EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- r I ZiUturdag den 21 Julij. 09. BINNENLAND. - -< Will. II. k zelfs in den bet Wee den Oos- n ft (f V van nood den vijand i I i I staat verklaart en Frankrijk werden paarden onder bet lijf doodgescho- Alle troepen vochten dapper. De vijand. ons het bewijs dat bij zijne boofdmagt Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco fl.65, enkele nommers 7J. cent. BUITENLAND. WEENEN13 Julij. Uit vrij goede bron wordt lieden verzekerd dat de steden Ofen en Pesth door onze troepen bezet zijnr De veldtuig-meestcrbaron Haynau, beeft aan den keizer een berigt gezonden, aangaande bet gevecht op 11 dezervoor Komorn ge leverd. Ik ben Uwe Majesteit in de verzameling vele kamers beslaataaïi hef land of, bij weigering, aan de stad Maintz. De zer dagen is deze zaak beslist geworden. Z. M. de koning beeft bij besluit den staat gemagtigd lot aanvaarding dier zeldzame verzameling, cn zoodoende de eer gehandhaafd van den Holland- sc'hen kunstzin. De kwestie van het collateraal moet, naar men zegt, op een hoogst verrassen de wijze door Z. M. zelven uitgemaakt zijn. De koning toeli zou xrit eigene fondsen de duizen den daartoe noodigbeschikbaar hebben ge steld. gen zijn vervaardigd. Dit aantal bedraagt ongeveer: 90 Tien-cent-stukken met de Gotliische W. bet hors tb. Van de officieren zijn 10 a 12 gedood en ge wond. Den overste vorst Windischgratz werd een voet verpletterd. Aan onderscheiden officie ren ten. leverde nog altijd in het verschanste leger voor Komorn heeft." (Men kan uit dit oppervlakkig rapport wel opmaken dat het bij dit treffen heet is toege gaan cn er van weerszijden veel volk is ver- lorc n.) KEULEN, 15 Julij. Uit Weenen schrijft men dd. 11 dezer liet volgende aan de Kölnische Zeilung Er zijn hier geruchten in omloop die voor de Magyareu even gunstig luiden als de officiële bulletins voor de Oostenrijkers. Brieven uit Pesth van 6 dezer, dragen geenerlei blijk van mis moedigheid. Het geheele land is geneigd om eenen kruistogt tegen de Russen te ondernemen den 3 dezer waren in het kamp van Prakos 25,000 man Hongaren bijeen die gereed ston den om zich te begeven werwaarts men hen wilde zendenelk hunner draagt op de borst een wit kruis. Den 6 wist men te Pesth niets van den intogt der Russen in Debreczin en juist den 3, den dagwaarop die intogt zou heb ben plaats gehad zijn 400 Russische gevangenen van Acs te Pesth aangekomen. De slag bij Acs is voor de Oostenrijkers de noodlottigste van den geheelen veldtogt geweest2000 Russen hebben toen het leven verloren op een retren chement dat de Hongaren in de lucht lieten springen. Sedert den 6 schijnt generaal Haynau niets meer tegen Acs te ondernemen het bul letin dat hij uit zijn hoofdkwarlier afzond spreekt van eene overwinning. Ik zag eenen der gekwetste officieren bitter glimlagchentoen hij het hoorde voorlezen. Nu de feiten op officiële wijze zoo verdraaid worden weet men niet meer waaraan men zich te houden hebbe. LONDEN, 14 Julij. Er heerscht veel onge rustheid in de stad Cardiff over het lot van ze- 230 Vijf 800 Tien guld. 800 Vijf 95 Dubbele Willem’s 101 Énkele 84 Halve Deze drie laatste gouden munten zijn handels- penningen. ROTTERDAM, 17 Julij. Zoo als men weet, liet wijlen de baron II. J. van Westrenen van Tiellandt, overleden in de maand November van liet verleden jaar binnen de residentie, eene allerkostbaarste verzameling van oudheden na zoowel boeken als andersindswaaronder vooral uitmunten zeldzame oude drukwerken uit dc eerste dagen dier nooit volprezene kunst. De baron legateerde dat alles met het huis, op de Prinsegrachtwaarin hij gewoond had en waar de ingezetenen vordertdat in elke een officiëel exemplaar der Phamacopoea Niemand betwist ditmaar de SNEEK, 19 Julij. Heden middag, tusschen 12 en 1 uur, ontdekte men brand in