NIEUWS- EN ADVERTWIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 5 er he d. be 848. No. 102. Woensdag den 20 December. &le Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. 1 E3ESZ het publiek t. gevolg 7*. De vraag, u TI u 5 tier 10; 79 30 id 6 li ent; jen. zeer J als Het aam ER, is, e in igen week le- be- van verdenking van de justitie kenbaar te inogelijk tot de ont- schandelijk misdrijf. duiking zwijgen tog in isna Jen beginnen en dat den staat noch aan valt, alvorens de Hongarije hersteld zijn. len zeer bedrogen daar zij van keizer dadelijk geheel andere maat- meen van VVin- I’rijs der Advcrtentiënvan één tut vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. NV EENEN11 December. De onzekerheid, die omtrent vele zaken heerschte en tot de meest tegenstrijdige geruchten aanleiding gaf, heeft op gehouden te bestaan. Men weet thans dat de operation tegen Hongarije» nog deze week zul- C er noch aan opheffing van van beleg en uitgebreide amnestie de terugkomst des keizers te denken _.J rust en het wettig gezag in Velen vinden zich door deze maatregelen zeer bedrogen daar zij den nieuwen 1 regelen verwachtten en in de eerste plaats den dat het groote en strenge gezag dischgratz dadelijk zoude ophouden. FRANKFORT, 12 December. Van alle kan ten worden thans in Duitschland klagteu aange heven. Handel en industrie staan stil terwijl de belastingen dagelijks vermeerderd worden. Alom zijn de staatskassen nitgeput en moeten de regeringen tot nieuwe leeningen den toevlugt nemen zelfs het anders zoo rijke Nassau heeft een tekort van 12 tonnen goeds; Baden, Darm stadt Wurtëmberg en Keur-Ilessen bevinden zich in dezelfde geldverlegenheid, die enkel door nieuwe belastingen of door op hoogst na- deelige voorwaarden te sluiten leeningen kan be streden worden. De positie onzer fabrijkanten zoo wordt uit liet Wurtembergsche geschreven verergert van dag tot dag eensdeels wegens de schaarschte van het geld en het gebrek aan koo- pei'S anderdeels wegens de concurrentie met de PruissischeSaksische, alsmede Fransche en En- gelsche fabrijken. Dit verklaart de ontevreden heid en gisting, die hier heerschtbetreffende het te Frankfort gevormde planom eene re ductie der ingaande regten te bewerkstelligen waarvan men den volkomenen ondergang van on ze industrie en de verarming des lands tegemoet ziet. Gelijksoortige klagten hoort men bijna in geheel Zuid-Duitscbland uiten met de be dreigingzich van Noord-Duitschland te willen afzonderen. FRANKFORT, 13 December. De vraag, no pens de definitive verkiezing van een opperhoofd voor het Duitsche rijk, is thans in de clubs der leden van de nationale vergadering bet onder werp van zeer levendige beraadslagingen. Het comité van wetgeving is voor bet benoemen van eenen erfelijken keizer met eene civiele lijst een’ rijksraad en een ministerie, waarvan de ze tel te Erfurt zoude gevestigd worden. Dit ont werp ontmoet eenen levendigen weerstand. Het lijdt evenwel geen twijfel, of Pruissen zal aan hét hoofd des Duitschen rijksdags komen te staan nadat het wel eene uitgemaakte zaak isdat Oos tenrijk zich van Duitschland zal losscheuren. Naar men weet, tracht eene partij te Weenen het zoover te brengen, dat de Duitsche keizers kroon in het huis Habsburg blijve, doch onder voorwaarde, dat de rijksdag naar Weenen ver plaatst worde, dat Oostenrijk de bescherming des Duitschen koophandels in de Middellandsche Zee op zich neme en tot liet Duitsche tolver bond toetrede. Dit plan zal bezwaarlijk aanhan gers vinden. Van de zijde van Beijeren en ee nige kleinere staten bestaat-er, naar men weet, eene levendige oppositie tegen een Pruissisch opperbestuur, en men beweert, dat Beijeren met Frankrijk in onderhandelingën is getreden, die tot doel hebbenhet tot stand brengen van eëné Zuid-Duitscli-Fransche alliantie tegen Pruis sen. Hieraan kunnen wij echter bezwaarlijk ge- j van Beijeren