NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r 1849. No. 57. I 4de Jaargang. Woensdag den 18 Julij 8 1 1 BINNENLAND. n i BUITENLAND. De koop t %OA’Orf i n o •d s. it n r e- Prijs der Advertentiënvan één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. coiaiiT Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 7j cent. een onzer dag- gisteren een koe- nien met het Waitzen bezet eene doch te laat, dat hij met zijne vrouw in dc lu ren lag. Het is te hopen dat het aantal voorbeelden welke er van dezen aard van afzetterijen in onze provincie hebben plaats gehad, eindelijk een.» voldoende zal wezen om eenvoudige landlieden voor het vervolg tegen de kunstgrepen van der» gelijke kornuiten op hunne hoede te doen zijn. ROERMOND, 5 Julij. Voor weinige dagen verspreidde zich een geruchtdat in de nabij heid dezer stad het pas geboren kind van eene dienstmeid wonende te Merurn en die bij inge zetenen van Echt, in welker huis zij hulp ge vraagd had bevallen was vermoord zou zijn. Het terstond op dit gerucht gevolgde onderzoek der justitie heeft ten gevolge gehad, de opgra ving van het lijkje, in den tuin van een’ wa genmaker te Merumen de arrestatie van dien persoon, benevens van zijne vijf dagen tevoren te Echt bevallene 21jarige dienstmeid. Die zaak welke reeds vele opschudding uit haren aard ver wekte, heeft te meer eenen droevigen indruk gemaakt, doordien de huisvrouw van den wa genmaker, tijdens diens arrestatie, ter naauwer- nood het kraambed had verlaten en van al wat te haren huize kon zijn omgegaan onkundig was. Nader is ontdekt, dat het kindje te Echt gedoopt is en in de registers van den burgelijken stand was ingeschreven geworden ten name van inge zetenen van Swalmen welke bevonden zijn niet te bestaan. De justitie zet onophoudelijk het on derzoek voort. met eenige zekerheid dat van justitie, Wichersvoornemens wege zijnen gezondheidsstaat de porte- De stoomboot IPil- ;es Marianne de Palestina onderneemt, is den 9 te Ha- De vorstin was den wal gestapt en zou naar Havre begeven alzoo hare reis naar ’s GR AVENHAGE11 Julij. Uit alhier ont- vangene berigten aangebragt door een vaartuig hetwelk de haringvloot voor acht dagen bad ge praaid blijkt, dat de vangst over het algemeen niet gunstig was ten gevolge waarvan de vijfde haringjager de vloot alsnog niet kon verlaten. De tot nu toe aangebragte voörraad is reeds bij na geheel opgeruimd. Men verneemt de minister is van feuille spoedig neder te leggen. AMSTERDAM, 12 Julij. - lem Iwaarmede H. K. 11. prinsi reis naar I vre op stroom gekomen, vorigen dag te Dieppe aan den volgenden dag zich om de boot te bereiken en Bordeaux voort te zetten. AMSTERDAM, 13 Julij. Bij koninklijk besluit van 8 Junij II. is bepaald dat alle stukken en schrifturen, welke, ten gevolge van verordenin gen der regering, worden opgemaakt en uitslui tend betrekkelijk zijn tot bevordering van de veeteelt of de verbetering van het ras der paar den bij de wet van 3 Oct. 1843 van het se- gel vrijgesteld, ook vrij zullen zijn van het regt van registratie AMSTERDAM, 14 Julij. Uit Italië betreft het voornaamste, wat men verneemt, de bedoe lingen van den paus. Men verzekert, dat hij zich van Gaëta naar Napels wil begeven, om er den koning voor de gastvrijheid te danken. Ver volgens zou hij zijn verblijf overbrengen naar Beneventen aldaar afwachten of de keerdien de zaken te Rome zullen nemenhem veroor- looven zalzich derwaarts te verplaatsen. In het tegenovergesteld geval schijnt hij zich te Bo logna te zullen vestigen. Voorts meldt men, dat de Franschen, sedert het begin der vijandelijkheden tegen Rome in alles 209 dooden en 1122 gekwetsten gehad heb ben. Het verlies aan de zijde der Romeinen kende men nog niet juist, maar het was naar evenredigheid veel grooter. Het regement van Roselli b. v. was van 1750 man tot 400 ver smolten. Evenzeer hadden de legioenen van GarribaldiMellara en Menara zwaar geleden. Laatstgemelde