ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN Saturday den 30 December. 3de Jaargang» 1848. No. 105. L P NI L JuJ B 1’ J- BINNENLAND. t- t ii e BUITENLAND. i I i t J 3 1 e f Ct le st UJ le a et n- ;n P a- I, u >r e- 3t IF 31 e- e- n 5- 9 e nagedachtenis zegenend zul- een "gevoelig van den ijve- Hij schetste voorts het beminnelijk van den ontslapene vrienden opom zijne deugden van liet eerste legioen. Bonaparte werd den 20 i en is de derde van Lodewijk Napoleon Bonaparte, gewe- koning van Bolland, en van de stiefdochter keizer Napoleon Hortense Beauharnais. Na van den keizer, begaf hij zich met zijne naar Augsburg, waar hij eene zorgvul- en voornamelijk in de literatuur werd onderwezen. Deze Courant versebijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abouuenients-prijs voor 3 maanden/1.40 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nomincrs 7} cent. Prijs der Advcrtentiënvan één tol vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. SNEEK, 29 December. Gisteren is alhier, voor het hoofdkiesdistrict Sneek tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer Dr. P. J. Cos- TERUS, rector der Latijnsche scholen te dezer stede. Er waren uitgebragt 693 stemmen waar onder echter 17 van onwaarde, zoodat er 676 golden. Dr. Costerus had 354 en Jhr. Vege- LIN VAN Cjlaerbergen 322 stemmen. ’s GR AVENH AGE 26 December. Naar men verneemt heeft Z. M. bepaald dat de maan- delijksche inzending door de ambtenaren van den burgerlijken stand, van sterflijsten, aan de ambtenaren der registratie voortaan per kwar taal zal geschieden; waartoe het departement van financiën de formulieren leveren en het mo del dezer vhststellen zal. Men verzekert dat daaruit aanmerkelijke besparing van drukkosten voor de gezamenlijke gemeenten zal voortvloei- jen en dat het bestuur der registratie, in ver band daarmede, voornemens is, om kostbare registers, voor de regeling van het regt van suc cessie af le schaffen naai* aanleiding der ont werpen voor ettelijke jaren door eenen toen- maligen ambtenaar bij het hoofdbestuur alhier, ingeleverd, en strekkende tot zoodanige bezui niging en vereenvoudiging, als, ten aanzien van andere onderdedenbereids dien overeenkom stig is verkregen. ’s GB AVEN1IAGE 26 December. Hedenmor gen heeft de eenvoudige en plegtige ter aarde- bestelling plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen Z. E. den graaf Van der Duijn f-fan Maasdam, op de burgerlijke begraafplaats alhier. De wel-eerw. en zeer gel. heer ds. Rui tenschild sprak bij het graf eene rede uitwaar in hij hulde bragt aan den afgestorvene. Hij sprak over hetgeen de heer Van der Duijn on der den zegen des Hemels voor het vaderland is geweest bij deszelfs herstelling, en over het vedgewigtig werk later door den afgestorvene verrigt. Hij schetste voorts het beminnelijk en godsdienstig karakter van den ontslapene en wek te zijne kinderen en vrienden opom zijne na gedachtenis te eeren en zijne deugden na te vol gen. Als eene bijzonderheid den vrienden des va derlands waarschijnlijk niet onaangenaam te ver nemen zij hier vermeld dateenige oogen- blikken na den afloop dezer eenvoudigezon der praal plaats gehad hebbende begrafenis van den onvergetelijken Van der Duijn iemand die zich op eenigen afstand had verwijderd gehou den met ontblooten hoofde de zerk naderde en daarop nederlegde een’ lauwertak met de geliefkoosde Uollandsche kleur omwonden waar na hij, ingetogen maar bewogen, de volgende regelen uitsprak Hemdie Oranje minde en Vrijheid en zijn t and Hem, die de kluisters brak van ’l zuchtend Vaderland, Hem lauw’ren bij zijn graf!... want de eeuwigheid moog’ welen, Dat dankbaarheid nog niet in Neêrland is vergelen ’s GRAVEND AGE, 27 Dec. Naai men verneemtheeft de regering dezer dagen beslo ten dat aan de officieren der landmagtdie dit inoglen verlangen vergunning zal worden ver leend om zich tegen twee derden van hun trac- tementgedurende een jaar, met groot verlof uit de werkelijke dienst te verwijderen. Men meent daarin een blijk te vinden, dat de rege ring