zoodanige niet Duitsche gevoelens mogt koesterenzoo zal hij het toch niet wagen zoo SNEEK 19 December. Bij besluit van den 13 dezer, heeft Z. M. goedgevonden, bij con tinuatie tot burgemeester dezer stad te benoe men den lieer S. ten Gate. Dat het bedrog groot is heeft de onder vinding dezer dagen wederom bevestigd in de uitgifte van verzilverde centen voor vijfjes. Dat lier aan misdadig opzet te denken is lijdt geen’ twijfel, doordien zulks in de afgeloopene meermalen en steeds bij avond gebeurd is. der wachte zich voor schade en zij er op dacht, om, bij redenen van verdenking kwade trouw, zulks aan maken, ten einde, zoo dekking te geraken van een dat de strenge toepassing der strafwet dringend vordert, in het welbegrepen belang der maat schappij. ’s GRAVENHAGE 15 December. Men ver neemtdat men zich thans aan de ministeriel! bereids bezig houdt met het zamenstellen van verschillende voordragten van wetten, die strek ken moeten tot uitvoering van onderscheidene bepalingen der grondwetalsmede om bereids gevolg te geven aan eenige der ontwerpen tot bezuiniging, die vervat zijn in bet onlangs aan den koning aangeboden rapport. Het is alzoo te voorzien dat vele dier ontwerpen spoedig na de opening der nieuwe kamers, welke men in January aanstaande tegemoet ziet, aan haar zullen worden ingediend. ROTTERDAM, 16 December. Bij een’ mees terknecht in de garnizoens-bakkerij te Leyden ontstond onlangs de voor hem onwederslaanbare lust, om zich een aantal der gebakken commies- brooden toe te eigenen. Maar hoe hiertoe te geraken hoe de branden uit het gebouw ge kregen. Na lang wikken en wegen besloot hij tot het volgende i hij liet zich eenen jas vervaar digen zonder kraag of mouwen welke voorzien was van 12 zakken, in welke even zooveel com- miesbrooden pasten. Was hij nu in de bakke rij, dan wist hij onbemerkt de zakken dezer jas te vullen trok daar een andere jas over aan en niacheerde naar buiten, dit goed maar weldra het spooren- nam oogenblik dat hij was. Hij is eergisteren voor bet provinciaal geregts- hof van Zuid-Holland veroordeeld, wegens dief stal jegens zijnen meester, bij wien hij voor loon in dienst was, tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren en tévefnsi Verklaard te zijn eerloos. Voor eenige dagen heeft de bekende zaak van de Oostfriescbe damezich noemende Ge- siena Pannenburg, wed. Buzeman-, de-beruchte .loof hechten; want indien ook de koning bedriegster te Appingedam in tegenwoordig heid van een groot getal nieuwsgierigenvoor Deze Courant verscliijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnernents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomnicrs cent. andere jas In den beginne ging was men den kaper op Item in hechtenis op het er het minst op verdacht BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter algemeene kennis, dat het afschrift van het Proces-verbaal van stem-opnemingvan de in het 4de hoofd kiesdistrict in Friesland uitgebragle stemmen den 16 December op het Stadshuis alhier plaats gehadter verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer der Stalen-generaalter Se cretary dezer Stad ter inzage is gelegd, en dat, daar niemand de volstrekte meerderheid heeft erlangd er eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de Ileeren P. J. CosTERDS en Jonkheer Mr. P. B. J. Vegelin van Geverber gen, welke de meeste stemmen op zich hebben vereenigd. