NIEÜWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4de Jaargang. Zat ur dag den 14 Julij, 1849. No. 56. U nx (i rd rijk 4 I 1 I* d BINNENLAND. dus ook niet buiten- t is. f klein jon- BUITENLAND. ofiiciëele bc- Marseillc volgt i i I r I r e- n e it n Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele hommers 7| cent. van van Marseille om trent de overgave van Rome hetgeen volgtDe bezitneming van Rome heeft werkelijk den 3 plaats gehad. De tijding is aangebragt doorliet stoomfregat le Magellandat dien dag Civita- Vecchia verlaten heeft en den 4 te Toulon aan gekomen is. De generaal Oudinot heeft ge vorderd dat de stad zich onvoorwaardelijk zou de -overgeven. - Hij had den belegerden die verlangden zich met krijgseer over te geven, zes uren bedenktijd toegestaan. Deze tijd teneinde geloopen zijnde, maakte onze artillerie zich ge reed om de stad plat te schieten (foudroyer la ville')toen de Romeinsclie armee zich op bescheidenheid overgaf. Het legioen van Ga- WEENEN, 5 Julij. Volgens het dagblad van Presburg, werd in Raab, na de verovering der stad gedurende eenigen tijd door de keizerlijke troepen geplunderd. Men verontschuldigt dit daardoor, dat de inwoners hunne huizen en winkels gesloten gehouden hadden, waardoor dé vermoeide soldaten buiten de gelegenheid gesteld waren zich te verfrisschen. De communicatie tusschen Raab en Presburg is weder hersteld. De domheeren van Raab verzochten bij den kei zer ter audiëntie toegelaten te worden doch ontvingen een weigerend antwoord dewijl zij al len op één na, de vorige rcvolütionnaire rcge-* ring erkend hadden. FRANKFORT, 6 Julij. De aanvoerder der insurgenten Mieroslawskiheeft zich naar Ge-* nève begeven. Brentano bevindt zich te Feuer- tlialen nabij Schaffhausen. Onder dagteeke- ning van den 1 Julij heeft hij van daar eene aanspraak aan het Badensche volk gcrigtWaarJ in hij zijne eigene handelingen, even als die vail zijnen tegenstander Struve nader toelicht. Bron* tano verwijt, in bittere bewoordingen aan de hel den der revolutie hunne wreedheidverkwist ting van staatsgelden enz.terwijl hij zich be klaagt over de ongeschiktheid der constitueren de vergadering. liet blijkt inderdaad, dat Stru ve de hevigste van alle terroristen geweest is. Van verschillende zijden hebben wij vernomen dat te Mannheim twee guillotines gevonden zijn welke hij en zijne partij zeker voornemens wa ren in werking te brengen. FRANKFORT, 7 Juhj. Algemeen is te Baden het gevoelen dat de groothertog de regering niet weder in handen zal nemen, daar de stem ming, zelfs onder de hoogere klassen des volks in het algemeen alles behalve gunstig vooi' hem Hij zal waarschijnlijk ten behoeve van zijn zoon prins Frederik abdiceren. BERLIJN, 8 Julij. Men verzekert bepaald, dat de rijkshestuurder voornemens is, binnen kort een’ rijksdag te Frankfort bijeen te roepen. Deze maatregel zou allezins geschikt zijn om den staat van zaken nog verwarder te maken daar de Pruissische regering in dit geval gewis niet zou nalaten maatregelen daartegen te ne men. In de hoogere kringen alhier wordt een adres aan den koning voorbereid waarin wordt aangedrongen op eene spoedige terugroeping van deu prins van Pruissen aangezien het tegen het belang des lands is den erfgenaam des troons nog langer aan de gevaren van den burger-oor- log bloot te stellen. HAMBURG7 Julij. Volgens de Deutsche Handels*.zou de Engelsche regering zich bij den senaat dezer stad beklaagd hebben dat drie onbekende stoomvaartuigen onder zwart-rood- gouden vlag de Wezer verlaten Deensche sche pen aangetast, bij die gelegenheid de neutraliteit van Helgoland geschonden en na een geveeht met Deensche schepen, koers naar de Elbe ge zet hadden. (Het bedoelde gevecht viel voor inJunijjl). Daaruit moest de Engelsche regering vermoeden dat deze stoomvaartuigen onder be vel van den senaat stonden