NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. w BI Z' 3r 3de Jaargang. 48. No. 103. Zaturdag den 23 December. diet 3? «4 OJ 9; 6, WidC onze BINNENLAND. 008 34 BUITENLAND. G,A 9.7 4 4 ïedij bij land deed igen O 64 be ider gga- nen nu zoo naat» 115 ten ijn- 38; 'un- tW ttin gde 1’2, 106 7J 9>‘ bij- kat- :eks e]a- ike- ere nd. en, )ge- iat- be- -n er, bij- ing ere be- t, of i ge want be ver- kl ee rt am- dien ar op eener tijden en bij de oppermagt schijnt van een den heer Coste- weldoordacht pro- aan den ganscher den heer Coste- was gekeurd de raad te volge: ’sGRAVENHAGE, 18 December. Gisteren heeft Z. M. de koning de namiddag godsdienst oefening in de Kloosterkerk bijgewoond onder het gehoor van den weleerwaarden heer ds. Mo lenaar. AMSTERDAM, 15 December. Bijgelegenheid van den verjaardag van den koning van België lijn een aantal personen benoemd lot ridders Ier Leopolds-Orde. De dagbladen deelen zoo als gewoonlijk de rapporten mede, welke de minister van binnenlandsche zaken ten dien ein de den koning heeft aangeboden en die strek ken om de titels aan te toonen waarop de voorgestelde personen liet regt en de verdienste liehben om die onderscheiding te ontvangen. Voorwaar de beste waarborg tegen gunstbedee- ling en een navolgenswaardig voorbeeld AMSTERDAM, 18 December. Heden heeft alhier door den hoogwaarden heer mgr. den bis- achop van Curium, de plegtige inwijding plaats gehad van de herbouwde Roomsch-katholieke kerk de Papegaai, iu de Kalverstraat. Deze kerk die van heden den naam van Sint Jowfs- kerk zal dragen is vervaardigd in Golhischen stijl, naar de ordonnantie van den heer G. Moe- learchitekt te dezer stede, doch nog niet ge heel voltooid. Tot het plan behoort nog een kapitale voorgevel in de Kalverstraat, in den- zelfden bouwtrant, en hieraan zal laten worden gevolg gegeven. De eerste steen van de Si. Jo- lefskerk is gelegd den 26 Mei dezes jaars; ter wijl het werk, dat in alle opzigten voldoet, is TT aangenomen en uitgevoerd door den heer 11. Ro- ASSEN14 December, een bijna tweejarig kind zer stad aan de gevolg* voorval overleden door behulp van WEENEN, 15 December. De keizer heeft bij een besluit, gedagteekend ’Olmutz 10 Dec. als een bewijs van zijn vertrouwen op de armee alle generaals, staf- en opper-offlcieren alsme de de soldaten ontslagen van den eed welke anders bij de troonsbeklimming behoort afgelegd te worden. BERLIJN, 16 December. Men spreekt tegen woordig veel van zekere toespelingen der afge vaardigden van Frankfort, die in den laatsten tijd van wege den rijksbestuurder en het parle ment, langeren tijd in deze stad vertoefden. Onder deze toespelingen is de volgende vooral karakteristiek. Een hooggeplaatst ambtenaar maak te in tegenwoordigheid van een’ dezer heeren de aanmerkingdat Duitschland bij de tegen- igenaamde gondstreck in Cali— eene hoeveelheid goud 60,000 a 100,000 doll, dage- Over het algemeen dat een man een ons goud daags van ongeveer 23 karaat. Genoemd 75 pond van mede. In die stre ken lag een 16tal schepen welker equipages waren gedeserteerd en den weg hadden ingesla gen naar de goudstreek. Aldaar betaalt men aan machinisten en landlieden die er zeer schaars zijn, 5 a 6 doll, per dag aan zeelieden 90 doll, per maand en aan koks 100 doll, per maand. Er zijn 400 blanken en slechts weinige Indianen in de mijnen werkzaam. LONDEN, 17 December. Thans kent men ook hier de uitkomst der pres-idents-keus in Frankrijk. Uit welk een oogpunt men die be schouwt, kan blijken uit een artikel, hetwelk, reeds 11. maandag, toen men zulk eene uitkomst nog slechts vooruitzag, voorkwam indeTizwes, het voornaamste onzer dagbladen en dat met verwonderlijke juistheid in zijne oordeelen meest al gelijken trek met volksmeening weet te hou den. In dit artikel leest men onder anderen de volgende zinsnede: Zoo iets nog vereischt werd om met meer kracht in ons verstand en hart de waarde van het groote beginsel eener erfelijke monarchie in te prenten zou