NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE SLID EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 ld 4de Jaargang. Woensdag den tik Juli]» 1849. No. 53. 1 i Lm binnenland. I 5* 1 I O fa I J BUITENLAND. staatskasten bedrage vijf- eene als eiland dat sedert lang als de graan den Oosterschen Archipel werd be deest gewone I* u e- verrast geworden door de ont- van ƒ100, hetzelve geworden hoogst achtingwaardige!! men één tot vier regels eiken regel meer voor iederd Bali het volgen- na de inneming Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abontiements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nonimcrs 7J. cent. Prijs der Advcrtentiënvan gewone letter, 40 cents, en voor 10 cenls, behalve 35 cents zegelregt, plaatsing. L Lx - n e I !d’ 1 tt n M. i- l welk uit een volledig verslag Zou kunnen wor den getrokken en dat dit inzonderheid wordt waargenomen bij de besturen van huiszittende armen en godshuizen, en wel, met name, bij diakonie-bestüïeridie de uitnoodiging tot het vervullen van een burgerpligthet leveren van bouwstoffen aan de regering, ter volbrenging eener op baar rustende grondwettige verplig- ting, zeer ten onregte schijnen te beschouwen als eene aanranding van hunne onafhankelijk heid; niet beseffende, dat zij als uitdeelers van de giften hunner medeburgers, er juist den grootsten prijs op moesten stellen dat de uit komsten van hun beheer en hunne uitdeeling in den meest ruimen zin openlijk bekend mog- ten worden. Naar luid van dit verslag bedroeg de bevol king des rijks, op den 31 December des jaars 1847, 3,050,840 zielen; en derhalve 11,383 zielen minder dan op den 31 December 1846. Naar aanleiding van de erlangde opgaven, was het getal der huiszittende armen 473,109 (en dus 4453 meer dan in 1846), hetwelk, opge teld bij de verpleegden in de godshuizen ten getale van 17,556 (of 796 meer dan in 1846) een getal oplevert van 490,665 onderstand ge noten hebbende personen staande tot de be volking als ruim 160 van elke duizend zielen. Hierbij wordt echter opgemerkt dat niet al de genen welke zich in de godshuizen bevinden als behoeftig kunnen worden aangemerkt eil dat van hetzelve bedrag van 490,665 zielen ten minste 269,402, of meer dan de helft, slechts tijdelijk zijn bedeeld geweest, en dat het aantal dergenenwelke gedurende het gcheele jaar on derstand hebben genoten ten hoogste 221,263 heeft beloopen of ruim 75 van elke 1000 zielen. VLAARD1NGEN 30 Junij. Gister avond te gen 7 ure arriveerde alhier de 1ste jager uit de haringvloot, aan boord hebbende 58k tonnen haring. De gewone geschenken zijn daarvan aan Z. M. den koning, het vorstelijk huis enz. afgezonden terwijl de eerste verkoop heden nacht a 700 per ton, voor zekere hoeveelheid plaats had. De llollandsche haringvloot bestaat alsnog uit 110 schepen, als 67 van Vlaardingen 13 van Maassluis, 6 van Zwartewaal 4 van Middelhar- nas 1 van Delftshaven 7 van Enkhuizen 7 van Amsterdam, 4 van de Rijp en 1 van Wov- merveer. WEENEN, 25 Junij. Volgens berigten uit Galicië moet de massa der optrekkende Russi sche troepen alle denkbeeld te boven gaan. On ophoudelijk vertoonen zich nieuwe kolonnes en de Russische officieren moeten zich zelfs uitge laten hebben dat hun last niet alleen op Hon garije betrekking heeft: dit is te waarschijnlij ker, vermits alleraanzienlijkste legercorpsen rond om Krakau geconcentreerd worden. De Russen hebben de vesting Orsowa stor menderhand ingenomen de van daar verjaagde Magyaren hebben zich in de omliggende land streken aan de ijsselijkste gruweldaden schuldig gemaakt. FRANKFORT27 Junij. De verliezen welke de Badensche insurgenten den 23 bij Ubstad geleden hebbenzijn zoo gevoelig geweestdat het zeer twijfelachtig is, of zij zelfs Rastatt als een toevlugtsoord zullen kunnen bereiken. Men berekent, dat zij hoogstens nog eene magt van 20,000 man monsteren. Hunne naauwlijks ge organiseerde regering en constituerende vergade ring hebben zich naar