. Exc. als militaire landsgrond werd gereclameerd en door den gedaagde als zijn ei gendom verdedigd. Belangrijke pleidooijen wer den hierover door den procureur Meder voor den eischeren door den procureur Emmen voor den gedaagde gevoerd waarbij die eigen dom voet voor voet werd verdedigd en of schoon Z. Exc. de minister de kwestieuse grond reeds in slaat van defensie had laten brengen moest Z. Exc. toch het slagveld ruimen daar aan denzelven zijn eisch is ontzegdmet con- demnatie in de kosten. Te meer belangrijk is deze zaak omdat alle de overige eigenaren van dien dijk van af Kloos- ter-ter-Apel tot Wijnteer, uit vrees voor eene kostbare procedure, den eigendom van den staat hebben erkend en zij alzoo wederom een bewijs oplevertdat de kostbare manier van procederen in ons rijk den zwakkeren veelal noopt, liever toe te geven, dan zijn regt tegen den sterkeren te verdedigen. MA AST1UCHT 11 December. liet is heden gebleken dat de lieden waaromtrent geruch ten van vergiftiging geloopen hebben overleden zijn aan de cholera die thans hier heerscht en waarvan zij de eerste slagtofl'ers waren. Tot heden zijn hier in het geheel 17 menschen aan getast. Courant verschijnt eiken Woensrlair en Za— turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.10, buiten dc Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7} cent. volgenderwijze zamengcsteld123 grondeigena ren 66 ambtenaren, waaronder 41 staatsbcamlt- ten43 doctoren in de regten32 fabriekan ten en kooplieden 26 geneesheeren 20 geeste lijken waaronder 2 bisschoppen, 1 pastoor en 1 rabbijn 12 onderwijzers en hoogleeraren 9 schrijvers, 8 burgers, 8 graven, 6 private van het tegen- en Thien- het vorige ministerie (Pillersdorf Schwarzer) 2 gepensioneerde mi- prins. Het gerucht nopens eene minnelijke schik king met Hongarije schijnt zich niet te bevesti gen doch is alle hoop nog niet verdwenen. BERLIJN, 9 December. De geneeskundige commissie heeft heden bekend gemaaktdat se dert den 21 der afgeloopene maand geen nieuw cholera-geval zich alhier heeft opgedaan. De herstelling van den laatsten lijder aan deze ziek te werd reeds den 28 November aangekondigd zoodat de cholera in deze stad als geheel ver- dweden kan beschouwd worden. De prins zu Lippe Schaumburg heeft te Minden om een militair kommando totzijne per soonlijke bescherming verzocht uit hoofde van de ontevredenheid, die onder de boeren in zijn landje heerscht. BERLIJN, 10 December. Onderscheidene dagbladen hebben eenigen tijd geleden van een plan gesproken volgens hetwelk aan den koning van Pruisen onder zekere voorwaarden de Duit- sche keizerskroon zon aangeboden worden. Door gaans wel onderrigte lieden verzekeren dat de onderhandelingen betreffende dit plan degelijk hangende zijn en schillende afgevaardigden niet vreemd aan dezelve zijn. ITALIË. Het officiëele Napelsche dagblad El Tiempo deelt een uitvoerig verslag mede van cerbe wijzingen welke aan Z. II. te Gaëta be toond zijn. Particuliere brieven van daar voe gen er bij, dat Z. II. er in zou toegestemd heb ben om zich te Porlicibij Napels, te vesti gen. Dat Napels gewapenderhand den paus op zijn’ zetel zal trachten te herstellen wordt meer en meer als waarschijnlijk beschouwd. LONDEN, 11 December. Volgens de Sou thern Reporterzouden eenige der bekwame mannen, die met dc lersche koninklijke visch- vereeniging in betrekking staan ontdekt hebben dat de beroemde vischbanken van New-Found- land werkelijk zich, tot op ongeveer honderd mijlen van Ierland, over de Atlantische zee uit strekken en dat de hoeveelheid van visch op deze banken genoegzaam toereikend isom de geheele wereld te voorzien. Het elecrieke licht, dat 11. week zoo zeer voldeed in Pallmallen ook in de stallen der rundvee-tentoonstelling is gebruikt, schijnt toe gepast te zullen worden op spoorwegen. Men heeft eene proeve genomen door eene waggon waarin het genoemde licht voortgebragt werd aan te hechten. De uitwerking was eene helder lichtende streep op de spoorlijn van eenige En- gelsch mijlen lang. Men sprak er van een ba ken van electriek licht te Calais en te Dover op te rigten waardoor naar men verzekerteen onafgebroken liclitpad over de golven zoude ont staan tusschen de Frausche en Engclsche ha vens. PARIJS, 10 December, heden is der republiek begonnen WEENEN, 7 December. Dc officiëele berig- ten over de zittingen van onzen rijksdag bewa ren het stilzwijgen over de voorlaatste zitting. Men verneemt, dat zulks daaraan is toe te schrij ven dat de parlementaire strijd in deze zitting in een anderen ontaard iswelke zich niet laat