welke dan ook aan gemaand werd bevel te geven dat eventueels aanvallen van dien aard, in liet vervolg niet in de nabijheid van Helgoland zouden geschieden. Op het antwoord van den senaat dat gezegde stoomvaartuigen in dienst en onder bevel der Duitsche centrale magt stonden, zou de Engel sche regering hebben geantwoord dat zij geene centrale Duitsche magt kon erkennen en dus bij voorkomende gelegenheden zoodanige stootn- vaartuigen onder zwart-rood-gouden vlag als see- roovers zou behandelen. ITALIË. lu bet afwezen rigtenmeldt het Semaphore SNEEK13 Julij. Naar wij van goederhand vernemen heeft zich op andere plaatsen b. v. te Boisward het gerucht verspreid dat de cho lera hier ter stede, in erge mate was uitge broken, zoo zelfs, dat er op één tijdstip 18 lij ken boven de aarde zouden gestaan hebben die aan deze ziekte waren bezweken. Leugens van dien aard zijn in vele opzigten hoogst nadee- ligdaarom berigten wij als waarheid, dat de haastige sterfgevallen die hier sedert drie we ken plaats vonden en welke men aan de cho lera toeschrijft hoe waar of onwaar, durven wij niet beslissen hoogtens ll a.^2 bedragen. De sterfte alhier kan men dus ook niet buiten gewoon noemen. Men leest in het Zondagsblad: De heer Adriaan van Bevervoorde heeft over koning Willem II eene brochure in het licht gegevenwaarin hij over dien vorst eenige ge moedelijke woorden spreekt. Jammer maardat de koning dood is en die hartetaal niet meer hooreu kan. Bij zijn leven wierp hij hem gal en alsem in zijnen levensbekeren bij zijn’ dood nu de beker geledigd is, wil hij er zoete drup pelen in mengen. Waarom Wat moet men denken van menschen die zich zoo weinig ge lijk bleven. Bekend is het, hoe deze auteur, nog geen anderhalf jaar vóór ’s konings dood, zich toelegde op het exploiteren van geheimen van Z. Maj.hoe hij van die geheimen te weten gekomen zijnde den vorst brief op brief deed toekomen met onuitvoerlijke eischen en aanvra gen om geldsommen en hoe den koning door raadslieden van karakter werd geraden geen ge hoor te geven aan die bedreigingen. Maar ein delijk dwong hij met de toezending van eene proeve van een blad waarin teregt of te on- regt van die geheimen melding werd gemaakt den koning tot het uiterste. De koning was goedhartig genoeg om zich te laten verschal kenen voldeed aan eenige der eischen van Van Bevervoorde. De martelingen hartklop pingen en zenuwtoevallen van den koning in die dagen te aanschouwen, moet hartbrekend geweest zijn. En thans brengt die zelfde man den vorst hulde toe. Gelukkig, dat het publiek weinig hecht aan het schrijven van zulke men schen. De schrijver schijnt ook weinig goeds in den zin te hebben tegen Willem III. Maar Willem III laat zich niet exploiteren. Onlangs zeide hij tot een’ zijner hovelingen: Het ver standige publiek stelt toch geen crediet in zulk geschrijf, dat slechts om geld afpersen te doen is en wordt de maat overschreden welnu dan zijn er regters en regtbanken.” Het Alg. Handelsblad deelt mede het vol gende extract uit een’ brief van een’ landver huizer naar Noord-Amerikagedateerd St. Louis, den 3 Junij 1849: Er heerscht hier eene groote neerslagtiglieid onder de menschen ontstaan door eenen hevi- gen brand, waarbij 418 groote huizen en 23 stoombooten zijn in den asch gelegd en door de thans woedende cholera; zoodat tegenwoor dig alle neringen en handteringen stil liggen. Ik ben reeds bij acht bazen geweest om werk doch er is niet te doen. Het land of de afgepaalde grondzoo ver als met der tijd de stad moet komen is verba zend duur en wordt gemeenlijk per voet ver kocht. Een stuk van 75 voet lang en 1 voet breed wordt tusschen de 30 a 40 dollars ver kocht en dan ligt het nog niet op de voornaam ste plaatsen. AMSTERDAM, 10 Julij. Van de oorlogstoo- neelen zijn geene nadere berigten maar uit Kop penhagen wordt onder dagteekening van den 