het on derst gedeelte van e^n huis, staande aan hel ou de kerkhof alhier. Daar op den zolder van het zelve eene aanzienlijke hoeveelheid ligte turf, loebehoorende aan de Hervormde diakonieaan wezig was had zulks erge gevolgen kunnen hebben, zoo dezelve niet waren afgewend ge worden door de spoedige hulp van het bier be slaande brandwezen, dat onverwijld op de plaats des gevaars tegenwoordig was, en den brand, in deszelfs begin bluschte. SNEEK, 21 Julij. Op eergisteren ren den 19 plaats gehad motie van lingen van zoo gelukkig zegt v. Haynau eene nieuwe overwinning, heden 11 Julij behaald, te kunnen melden. Om 12 uur des middags, ontving ik tijding, dat de vij and in groote kolonne’s lot den aanval naderde begunstigd door regen en nevel. Toen ik op het slagveld aankwam was het gevecht reeds op onderscheiden puften begonnen de vijand ontwikkelde een krachtig kanonvuur, doch werd teruggeslagen met een verlies van 120 dooden cn gewonden. Eene Russische divisie, onder luit.-generaal Paniertin nam deel aan het gevecht en zaakte ondersteund door de troepen van luit.-veldmaarschalk Wolhgemuth den tot eene retraite in de vesting. Hij volbragt dit des namiddags te vijf ure. De vijand onderging groot verliesdat van ons kan ik nog niet juist opgeven. De briga des Bianchi en Sartori dit is bekend heb ben 200 dooden en gewonden ook verloren wij vele trein-paarden. geschiedenis van de Nederlandsche staats-druk- kerij bewijst, dat de correctheid veel te wen- schen overlaat. De officiële wetboeken toch we melen van fouten zoo ook het Staatsbladen van daar, dal men de particuliere uitgaven gre tig neemt. Hij is van oordeel, dat, wil men de Nederlandsche ingezetenen naauwkenrige en goedkoope wetten of verordeningen verschaffen men den toevlugt moet nemen tot de concur rentie dat zal een prikkel zijn voor de rege ring, in de veronderstelling, dat een particu lier de uitgave onderneemtdat zal ook een prikkel voor den particulier zijn die aan de concurrentie met de uitgave der regering deel neemt. Spreker eindigt met te zeggen: dat ve len bang zijn voor hun leven en gezondheid dat is zeer natuurlijk, maar, met het oog op eene naauwkenrige uitgave van een artsen ijbe- reidkundig formulierboek, mag hij niet nalaten te zeggen dat misschien menigeen leven en ge zondheid zal hebben te danken daaraan, dat dit artikel uit de wet wordt geschrapt. AMSTERDAM, 17 Julij. Uit Italië is er wei nig nieuws. Of generaal Oudinot schrijft niet, öf de regering acht niet oorbaar zijne depêches publiek te maken. Duidelijk is hetdat de Fran- sche troepen niet met zoo veel vreugd en har telijkheid opgenomen zijn als de eerste rappor ten schenen aan te kondigen. Er vallen vrij talrijke moorden voor, en men beeft lieden voor krijgsraden moeten brengen en doen fusileren. Doch na een zoo bloedig beleg en bij de opge wondenheid van een deel der bevolking was dit terstond na den intogt der Fransche troepen ook wel niet anders te verwachten. De tijd en een vast maar zachtzinnig bestuur zullen waarschijn lijk eerlang de gemoederen doen bedaren. Van de onderhandelingen met den paus en met de overige door hem ingeroepene Katholieke mo gendheden is nog niets met zekerheid bekend. Het voorloopig bestuur van Venetie heeft zich als tolk des volks en in naam der geregtigheid en menschelijkheid der legitimiteit en vrijheid tot Engelands en Frankrijks ministers van bui- tenlandsche zaken gewend, ten einde hunne bemiddeling te erlangen in den krijg met Oos tenrijk. Het stelt zich onder de bescherming van Engeland en Frankrijk, en laat aan deze de keus der middelen om van Oostenrijks heer schappij bevrijd te worden. Lord Palmerston antwoordde beleefd cn vleijend voor de houding, die Venetie i: jongsten tijd aannam, maar wees op I ner-traktaatdat Venetie als deel van tenrijkschen staat verklaart en