NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE SLID EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 104. Woensdag den 27 December. binnenland. A 1., au- BUITENLAND. A3 I tje, en. ieu maar pen met CIJ an lii- au ipel- Ljdt Om durf digt I.” lam- om is, hij ar en 1 dig er- irij AS at en ra io, 10; ;e: 10; 22 ter pd. ol- 60 ie: ■pt nd verwacht had om twee demon van den ipeii- "jk, zij- diers I die gst, eegt Wijn ropa dat ge- De iijne t ik op' rerd erd :cht en dat 'ger iaar en met den twee jaren, op de volgende onderw 5 pCt. op de rente van alle fondsen; on- ijke «ZEG I Rome cona. wereldlijk gezag. De minister Sterhini heeft kennen gegeven dat Z. II. naar rugkeerendoch alleen onder den titel schop aan alle kardinalen en prelaten verblijf te Rome geweigerd worden. T" renover laatste vei van mr. J. van men om een Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prjjs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco /1.65, enkele nommers cent. ontdekte tot geena ge- persoon was van S. v. M.die on derscheidene nachten zelf mede had helpen wa ken. Hij bekende terstond de schrijver der bei de gevondene brieven te wezen en wist geene andere redenen voor zijne daad op te geven dan verregaande geldzucht. De justitie was reeds bezig met deze zaak te onderzoeken en had te gen eenen onschuldigen persoon sterke vermoe dens, zoo zelfs, dat de burgemeester dezer ge meente eene huiszoeking bij hem heeft bewerk stelligd. lieden morgen is de aangehoudene een jongeling van 21 jaren gevankelijk naar het huis van arrest te Arnhem gebragt. veel on waarschijnlijks heeft zal de tijd lee* ren intusschen vindt men ze in bijna dezelfde bewoordingen in een dagblad van Genua. De dagbladen van Rome en alle andere berigten uit die stad loopen niet verder dan tot den 9dcn. PARIJS, 19 December. De bekende schrijver Alexandre Dumas, die sedert eenigen tijd niet meer schreef, noch in de Liberlénoch in de Patrie, heeft dé pen weder opgevat en in het blad 1'Evenement eene soort van adres doen op nemen dat gerigt is tot Lodewijk Bonaparte als president der republiek. Hij geeft hetno. a. den volgenden raad Het eerste woord dat uwen mond ontga Zij vergetelheid, het tweede reglvaardigheid. Het is regtmatig dat de graaf van Chambord die onschuldig is aan eenigerlei aanslag tegen Frank rijk waaruit bij sedert 10 jaren verbannen is eindelijk de poorten van Frankrijk voor zich zie openstelien. Het is regtmatig dat vier jonge prinsen, die nooit iets tegen u gedaan hebben, door u teruggeroepen worden. Dit is nog niet alles, want het is niet genoeg Het is billijk, dat zij, daar zij hun vaderland gediend hebben voor hunne diensten beloond worden. Het is regtmatig dat de hertog van Aumale die Algerie in handen had en op Frank rijks eerste bevel zijn degen in de schede stak en gehoorzaamdeweder gouverneur van Alge- rië worde. Het is billijk, dat de prins van Joinvilledie het bevel op de vloot voerdeen wiens kun digheden de vraagbank der officieren waren en voor wien de marine gestemd heeftin het be vel over de zeemagt hersteld worde. liet is billijk dat de mandie ons van de regeringloosheid gered heeftdie het roode vaan del verscheurde met de hand die de Geschiede nis der Girondislen schreef, en die zijne po pulariteit door eene dwaling maar niet door een misslag verloren heeftkortom de heer De Lamartine vice-president worde der repu bliek. Het is billijk dat de man van Junij die zes maanden het bewind gevoerd en voor de feilen zijner vrienden geleden heeft die den kelk der teleurstelling tot den bodem toe heeft geledigd en die op zulk eene waardige, edele en eenvou dige wijze plaats voor u maakt, terwijl hij Pa rijs in rust en Frankrijk vol vertrouwen achter laatin één woord, generaal Cavaignac, dat hij tot maarschalk van Frankrijk verheven worde. Zie daar, prins, wat ik u te zeggen hebhet is de eerste en het zal de laatste maal zijn dat gij mijne openhartige en loyale maar bovenal belanglooze stem hoort. ’s GR AA ENHAGE 21 December. De eerste kamer der stalen-generaal heeft, in hare zitting van heden aangenomen de ontwerpen van wet strekkende: 1°. tot vaststelling van provinciale belastingen voor den jare 1849, en 2°. tot vast stelling