ADVEllTENTIE-BLA» VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN At 0 I 4de JaargiiH^ Zahir dag den 7 Julij. 1849. No. 54. 1. i t j BINNENLAND. BUITENLAND. regeling terwijl dat de hoogleeraren van het doo bestuurd of ondersteund onderwijs het bijzondere onderwijs er in gel F toegevoegd het gouvernement, ©1111T en scliietge- van 8 voeten 11 j d d s. >t n - t Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnernents-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers cent. 1 - L-Wjai zeer was gewond, om, zoo als deze wilde, tot hulp zijner vrienden terug te keeren waartoe trouwens het bloedverlies, uit niet minder dan elf wonden, hem ook weldra de krachten be nam. Later is een der ontsnapte inboorlingen gevatuit diens verboor is men tot verdere na- sporingen gekomen en is tevens geblekendat een hunner priesters magtigirig had gegeven om op Tebing-Tingi te moorden en zoo schijnt de oorzaak van dit boosaardig opzet in dweepzucht en bijgeloof te liggen. Het voorregtdat de doctor niet gewond was heeft hem veroorloofd dadelijk hulp aan zijne beide vrienden toe te brengen, met dat gelukkig gevolg, dat, zoowel de heer Bekking als de heer v. Deventer, vol gens tijdingen door de jongste mailgenoegzaam, hersteld waren, tot vreugd hunner betrekkingen en vrienden, zoo op Java als in het vaderland. domeinen; zoodat bij de tweede kamer, bij de hervatting van hare werkzaamhedenhet alge meen verslag over dat ontwerp spoedig zal wor den uitgebragt en de beraadslagingen zoowel over dat onderwerpals over dat nopens het inkomen der kroon weldra bij de tweede ka mer zullen worden gehouden. ’s GRAVENHAGE, 3 Julij. Wij ontkenen aan het verslag der afdeelingen van de tweede kamer, nopens het ontwerp van kieswet, voor- loopig het volgende: Het wetsontwerp ter regeling van het kies- regtmet ongeduld tegemoet gezien, is in de afdeelingen der tweede kamer onderzocht met al die naauwlettendheid en zorg welke de eer ste der organieke wetten ter uitvoering der grond wet gebiedend vorderde. De verwachting der leden was gespannen door het lange tijdsver loop en zij meenden in de zorgvuldige bewer king en de juistheid van maatstaf en uitkomsten eene vergoeding te zullen vinden voor het uit stel door de regering tot het indienen van dit ontwerp genomen. Immers kan niet worden ontkend dat er dringende behoefte was aan vervanging van het voorloopig kiesreglement, door min gebrekkige voorschriften en terwijl eene wijze staatkunde evenzeer als het nationaal belang scheen te vorderendat aan de kamer de nieuwe kieswet dadelijk werd aangeboden, was het langdurig verwijl eene reden van billijk nationaal beklag geworden. Bij het onderzoek is echter de verwachting niet vervuld. In alle afdeelingen is betreurd, dat, na zoo lang wach ten niet een beter uiige werkt en beter toege licht voorstel was verkregen dat de bepa lingen dei’ Belgische wet onbedachtzaam werden gevolgd ook waar ze in strijd zijn met de Ne- derlandsche instellingen dat allerlei opga ven en verklaringen noodig ter toetsing van het ontwerp waren teruggehouden dat ee ne memorie van toelichting, die meer omschrijft dan verklaart, maar in volkomene overeenstem ming is met het onvolledige der wet, aan bet ontwerp was toegevoegd en dat de becijfe ringen van het gouvernement, waar men ze had kunnen nagaan in booge mate aan de juistheid van rekening en stelsel deden twijfelen. AMSTERDAM, 4 Julij. Door de Nederland- sche handej-maatschappij "jn bevracht de na- volgedde 20 schepen, als: voor Amsterdam 9; voor Rotterdam 7; voor Dordrecht 2 \<oor Mid delburg 2. ROTTERDAM, 4 Julij. In den nacht van den 28 op den 29 der vorige maand, te 2 ure begaf eene der dienstboden van den heer V. te ’s Hage woonachtig zieh naar beneden met een nachtlicht in de hand. In den gang ko mende, ontmoette zij een’manspersoon die haar dadelijk het licht uit de hand