betuigde tevens dat Engeland en Frankrijk aan dat traclaat niets zouden veranderen. Palmerston gaf daarom aan Venetie den raad om te trachten zelf met Oostenrijk tot eene min nelijke schikking te geraken. ROTTERDAM, 16 Julij. Sedert eenigen tijd worden door de verzamelaars van munten vrij hooge prijzen voor de, met het borstbeeld van Willem II geslagene tien en vijf gulden stuk ken besteed liet zal dus voor hen niet onbe langrijk zijn om met het aantal dier stukken bekend te wordendie slechts als proefpennin- Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en vóór eiken regel incer 10 cents, behalve 35 cents zegèlregt, voor iedóré plaatsing. i en giste- en 20 dezerheeft de plegtigheid van het openbaar examen de pro- en de prijs-uitdeeling aan de leer de Latijnsche scholen te dezer stede in tegenwoordigheid van de E. A. heeren bur gemeester en wethouders der stad en van ve len die door hunne vereerende tegenwoordig heid van hunne belangstelling deden blijken. Het gehouden examen leverde het bewijs op, dat het onderwijs op deze bloeijende scholen niets hoegenaamd geleden beeft door de afwe- zendheid van den bekwamen rector, den heer Costcruswiens plaats waardiglijk is vervuld ge worden door den heer J. Roosdie met den heer conrector L. P. Ouwersloot, tusschen wel ke heeren docenten de lessen op de scholen in alle vakken en klassen, gelijkelijk zijn ge deeld geworden gewedijverd heeftom te zamen één geheel uitmakende, den roem dezer scho len te handhaven. Ten bewijze daarvan moge mede strekken de ruimschootsche uitdeeling van belangrijke boekgeschenken als prijzen aan de navolgende verdienstelijke jongelingen: H. D. Brennickmeijer, B. M. Post van Gricthuijsen J. U. Veenland 11. van Griethuizen, A. Haga J. J. N. de GrootM. Ringnalda en D. de Jong benevens de buitengewone uitdeeling van prij zen, promiscue uitgereikt over de beide scholen in alle klassen en voor de zoogenaamde bijvak ken aan 11. D. Brennickmeijer, J. U. Veen land, A. Haga, A. GorterJ. B. Wi Kleinschmit en M. Ringnalda. Wij uiten den hartelijken wensch voor den voortdurenden bloei dezer scholen. TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. In hare zitting van 16 Julij werd beraadslaagd art. 8 der wets-voordragt van de Pharniacopoea (het voorbehoud aan de regering tot het uitslui tend regt van drukken en uitgeven der Phar- macopoea of Nederlandsche Apotheek). De heer Costerus bestrijdt dat regt der rege ring nadrukkelijk. Hij vindt, dat hetgeen de spreker uit Almelo (Donker Curlius) deswege zatui'Aog heeft aangevoerd, niet overeenkwam met hetgeen deze vroeger over die zaak dacht. Er was ook gevraagd, welk regt van eigendom een particulier op dit onderwerp had spreker vraagt op zijne beurt, of niet de eigendom van een ieder is dat, wat niemand toebehoorten of niet de staat het uitsluitend regt in deze mist? Spreker ziet groot bezwaar om tot de voorge stelde aanranding van een heilig principe mede te werken. Hij wil den lof niet herbalen der staatscommissie, welke in deze gewerkt heeft, toegezwaaid maar hij zal haar niet beleedigen wanneer bij deze boven alle anderen ongeschikt acht om het afdrukken naauwlettend gade te slaan en al de proeven te zien en van feilen te zuiveren. Hij zou voorbeelden kunnen bijbren gen van groote geleerden die in materie van correctie van drukproeven de grootste fouten lieten staan vooral is dit het geval met coni- missiënhoe gaat dit toch in den regel De een schuift liet op den ander en per slot van rekening komt er weinig goeds voor den dag. Hij beweert, dat het veel beter zou zijn als de regering een deskundige met die correctie be paald belastte en daarvoor beloonde. De rege ring zegt ook in hare beantwoordingdat het welzijn van apotheek voorhanden is. Jam bah -.it okjv - 1 jo >1j' ins w Ift

Sneeker Nieuwsblad nl | 1849 | | pagina 1