Freiburg begeven. FRANKFORT, 27 Junij. De jongste berig ten uit Baden laten ons nog steeds in de onze kerheid nopens het lot van Mieroslawki en zij ne benden men vermoedtdat hij aan den Aburg eene positie heeft genomen om aldaar voorshands verdedigenderwijze te ageren. Op zijn bevel wasreeds vóór het binnenrukken der Pruissen uit Karlsruhe al het geschut uit het tuighuis in deze rigting verzonden. De voor* loopige Badensche regering heeft zich met de staatskas ten bedrage van eenige tonnen gouds lijk de uitoefening en vergadering. Het Londensche blad de Express meldt nader omtrent de expeditie van de, als hebbende plaats gehad van Djagaraga Wij vernemen nog dat de Radja’s van Be- liling en Karang Asam de wapens hebben neer gelegd zonder weerstand te bieden en zich on- voorwaardelijk aan de Hollanders hebben over gegeven. De llollandsche vlag waait nu op Ba li dit nieuw grondgebied zal in vijf residen tial! verdeeld worden en de havens zullen vrij zijn. Generaal Michiels keert naar Padang te rug, daar de oorlog geëindigd is. Door Bali Beliling is herhaaldelijk de bescherming der En- gelschen ingeroepen, maar de gouv.-gener. van Britsch-fndie heeft geen gehoor daaraan willen geven. Nu zijn de Hollanders in het onbetwist bezit van een schuur van schouwd.” Z. M. heeft tot vereenvoudiging in het be heer van 's rijks directe belastingen in- en uit gaande regten en accijnsen te rekenen van den 1 Augustus 1849, opgeheven: 1) de tot hiertoe bestaan hebbende linie-contróles op de grenzen des rijks, als: te Hilvarenbeek OldenzaalOost burg BellingewoldeSittard Roermond en Thorn 2) de betrekking van controleur voor de binnendienst te ’s Gravenpolder en te Tholen in de provincie Zeeland. Men verneemt, dat bij. de hervatting van de werkzaamheden der kamers aan haar zal wor den aangeboden een gewijzigd wets-ontwerp be trekkelijk de regeling der toelating en uitzetting van vreemdelingen. ROTTERDAM, 30 Junij. In liet verslag, omtrent den staat van liet armenwezen in Neder land over het jaar 1847, dezer dagen aan de staten-generaal medegedeeld beklaagt de rege ring zichdat bij de verschillende besturen van welke men de vereischte opgaven heeft moe ten verlangen zich meer en meer een bekrom pen geest van geheimzinnigheid begint te ver breiden waardoor de te maken gevolgtrekkin gen en beschouwingen, in meerdere of mindere mate, onvolledig zijn, en aan de natie een groot deel van het nut moet worden onthoudenhet- SNEEK 3 Julij. Het thans loopende jaar kenmerkt zich, ten minste in onzen omtrek, door eenen voordeeligen hooibouw want pas de hooimaand ingetreden zijnde, is dezelve bijna reeds geëindigd met eene uitkomst in hoeveel heid van hooi, die eerder overvloedig dan schaarsch mag heeten waarbij komt dat het hooi over het algemeen goed gewonnen en van zeer goe de hoedanigheid is. In zoo verre gaat het den greidboer wel minder is het met den prijs der boter gelegen die sedert eenige weken niet die hoogte bereikt, welke menig landman be weert noodig te zijn om staande te blijven. Dit kan echter alleenlijk gelden van pachters of zoogenaamde huurboeren. Voor hem toch die eene eigene vrijeonbezwaarde boerderij be woont, is voorzeker de prijs toereikend, maar die zijne landerijen in huur heeft naar den tc- genwoordigen trant, dat is, dat de boter, om boer te blijven, wel hooger maar niet minder dat; ƒ30 moet gelden, wenscht natuurlijk lioo- gere prijzen. Overigens begint, door de aan houdende droogte, het gras algemeen schaarsch te worden waarom men naar regen verlangt. Het bestuur van de afdeeling Sneek tot ze delijke verbetering der gevangenen is dezer da gen aangenaam vangst eener gift van wege eenen schenvriend te dezer stede, wiens naam om der bescheidenheid wille hier niet genoemd wordt. Die som moet naar het uitgedrukt verlangen van den milden gever, onder het eigen beheer blijven van het bestuur voornoemd en besteed worden ten behoeve van ontslagene gevangenen die alhier of