zulks in ruime mate geleverd worden door het jammerlijke schouwspel natie die de met de eerwaardigheid der omkleede regten omver geworpen heeft welke een gegrabbel naar te willen eindigen met het plaatsen stoppegat op den ontledigden troon. Een groote Britsche schrijver uit de 17de eeuw, die met niets sparende waarheid het donker tafereel der burgertwisten, waarin hij geleefd had, heeft ge schetstheeft de aanmerking gemaaktdatwan neer het der Voorzienigheid in hare besluiten behaagt, de trotschheid eener natie te vernede ren en baar in veranderingen en verwarring ten val te brengen zeer geringe en als het ware da- gelijksche middelen dikwerf tot zillke oogmer- merken toereikend zijn. Zulk eene uitkomst ver- eisclie de grootheid van eenen Alexander of een' Cyrus nietzij kan volbragt worden door een’ Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.10 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 74 cent. mijn Pz. timmerman en makelaar alhier. AMSTERDAM 19 December. Met zekerheid weet men nog niets omtrent de zamenstelling van het nieuw ministerie in Frankrijk. Men zegt nu, dat het tegenwoordig bewind zijn afscheid ne mende de zorg voor de benoeming van bet nieuwe aan de nationale vergadering wil over dragen, in welker boezem de wetgevende en uitvoerende magt zich voor een oogenblik we derom vereenigd zouden vinden. Overigens be gint zich van alle kanten onvergenoegdheid te gen de eerste verrigtingen van dien nog niet eenmaal in ambtsoefening getreden nieuwen pre sident te openbaren, en het is klaar, dat hij reeds terstond met geduchte moeijelijkheden te kampen zal hebben. Hij schijnt thans zijne ei genlijke vrienden te leur te stellen om den :n van bestuurders, welke hij wan trouwt en misschien zal hij zelfs wel in de nood zakelijkheid komen om strenge maatregelen te nemen tegen een deel zijner partij, dat hem hooger verheffen wil, dan constitutie of rege ringsvorm gedoogt. Volgens de laatst ingeko- niene berigten was het den 17den bekende cijfer der door hem bekome stemmen 4,897,101, dat van Cavaignac 1,273,938. Het door den Fran- schen minister van financiën ingeleverde budget voor 1849 vertoont een tekort van 91,419,324 francs. AMSTERDAM 19 December: Onlangs heeft in de duinen onder de gemeente Wassenaar het volgende ongeluk plaats gehad. Een der zonen van de wed. Barnhoorn, van omstreeks zestien jarigen leeftijd, vergezeld van een jongentje van den boer, bij wien hij dienstbaar was, zag, bij het vallen van den avond, een konijn, in een der daar aanwezige holen in het duin zich ver bergende. De kleine jongen ging een spade ha len waarmede de jeugdige boerenarbeider het duin begon af te graven vervolgens kroop hij in het opengemaakte hol en op hetzelfde oo genblik dat hij het konijn greep stortte een groot deel zand over hem heenwaaronder hij geheel bedolven werd. Toen de kleine boe renknaap dit zag liep hij aanstonds naar zij nen vader cn vertelde het gebeurde men be gaf zich dadelijk op weg om hem op te spo ren doch het kind wist de plaats niet meer aan te wijzen, eindelijk, na twee uren zoekens met lantaarnen vond men de plek waar men hem levenloos van onder het zand te voorschijn haalde. woordige handelwijs van het parlement er niet veel beter aan toe wasdan vroeger met den toenmaligen bondsdag. «la antwoordde de Frankfortsche staatsman wij willen ook niets anders zijn dan de bondsdag” Hij voegde er echter bij evenwel niet geheel zoo als de bondsdag wij zijn eene vermeerderde en verbe terde editie.” VAN DE HONGAARSCHE GRENZEN, ^De cember. Eindelijk is dan gebeurd waarvoor men zoo lang vreesde. De Russen zijn Zeven bergen binnengerukt en bevinden zich reeds iu de belangrijke vesting Kroonstad. Eerst verscheen een hoofdman met eene compagnie Sappeur» cn later kwamen nog drie batailjons infanterie eene divisie-kosakken en 18 kanonnen. Het voort rukken der voorposten van het eerste legerkorps onder Jellachich over de Hongaarsche grenzen is reeds geschied het