bevelhebber was op den dag zelven van de binnenkomst der Franschen overleden. Te Utrecht wordt een adres aan de twee de kamer der staten-generaal geteekend om zich te beklagen dat de ingezetenen der kiesdistric ten in de provinciën Zuid- en Noord-Holland Utrecht, Friesland en Groningen, bij de voor- -gedragene indeeling der 68 afdeelingen zijn be nadeeld. De adressanten wenschen de beide hoofdgebreken van het voorloopig kiesreglement hersteld te zien door het aandeel der vertegen woordiging van elk gewest naar deszelfs deel in de directe belastingen te regelen, als wanneer Limburg, Noord-Braband Gelderland, Overijs sel en Drenthe minder en al de overige provin ciën meer vertegenwoordigers zullen bekomen en door ook de ongelijke verhouding van het getal kiezers in onderscheiden districten zoo veel mogelijk weg te nemen. ROTTERDAM, 12 Julij. Omtrent het testa ment van wijlen mejufvrouw J. M. de Vries, te Stikhuizen overleden wordt nader nog het volgende gemeld. Voor Stikhuizen en vooral voor de armbesturen aldaar, zijn de zoo wel dadige beschikkingen van dat testament des te gelukkiger, omdat de financiëele gesteldheid der godshuizen aldaar, naar men verzekert, binnen kort min gewenschte maatregelen zou hebben noodzakelijk gemaakt. Buitendien behelst dat testament nog verscheidene particuliere beschik kingen, als: ƒ200 jaarlijks aan elk der execu teuren met de administratie van het uit haar legaat op te rigten hofje belast; aan hare dienst meid ƒ6 per week, met huis, tuin enz.; aan hare minnezuster ƒ3 per week. De legaten aan de diaconie gestichten en genootschappen zijn vrij van sucsessieregt. De legatarisse was ook bij haar leven immer eene weldoenster voor de Enkhuizer armen. Ook de beschikkingen ten behoeve barer erven gemaakt, zijn van dien aarddat deze geene reden hebben tot afgunst. UTRECHT, 9 Julij. Aan ue zwemschool al hier is zaturdag een wedstrijd gehouden in bij zijn van een talrijk publiek waaronder de heer staatsraad gouverneur. Het stedelijk bestuur had eene geldelijke bijdrage geschonken tot den aan koop der prijzen die door den president der commissie dr. Broersmet eene toespraak uit gereikt werden. Tevens verzekert mendat de algemeene be langstelling, die de te dezer stede gehoudene zwemstrijd heeft ondervonden, het denkbeeld deed ontstaan het volgende jaar alhier een con- coers te doen plaats hebben waarbij uit alle steden van ons vaderland de zwemmers van be staande inrigtingen zullen worden uitgenoodigd naar een kapitale prijs en premie mede te dingen. In de Prov. Gron. Cour, van vrijdag jl. het volgend ingezonden artikel: niet dikwijls voorkomend blijk leest men Als een niet dikwijls voorkomend blijk van edelmoedige belangstelling in wetenschappelijke inrigtingen, kunnen wij vermelden dat de land huishoudkundige school te Groningen dezer da gen verrast werd met de toezending van eene fraaije verzameling boeken, nl. 112 net ingebon- dene deelen waaronder belangrijke werken zoo als het Tijdschrift voor Nijverheidgeheel vol ledig Thaer en vele anderemeest landhuis houdkundige boekenaan de boekerij van ge noemde school uit Rotterdan toegezonden door N. N. Waar personen uit den vermogenden handelstand op zoodanige wijze wetenschappelijke ondernemingen begunstigen, daar kan bet land wèl gaan. De, ons onbekende, gever ontvange hier openlijk onzen dank voor dit nuttig en aangenaam geschenk!” Men schrijft uit Eindhoven 10 Julij aan den Noord-Brabander Woensdag jl. heeft in het naburig Aalst eene bedriegelijke opligting plaats gehad ten nadeele van Hendrik Molemans herbergier aldaar. Een vreemd manspersoonzich noemende Fe lix van der Heijden die den nacht bevorens ten herberge van voornoemden Molemans had door- gebragt, verzocht dezen om meteen’ brief naar Leende te gaan ten einde voor hem van cenen aldaar, ten huize van den logementhouder Van der Lindengelogeerden Maaseykschen koop manJan Reijnders genaamd, ƒ450 