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 17 December 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven, HACA. de reglbank gediend. De eisch van het publiek ministerie is veroordeeling tot driejarige gevan genisstraf en in eene boete van 100. De regt- bank heeft de uitspraak bepaald op vrijdag den 15 dezer. Uit ’s Hertogenboscli meldt men ons dd. 16 Dec., dat aldaar dien dag, des namiddags on geveer te 2 ure, een vrij hevige schok van aard beving is gevoeld. hadden en A-_n„ P,.,x-„u die niet verkoopen konden liepbi alle ter dood gebragtom uit ze te voeden, Er zijn weder berigten van de Kaap Goede Hoop ontvangen loopende tot 20 0< openlijk tegen de openbare meening in zijn land te handelen, daar dit, ofschoon niet zeer voor Pruissen ingenomenechter goed Duitsch ge zind is. KEULEN, 15 December. Onze stad wordt met oorlogswerktuigen toegerustals of de vijand voor de poorten was. Overal worden kanonnen geplant waar men ze niet gewoon was te zien. Vooral is dit het geval langs den kant des Rijns. Ze worden op de torens geheschen en de daken worden van sommige gebouwen afgenomen en door eenen platten grond vervangen om er ins gelijks geschut op te kunnen plaatsen. Er zijn nu reeds p. m. 400 stuks kanonnen geplant. De magazijnen worden voor 6 maanden met pro viand voorzien. Een telegraaf is door den Rijn stroom gelegd, die onder de aarde naar Pots dam heen loopt. Is het vrees voor de Fran- sclien of voor binnenlandsche beroerten men raadt er naar? VAN DE POOLSCIIE GRENZEN, 7 Decem ber. De troepen-bewegingen in Rusland duren onafgebroken voorten men kan het voor eene uitgemaakte zaak houden, dat van de oostclijkc zijde steeds versche kolonnes naar de Pruissisch- Poolsche grenzen oprukken. Aan de grenzen zelven gaan de marschen zuidwaarts. ITALIË. Het gerucht van eene bloedige re actie te Rome, heeft zich niet bevestigd. Inte gendeel was de stad volgens de laatste berig ten geheel rustig en ook het Romeinsche mi nisterie nog in wezen. De Romeinsche dagbla den trachten te bewijzen dat de paus te Gaëta eigenlijk een gevangene is van den vorst, dien zij den Napelschen bombardier noemen. Gelijk reeds gemeld werd is de markies Sacchetli door liet ministerie met eene bijzondere zending naar den paus gezonden. Na met veel moeite einde lijk toegang tot den 11. Vader te hebben gekre gen bekwam bij van dezen tot antwoord, dat, door de benoeming van eene uitvoerende com missie genoegzaam in het bestuur van Rome voorzien was. MADRID, 7 December. De naam van den hertog van Wellington werd dezer dagen ge noemd in een proces dat gevoerd is voor de regtbank te Grenada. De hertog, of liever zijn intendant was beschuldigd de Spaansche schat kist tekort gedaan te hebbendoorter ont- van belasting, de ware opbrengst te ver- van het rijke domein, dat aan den her- de omstreken van Grenada geschonken den veldslag bij Vittoria. De hertog is overeenkomstig de wet van 4 Mei 1830ver oordeeld om aan de schatkist het vijfdubbelde te betalen van hetgeen haar onthouden was. LONDEN, 14 December. Een aan den Times gcrigte brief van een’ officier der Engelsche oor- logskorvet Amphitritedie op de kust van Afri ka kruist, verhaalt een van die schrikkelijke voor vallen die van tijd tot tijd in die streken bij den slavenhandel plaats vinden. Eenige hooi den van stammen die 600 slaven te Palma bij een hadden en door de waakzaamheid der kruis- sers die niet verkoopen konden herben dezel ve alle ter dood gebragt, om niet veypligt te zijn ip de Octo ber zij zijn van vrij bevredigenden inhoud. De gouverneur sir Harry Smith was van de gren zen in de Kaapstad teruggekeerd, en op zijne terugreis door vele pachters en particulieren be groet en met belangstelling ontvangen. De Fran sche Protestantsche zending aan de Oranje-riviei? bevond zich in eenen zeer bedroevenden toestand, daar zij sedert February geene gelden uit Frank rijk ontvangen hadvermits zij veel nut sticht onder de Kaffers gelooft men dat de gouver neur het haar niet aan onderstand zal laten ont breken. PARIJS, 14 December. De meerderheid die de heer Bonaparte bij de presidentsverkiezing verkrijgtneemt dagelijks toe in eene verhou ding die een ieder verstomd doet staan. Zon der hier in omstandige relazen over de parliëele uitkomsten in de departementen te sprekenzal het genoeg zijn te zeggendat van de tot he-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1