mededeelen. In deze zitting was namelijk het door het ministerie gevraagde krediet ter sprake ge komen de Czechisclte gedeputeerden hadden be loofd het ministerie te zullen ondersteunen bij aldien hetzelve zich verbond iedere aansluiting aan Duitschland tegen te werken de Duitsche gedeputeerden namen dit natuurlijk zeer euvel op en de twist ging zoo ver dat men letterlijk handgemeen raakte. De president Smolkadie .te vergeefs trachtte de rust te herstellen, is ten gevolge van deze gebeurtenis ongesteld. WEENEN, 8 December. Volgens het Journ. d. Oest. Lloydis de tegenwoordige rijksdag ’s GRA VENHAGE 11 December. Redds se dert eenigen tijd liep hier het geruchtdat Z. K. H. dc prins van Oranje afstand zou hebben gedaan van zijne betrekking van beschermheer der koninklijke akademie te Delft. Ofschoon hiervan nog niets met zekerheid bekend is, heeft het nogtans veler aandacht gewekt, dat in het be kend adres van heeren directeur en docenten dier' akademie met geen enkel woord van den hoogen beschermheer gewag wordt gemaakt. \GRAVEN1IAGE 12 December. Morgen te 11 ure zullen al de afdalingen van de tweede kamer der staten-gencraal vergaderentot het onderzoeken van 1) de ontwerpen van wet tot helling der. provinciale belastingen en 2) dat tot regeling van het pensioenfonds van burger lijke ambtenaren. ROTTERDAM, 13 December Men verneemt uit Schijndel dat aldaar en in de naburige dor den op den 8 dezerdes morgens even na 4 uur, twee schokken van aardbeving in eenen lig- ten graad zijn gevoeld voorafgegaan van een gedruisch als dat van een zwaar rijtuig over ee nen steenweg rollende. Men meent opgemerkt te hebben dat zij uit het zuidwesten voort kwamen, hetgeen des te waarschijnlijker is uit hoofde van het stormende en buijige weder, dat sedert eenige dagen woedde. LEEUWARDEN, 11 December, door bet provinciaal geregtshof van uitspraak gedaan in de zaak van een’ ondermees ter van ruim 20jarigeri ouderdom te Hecren- veen beschuldigd van de eerbaarheid van zeer jonge kinderen te hebben aangerand. Hij is ver oordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf, geeseling brandmerken de strop om den balsaan de galg vastgemaakt. GRONINGEN, 11 December. Uitgebreide na- sporingen der justitie, betrekkelijk tot den ge- welddadigen diefstalin den nacht van den 6 op den 7 November 11. te Kalkwijk bij de Er ven Meijer gepleegd hebben den gelukkigen uitslag gehad, dat als vermoedelijke daders van dit afschuwwekkend bedrijf zijn gearresteerd Jan Standeveld Johannes Coenraad Seip, Johannes Steffens van Dijk Albert Hazewinkel en Albert Ploeger, alle wonende te Muntendam of omstre ken en zijn zij den 9 dezer alhier gevankelijk hinnengebragtonder geleide van geregtsdienaars en dragonders. Op den weg herwaarts getuigde telkens de overal talrijk toegevloeide menigte hoezeer men zich over de gedane arrestatie ver heugde. Men verneemtdat op den 10 naar Zuid- horn worden gedetacheerd een wachtmeester en drie dragonders en naar lloogezand vier mili tairen van hetzelfde wapen ten einde door het verrigten van marechaussee diensten tot 1 Mei 1849en in afwachting der definitive uitbrei ding der marechaussée, in het arrondissement Groningen de policie ten platten lande te ver sterken. Naar lloogezand vertrekken bovendien ter adsistentie der policie eenige infanteristen. De chefs der detachementen kavallerie worden als hulp-officieren der regterlijke policie beëc- digd waardoor zij tot liet opsporen der mis drijven eene ruime bevoegdheid verkrijgen. De ze kavalleristen ontvangen geene verhooging van soldij, doch zullen zij hunne aanmoediging vin den niet alleen in de eervolle aanwijzing tot de ze dienstdaar zij als de besten van het corps zijn uitgezocht, maar ook in de hoop, om, na gedurende dezen winter zich loffelijk te hebben gedragen bij de op te rigten marechaussée te worden geplaatst. Algemeen juicht men toe, dat de regering dergelijke maatregelen neemt, daar door dezelve niet alleen gepleegde misdrijven eerder zullen worden ontdekt, maar ook, en dit zegt onein dig meervele misdrijven zullen worden voor gekomen. Waren in de jaren 18451847 de militairen eveneens aangewend dan hadden wel- ligt de gevangenissen niet de helft barer toen malige bevolking behoeven op te nemen, velen zouden niet tot misdaad zijn vervallen de regts- •yeiligheid zoude beter beschermd zijn geworden Prijs der Ad verten tienvan één lot vier regels, gewone letter, 40 cents 5 en voor eiken regel niet 1 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. 1^7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1