veroordeeld of gedetineerd zijn ge- vteesten in bijzondere gevallen, wanneer de gewone kas der afdeeling niet toereikende is. God zegene dien weldadigen 1 moge zijn voor beeld navolging vinden. In de Prov. Fries. Cour, van eergisteren komt een stuk voor over de grietmannen ten doel hebbende, om Frieslands ingezetenen te waarschuwen voor het plan der regeringom bij de in te vocrene nieuwe gemeente-wetde betrekking van grietman te laten voortduren en alzoo met deze provincie eene uitzondering op den regel te maken dewijl anders in het koningrijk de gemeente-besturen zullen bestaan uit burgemeester, wethouders en raden. Zij waarschuwt voor dit plan en komt rond voor de zaak uit: het grietmanschap is duur en kost baar is in het belang van bijzondere personen geenszins in dat van de algemeene massa die voordeel zal vinden bij een eenvoudiger, min omslagtig beheer, zamengesteld uit deskundigen van eiken fatsoenlijken stand zonder uitsluitend den adelijken te nemen. Zij geeft verder de re den op, waarom de regering de grietmannen hier wil behouden daarin bestaande dat wij Friezen bijzonder aan het grietmanschap ge hecht zijn. Te regt verwerpt zij deze reden die gehechtheid moge bestaan bij sommigen af- hankelijken om welke reden ook, de Friezen in het algemeen, zulks gelooven wij stelligzijn alleenlijk gehecht aan een bestuur, dat door het gezond verstand, vooral in den tegenwoordige!! tijd, wordt aanbevolen, namelijk, bij behoor lijke bekwaamheid deftigheid en aanzien zoo goedkoop als mogelijk is. Wij voldoen daarom aan haar verzoek het volgende protest over te nemen De vrije Friezen verklarendat het ongerijmdheid is het grietmanschapzoo bet onder hen bestaatte verdedigen hunne ondervinding heeft het overtuigend bewezen dat geen kostbaarder vorm van gemeente-bestunr in Nederland bestaalen zij protesteren bij deze tegen elke aantijging dat zij zoo zeer zouden zijn gehecht aan vóór-middeleeuwsche namen en vormen dat zij de ongerijmde en kostbare in stelling van het grietmanschap wenschen in stand te houden.” ’s GRAVEN1IAGE28 Junij. Naar men ver neemt is uit de reeds zoo gunstig bekende werk plaats van den lieer Hupsch alhier, een tal geschilderde glazen naar de ophanden zijnde tentoonstelling te Delft gezonden waaronder een, voorstellende het koninklijke wapen. De bezoekers der tentoonstelli: g worden bijzonder op dezen tak van kunstnijverheid oplettend ge maakt. ’s GRAVENHAGE28 Junij. Eenige dagen geleden beeft er in het naburig Leidschendam een zonderling voorval plaats gehad en dat hadde men geene volkomene zekerheid van liet feit schier ongeloofelijk minstens overdreven zou kunnen voorkomen. Er heeft eene plegtige begrafenis plaats gehad met al hetgeen bij der- gelijke treurige gelegenheden gebruikelijk is eene zaak echter ontbrak en daarom kon het ook min der eigenaardig eene 1 ijkslatie heeten het ont brekende was.... het lijk! Men had zich ver genoegd met de kist ter aarde te bestellen en den overledene te huis te laten. Alles was be hoorlijk afgedaan, en aan liet sterfhuis was het als altijd bij dergelijke omstandigheden, naaren treurig. Maar het toeval wildedat een kind des overledene bij liet vaderlijke bedleger kwam en toen in de onschuldige eenvoud der jeugd zeide: vader slaapt nogEn inderdaad, het bleek maar al te zeerdat men door welke aanleiding dan ook liet lijk had vergeten te kisten en alleen het houten omhulsel ter stille rustplaats had gebragt. Zoodra was niet die onbegrijpelijke begrafenis wijze ontdekt, of de feil werd hersteld, en, naar men verneemt moeten er zelfs door liet plaatselijk bestuur maatregelen genomen zijn, tegen diegene, wien men, te regt of te onregt, in die zonderlinge nalatigheid liet grootste aan deel gaf. AMSTERDAM, 29 Junij. Volgens de N. Rolt. Cour, is thans bij het ministerie van justitie in bewerking eene nieuwe wets-voordragtbetrekke- van het regt van vereeniging

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1