NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN WET ARRONDISSEMENT SNEEIG i J fc 1 1 4 r 4de Jaaï^óH^» 1849. No. 55. Woensdag den 11 Julij. d 1 tOll&HT BINNENLAND. t is. als deze thans zeer et l P ■- goeden kijker gaat dat BUITENLAND. SNEER, 9 July. Gisteren een I inerts plaats. de kerk mees duizend gever. zet. pen I l I i J 11 0 s- n r I e« Prijs der Advertentiënvan één tot vier regèls gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. t en waar- een exemplaar aati ll ij heeft dit werk ten ge- aan Z. Exc. den minister Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboniiements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ./1.65, enkele nommcrs cent. WEENEN, I Julij. Het gisteren avond ver schenen 40ste arinee-hulletin deelt een aantal bij zonderheden mede, nopens de verovering van Baab. Het blijkt, dat de troepen met grootc dapperheid gestreden hebben; doch ook de vij and bood op sommige punten eenen liardnekkigen wederstand en kon eerst na een hevig gevecht uit de verschansingen verdreven worden. Het verlies der keizerlijke troepen wordt als niet be langrijk opgegeven alleen de brigade Gerstner verloor nagenoeg 200 man aan dooden en ge wonden waaronder onderscheidene officieren. Toen de keizerlijke troepen, met den keizer aau het hoofd de stad binnenrukten werd nog --1-- uit de veVisters geschoten. Uit een derzelve vuurde men op den luit, veldmaarschalk Wohl gemuth. De dader werd onmiddellijk gegrepen en gelüsileerd. FRANKFORT, 4 Julij. Van het tooneel des oorlogs verneemt men dat de prins van Pruis- sen met zijn hoofdkwartier reeds te Acheren aangekomen, en Rastatt nog in handen der op standelingen is. Deze vesting is echter thans van alle zijden ingesloten en zal gebombar deerd worden. Bij de oneenigheid die zich al daar, zelfs onder de bezetting, openbaart, ver wacht men dat zij zich binnen weinige dagen onderwerpen zal. Den 2 dezer heeft in de na bijheid van Offenburg een bloedig gevecht plaats gegrepen waarvan de uitslag nog niet bekend Kehl en alle andere overgangspunten over den Rijn zijn door de Pruissische troepen be- Van de andere zijde hebben de rijkstroe- onder het bevel van den generaal von Peucker, den weg naar de Bodensee ingeslagen om den opstandelingen den terugtogt naar het Wurtembergsche gebied af te snijden; aan eene Pruissische kolonne. die mede reeds dien weg j ingeslagen was, is het inlusschen gelukt de op standelingen in den rug te vallen en bij te dragen tot de insluiting van Rastatt. Tegen dé zen doormarsch heeft, naar het schijntde Wur tembergsche regering geprotesteerd doch zon der gevolg. Bij voortduring komen vele vlug- telingcn uit het Badensche in den Elzas aan die echter dadelijk naar het binnenste gedeelte van Frankrijk gezonden worden. Ter Verster king der garnizoenen in den Elzas, worden al daar 12,000 man Fransche troepen verwacht. Ook Brentano was naar Straatsburg gevlugt maar, daar hij gevaar liep gearresteerd te wor den, heeft hij zich weer ijlings over den Rijn terug begeven. Raveaux en andere notabilitei- len van de voormalige nationale vergadering hebben de vlugt naar Bazel genomen. De over blijfselen van liet leger der opstandelingen heb ben den terugtogt over Offenburg naar het Ober land begonnen, alwaar hun waarschijn!ijlt het laatste en beslissende gevecht zal geleverd worden. De Elsas wordt meer en meer met vlugte-' liegen opgevuld. Tot op den 3 dezer maand hadden 300 Badensche dragonders en 6 a 700 vrij^charen Iret Fransche grondgebied betreden. Deze personen zijn daar dadelijk ontwapend. Een stellig bewijs, dat de zaak der revolutie onherstelbaar verloren is, vinden wij overigens daarin, dat de meeste hoofden der beweging Duitschland reeds verlaten hebben. Brentano, de ex-dictator, Mieroslawskyde ex-opperbe- velhebber, de leden van het rijks-regentschap Raveaux, VogtSimon en Schiller en vele an dere bekende personen bevinden zich