der begrooting voor het algemeen bur gerlijk pensioen-fonds voor den jare 1849. ’s GRA VENHAGE 22 December. Naar men verneemtzou het plan bij bet ministerie in bewerking zijn om liet tekort over de dienst jaren 1848 en 1849 (ongeveer 15 millioeii gulden) te dekken door de heffing eener belasting voor iderwerpen; a. voor bin- nenlandsche negotiation bij inhouding voor bui- tenlandsche naar opgave der houders b. 5 pCt. op het zuiver kadastraal inkomen van alle vaste goederen c. 5 pCt. van alle tractementen en pensioenen naar men verneemt boven de f 1000 d. eene klimmende en dalende verhooging op hel patentregtten einde handel en industrie van alle opgaven nopens hunne inkomsten te ontlasten. Eenige tot dusverre vrijgestelde beroepen als dat van advocaatworden bij dit plan aan het patentregt onderworpen. Omtrent vele verdere bijzonderheden als daar zijn vrijstellingen voor liefdadige gestichten en andere, zijn wij nog te onvolkomen ingelicht, dan dat wij daarvan eenige opgave durven doen. Dit staat echter, naar onze informatien vast dat een plan op de vorenstaande grondslagen gebouwd iu bewerking is. AMSTERDAM19 December. Een baard scheerder aan het Kamper hoofd wien men meermalen zijn uithangend koperen bekken had ontstolen, kwam op het ingenieuse denkbeeld, door een gaatje in dat bekken een’ langen don keren draad te hechten aan een schelletje, het welk hij op de buitentrappen van den kelder, dien hij bewoonde, nederlegde. De uitslag be kroonde zijn slim overleg, want weldra hoorde hij aan het gerinkink van het schelletje langs de straat, hetwelk de dief, als een paard voor eene narresledeonwetend met zich voerde, dat men hem wederom bestolen had en bekwam hij niet alleen zijn ontstolen bekken terug bad de satisfactie den brutalen dief te grij- en hem zijne herhaalde ontvreemdingen eene eenjarige gevangenisstraf te zien boe ten, waartoe hij in de vorige week door de cor rectionele regtbank veroordeeld werd. AMSTERDAM, 21 December. Tot een staal- hoe men in Duitschland begint te denken over de onmogelijkheid om het gedroomde al- gemeene Duitsche rijk tot stand te brengen diene onder anderen hel volgende uittreksel uit onze bijzondere Keulsche correspondentie: Met de eenheid van Duitschland is het ge daan ze valt uiteen. De vorsten zijn in twist. Toen men aan hel Pruissische hof het vooruit- zigt verloor, den honing als het Duitsche op perhoofd te kunnen begroeten werden de woor den Pruissen moet in Duitschland opgelost worden even als een oud versleten kleed om gekeerd en zeide men: Duitschland moet in Pruissen opgelost worden. De jaloezij der vor sten laat niet toe, dat een hunner Duitschland overheerschedat is, boven allen sta. De een heid van Duitschland valt weg, of bij de ein delijke bestendiging van het centraal bestuur staat Duitschland in vuur en vlam.” AMSTERDAM, 22 December. Den 20 is de nieuwe president der republiek te Parijs gepro clameerd vroeger dan men er verwacht had hetgeen opzettelijk geschied is stratiën, die door vrienden en vijanden heer Louis, zoo het schijnt, indedaad werden toebereid, te voorkomen. De nieuwe president heeft in de vergaderingna het afleggen van den eed, eene korte redevoering gehouden, die met gejuich van goedkeuring gehoord is. Hij betuigt daarin met gepaste en sterke bewoor dingen zijne gehechtheid aan verstandigen voor uitgang en aan den rcpublikeinschen regerings vorm. aan het volk te Rome kon te- van bis- zou het Het volk hierdoor in geestdrift gebragtdoorkruiste de straten, onder het geroep: Dood aan den paus dood aan de kardinalen Wat van deze tijding te denken zij die FRANKFORT, 18 December. De bekende Rouge die in de jongste dagen te München eenige keeren gepredikt heeft, is door de poli- cie beleefdelijk uitgenoodigd geworden, zijn ver blijf aldaar te bekorten. Aan dit verlangen heeft hij dadelijk voldaan, daar zijne aanhangers zel- ven inzagendat zijne tegenwoordigheid eene gisting onder de gemoederen had verwekt, die voor de Duitscli-katholieke zaak nadeelige ge volgen koude hebben. -Volgens de jongste berigten uit Warschau zijn de vaste goederen, die de in den opstand te Weenen zoo berucht geworden Poolsche ge neraal Bern aldaar bezatop bevel der Russi sche