EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET NIEUWS- i I Os ARRONDISSEMENT SNEEK. r? II ie O XI il I 1849. No. 51. fVbensdag den 27 Junij» T 7-1 nilw i 11 - 2 1 A i i rsl.1 U J o I - ■■a ■4 es BINNENLAND. i il BUITENLAND. mededee- log was half ,4 Tf KX zielen, geven ren. eene daan Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden/1.40 builen de Stad franco /1.G5, enkele nommers 7| cent. - Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iederé plaatsing. hieuw herhaalde malen op de volks- van Vogt en Raveaux het regentschap en die zich aan het len hadden gesteld Vivair FRANKFORT, 20 Junij. Zoo even ontvan gen wij de volgende hoogst gewigtige ling uit Stuttgart van den 18 dezer: Nadat het Wurtembergsche ministerie reeds gisteren avond verklaard had, de door de na tionale vergadering aangenomen wetbetreffende de volkswapeningniet ten uitvoer te willen brengen heeft hetzelve heden aan den voorzit ter derzelve het stellige verbod doen toekomen voortaan zittingen te houden. In weêrwil hier van liet de voorzitter eene zitting der nationale vergadering, tegen 3 ure ’s namiddagsaanzeg gen. Toen echter de afgevaardigden voor het lokaal der zitting kwamen vonden zij hetzelve van alle zijden door troepen bezetdie hun den toegang weigerden. De president Löwe wilde zich op de rijkswet ter bescherming der natio nale vergadering beroepen en de soldaten aan hunnen eed herinneren. Dit werd echter door de officieren verhinderddoordien zij dadelijk de trom deden roeren. De president Löweals mede vele afgevaardigden (onder anderen Schott, de schoonvader van den minister Römer) wer den met de blanke sabels bedreigd indien zij zich niet dadelijk verwijderden de afgevaardig de Schott werd zelfs door de soldaten mishan deld omdat hij weigerde aan dit bevel te ge hoorzamen. Op bevel der officieren werd ver volgens de vergaderzaal door de soldaten bijna geheel verwoest. De afgevaardigden begaven zich alstoen naar het hotel Marquardmaar een troep kavalerie volgde hen in galopomsingelde het ons tot voor Tot hiertoe hebben wij slechts vuur van uwe batterijen willen Thans is het oogenblik geko- waarop de oorlogsd wang noodwendig treu- Het staat aan ueener stadrijk aan de roem- rijkste herinneringen deze onheilen te besparen. Indien gij volhardt, ons tegenstand te bie den, zal op fusten de verantwoording van onherstelbare rampen. De generaal van het Fransche expeditie-leger, wOudinot de Reggio.” Dit voorstel tot overgave verworpen zijnde. 1728 avondscholie- van Keppel had maatschappij ge- niej. C. M. Loopuijt, te Schie- aan de maatschappij en 1 l menigte in, welke tereere leden van I hoofd der afgevaardigd bad uitgebragt. Later hielden zij toch eene zitting in een an* der lokaal en er werd besloten tegen deze ge* welddadige handelwijze der Wurtembergsche re gering te protesteren en de ministers in staat van beschuldiging te stellen. Ook de minoriteit in de Wurtembergsche kamer drong hierop aan j doch heeft de majoriteit dezer kamer heden met 54 tegen 31 stemmen het gedrag der regeling goedgekeurd. Morgen wil de nationale verga dering eene zitting in een ander lokaal houden zij zal naar men verneemt te Stuttgart blij ven tot dat zij met geweld uit de stad verdre ven wordt, en zich alsdan, zoo mogelijk naar Baden begeven. Men spreekt veel van de bru taliteit der soldaten tegen de afgevaardigden en burgers. Op alle markten en de voornaamste straten, staan de troepen met het bespannen ge schut en brandende lonten. Ook de schutterij is onder de wapens gebragtmaar zal bezwaar lijk iets legen de nationale vergadering onder nemen. Er heerscht eene groote gisting onder de bevolking, doch gelooft men niet, dat de openbare orde gestoord zal worden. BERLIJN, 19 Junij. Volgens de circulaire van 28 .Mei 11. is tusschen de regeringen van Pruissen Saksen en Hanoverden 26 dier maand een tractaat gesloten, ten doel hebbende, de inwendige veiligheid van Duitschland en de on- schcudbaaiLeid der bijzondere Duilsche staten, te handhaven en te bevestigen. Volgens eene bepaling van dit tractaat, moesten de werkzaam heden aan de uitvoering van dit tractaat verbon den aan eenen raad van bestuur worden opge dragenen deze terstond na de ratificatie van het tractaat bijeenkomen. Daar nu deze ratifi catie heeft plaats gehad zijn tot leden van dat bestuur, van wege Pruissen benoemd: de luit.