sloeg, vervolgens eenen slag op het hoofd toebragt en daarna bij liet hoofd vatte; zij ontrukte zich evenwel aan zijne handen en ten gevolge van haar geschreeuw, werden de huisgenooten gewekt. De adsistentie van de policie inmiddels ingeroepen zijnde, is gebleken dat de bedoelde persoon was ontvlugt door een openstaand venster aan de zijde van de keuken en zich onledig had gehouden om eenig zilverwerk tafel- en waschgoed te ver plaatsen, welk een en ander in den tuin is te ruggevonden. Deze ongenoodigde gast scheen zich den vorigen avond te hebben laten insluiten. ZWOLLE, 2 Julij. Gisteren kwam Jacob Bording, de eenig overgeblevene van de drie Durgerdammer visschers, die na eene veertien- daagsche omzwerving op het drijvend ijs in de Zuiderzee te Aollenhove werden gered en op eene menschlievende wijze aldaar verpleegd met een vaartuig, beladen met viscli te Vollenhove aan hij bragt aan vele huizen eene goede zoo visch ten geschenke, als een bewijs zijner dank baarheid voor al de hulp en bijstand, die hij, zijn vader en broeder in dat stadje zoo lief derijk hadden mogen ondervinden. GRONINGEN. 2 Julij. De visscherman El- dert Elders, voerende het schip de Goede Ver wachtingwonende te Borkum, redde in den nacht van den 9 Mei, omstreeks 3 uur, in de nabijheid van het eiland Borkum de manschap van het verbrijzelde Fransche schip Adèleko mende met koffij beladen van Havre de Grace en bestemd naar Breinen, bestaande in kapitein stuurman en drie matrozen. Hij is te dier zake van wege de Fransche republiek den 28 der vo rige maand, met de zilveren medaille 1ste klasse benevens een vereerend getuigschrift begiftigd. 0. I. KOLONIËN. Den 3 Maart jl. is te Tebing-Tingiresiden tie Palembang eiland Sumatra door drie in boorlingen eene schandelijke misdaad gepleegd. De 1ste luitenant der genie A. M. E. van De venter, aldaar belast met het aanleggen vaneen versterkt kampement had met doet. Engelken bij den heer Bekking kapt, der inf.komman- dant van het forthet middagmaal gehouden. Na het eten bleven deze drie heeren nog eeni- gen tijd rustig bijeen doch werden verraderlijk overvallen door drie inboorlingen met groote messen (parangs genaamd) gewapend. Daar zij zelve geene wapenen hadden weerden zij de slagen zoo goed mogelijk met hunne stoelen af. De doctor vond gelegenheid zich te verwijde ren om naar een geweer om te zien. Intus- schen wierp de kapitein onder het ontvangen van drie wonden een der moordenaars ter ne derdie daarop door den luitenant Van Deven ter met eenen stoel tegen den grond werd ge houden doch zich nog genoeg kon bewegen om aan dezen onderscheidene wonden toe te brengen. Een andere zocht den luit, van ach teren aan te vallen en bragt hem eene wonde in den rug en in den nek toe. Ook de kapi tein en de luit. v. D. verlieten toen de plaats, om wapenen te halen de doctor met een ge weer terug gekomen had een’ der moordenaars gedoodeen tweede gekwetstterwijl hij zelf zonder letsel gebleven was. De duisternis, de regen en de met struikgewas bedekte grond gaven den overgeblevenen moordenaars gelegen heid om te ontsnappen niettegenstaande er hulp van het fort was genaderd. Toen de luit. v. D. zijne woning binnensneldeom wapens te ha len ontdekte zijn jongen dat zijn meester te SNEEK 6 Julij. Een en ander haastig sterf geval dat, zoo als wij in ons voorgaand nom inee meldden aanleiding tot de vrees had ge geven dat de cholera ook reeds onder ons was is, tot op dezen oogenblik door geen soort gelijk gevolgd geworden zoodat men betrek kelijk deze ziekte, van hier geene andere dan gunstige berigten voor waarheid mag houden. De Utr. Cour, deelt nopens den uitslag van de Balinesche expeditie o. a. nog het vol gende mede Gesneuveld zijn de officieren Van Swieten Deerns, Prager en, door een ongeluk door het omver vallen van aan rotten gezette geweren van Schimmel man. Zwaar gewond zijn de over