4 gezegd, dat de Duitsche bladen, volgens welke de vredes-onderhandelingen afgebroken zouden wezen, daaromtrent zeer kwalijk onderrigt zijn dat de onderhandelrngen integendeel in vollen gang zijn en men zelfs vermeent te mogen zeg gen dat de jongste uit Berlijn ontvangene ant woorden alle hoop geven dat men zich spoe dig in eene gelukkige uitkomst zal kunnen ver heugen. Den 9 dezer is te ’s Gravenhagealleen uit het Westland ter markt gebragt de zeer aan zienlijke hoeveelheid van 2000 kinnetjes aard appelen. Tot op dit oojenblik is niet het minste spoor van de vroegere ziekte onder het aardappelen-gewas in het Westland bespeurd, en slaan ook alle overige vruchten daar uitmun tend goed. ZALT-BOMMEL, 10 Julij. Heden is alhier bij de opening der stembiljetten voor de her kiezing tusschen de heeren Bijlandt van Marien- weerd en baron van Hoëvell tot een lid voor de staten-generaal in plaats van den heer Van Dam van Isselt, gebleken, dat zijn uitgebragt 614 stemmen waarvan op den graaf van Bij landt van Marienweerd 431, en op baron van Hoëvell 183 stemmen zoodat eerstgemelde is benoemd. ZWOLLE, 9 Julij. Ten gevolge van een in het vorig jaar door onderscheidene leden der sta ten van Overijssel aangegeven denkbeeld om de tapneringen aan de sluizen bruggeneigendom men van de provinciein te trekken of het mis bruik daarvan te verbieden is zulks voor dit jaar reeds als beginsel toegepast, bij gelegenheid van het benoemen van den sluiswachter aan het benedeneind van het Ligtmis-kanaal (tak der De- demsvaart naar de Vecht). De sluiswachter is aangesteld op eene vaste, ruime bezolding, met verbod, om in zijne woning, behoorende tot voormelde eigendommen, eenige tapnering uit te oefenen wordt dit beginsel voor het vervolg bij al de eigendommen der provincie toegepast, dan zal deze misschien in totaal ƒ1000 pacht jaarlijks minder ontvangen maar bij naauwge- zette pligtsbetrachting der ambtenaren zal de provincie ook aanzienlijk winst behalen 'van ee ne bevolking, welker zedelijke verbetering wel niet eigenaardig zal behooren tot de attributen van de staatsleden. Volgens eene vrij naauwkeurige berekening, leve ren door elkander de borrels die door de schip pers langs de Dedemsvaart gedronken moeten worden, voor elke sluis op 14000, dat is voor 9 sluizen 126000 borrels a 5 cents ƒ6300 in één jaar, behalve de liefhebbers die meer drin ken. Te Zwolle was het getal der tapneringen voor het dienstjaar 1849 en 1850 nog 179, dal is 10 op de 1000 zielen de inslag van drank was ge lijk aan het dienstjaar 1848 en 1849. Het stedelijk bestuur alhier heeft afgekon- digd dat voorloopig de kermis binnen deze stad in deze maand invallende ten gevolge der cho lera wordt uitgesteld. De vruchtbare regengevallen na eenen heeten zondag, 84 graden warmte op den na middag, heeft het aardrijk zeer verkwikt, zigt- baar op gras en graanveld en elke andere plant. Zwaar onweder bedreigde in den namiddag deze stad maar de bui is naar het zuiden gedreven en heeft te middernacht zich nog even doen hooren. Beter weder zal er vooral voor de verschil lende te veld staande granen wel niet kun nen gewenscht worden ook de boekweit geeft daardoor ruimschoots hoop op wel slagen. SM1LDE, 7 Julij. Het volgende moge ten voorbeeld strekken hoe gevaarlijk het is voor knapen om zich alleen te gaan baden. Jan van Gilseen vlugge jongen van ruim 12 ja- ren was gisteren op een stuk land aan de Nor- gervaartbij deze gemeente, bezig met aardap pels te wieden; niemand, dan een klein jon getje, was bij hem. Hij kon, naar het schijnt, den lust piet weer staan, om eens in die vaart te gaan zwemmen; bij deed het, maar het kostte hem ook het le ven men vond hem eenige uren daarna dood in het water. I’rijs der Advertenticnvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcgt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1