— generaal vrijheer von Canitz en de generaal ad judant des konings v. Dalwitz van wege Sak sen de minister von Zeeban van wege Hano verde kloosterraad von Wangenheim en als militaire commissaris de generaal-majoor Jacobi. HAMBURG, 19 Junij. Men verneemt thans nadere bijzonderheden nopens het ontwerp van constitutie, welks bearbeiding aan den hoogleer- aar Wingijuist is opgedragen. De hoofdpunten zijn: algemeen kiesregtzonder aanzien van per soon of stand, voor ieder, die 21 jaren oud is en gedurende een jaar in het district gewoond heeft, voor hetwelk hij als kiezer optreedt; uitgezonderd zijndienstbodenpersonen die van de algemeene liefdadigdeid leven enz. De rijksdag zal bestaan uit een Landesthing met 75 leden en een Volksthing met 120 leden resp. voor 3 en 1 jaar gekozen. Wanneer binnen een jaar geen rijksdag tot stand komt komt de vereeniging tot hervorming den 15 Junij 1850 bijeen anders onmiddellijk. ITALIË. Berigten uit het kamp voor Rome, tot den 12 Junij des namiddags 5 uremelden dat de generaal Oudinot den belegerden eene nieuwe proclamatie heeft toegezonden van den volgenden inhoud Inwoners van Rome Wij zijn niet hier gekomen om u den oor- aan te doen de orde en de vrijheid te ves tigen ziedaar het doel van onze komst. De bedoelingen van onze regering zijn miskend ge worden. De belegeringswerken bragteü uwe wallen, spaarzaam het beantwoorden. men rige onheilen moet aanbrengen. SNEEK, 25 Junij. Tjeerd Boersma koemel ker alhier, vergezeld van eenen arbeider, had den heden morgen bij het afrijden van eenen met hooi beladen, wagen van de Spitaalster brug liggende over de Franeker-vaartliet on geluk beiden door den wagen overreden te worden, met dat gevolg, dat de eerste min be denkelijk aan zijne onderste ledematen, doch de laatste vrij erg aan zijn hoofd is bezeerd geworden. Bij Z. M. besluit van den 14 dezer maand zijn onder anderen de beide arrondissements- directiën der directe belastingen in- en uitgaan de regten en accijnsen in Friesland, met sup pressie van die te Sneek, lot ééne vereenigd en is bij dat zelfde besluit tot directeur over dezelve benoemd de heer G. D. Simon thans arrondissemenls-directeur alhier. ’s GRAVENHAGE 22 Junij. Bij arrest van den hoogen raad van heden in de zaak van Van Berkum tegen de erfgenamen van wijl. Wil lem I, zijn laalstgemelden veroordeeld tot be taling van ƒ24,935.95 wegens per resto ver schuldigde aannemings-penningen alsmede van ƒ10,111.30, wegens goederen enz., door den aannemer op liet werk achtergelaten en door de directie gebruikt (mits de aannemer de rekening daaromtrent met eede bevestige) alles met de intressen sedert den dag der dagvaarding. De vordering tot betaling van werkzaamheden bui ten het bestek is afgewezen. De kosten van het regtsgeding zijn gecompenseerd. AMSTERDAM, 22 Junij. Op de tentoonstel ling van nijverheid en kunst te Delft, zal Utrecht onder andere voorwerpen een zeer zeldzaam brengen: een’ Nederlandschen Leeuw, het wa pen van Nederland beschermende voorgesteld. Deze leeuw werd in 1830 te Utrecht geworpen en is den 17 September 1847 te Amsterdam in den Zoölogischen tuin gestorven. -De bekwame custos aan het kabinet van natuurlijke historie onzer hoogeschool de heer L. van der Wurff, heeft dezen Nederlandschen leeuw met veel kunst en smaakvol opgezet; wij zeggen met smaak dewijl de krachtige houding waarmede deze fraai volwassen leeuw het wapen beschermt treffende is te noemen. Uit het berigtomtrent den staat der kolo niën van Weldadigheid van 15 April, blijkt, dat de bevolking