voor het oogenblik geene vrees koestert voor eenige verwikkelingen met het buitenland of voor het ontstaan van omstandigheden die het onafgebroken in dienst houden der geheele mi litaire rmagt noodzakelijk zouden kunnen ma ken. AMSTERDAM, 26 December. Den 22 dezer heeft onze stad en het vaderland verlies geleden door het overlijden rigen alom bekenden en beroemden oogarts den chirurgiae doctorden heer W. Mensert ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw wiens gemis te grooter is, omdat hij zijn leven toewijdde aan de speciale behandeling der zoo belangrijke oogheelkunde, waarin hij, onder an deren door een overgroot getal van welgelukte operatiën zich verdienstelijk maakteen waar- FRANKFORT, 23 December. Robert Blum was bij de maatschappij van levensverzekering le Leipzig ingeschreven en ofschoon, volgens de statuten dier maatschappij niets uitbetaald wordt, ingeval de verzekerde eenen geweldigen dood ten gevolge van een vonnis ondergaatheeft de maat schappij echter besloten de verzekerde som aan zijne weduwe uit te betalen omdat zij dit von nis als niet wettig geveld beschouwt. 1'RANKFORT, 24 December. Dat de reactie inderdaad zelfs in het anders vrijzinnige Zuid- Duilschland weder reuzenschreden doethier van zien wij een nieuw bewijs. Naar men ver zekert namelijk, tracht het hooge geregtshof in Baden het daarheen te brengen, dat, met uitzondering van de invoering der jury, al de overige veranderingen in de regtspleging voor ’s hands verschoven worden. Daar deze wensch van de hoogste instantie uitgaat, zoo vreest men niet zonder grond dat de regering hieraan een bereidwillig gehoor zal verleenen. Deze terug-- gang is, in meer dan één opzigtte bejamme ren want daardoor vermeerdert men de verbit tering die vroeg of laat in lichte laaije vlam men kan uitbarsten. Men behoorde in te zien dat de staatshulk nog niet in eene veilige ha ven is en dat er nog menige storm ontstaan kan waarin dezelve deerlijk geteisterd schip breuk kan lijden! BERLIJN23 December. Daar de belege- ringstoestand de inwoner? beletopenlijk bnnne politieke denkwijzen (e ijissplen is men op de gedachten gekomen otq den schouwburg tot bet slagveld te verbeffen waar zich de verschil lende partijen ontmoeten. Haasten wij ons ech ter er bij te voegen, dat, hoewel de gisting soms hevig en de storm dikwijls dreigend is men er echter tot nog toe het applaudiseren en fluiten als eenige wapenen van aanval en verde diging gebruikt. Bij de opvoering van de Roya listen van Raupach” was de strijd vooral zeer warm; de woorden: en daarom noemen wij ons door Gods genade” verwekten bij de eerste opvoering een onbeschrijfelijk gedruisch van den meest tegenstrijdigen aard waarbij echter de Royalisten (er waren zeer vele soldaten tegen woordig) de overhand behielden; bij eene twee de voorstelling waren het echter de democraten die de overwinning behaalden. SLEESW1JK-H0LSTEIN23 December. Men schrijft uit Leer van 18 December: Met be zorgdheid ziet men hier de naaste toekomst te gemoet. Hoe zal de Deensche aangelegenheid zich ontwikkelen Reeds nu i er op bedachtzich bij tijds een neutrale vlag te verzekeren daar de Duitsche vlag bij over- zeesclie bevrachtingen achter staat. Terwijl wij reeds in den verleden zomer zoo veel nadeel bij de scheepvaart geleden hebben schijnen wij daaraan ihans op nieuw onderworpen te zullen worden ik zoude met name bekend kunnen maken dat men schepen nu reeds wegens oor logsgevaar niet wil bevrachten. ALTK1RCH (Opper-Elsas) 21 December. De gevolgen der propaganda Napoleonbeginnen zich te vertoonen. De boeren weigeren belas tingen te betalen omdat de president hun daar van vrijdom beloofd heeft. Het geloof aan vrij- dom van belastingen, is in vele streken zoo diep geworteld, dat men op een aantal dorpen in het departement der Vogesen zelfs door ma ires en adjuncten, met vreugde hoort verzekeren dat er nu toch spoedig betere tijden moeten komen omdat men ten minste 4 jaren lang niets meer behoeft te betalen. ITALIË. Het dagblad van Augsburg deelt een schrijven uit Genua