in Zwit serland. BERLIJN, 4 Junij. De Pr. Auz. behelst een koninkl. besluit tot amplialie der wet van 9 October 1848, tot regeling der betrekkingen, van den boerenstand en de afschaffing der hee- ren-diensten. HAMBURG, 4 Julij. De kamer van afgevaar digden van Sleeswijk-Holstein heeft een adres aan provisioneele regering aangenomen, waarin zij verklaart, geen vredesverdrag te zullen er kennen waarvan niet de geheele vereeniging der twee hertogdommen en de scheiding van Denemarken de grondslag uitmaakt. Bovendien wenscht de vergadering vertegenwoordigd te wor den bij de onderhandelingen die thans te Ber lijn plaats hebben. Wanneer dit adres mogt worden aangenomen dan zou het sluiten van eenen vrede onmogelijk worden aangezien Dene marken in geen geval soortgelijke voorwaarden kan aan nemen. LONDEN, 3 Julij. De lersche dagbladen ge ven alle gunstige berigteu van den oogst in Ier landvooral van de aardappelen; de geruchten aangaande de aardappelen-*ziektevpor eenige dagen in omloop, bleken gelukkig pugegrond te zijn. LÖNDEN, 4 Julij. Heden te I ure hebben de sheriffs van de estrade in Guildhall afgekon- digd, dat de baron von Rothschild tot vertegen woordiger in het parlement voor de stad Lon- i namiddag had er treurig ongeval in het naburig dorp llom- Drie buileiilandsche arbeiders, booijerswilden zich verlustigen, wegens de hitte, met zwemmen; doch naauwelijks bevon den zich twee hunner aan den overkant van de vaart, toen de derde, zulks mede willende be proeven in de diepte wegzonk met dat onge lukkig gevolg, dat liij verdionken is. Deze per soon was afkomstig uit Oostfriesland en genaamd Johannes Zaiilje oud omstreeks 30 jaar.Mogt dit ongeluk velen tot eene les dienen om wan neer zij de zwemkunst niet genoeg meester zijn, zich toch niet in waters te begeven welker diep te hun onbekend is. De Prov. Grom. Cour, meldt: Aardappelen staan over het algemeen go<dsporen van bederf zijn nog niet aanwe zig hier en daar beginnen de vroegere soorten te bloeijen en men mag zich aangaande deze plant met dit weder geluk wenschen daar men mag aaunemen dat het weder daarvoor niet on gunstig is. ’s GRAVEND AGE, 4 Julij. In deze residen tie is aangekomen en aan hel hotel tuhri afge stapt, de heer Ruissenaars Nederlandsch vice- consul van Egypte, residerende te Alexandrie. Genoemde heer heeft medegebragt een pracht exemplaar der aardrijkskundige vaderlandsche beschrijving van Arabic, geschreven in de land taal welk werk uit 32 deelen bestaat van nog nimmer in Europa wezig is geweest, schenke aangeboden van buitenlandsche zaken alhier. AMSTERDAM. 7 Julij. Dezer dagen las men in de Fransche dagbladen het volgende artikel: Men heeft hier heden (3 Julij) op vollen mid dag eene ster gezien in al de straten van Pa rijs en op de boulevards stonden nieuwsgierigen bijeen, om naar dit zonderlinge schouwspel te staren en er over te spreken. De nieuwsgierig heid maakte zelfs zich van de nationale verga dering meester; de tuinen waren vol van na tionale gardes en van een goed aantal vertegen woordigers. die inderdaad eene vrij schitterende ster met het bloote oog hebben kunnen zien en bewonderen.” Dit vreemd verschijnsel is inlusschen niets on gewoons de planeet Venus bevindt zich als morgenster eenige uren vóór de opkomst der zon aan den hemel en gaat dus bij dag door het zuiden. De meer heldere dampkring in Frankrijk, dan hier, is oorzaak, dat men de zelve daar met bloote oog zag en moeijelijk hier door ongewapend oog kon waarnemen; meteen goeden kijker gaat dat zeer gemakkelijk. ROTTERDAM, 7 July. Eenigen tijd geleden had een persoon kamers genomen in het hotel St. Lucas binnen deze stad. Hij scheen een Engelschman te zijn en was voorzien van eenen pas, volgens welken bij Julius Arlington moest heeten. Eenige dagen later verdween hij bij den eigenaar van bet hotel niets dan eene vrij belangrijke schuld achterlatende. Later vernam men. dat