te ont vangen. Naauwdijks was Molemans op pad, of ten zijnen huize vervoegden zich een vreemde ling, die aan deszelfs vrouw verhaalde, dat hij een vlugteling uit Berlijn en wel de zoon van een Pruissischen generaal was. Deze persoon vertoonde eenige, zoo hij zeidekostbare ju- weelen en vroegof er in de nabijheid geene rijke lieden woonden die dezelve zouden wil len koopen. Felix van der Heijden ziet deze jtiweelen en treedt daarover onmiddellijk met den zich noemenden generaals zoon in onder- handeling hij koopt dezelve voor 300. Men had bedongen dat de koopprijs in goud moest worden betaald. De kooper echter geen goud genoeg bij zich hebbende om de koopsom te voldoen, vroeg van de vrouw des huizes ƒ100 in goud ter leen, zeggende, dat zij hem dezel ve gerust kon leenendaar haar man weldra met de 450 van Leende zoude terugkeeren haar tevens, indien zij aan zijn verlangen voldeed, een schoon cadeau belovende hij zou inmid dels naar Eindhoven gaanom nog meerder goud te halen. De vrouw door deze schoone belofte bekoord, en zeker, dat haar man weldra met ƒ450 zoude komen aanzetten, gaf den koo per der kostbaarheden tien gulden (gelukkig had zij niet meer aan goud in kas) welke deze met nog ander geld aan den verkooper in pand gaf terwijl hij zich intusschen naar Eindhoven zou de begeven, om meerder goud in te wisselen. Naauwelijks had Felix van der Heijden den weg naar Eindhoven ingeslagen of ook de generaals zoon was verdwenen. Molemans intusschen van Leendewaar nie mand iets van dien zoogenaamden heer Reijnders vernomen had teruggekeerd begreep weldra WEENEN, 7 Julij. Volgens bladen, zou in den nacht van rier te Schönbrunn zijn aangekoi berigt, dat de Russen Pesth en en van den linkeroever van den Donau kolonne naar Komorn gezonden hebben. FRANKFORT, 9 Julij. Sedert eenige dagen is hier op nieuw het gerucht in omloop, dat er van de zijde der Pruissische regering werkelijk eene demonstratie tegen Neufchatel op til is. Dit vindt thans des te meer geloof, naarmate hier uit Straatsburg de mededeeling is ontvan gen dat door den prins van Pruissen bij de Fransche regering verlof is gevraagd voor den doormarsch van Pruissische troepen over het Fransche grondgebied. Men houdt het hier voor niet onwaarschijnlijk, dat dit verlof zal verleend worden op grond dat de koning van Pruissen geen’afstand heeft gedaan van zijn vroeger gezag over dit vorstendom. Volgens mededeelingen die wij zoo even uit Bern ontvangen, is in de laatste zitting van den bondsraad over de mogelijkheid van een op han den zijnd conflict met Pruissen, ter zake van Neufchatel beraadslaagd geworden eene motie strekkende tot het mobiel verklaren van een le ger van ruim 60,000 man is evenwel niet door gegaan. Intusschen hebben de studenten aldaar het plan gevormdom een akademisch legioen ter verdediging des vaderlands te vormen. BERLIJN, 10 Julij. De wapenstilstand met Denemarken wordt binnen eenige dagen tege moet gezien. De formeele zwarigheden welke Oostenrijk gaarne nog eenigen tijd zou in den weg gelegd hebben om dezeu voor Duitsch- land in het algemeen en voor Pruissen in het bijzonder zoo noodlottigen staat van zaken gaan de te houdenzijn uit den weg geruimd. Pruis sen zal den wapenstilstand in zijnen naam en in dien dier staten sluiten, welke aan het kabinet van Berlijn daartoe volmagt gegeven hebben de overige staten zullen later gelegenheid heb ben tot het vredes-tractaat toe te treden. ITALIË. In den morgen van den 10 dezer arriveerde te Parijs de adjudant van generaal Oudinot, overbrengende een verslag van de bij zonderheden, waarmede de bezetting van Rome door de Fransche troepen is gepaard geweest. De divisie Guesviller is het eerst de stad bin nengetrokken door de Porta del Popolo. De troepen zijn door de inwoners der wijk Transte- vere op de meest welwillende wijze ontvangen en met vreugdegejuich begroet.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1