den 1 April jl. bedroeg 11,922 In de 12 scholen wordt onderwijs ge- aan 2039 dag-, en aan De baron van Pallandl gift van ƒ1000 aan de en wijlen i dam, eene som van ƒ1000 gemaakt. AMSTERDAM, 24 Junij. Met den heden aan gekomen overlandpost ontvangen wij Javasche couranten van 31 Maart tot 25 April II., aan* kondigende, hoe door het geschut van de cita del van Weltevreden en van de korvet Neha- leniiiadien dag, de zege was verkondigd dooi de Nederlandsclie wapenen op Balie behaald, door de inneming stormenderhand van de hoofd plaats Djagaraga. ROTTERDAM, 18 Junij. De volgende bijzon derheden aangaande den onlangs overleden En- gelschen admiraal sir P. Willoughby, zijn wor den zij bevestigdde vermelding overwaardig. Zelfien ontkwam iemand aan grooter gevaren. Tot driemalen leed hij namelijk schipbreuk; eens sloeg hij met eene sloep om en hield zich, met behulp van eenen riem, tien uren lang bo ven water; twee jaren bragt hij te Tripoli in slavernij door; bij ontsnapte, na twee Mooren le hebben doodgeschooten waarop hij naar een schip zwom, dat twee mijlen van land voor an ker lag. Hij werd een-en-zeventig malen door kogels, drie keeren door .splinters gewondzijn ligchaam was letterlijk door sabelhouwen en door tomahawks-slagen getatoneerd. Zijn gelaat was geheel misvormd door buskrnid-ontploffingen hij had één oog verloren een geweerschot had hem een gedeelte van den hals en van het kin nebakken weggenomen. Op non-activiteit geko men nam hij dienst bij de Russen onder Ku- tusoff, die hem kolonel ma.ikte waarop hij drie 'gebouw, malen gewond werd, en te Leipzig, door eenen kanonskogel eenen arm verloor. De matrozen noemden hem den onsterfelijke. T1EL, 20 Junij. De Times van donderdag jl. bevat eenen brief uit Ballinasloe, eene bij andere plaatsen vergeleken tamelijk welvarende lersche stad aan de Shannon op de grenzen der graafschappen Galway en Roscommon. De schrijver, een Protestanlsch geestelijke schildert daarin den toestand der armenhuizen waarvan die plaats, behalve het buitengewoon groote gast huis er 14 telt. In een derzelve, het cholera hospitaal genoemd bevonden zich in een ver trek van 32 vierkante voeten met 29 bedden 62 patiënten. Hij zegt daaromtrent: ik zag knapen aan het middageten noch pen noch penseel zou in staat zijn, dat tooneel weder te geven voor al wat diegenen betreft die eerst sedert kort in het huis opgenomen waren. Eene ziekte was bij drievierde hunner, voor ieders oog, op het gelaat gedrukt: de honger! Honger, dien zij zoolang geleden en bestreden hadden als de keuze tusschen het werkhuis en het graf hun vrijgebleven was. Had ik het niet met eigene oogen gezien nooit zou ik voor mogelijk heb ben gehouden, dat de honger op zulk eene wij ze de kindschheid met al de verschijnselen der grijsheid kon bekleeden. Ware deze levende massa, van vel en been eene onbezielde massa geweest ik had kunnen nederknielen en den Hemel bidden dat bij hun verblijf in het ar menhuis, met dat in het graf mogt verwisselen. He! voedsel, dat hun Jaar verstrekt wordtmag gedurende een korten tijd hunne levenslamp doen flikkeren, doch het staat in de gelaatstrek ken van honderden te lezi ndat hun als vol wassenen het licht des levens niet schijnen zal. OOSTBURG, 20 Junij. Gisteren avond om streeks half 7 urenhad op den grooten steen weg tusschen Oostburg en Schoondijkehet vol gende ongeval plaats. Terv ijl zekere Pieter Rie mers landmansknecht bij Iz. Norlieronder laatstgenoemde gemeente, bezig was met het ver voeren van mest, gleed, door het schokken van den wageneene der op de zijden van denzel- ven liggende planken tusschen het voorwiel af, werd vervolgens door het achterwiel opgevan gen, en met zulk eene oi tzettende kracht op het hoofd van Riemers overgeslagen dat hij van den wagen stortte. Het achterhoofd van den ongelukkige was geheel verbrijzeld en bij is reeds een hall uur daarna overleden. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1