dd. 17 dezer mede meldende, dat Karel Albert, ten gunste van zij nen oudsten zoon den hertog van Savoye heeft afgedankt. PARIJS, 24 December. Heden morgen te 7 ure werd in alle wijken der stad appèl geslagen voor de groote revue, die de president der re publiek zou houden. Alle troepen de nationale en mobiele gardes, linie-trOepen artillerie en kavallcrie, stonden van af de barrière de l'Etoile geschaard op de Elyseesche velden in den tuin der Tuileriën, de straat Rivoli, het plein Ven dome, de Rue de la Paix en de Place de la Concorde. Eene talrijke menigte woonde dit schouwspel bij. Te half 11 ure vertrok de pre sident der republiek uit het paleis Elysée Natio nal te paard en gekleed in de uniform van ge neraal der nationale garde waarbij hij het groot kruis der orde van het legioen van eer droeg vooraf ging een eskadron lansiers. Er is niet gedefileerd Bonaparte ging het front der troe pen langs, blootshoofds, om niet telkenmaal verpligt te zijn den hoed bij het groeten af te nemen. Er gingen talrijke kreten op van leve Napoleonook hoorde men enkele malen: leve de republiek! leve de amnestie! Geen enkele maal heeft men hooren roepen: leve de keizer op sommige punten schijnt zulks wel door straat jongens gedaan doch spoedig door de omstanders belet te zijn. Te l ure was deze wapenschou wing! afgeloopen in strijd met de gekoesterde vrees is alles in rust en orde afgeloopen. Je rome Bonaparte stond als eenvoudig nationale garde in de gelederen Lodewijk Napoleon April 1808 te Parijs geboren zoon zen van den val moeder dige opvoeding genoot, Duitsche laai en 1.- Naderhand kocht zijne moeder het slot Arenen- berg in Thurgau, aan de Badenser. Daar hield hij zich bovenal bezig met de bestudering der Strategische wetenschappen. Toen Lodewijk Phi lips in 1830 door de kamers de familie Bonapar te op nieuw van het Fransche grondgebied voor verbannen deed verklaren vertrok hij naar Tos- kaneen streed daar in de reijen der opstan delingen in de Romagna. Vervolgens had in liet jaar 1836 de beruchte zaak te Straatsburg met hem plaatswaarom hij naar Amerika ge bannen werd voor eenen bepaalden tijd. Hij keerde echtervoor dat het tijdsbestek verloo- pen was, naar Europa terug, deed nogmaals in 1840 uit Engeland eenen nieuwen inval in Frankrijk die even onberaden en ligtzinnig was als zijne Straatsburger pogingen welke dan ook op niets andei^ uitliepals op eene levens lange gevangenschap op het kasteel Ham. In 1846 ontvlugtte hij, met behulp van zijnen ge neesheer, dezen kerker, en vond op nieuw eene schuilplaats in Engeland. De Februarij-omwen- is menig koopman teling gaf hem vrijheid om weder in Frankrijk te komendeze heeft meer gedaanzij heeft hem thans hoe ongeloofelijk zulks nu een jaar voor vele zich zijne len herinneren. GRONINGEN, 25 December. Zonder de te genwoordigheid van gee& en moed van een’ on zer geachte ingezetenen had het ijsvermaak reeds laatstleden vrijdag namiddag alhier waarschijnlijk slagtoffers gemaakt. De 12jarige zoon van II. Mensinga, kastelein buiten de Boteringepoort ging, buiten kennis zijner ouders, met een’zij ner speelmakkers van deijzelfden ouderdom op de stadsgracht schaatsen rijden. Naauwelijks had den zij eenen kleinen afstand afgelegd toen zij plotseling door de nog dunne ijskorst zakten en daar de een zich aan den anderen vastklem de ligtelijk eene prooi hunner ligtzinnigheid zouden geworden zijn indien niet twee hee- ren die, van een pleiziertogtje op schaatsen stadwaarts keerendealdaar voorbij kwamen, het dreigend gevaar, waarin de beide jongens verkeerden, gezien hadden. In weerwil van de strenge koude en het gevaar, waarmede de red ding vergezeld ging, begaf zich een hunner, de heer mr. M. A. Eekhontadvokaat alhier, op het ijs en reikte aan de jongens een stok toe, doch ook onder zijne voeten brak het ijs; al zwemmende en het ijs rondom zich af breken de bereikte hij de drenkelingen die weldra aan zijnen moed en jeugdige krachten het behoud van hun leven te danken hadden. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1