ste De Brauw chef van den staf, demoversie Meis, kommandant der artillerie, de majoor Van Knik en Sorgde officieren Donleben Munter, (deze zal waarschijnlijk beide beenen verliezen), Happé en Reiger; ligt gekwetst Pi- 1 ’i en Smits gesneuveld 47 soldaten 150 a 200 gekwetst. Deerns ligt begraven en 41 hunne voeten. De wapens der waren, behalve geschut en booglange lansen enz.” ITALIË. Volgens deskundigen kan het beleg van Rome wanneer het met geene kapitulatie eindigt, op de wijs, waarop het thans bestuurd wordt, nog geruimen tijd voortduren. Het Fran sche dagblad l’ Evenement behelst desw’ege het volgende opmerkelijke artikel Men weet, dat de eerste ringmuuT in den nacht van den 21 op den 22 Junij definitief door onze troepen vel’meesterd is. Zie hier wat, volgens den arbeid van een opper-officier der Italiaansche evpedilie nog de menigvuldige hinderpalen zijn, welke de Fran sche armee zou moeten te boven komen om Rome geheel in hare inagt te brengen bijaldien niet eene reactie in de stad zelve de belegeraars te hulp komtdoor het bewind van Mazzini onderst boven te werpen. Men heeft1) den ringwaldoor keizer Au- relianus gesticht, een’ muur, vier (N.) ellen dik en tien ellen boog 2) geheel de voorstad Traü- stevere deze zullen een beleg van ongeveer tien dagen vereischen3) het Valikaan vijf tien dagen beleg; 4) het kasteel St. Angelo, een vijfhoek met tweehonderd ellen aan de zij de, en welks van bolwerken voorziene omwal ling met die van het Vatikaan in verband staat vijf dagen beleg. Dit alles ligt op den regter- oever van den Tiber. Op den linker-oever 5) den ringmuur van het oude Rome nog tien dagen. Is deze berekening juistzoo zal en dan moet men daarbij veronderstellen, dat in de stad geen barrikaden-oorlog te voeren is, de belege ring nog dertig dagendus nog eene volle maand duren.” LONDEN, 2 Julij. De Amerikaansclie tijdin gen heden ontvangen gaan vergezeld van het berigt eener ontzettende ramp, op zee voorge vallen, door eene botsing der stoomboot Euro pa tegen het schip met landverhuizers, Char les Bartlett genaamd in eene zware mist op woensdag 27 Junij te half vier ure na den middag. De Europa stoömde tegen de brik tusschen de twee masten eene opening van omstreeks 10 voelen in het wand makende. In drie minuten zonk de brik onder de voorkiel van de Europa. Van de 176 menschen die zich aan boord bevonden, en, naar men zegt, bezig waren zich te verlustigen zijn slechts 42 geredwaarvan 30 over de plegt der stoom boot 134 personen zijn dus verongelukt. De Europa heeft weinig of geen letsel bekomen. Onder de opgave der namen komt voor het ver lies van de echtgenoot en verdere betrekkingen van Petrus Blucher, koopman en distilleerder te Utrecht, benevens dat van zijnen eigendom. Hij zelf schijnt gered. BRUSSEL, 27 Junij. De Belgische kamer van afgevaardigden heeft heden met 93 tegen 2 stemmen de volgende wetsbepaling aange nomen: De regering benoemt de jury’s, be- last met de afneming der examens; deze be- paling geldt slechts drie jaren. De regering stelt de jury’s van examen derwijze zamen het door den staat en die van gelijken getale pelenbosch en I met zijn serjant regts, zijn fourier links Balinezen aan Balinezen weer pijl drietanden ’s GRAVENHAGE 2 Julij. Er is heden eene buitengewone vergadering van den ministerraad gehouden. Gelijk men weet, is de tweede ka mer der staten-generaal dingsdag,den 19 Junij jl. tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Er is toen verzekerd dat die schorsing der werk zaamheden drie of vier weken zou duren. Men wil thans weten dat de kamer spoediger zal bijeenkomen, dan men gedacht had, en dat het reces zeker niet langer dan drie weken zou duren. ’s GRAVENHAGE 3 Julij. Naar men ver neemt is de regering gereed met bare antwoor den omtrent liet ontwerp betrekkelijk de kroon-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1