regering geconfisceerd geworden. Daar hij, althans in de laatste jaren, niets tegen deze re gering ondernomen heeftwaardoor een zooda nige maatregel kan geregtvaardigd worden zoo ziet men hierin een nieuw bewijs voor liet reeds vroeger verbreid geruchtdat er tusschen Rus land Oostenrijk en Pruissen in de jongste tij den eene geheime overeenkomst is gesloten om door alle ter hunner beschikking staande mid delen aan de revolutionaire beweging paal en perk te stellen en zonder eenige verschooning tegen derzelver hoofden en bevorderaars te werk te gaan. ITALIË. De berigten uit Italic zijn lieden zoo zij bevestigd worden van eenen allerge- wigtigsten aard. De stoomboot le Lombardo den 15 te Marseille gearriveerd, heeft de tijding medegebragtdat de kamer van gedeputeerden te Rome den paus van de regering vervallen verklaard en eene provisionCele regering benoemd heeft, bestaande uit prins Corsi Romeinsch se nator en de gonfaliniere van Bologna en Ancona. Dit berigt steunt op eene particuliere corres pondentie uil Rome van 11 December, voorko mende in het bijvoegsel van een klein dagblad van Livorno, il Calambronevan 13 Decem ber. Zij luidt als volgt: Er is eene provisioneele regering te Rome ge proclameerd zamengesteld uit den senator van en de gonfaloniere van Bologna en An- De paus is vervallen verklaard van zijn ROTTERDAM, 21 December. Uit Apeldoorn schrijft men van den 19 December, liet vol gende: In het laatst •der vorige maand wer den de bewoners der beide papier-fabrijken genaamd de Windmolengelegen in de buurt schap Ugchelen alhier, verontrust door zooge naamde brandbrieven, waarin liet deponeren van het gevraagde geld uiterlijk op den 18 de zer was bepaald en tevens de bedreiging voor kwam dat ookingeval men onderzoek inogt doende fabrijk afbranden en degene die dat onderzoek in het werk stelde, omko men zoude. Gisteren avond zag men werkelijk iemand zich naar de aangeduide plaats begeven en het geld opnetiien. Onmiddelijk maakte men zich van hem meester en ringe verbazing dat liet de p"~ B.knecht bij den papiermaker ALLERLEI. Bij koninklijk bcslnitis de ambtsbetrekking van betaalmees ter, in liet arrondissement Nijmegen, van primo Januarij 1819 af, opgeheven. De burgemeester van Groningen tevens post directeur aldaar zijndezal voor eerstgenoemde betrekking be danken, ingevolge de wet, die combineriug van bezoldigde amb ten verbiedt. Wij prijzen de handhaving dezer wet, maar In grijpen nietwaarom de regering dezelve te Groningen toepast en in de residentie verwaarloostimmers aldaar is mr. J. Pols chef van het bestuur der posterijen en levens postdirecteur to ’s Hage. Sedert mr. Alberda die voor ons hoofdkiesdistrict Sneektot lid der tweede kamer, bij vereischte meerderheid van stemmen, benoemd was, daarvoor heeft bedankt, is do boel hiergelijk men het wel eens noemtzoo wat Pruissisch vereeniging van vereenigingen zou misschien het beste en ze kerste middel zijnom visschers in troebel wateraltijd zeer gevaarlijke klanten voor goed te weren. Te New-York be vindt zich thans een meisje, eene prinses van den stam der Chippewas, die zeer zwart haar heeft, 17 jaren oud en 3 voe ten hoog is, zijnde in Amerika gekomen, ten einde naar En geland te reizen, om de koningin een bezoek te geven. De politieke demonstration in de Oost-Indiën hoe euvel ook op- genOmenschijnen toch ook daar reeds iets goeds te hebben uitgewerkt: zoo heeft Z. M.bij besluit, den gouverncur-ge- neraal van Neerlands-Indie gemagligdombij wijze van uit zondering knappe liedenter benoeming van ambtenaren der 1ste en 2de klasse te kunnen voordragenzonder het radicaal van Indisch ambtenaar, of het diploma van Delftle bezitten. - üit Almelo meldt men, dat er aldaar niet alleen onder de kie zers, maar ook onder de leden der commissie voor de kiezers vergadering oneenigheid bestaat. Zoo stond de president met ijver de candidatuur voor van mr. J. van Riemsdijken een lid der commissie die van mr. Donker Curtiusde beide hee- welken eene herstemming moest geschieden. In do •rgadering riep de presidentNu wie den naam ,.i Riemsdijk juist weten wilkan bij mij ko- briefje waarop het lid der commissie opstaan- Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1