tweede korps onder Wubna volgtde hertog van Serbelloni beschermt d« 16,000 man sterke reserve. De KK. troepen hebben zich reeds van Neusiedl aan Zee en Ba rendorf meester gemaakt, daar deze in de vlak te gelegene plaatsen niet zeer voor verdediging vatbaar waren. De KK. jagers hebben de schan sen van Rittsuo met storm bemagtigdmaar naauwclijks hadden zij die in bezit genomen toen de Hongaren met groote magt kwamen op dagen die een groot gedeelte nedersabelden cn de overigen gevangen namen cn ontwapenden. Dagelijks ziet men geheele reeksen boerenwagens met gewonden opgevuld zich naar de hospitalen begeven om daar verpleegd te worden. Over het algemeen zijn de Oostenrijkschc aangelegen heden in llongarijen niet op een zoo voordeelig standpunt, als velen dit wel willen doen voor komen. LONDEN, 15 December. Te Mazatlan is een schip van San Francisco aangekomen waarmede de meest fabelaclitige berigten zijn aangebragt, betreffende de zoog forniëer zou namelijk ter waarde van f lijks gegraven worden, rekende men vond het is schip bragt er ken lag een AMSTERDAM, 20 December. Met den Over- land-Post ontvangen wij eene reeks Javasche Couranleiï van 30 September tot en met 28 October. Het laatste nummer bevat in het offi cieel gedeelte eene kennisgeving van den raad van Indiën gedagteekend van daags te voren waarbij wordt medegedeeld dat de handelwijze van Z. Exc. den gouverneur-generaal, ter ge legenheid der gebeurtenissen te Batavia in de maand Mei 11. blijkens een koninklijk besluit van 19 Augustus, Zijner Majesteits volkomene goedkeuring heeft weggedragen en het Zijner Majesteits bedoeling is, dat de gouverneur-ge neraal alles aanwende, wat bevorderlijk kan zijn aan de belangen der Nedcrlandsche onderdanen in Oost-Indië maar ook tevens met gestrengheid keere alles, wat de rust cn orde aldaar zou kun nen bedreigen gevende voorts de Raad van In- dië zijne vreugde te kennen dat Z. Exc. de gouverneur-generaal zich niet in de noodzake lijkheid heeft gezien, ernstige maatregelen aan te wenden. Het llandelsblad, na eene ingeslopene mis stelling verbeterd te hebben aangaande de per sonen lusschen welke te Sneek alsnog eene her stemming voor het lidmaatschap der 2de kamer zal moeten plaats hebben, laat daarop volgen: Wij voegen er bij, dat zich de liberale kie zers eenstemmig verklaren voor rusdie in een helder en gramma de vrijzinnigste gevoelens heeft dag gelegd. Wij hopen dan ook van harte, dat de kandidatuur van rus die reeds vroeger waardig meeste stemmen na Albania te verkrijgen boven die van den heer Vegelin van Claerbergenwel ke door de behoudsmannen wordt vooropgezet, moge zegevieren.” GRONINGEN, 18 December. De oudheidkun dige verzameling onzer hoogeschool waartoe in het vorige jaar de grond is gelegd door een ge schenk van de heeren curatoren mr. II. 0. Feith en J. W. C. baron van Ittersumen welke pro visioneeltot dat daartoe in het nieuwe akade- mische gebouw een afzonderlijk locaal zal zijn ingerigt, bewaard wordt in het museum van natuurlijke historie, is in de vorige week op nieuw verrijkt door een geschenk van 33 onder scheidene nummersbevattende te zamen om streeks 100 voorwerpen, aan de hoogeschool ge zonden door den heer mr. P. A. Brugmanslid der eerste kamer van de staten-generaalwonen de te Amsterdam, een’ voormalig kweekeling on zer hoogeschool, zoon van. wijlen den beroem den Groninger hoogleeraar Antonins Brugmans. Heden namiddag is van een ingezeten de- ^en van een noodlottig het kind namelijk klom eenen stoel op eenen pot met kokende brij, met dat gevolg, dat het zelve er in viel en zich deerlijk verwondde. Ondanks alle aangewende middelen slaagde men niet, hetzelve in liet leven te behouden. Ook te Oirschot deed zich in den namid dag’ van 16 December, tusschen half drie en drie ure, eene kortstondige, echter vrij zware aardbeving, bij diepe stilte en 54 graden Fahren heit gevoélen. Prijs der Advertentiënvan één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1