de eigenaar van het Hof van Berlijn te ’s Hage op dezelfde wijze door voorschreven persoon was opgcligt. Van den 24 Junij tot den 2 Julij hield hij zich te Abcoude (prov. Utrecht) op, waar hij niet alleen een’ der kas teleins weder op dezelfde wijze misleidde maar ook hij verschillende ingezetenen meer of min belangrijke schulden maakte. Een ieder neme zich dus voor den bovenbe doelden persoon in acht. APELDOORN, 4 Julij. Als een verblijdend berigt dient, dat alhier, en in onze omstreken geen zweem te bemerken is van eene aanwe- zende of toekomende ziekte in de aardappelen. Het zich hier en daar verloonend zwarte loof heeft zijnen oorsprong aan de late nachtvorsten te danken waarvan wij in der tijd melding maakten. ZWOLLE, 5 Julij. De werkzaamheden der provinciale staten dezer provincie van gisteren bestonden hoofdzakelijk in h«t voorlezen van een deel ingekomen stukken. Heden is men daarmede voortgegaan terwijl de vergadering buitendien eenige weinige besluiten der gedepu teerde staten betreffende financiële zaken van ondergeschikten aard, heeft gesanctioneerd. Van meer beteekenis was de keuze van twee leden der gedeputeerde staten in plaats van de aftre dende heeren R F. C. baron Bentinck tot Schoon beten en J. B. Ilelmich. Beide werden herko zen de beer Bentinck bij de derde stem ming met 32 stemmen van de 60 aanwezige le den tegen 28 die de heer mr. G. VV. baron van Dedetn lot den Berg op zich vereenigde de heer Helraich hij de eerste stemming met 45 stemmen van de 60. Deze verkiezingen zijn daarom van beteeke nis wijf ze duidelijk aantoonen welken geest er in de provinciale staten zoo zamengesteld zijn heerscht. Een ieder houdt den heer Bentinck voor eenen zeer goeden en regtsebapenen man; maar een ieder, zoowel in als buiten de provinciale staten weet en erkent, dat Z. 11. Ed. Gestr. als lid der ge deputeerde staten ten eenemale ongeschikt is en toch wordt hij gekozen!! Wat kan men nu i van zulk eene vergadering verwachten. Ook in plaats van den heer Ilelmich had men een beter lid kunnen en moeten kiezen. De tribune wordt door de bevolking alhier druk bezocht, en zal dit nog meer plaats vin den als eerst de twee belangrijke onderwerpen de gemeente-wet en kanalisatie zullen behan deld worden. LEEUWARDEN, 4 Julij. In de tweede zit ting der prov. staten zijn de onderscheideneuit liet collegie van gedeputeerde staten uittredende leden allen weder ingekozen. Onder de verder behandelde punten verdient eene bijzondere opmerking het voorstel van ge- dep. staten tot verbetering en uitbreiding der zeehaven van Harlingen. De herstelling van de bestaande haven zoude /SO,000 ad ƒ33,000 moeten kosten. De inrigting van eene goede haven voor thans, koude men opf90,000 schat ten en eene voor liet vervolg ad 130,000. Harlingen wil het tweede* en is bereid daartoe ƒ15.000 bij te dragen, mits geene contributie op scheepvaart worde'gehevenen de stad het onderhoud niet op zich neme. Er wordt alzoo vöorgesteld: a. liet grootste plan te omhelzen; b. dat Harlingen ƒ15.000 en de provincie en het rijk ieder voor de helft het overige aanvul* len. Wordt in commissie gesteld. DOCKUM4 Julij. Ce passeerden. maandag hebben de diakenen der Hervormde gemeente alhier, van een onbekenden gever ontvangen, eene som van duizend gulden, en ters dier gemeente eehe gelijke som van gulden zoo het schijnt van denzelfden Een schoon voorbeeld ter navolging. ASSEN, 4 Julij. De heer W. II. Siccama van Oosterbroek heeft, als collator van Eelde, benoemd tot predikant aldaar den heer P. K. Begeman predikant te Niezijl de kerkeraad weigerde den benoemde kerkelijk te beroepen; het klassikaal bestuur van Assen heeft daarop in deszelfs vergadering van den 27 Junij jl. doende wat des kerkeraads was de benoeming in eene kerk-beroeping veranderd. Men ver neemt, dat de heer Begeman de beroeping heeft aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1